Quantcast

Snoviđenje, 30

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.497
Sedela je preko puta Lachlana u dvorani Garde.

Vatra naložena posred velike prostorije pucketala je i praskala, podižući ka otvoru na tavanici plamenove crvene poput krvi. Tamo su grede bile crne kao katran. Neka cepanica puče i raspe vodopad usijane žeravice visoko u vazduh, i Katlin se trže na taj zvuk.

Bilo je još Lachlanovih ljudi unutra, jedno od njih visoka, atletski građena žena s kosom više riđom nego plavom, uvezanom u tešku pletenicu koja joj je, prebačena na rame, padala preko grudi u uniformi. Katlin iznenadi njen izgled, jer je retko kad viđala pripadnike Naroda da toliko odskaču svojim likom. Žena je bila pegava i imala zlatne oči. U pogledu koji joj je dobacila, bilo je nekog nadmoćnog sažaljenja, onako kako veoma sposobni, grubim i surovim životom prekaljeni ljudi gledaju blazirane princeze što padaju u nesvest pred prizorom krvi. Nije bilo nikakve sumnje da je ova žena videla mnogo krvi, i da je svaki taj put uživala. Katlin okrene glavu od nje.

Lachlan je imao potpuno odrešene ruke kad se ticalo njegovih ljudi, i mogao je u gardu uzeti koga god mu se prohte. Zato je u njoj bilo mnogo čudnih stvorova. Po pravilu niko nije pitao ko su ili šta, i gde ih Lachlan pronalazi.

Katlin reče:

-Vaša gardistkinja, lorde… Ona je čovek, zar ne?

Lachlan reče, olako:

-Imam smrtnike u gardi, da.

-Kako uspevate..?

-Ja ne koristim glamur, miledi. Svoje dogovore pravim na ravnoj nozi, ne prevarom i obmanama.

-Ali,smrtnici ne smeju znati za postojanje ovoga sveta.

-Recimo da me je gospodar izuzeo od nekih zakona. U posebnim slučajevima, naravno. Postoje smrtnici kojima više paše ovaj, od života kakav bi bili osuđeni da vode u vašim zemljama. Ja im jednostavno ponudim izbor.

-Zar Kapija dopušta da se čak i takvi prevedu ispod nje?

-Svako može proći kroz Kapiju. Ono što je teško, to je izaći.

-Da, kad se tiče smrtnika.

On sleže ramenima.

-Kapiju nije podigao vaš, već moj rod, miledi. Nije do nas što je vi ne umete videti, niti naći izlaz ponovo jednom kad prođete.

-Mada čak i danas još ima smrtnika koji je uspevaju videti.

-Takvi obično imaju naše krvi u venama.

Visoki, tetovirani muškarac osloni laktove na stol između njih.

-Mogu vam dati to što ste mi tražili, ali se ne sećam da imam prinčevo dopuštenje da tako i postupim.

-Ostavite princa meni na brigu.

On se osmehne.

-Teško da bih dugo bio zapovednik njegove garde da sam ma kad dozvoljavao bilo kome da preuzme brigu o princu. To je moj posao, miledi.

-Znači li to da me odbijate?

Lachlan je gledao u nju onim čisto modrim očima.

-Princ će odbiti vas, miledi.

-To je moj posao, lorde.

-Kako hoćete.

Ustao je, obazrevši se malo preko ramena. Jedan od njegovih ljudi priđe, i na stol pred Katlin stavi oveći zavežljaj. Lachlan reče:

-Ima samo jedan razlog što sam pristao da rizikujem prinčev gnev, postupajući mimo njegovog znanja ili odobrenja.

-Koji to, lorde?

-Taj što poznajem vaš rod, miledi. Može se desiti da idete u smrt, ali to će biti smrt iz odanosti. Ljudi su čudni. Umeju biti najveće kukavice na svetu, ali u isto vreme i srčanije odani nego ijedan pripadnik Naroda. Vaša se odanost ne tiče starih zakona i običaja, već ličnih uverenja. To Narod ne ume. Kad verujete da radite nešto iz ljubavi ili mržnje, ne bih hteo ni da vam moja garda stane na put.

Katlin se malo osmehne.

-Narod je taj koji ima pravu moć, jer ste vi u vezi sa zemljom.

-Ko vam je rekao da vi niste? Sve što na zemlji postoji, u vezi je s njom. Razlika je jedino da li to uviđate. To je razlog što ne trpim ono što zovete “magija”. Magija nije ništa čudno ili neobjašnjivo, jednom kad shvatite kako funkcioniše.

-Nisam znala, zaista, da ste čovek od toliko reči, zapovedniče.

-Nisam. Samo sam odgovarao na pitanje prinčeve supruge, pa i na ona koja niste izgovorili.

Katlin ustade, uzimajući zavežljaj.

-Obavezna sam vam, lorde.

On učini kratak naklon, onako kako se klanjao i Eoganu, i kako je jedini u zemlji imao pravo da se nakloni princu: olako i škrto, i ni uz najmanju naznaku ličnog unižavanja.

-Neću vas držati za dužnika, miledi. Odanost podanika spram gospodara nije dug.

Ona mu više ništa ne reče, već izađe napolje, sa zavežljajem u rukama.

Mada je na zemlji još ležao predivan, letnji zalazak sunca; s planina se već prikradao sumrak. Vrhovi su im bili obavijeni sivom izmaglicom, i prva je zvezda sijala iznad najvišeg, krupna poput njenog dlana. Vrbe su tiho šumele na povetarcu, kao da osećaju približavanje kakve nepogode, mada u toj zemlji, a koliko je Katlin dotad uspela da vidi, nikad nije padala čak ni kiša, osim one koja više liči kapanju rose i nije vas u stanju čak ni smočiti. Stojeći pored jezera, ali posred jednog prolaza među vrbama i tako vidljiva; ona je slušala približavanje kopita nekog teškog stvora. Bilo je toliko veliko da je skoro osećala kako zemlja podrhtava.

Kopita se približiše, i, mada se nije okretala, prepoznala je zvuk zatezanja uzdi, skoro besnog frktanja i otresanja moćne glave. Onda Eogan reče:

-Šta ti to misliš da izvodiš?

-Čekam vas, gospodaru.

Najzad se okrenula, iznenadivši se malo koliko joj je prišao blizu, u stvari. Uvek je imala teškoća da čuje korake Naroda, a nije pamtila da je ikada čula Eoganove. Ništa što je on radio nije proizvodilo zvuka, a buku nikada.

Odmerio ju je od glave do pete, pa nazad.

-Iz kog si razloga tako obučena?

Prvi put posle pet godina, Katlin je na sebi imala pantalone. Osećala se upravo neprijatno, toliko se svikla na haljine. Lakoća odeće ju je zbunjivala, kao da nema ništa na sebi. Ali znala je da će vrlo brzo ponovo privići.

-Ogi te je pustila da izađeš iz svojih odaja izgledajući tako?

-Ogi uopšte ne zna šta imam na sebi.

-I mislio sam. To znači da si samo ti kriva jer si prekršila naređenje.

-Teško bi se reklo da je ovo uobičajeni posao Dvora, niti sam pošla na banket. Verujem da još uvek izgledam besprekorno? I, moglo se dogoditi da vas uopšte ne sretnem. Ne mislim da sam stvarno prekršila vaša naređenja, lorde.

-Strogo uzevši, nisi. Ali nije mi palo na um da moram izričito pobrojati svaku zamislivu i nezamislivu situaciju. A ova je definitvno nezamisliva. Spočetka nisi tražila svaku rupu u našim dogovorima.

-Spočetka nisam znala koje će mi sve obaveze pasti u deo.

-Ovo nije tvoja obaveza, i počinješ me ljutiti. Rekao sam ti da si mi draga baš zato što nikad ne preispituješ ono što ti naredim i ne koristiš smicalice čak ni ako ih uvidiš.

-Sigurno vam ne mogu biti manje draga zbog ovoga.

-Je li zaista tako?

Ona zakorači prema njemu, i duboko mu se pokloni.

-Molim vas, gospodaru. Ne želim da to činite sami.

-Nisam sobom poveo čak ni Lachlana i njegov mač. Ako ne mislim da bih imao vajde od njegovog mača, zašto misliš da mogu imati ikakve vajde od tebe?

-Ja sam vam supruga. Moja je odanost vama veća nego bilo čija u ovoj zemlji. I, molim vas, ne pitajte me kako to znam.

-Kao prinčevu suprugu?

-Ne. Kao čoveka.

On joj ništa ne odgovori.

Crna je zver na kojoj je dojahao nervozno otresala moćnom glavom. Nikad je pre nije videla takvu. Onaj povetarac posta jači, i u vazduhu se pojavi dašak nekog čudnog mirisa, nešto između tamjana i paljevine. Tamjan joj je bio poznat. Eoganov je miris šume uvek bio prožet tamjanom. Ali paljevinu nije razumevala.

Eogan potapše konja po mišićavom boku, i životinja odmah izmače glavu, okrete se i odgalopira. Katlin se malo naježi vrat. Eogan reče:

-Da, čak ni bića Noći ne žele poći ovim putem. A ti hoćeš da ideš njime čak i ako ti ne tražim, ili branim.

-To je moja obaveza.

-Blesavi stvore. Nemaš ni pojma gde sam se zaputio.

-Rekli ste mi dovoljno da mogu pretpostaviti.

-I, to te svejedno ne plaši? Tebe, smrtnika?

-Zato što sam smrtnik, neću dozvoliti da me strah spreči.

-U redu, smrtniče. Neka bi ti to što osećaš dalo snagu koju očekuješ. Šta će biti ako grešiš?

-Ne grešim u vezi toga što osećam.

-Nisam te to pitao.

-Znate da ja ne očekujem odgovor od vas. Nisam toliko blesava.

On reče nešto čudno:

-Možda i jesi, Kato.

Onda je pošao, više je ne gledajući.

-Hajde. Sumrak se bliži.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.