Quantcast

Smisao, svrha zivota

Joy_sunset

Primećen član
Poruka
729
Kao što život nema smisla tako NEMA SMISLA i to što ti, a i ova nadamnom, nećete da kažete u čemu je smisao i otvorite oči nama slijepima.

Nije stvar u tome što smo ti nas dve ,,prosvetljene'', pa to svoje ,,prosvetljenje'' sebično čuvamo za sebe. I ako ja kažem da verujem u neki smisao, ne znači da sam ga još uvek dokučila. Verujem da to sa svojih 16, 17 godina baš i ne umem...
I drugo, to što ti trenutno ne vidiš smisao, ne mora da znači da ga nema.
I niko tebe nije nazvao slepim. Ne razumem u čemu je problem s tim.

Jer, lako bi bilo da nam je svima dat smisao života na papiru, mi bismo to znali a da se nismo nimalo pomučili da ga sami doživimo. Mislim, ne znam, onda i nema neke poente živeti, kad je sve već objašnjeno, sve je rečeno.

Zato verujem da postoji neka svrha ovog mog života ovde, da postoji neka viša sila, neki smisao koji nam nije baš odmah dat da razumemo. U suprotnom, po meni, da nema smisla, ne znam koji mi pa moj radimo ovde...Što se svi ne poubijamo lepo kada nema svrhe niti smisla?

bangg

Ističe se
Poruka
2.061
Niko nista ne mrsi prijatelju :)
Odgovor ces naci u samim pitanjima.Dakle svako ce naci svoju svrhu zivota koja ce za njega imati smisla.Dok cilj zivota takodje isto znas ,zadajes sebi manje ili vece ciljeve kroz zivot a glavni zivotni cilj je kada se trka zavrsi, odnosno kada prodjes kroz njega. :bye:

Joy_sunset

Primećen član
Poruka
729
TEMA:
Ala ga vas dvije mrsite i zavijate u kučine, mašala.
Evo vam iznad tema, eto pitanja, pa bujrum.
Da čujem odgovor na temu.

Je l' s' ti pročit'o uopšte ono što sam ti gore napisala?
Napisala sam da ga još uvek nisam dokučila.
Trenutno verujem da je smisao života dati, na neki način, drugom životu nekog smisla, odnosno, ostaviti nešto iza sebe što će drugome koristiti.
I ne bih sad da davim, da raspredam priču, kao što rekoh, ovo mi je trenutno mišljenje...
I ja uopšte ne razumem zašto si tako prgav.
Sve sam ti jasno rekla, a ti pričaš o nekim kučinama....
Ne razumem u čemu je problem. :confused:

Иван Чонкин

Zainteresovan član
Poruka
483
Nema problema.
Pichi dalje ka smislu života koji je po vama za svakog različit.
Nešto kao ono, Ko šta voli nek izvoli.
E pa može i tako. Eto za mene život nema smisla niti svrhe i zašto ste vi protiv toga.
Za mene nema za vas nekolicinu ima ali nećete da kažete šta je dok sunset vjeruje da ga ima ali još nije došla do spoznaje.
Nemam pojma zašto sam prgav ako sam prgav, samo izricanje te kvalifikacije ne znači da je samo zato i tačna.
Koliko mi se čini Nidžo je postavio dva pitanja ali niko neće jasno da kaže šta je smisao života.
Pa kad nećete ni ja vas niti oću niti mogu natjerati da odgovorite na temu.
Evo samo za definitivan kraj s temom, pitanja za vas troje gornjih.
Zašto učestvujete na temi a ne dajete odgovor na nju i zašto negirate moju tvrdnju da život nema smisao budući da sam pristao da je to samo moje mišljenje i na kraju šta su veliki i najznačajniji filozofi dokučili da je smisao života???

Иван Чонкин

Zainteresovan član
Poruka
483
Život nema smisla dok mu ti ne daš smisao ili se ne desi nešto što stvori iluziju u tebi da život ima smisla.
Smisao je nešto što čovek definiše, život može da se oseti.

Evo klučne riječi.
Sve mi se čini da je odgonetka u ovoj krvavo tačnoj crvenoj riječi.

I nadalje svi kao oko vruće kaše.
Niko neće da odgovori na Nidžova a ni moja pitanja.

Joy_sunset

Primećen član
Poruka
729
Nema problema.
Pichi dalje ka smislu života koji je po vama za svakog različit.
Nešto kao ono, Ko šta voli nek izvoli.
E pa može i tako. Eto za mene život nema smisla niti svrhe i zašto ste vi protiv toga.
Za mene nema za vas nekolicinu ima ali nećete da kažete šta je dok sunset vjeruje da ga ima ali još nije došla do spoznaje.
Nemam pojma zašto sam prgav ako sam prgav, samo izricanje te kvalifikacije ne znači da je samo zato i tačna.
Koliko mi se čini Nidžo je postavio dva pitanja ali niko neće jasno da kaže šta je smisao života.
Pa kad nećete ni ja vas niti oću niti mogu natjerati da odgovorite na temu.
Evo samo za definitivan kraj s temom, pitanja za vas troje gornjih.
Zašto učestvujete na temi a ne dajete odgovor na nju i zašto negirate moju tvrdnju da život nema smisao budući da sam pristao da je to samo moje mišljenje i na kraju šta su veliki i najznačajniji filozofi dokučili da je smisao života???

1. Niko ti ne prigovara što ne veruješ u smisao života. Svako ima pravo da veruje u šta god hoće.
2. Meni samo deluješ prgavo, zato što mi tako odgovaraš. Ne znam da li si ti zapravo shvatio da te je neko napao, ili šta već, ne razumem.
3. Evo, ja sam ti odgovorila gor' na temu.
4. Nidžo je lepo postavio pitanje: šta za VAS predstavlja svrhu života, što znači da svako i ima drugačije mišljenje o tome. Zato što se niko nije rodio u istim okolnostima, svi imaju drugačije živote, a pre svega svi imaju drugačije sklopove ličnosti, tako da i ne mogu svi da shvate smisao na isti način. Isto tako i ti možeš da veruješ da smisla nema, ali eto, i ja bih volela da čujem zašto, zato što mi dođe malo nelogično. Aj ti onda meni odgovori na pitanje: šta mi onda radimo ovde? Zašto živimo, ako život nema smisao i cilj? Nisi mi odgovorio na ta pitanja, a čini mi se da sam ih već postavila.
Samo želim da vidim kako bi ti to objasnio sa svog stanovišta, trenutno mi nisu bitni filozofi, pošto to i nije tema.

ler

Obećava
Poruka
61
Alteri vivas o portet, si vis tibi vivare --- Treba ziveti za drugog ako hoces da zivis i za sebe

.....Nas filozofija uci radu, a ne pricanju i ona zahteva da svako zivi prema svojim principima,
da zivot ne bude protivan recima, i da i sam zivot bude u harmoniji, i da su sva dela
jedne iste boje.....

po ovome dakle ako kada se rodimo neko na nas izvrsi uticaj i mi postupimo gresno i lose, onda moramo i citiav zivot isto raditi da bi odrzali iste boje!
Pricati treba ali o svom licnom ostvarenju, jer niko ne zeli da bude kralj svojih gov... ! Treba prvo razgovorom pronaci koja je boja moga bica pa tek onda u njoj djelovati, jer covjek se danas jednostavno ne radja sa tom bojom jasno izrazenom i uocljivom!

ristob

Veoma poznat
Poruka
12.339
Evo klučne riječi.
Sve mi se čini da je odgonetka u ovoj krvavo tačnoj crvenoj riječi.

I nadalje svi kao oko vruće kaše.
Niko neće da odgovori na Nidžova a ni moja pitanja.
Mala ptičica s proljeća žurno sakuplja mahovinu i sitna vlakna i za kratko vrijeme sagradi udobno (da bi joj pozavidio najbolji umjetnik) gnijezdo. Onda u tom gnijezdu položi za nekoliko dana njenu normu jaja. Posle leži 3 sedmice na jajima dok se ne izlegu mali ptići. Onda oko 3 mjeseca neumorno donosi hranu svojim ptićima, sve dok dovoljno ne ojačaju i sami napuste gnijezdo. Ostatak godine ptičica posvećuje sebi kako bi se pripremila za sledeće proljeće.

Jedan obični seljak, kakvih svuda ima i kakvih je uvijek bilo, neumorno radi na svom gazdinstvu od zraka do mraka. Stalno je u nekom poslu. Nema ni jedan trenutak slobodnog vremena, osim za obroke i spavanje. Istovremeno podiže svoju porodicu omogućavajući svojim potomcima da se i oni osposobe za samostalan život. On živi taj svoj život i ne pita se šta je svrha života.

Izdvojio sam ova dva primjera kao ilustraciju, ali se oni jenako odnose i na svaku životinju (pa i biljku) kao i na svakog čovjeka. Naravno za čovjeka koji hoće da živi i živi svoj život. Životinje (i biljke) vjerovatno nijesu u mogućnosti da se zapitaju o svrsi svog života. Ali, eto, na žalost (ili na sreću) čovjek jeste. I mnoge ta mogućnost dovodi do očaja. A očaj je odustajanje od života i direktna je posledica nezadovoljstva životom (ovakvim kakav jeste) odnosno ubjeđenja da život nema svrhe ni smisla.

Pa šta je svrha života na Zemlji? Rad. Čovjek živi dok radi. Kad prestane da radi prestaje i da živi. A smisao i cilj života se ostvaruju tim radom. Oni su za svakog pojedinca individualni, sledstveno njihovoj slobodnoj volji.

P.S. Čitav bio sistem na Zemlji je inteligentno osmišljen i svaka jedinka u njemu obavlja funkciju koja jo je namijenjena, a sam bio sistem funkcioniše kao jedan organizam. Iz ovoga proizilazi da život mora imati svrhu. To je moje lično ubjeđenje.

ler

Obećava
Poruka
61
RISTOB: "Pa šta je svrha života na Zemlji? Rad. Čovjek živi dok radi. Kad prestane da radi prestaje i da živi. A smisao i cilj života se ostvaruju tim radom. Oni su za svakog pojedinca individualni, sledstveno njihovoj slobodnoj volji."

slazem se da po tome zivot mora imati svrhu, i da je vecinom ta svrha sacinjena od rada ( kod drugih oblika zivota), ali svi drugi oblici nemaju razum, svijest, i sve ono sto covjeka razlikuje od ostalih zivih bica! Pa da li je onda i njegova svrha ista kao i kod svih ostalih? Mislim da rad je relativan odgovor! On mozda uopste nije odgovor s obzirom da evo 3000 godina radimo i nismo jos uznali kako izgleda cilj!

louiskrstic

Ističe se
Poruka
2.767
Život nema smisla dok mu ti ne daš smisao ili se ne desi nešto što stvori iluziju u tebi da život ima smisla.
Smisao je nešto što čovek definiše, život može da se oseti.
Tačno je da čovek mora dati smisao svom životu, tačnije, svojim mnogim životima. Dajući mu smisao nastoji ga postići očekujući veći osećaj sreće.
Ali kako iz života u život (ja verujem da smo mi Duše, besmrtna bića) stalno postavlja nove ciljeve prateći svoje unutarnje potrebe i osećaje to polako dublje i suštinskije razume život.
Onda, dodje dan (život) kada kada se zapita da li postoji dublji smisao i svrha života nego što je ono što se da videti, opipati... Tačnije, počne se pitati da li je ovaj život sve što postoji i što jeste?
Tada počinje naslućivati ali i otkrivati da je smisao mnogo dublji nego što ga propovedaju ortodoksne religije. Da je mnogo dublji i značajniji nego što ga objašnjava nauka. Da je mnogo dublji i značajniji nego što polemiše filozofija.

Posle mnogo uzastopnih smisla, ciljeva, uspona i padova dolazi dan kada je sazrio da zaviri sa one druge strane i zna za sebe. Da zna i razume ali na jedan neintelektualan i ne-filozofski način.

Otuda, nauka ima svoj domet i ona ne može izvan vremena, prostora, materije i energije. Ni filozofija ne može dalje od tih mentalnih granica kao što ni ortodoksne religije ne mogu izvan svog lavirinta.

Ali, pojedinac to može i to mu je osnovni životni cilj kojeg spozna onda kada dovoljno sazri i kada mu dodje vreme ali onda kada je voljan uložiti dodatne napore.

Taj cilj je da spozna svoje najviše duhovne potencijale, realizuje ih i shvati da je u duhovnom smislu sličan Bogu a ne fizičkim obličjem i da posle stitine hiljada života zakorači nazad odakle je i sišao ovde u ovaj svet.

Sokret, Buda, Sveti Pavle, Isus, Rama, Kvecalkoatl... su to odlično znali ali i hiljade drugih pre i posle njih.

Taj cilj i realizacija nije sakriven ni danas našim generacijama i ljudima koji tzabanaju ove prašnjive puteve i polemišu na sebi odabranim poljima.

Smisao života je živeti život.

Tako je, živeti život koji če, hteli ili ne, nama uvek donositi po jednu jedva prepoznatljivu česticu svesti - koje će se posle stotine hiljada života dovoljno nakupiti kada nećemo ni shvatiti da smo nekada bili onakvim kakvim smo bili..

Poslednja izmena:
stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Slične teme

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.