СМЕТАЈУ ИМ И МРТВИ СРБИ!!!

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.177
http://www.slobodanjovanovic.org/2011/05/24/zoran-vlaskovic-smetaju-im-i-mrtvi-srbi/

СМЕТАЈУ ИМ И МРТВИ СРБИ
пише Зоран Влашковић



Нечувени албански вандализам на српским гробљима на Косову и Метохије
Албанци су на две трећине површине територије Косова и Метохије (укупна површина 10880 km2) у потпуности уништили на 254 српска гробља више од 7240 споменика што је нечувено дивљаштво у Европи. На 60 гробља нема ниједног читавог споменика а уништено је и 90 капела.



"Потпис" Албанских вандала





А кад нам мушке узмете животе
и гробови наши бориће се с вама!
Алекса Шантић



По злогласној и застрашујућој Хитлеровој нацистичкој теорији из „Mein Kampf” (Моја борба): „Ако једном народу уништите споменике, тог народа неће бити ту у другом колену” – Од 1999. године косовски албанци систематски уништавају српска гробља и споменике на њима широм Косова и Метохије. У последњој деценији такав вандализам и дивљаштво јос нису доживљени у Европи када је реч о уништавању хришћанских српских гробља и споменика на њима.
***
Према још непотпуним подацима Рашко–призренске епархије, од доласка међународне војне и цивилне мисије на Косову и Метохији половином 1999. године, до данас, Албанци су уништили и оштетили на 254 српска гробља више од 7240 споменика што је нечувени вандализам у наводно цивилизованој Европи. На површини од 8000 km2, од укупне површине Косова и Метохије 10880 km2, данас нема ниједног неповређеног српског гробља. Апсолутно ниједно српско гробље није очувано у Метохији и централном Косову. На српским гробљима у потпуности је уништено и 90 капела, а преостала гробља се и данас несметано затиру и уништавају.


Опело над порушеним спомеником

***
Нечувени вандализам
***
У историји цивилизације у Европи такво дивљаштво једног народа над мртвима није забележено. Албански вандализам има већи значај када се зна да су поједина гробља, после уништења споменика на њима, минирали, као гробље у Старом Грацком код Липљана. На више од 60 гробља нема ниједног читавог споменика – око њих су поломљене и однете ограде а често већ нема ни видљивог знака који би подсећао да су ту била српска гробља.
***
На више десетина српских гробаља, KFOR је на оградама постављао бодљикаву жицу, али ни то није спречило вандале да руше и уништавају споменике на њима. Бодљикавом жицом ограђено је и велико српско гробље у јужном делу Косовске Митровице, али то није могло да се спречи унистење 800 споменика на њему.
***
На митровичком српском гробљу у јужном, албанском, делу града Срби не сахрањују своје умрле од јуна 1999. године, због недостатка безбедности. Својевремено (пре неку годину), UNMIK је дао Албанцима новац да очисте српско гробље, а они су ту акцију спровели тако сто су уништавали крстове на споменицима и ломили слике умрлих. Европа је присутна на Космету али, на жалост не предузима ништа да спречи затирање српских гробља. Чак се нико не оглашава да осуди овако дивљаство – каже митровички парох, стафрофор Милија Арсовић.

Нечувено дивљаштво у данашњој Европи

***
На приштинском српском гробљу уништено је и поломљено висе од 500 споменика а полиција UNMIK-а је у августу 2004. године саопштила да је само током једне ноћи тог месеца на гробљу поломљено 70 споменика и надгробних плоча. На српском гробљу у Косовом Пољу поломљене су све бисте, а са споменика однете и плоче. Српско гробље у Белом Пољу код Пећи је на очиглед међународних мировњака претворено у сметлиште, док је гробље на периферији Ђаковице, (где је сахрањено и неколико француских војника из Првог светског рата), претворено у депонију, и сада нема ниједног обележја који би говорио да је ту икада било какво гробље.
***
Лингвоцид

На српском гробљу у Зочишту код Ораховца

***
Према речима приштинског пароха оца Мирослава, на гробљима на централном Косову и Метохији, албански вандали су отварали гробнице и из многих растурили посмртне остатке. Због тога је у порасту број случајева да Срби сами ексхумирају посмртне остатке својих најближих да би их поново сахранили негде у Србији, где ће бити безбедни, тамо где су потомци нашли нови завичај.
***
До сада се нико није бавио материјалном штетом која је изазвана уништавањем споменика на српским гробљима на Косову и Метохији и других објеката на гробљима. У сваком случају материјална штета је сигурно већа од пет милиона евра, нарочито ако се узме у обзир да у просеку један надгробни споменик данас кошта 500 евра.


Једна од 90 уништених капела на Космету

***
Поразно је и то да преко српских гробаља праве путеве, да их претварају у депоније, пашњаке и утрине, а споменике често користе да поплочају стазе и користе их за ограде.
***
- Уништене записе, натписе, рукописе, свештене књиге и читаве библиотеке тешко ћемо икада пописати и надокнадити. Део тог ненадокнадивог богатства су и уништени споменици и споменички натписи на гробљима широм Косова и Метохије. Уништавањем надгробних белега Срба на гробљима, Албанци не само да чине непојмљив грех према мртвима, родбини и пријатељима умрлих, већ затиру непроцењено богатство камене орнаментике и симболике и ништа мање, језичко наслеђе. Споменички натписи представљају спонтано и колективно похрањену језичку грађу која пружа обиље података вазних за изучавање неких питања језика, антропонимије, дијалекатских и других специфичности, каже лингвисткиња, професорка Приштинског Универзитета са привременим седиштем у Косовској Митровици, Митра Рељић.


http://www.slobodanjovanovic.org/2011/05/24/zoran-vlaskovic-smetaju-im-i-mrtvi-srbi/
*****************************************************************************

Ето, и онда пацијенти на власти "преговарају" са Приштином... туга.........:dash::dash::dash:
 
http://www.slobodanjovanovic.org/2011/05/24/zoran-vlaskovic-smetaju-im-i-mrtvi-srbi/

СМЕТАЈУ ИМ И МРТВИ СРБИ
пише Зоран Влашковић



Нечувени албански вандализам на српским гробљима на Косову и Метохије
Албанци су на две трећине површине територије Косова и Метохије (укупна површина 10880 km2) у потпуности уништили на 254 српска гробља више од 7240 споменика што је нечувено дивљаштво у Европи. На 60 гробља нема ниједног читавог споменика а уништено је и 90 капела.



"Потпис" Албанских вандала





А кад нам мушке узмете животе
и гробови наши бориће се с вама!
Алекса Шантић



По злогласној и застрашујућој Хитлеровој нацистичкој теорији из „Mein Kampf” (Моја борба): „Ако једном народу уништите споменике, тог народа неће бити ту у другом колену” – Од 1999. године косовски албанци систематски уништавају српска гробља и споменике на њима широм Косова и Метохије. У последњој деценији такав вандализам и дивљаштво јос нису доживљени у Европи када је реч о уништавању хришћанских српских гробља и споменика на њима.
***
Према још непотпуним подацима Рашко–призренске епархије, од доласка међународне војне и цивилне мисије на Косову и Метохији половином 1999. године, до данас, Албанци су уништили и оштетили на 254 српска гробља више од 7240 споменика што је нечувени вандализам у наводно цивилизованој Европи. На површини од 8000 km2, од укупне површине Косова и Метохије 10880 km2, данас нема ниједног неповређеног српског гробља. Апсолутно ниједно српско гробље није очувано у Метохији и централном Косову. На српским гробљима у потпуности је уништено и 90 капела, а преостала гробља се и данас несметано затиру и уништавају.


Опело над порушеним спомеником

***
Нечувени вандализам
***
У историји цивилизације у Европи такво дивљаштво једног народа над мртвима није забележено. Албански вандализам има већи значај када се зна да су поједина гробља, после уништења споменика на њима, минирали, као гробље у Старом Грацком код Липљана. На више од 60 гробља нема ниједног читавог споменика – око њих су поломљене и однете ограде а често већ нема ни видљивог знака који би подсећао да су ту била српска гробља.
***
На више десетина српских гробаља, KFOR је на оградама постављао бодљикаву жицу, али ни то није спречило вандале да руше и уништавају споменике на њима. Бодљикавом жицом ограђено је и велико српско гробље у јужном делу Косовске Митровице, али то није могло да се спречи унистење 800 споменика на њему.
***
На митровичком српском гробљу у јужном, албанском, делу града Срби не сахрањују своје умрле од јуна 1999. године, због недостатка безбедности. Својевремено (пре неку годину), UNMIK је дао Албанцима новац да очисте српско гробље, а они су ту акцију спровели тако сто су уништавали крстове на споменицима и ломили слике умрлих. Европа је присутна на Космету али, на жалост не предузима ништа да спречи затирање српских гробља. Чак се нико не оглашава да осуди овако дивљаство – каже митровички парох, стафрофор Милија Арсовић.

Нечувено дивљаштво у данашњој Европи

***
На приштинском српском гробљу уништено је и поломљено висе од 500 споменика а полиција UNMIK-а је у августу 2004. године саопштила да је само током једне ноћи тог месеца на гробљу поломљено 70 споменика и надгробних плоча. На српском гробљу у Косовом Пољу поломљене су све бисте, а са споменика однете и плоче. Српско гробље у Белом Пољу код Пећи је на очиглед међународних мировњака претворено у сметлиште, док је гробље на периферији Ђаковице, (где је сахрањено и неколико француских војника из Првог светског рата), претворено у депонију, и сада нема ниједног обележја који би говорио да је ту икада било какво гробље.
***
Лингвоцид

На српском гробљу у Зочишту код Ораховца

***
Према речима приштинског пароха оца Мирослава, на гробљима на централном Косову и Метохији, албански вандали су отварали гробнице и из многих растурили посмртне остатке. Због тога је у порасту број случајева да Срби сами ексхумирају посмртне остатке својих најближих да би их поново сахранили негде у Србији, где ће бити безбедни, тамо где су потомци нашли нови завичај.
***
До сада се нико није бавио материјалном штетом која је изазвана уништавањем споменика на српским гробљима на Косову и Метохији и других објеката на гробљима. У сваком случају материјална штета је сигурно већа од пет милиона евра, нарочито ако се узме у обзир да у просеку један надгробни споменик данас кошта 500 евра.


Једна од 90 уништених капела на Космету

***
Поразно је и то да преко српских гробаља праве путеве, да их претварају у депоније, пашњаке и утрине, а споменике често користе да поплочају стазе и користе их за ограде.
***
- Уништене записе, натписе, рукописе, свештене књиге и читаве библиотеке тешко ћемо икада пописати и надокнадити. Део тог ненадокнадивог богатства су и уништени споменици и споменички натписи на гробљима широм Косова и Метохије. Уништавањем надгробних белега Срба на гробљима, Албанци не само да чине непојмљив грех према мртвима, родбини и пријатељима умрлих, већ затиру непроцењено богатство камене орнаментике и симболике и ништа мање, језичко наслеђе. Споменички натписи представљају спонтано и колективно похрањену језичку грађу која пружа обиље података вазних за изучавање неких питања језика, антропонимије, дијалекатских и других специфичности, каже лингвисткиња, професорка Приштинског Универзитета са привременим седиштем у Косовској Митровици, Митра Рељић.


http://www.slobodanjovanovic.org/2011/05/24/zoran-vlaskovic-smetaju-im-i-mrtvi-srbi/
*****************************************************************************

Ето, и онда пацијенти на власти "преговарају" са Приштином... туга.........:dash::dash::dash:

То све одавно знамо.

Шта од шиптарије друго и да очекујеш?

А, Космет је под амерском окупацијом.

У сваком случају, пост је битан као - подсећање.
:ok:
 
Уништавање и скрнављење гробља говори о цивилизацијском и, пре свега, духовном нивоу народа који то чини. Према том, непогрешивом показатељу, може се установити колико су Православни народи далеко, далеко духовнији од муслимана и католика. Католици су такође имали обичај да затиру порекло староседелаца на тај начин. Да не говоримо о начину наметања вере и обичаја Православним народима од стране мухамеданаца и католика. Каквим су се све нечовечним методама служили!?! Какве су све казне смишљали за тзв. 'невернике'!
Далеко им лепа кућа. А најгори су међу њима они који су своју веру напустили, и међу хрватима и међу муслиманима. Једини су изузетак, можда, Горанци. Они су напустили Православну веру, али задржали многе обичаје. Чак и славе Ђурђевдан, што је велики апсурд јер је Свети Ђорђе страдао за оног којег се они одричу као Бога.
 

Back
Top