Smail Aga Cengić

kumanovo

Domaćin
Poruka
3.096
......." U ranu zoru uskoci i Drobnjaci napadose Smail Agu Cengica pa ubise njega i 80 Turaka ....."

Sta je bio razlog za ubistvo Smail Age ....da li je on nastao kao odgovor masakra na Podgorickoj pijaci kada su Turci ubili mnostvo ljudi da osvete ( za ovo nisam siguran ) Jusu koga je ubio izvesni Kuc po nalogu Marka Miljanova ili nesto drugo .
 
......." U ranu zoru uskoci i Drobnjaci napadose Smail Agu Cengica pa ubise njega i 80 Turaka ....."

Sta je bio razlog za ubistvo Smail Age ....da li je on nastao kao odgovor masakra na Podgorickoj pijaci kada su Turci ubili mnostvo ljudi da osvete ( za ovo nisam siguran ) Jusu koga je ubio izvesni Kuc po nalogu Marka Miljanova ili nesto drugo .


Smail Aga je bio m00do u tom kraju. Strah i trepet. jedni nacin da prestanu izvrsavati obaveze (harac) prema Agi je bio da ga roknu. A kako je prije toga bio neki obracun sa Cengicevim ljudima u kojem je izginulo nesto Crnogoraca pa cak i koji rodjak Vladike Cetinjskog, on je zdusno podrzao tu akciju.
Njegov sluga Novica Cerovic je ucestvovao u tom dilu da se smakne Cengic.
 
Smail-aga Cengic je bio veliki zulumcar koji je zulum cinio u Hercegovini i CG. U nekoj borbi izginulo je mnogo crnogoraca, a medju njima i brat od Vladike Rada-Njegosa. Ubijen je iz osvete pod vodjstvom Novice Cerovica. Smail-aga je inace boravio u Gacku. Njegovi Cengici su srpskog porijekla, i to od Orlovica. Dakle, predak mu je bio veliki junak iz Kosovske bitke Pavle Orlovic.
 
......." U ranu zoru uskoci i Drobnjaci napadose Smail Agu Cengica pa ubise njega i 80 Turaka ....."

Sta je bio razlog za ubistvo Smail Age ....da li je on nastao kao odgovor masakra na Podgorickoj pijaci kada su Turci ubili mnostvo ljudi da osvete ( za ovo nisam siguran ) Jusu koga je ubio izvesni Kuc po nalogu Marka Miljanova ili nesto drugo .

Glavni razlog za ubistvo je bila osveta, posle ubistva 9 Petrovića na Grahovu. Organizovao je Njegoš 1840g.
Prvo, ti krajevi, koji su bili nekako administrativno po turskim tefterima pripojeni Hercegovini i Smail-agi iz Gacka, uopšte nijesu htjeli da plaćaju Harač.
Zato je došao i sam Smail-aga da to na silu napravi i izgubio glavu.
Ubili su ga Uskoci, Drobnjaci i Moračani na Mljetičku iznad Šavnika ( organizatori i vođe-vojvoda Novica Cerović, Mirko Aleksić i Šujo Karadžić).
Glava je odnešena na Cetinje i predana Njegošu, a tijelo Smail age je popadija Simuna Tomića, krijući dala na konja i odnijela u Gacko Turcima.
Njen sin se školovao u Mostaru i ona se bojala, da će ga sada Turci zaklati i zato je to napravila i spasila sina.
Tako je tijelo Smailage sahranjeno u Lipiku u Gacku kod Fazlagića kule (koja je prošle godine izgorjela) a glava se i danas čuva na Cetinju pod onim staklenim zvonom. Suši se još.
 
Pa naravno,kad vec ne mozes ko muskarac ubij ga ko zena.

To je bilo ovako i to i danas svak iz tih krajeva priča.

Tamo su živjeli samo Crnogorci a zadnja turska porodica, nekoga Sulja Saravelja iz Tušinje je protjerana preko Tare 1801g.Muški su pobijeni a žene i đeca natovareni na saone i oćerani preko Tare u Tursku.
Plemena Uskoci, Moračani i Drobnjaci su dodijeljeni hercegovačkom agi na upravu ali tamo nije niko smio doći da kupi godišnji porez-harač, koji je bio u robi (sir, meso, vuna, stoka.. itd.......).
Smailaga je pisao tim seockim ili plemenskim glavarima, da oni moraju sami skupiti ta harač i predati ga na dogovoreno mjesto, kad dođu Turci-haračlije.
Odgovor tih plemenskih vođa je bio, da ih niko ne sluša i da neće niko ništa da da. Zato predlažemo, da ti Smail-aga dođeš lično i tako će možda narod od straha nešto i dati.
Smail-aga je povjerovao i pošao na put i postavio svoj logor na jednom brdu iznad Šavnika -Mljetičku, odakle se vide cijeli Uskoci, Morača, Drobnjak, Jezera i Šaranci, đe je mislio da prenoći i sjutri dan da ide po selima.
Crnogorci su se pripremili sa oko 800 dobrovoljaca i sa 4 strane iz onih brda, po magli i kišnom vremenu, napali u 3 sata, dok su Turci spavali, ujutru njegov logor. Đe god su Turci pokušali pobjeći, ušli su u zamke Crnogoraca, koji su ih pobili ka zečeve. Pobili su ih 82 a 5 ih je uspjelo nekako pobjeći u šumu i dalje preko Duži i Pive u Gacko.
Među Crnogorcima nije niko ni poginuo niti bio ranjen.
Dakle, to je bila dobro pripremljena i odlično organizovana akcija, koja je 100% uspjela.
 
Poslednja izmena:
Sve u svemu, kad bi se snimao film, Novicu Cerovića bi igrao Van Dam.

Ha ha ha
Nije tu bilo mnogo borilačkih vještina, nego su radile puške.

Turci su bili zbunjeni i počeli su bježati po mraku na sve 4 strane i svuda su pali u zasjedu.
Među stražom Smail agi su postavili Crnogorci svoje ljude kao pomoć a ustvari su služili kao agenti i dali znak za napad. Konju od age su dali bukagije- okove i tako spriječili, da aga skoči na konja i pobježe.

Kad je aga skočio na konja, plotuni sa svih strana su ga oborili na zemlju i prvi je pritrčao Mirko Aleksić i odrezo mu glavu o odnio sa Novicom i Šujom na Cetinje.
Novica, kao crnogorski vojvoda i perjanik Njegošev je sve to organizirao.
Mirko Aleksić mu je odreza glavu i uzeo pušku, dva konja i ostalo oružje, pa je Novica naredio, da se sve to mora dati vladici Radu na Cetinje.
Tada je Mirko rekao, da neda pušku, koju je on u borbi zarobio i treba mu da bije Turke a i šta će puška onome vladici?
Neće valjda sa njom gađati vrane po Cetinju.
Zbog te riječi su Mirku oduzeta sva dotadašnja odlikovanja i pao je u nemilost gospodara. Mislim da ga je čak i zatvorio.
 
Otprilike to je to

Treba reci da je Cengic bio vrlo "zestok momak" sto bi se reklo danasnjim recnikom,i svi su ga se bojali,bio je zaista vrlo hrabar i kazu da je u tuci,mogao i po 5 ljudi da bije odjednom (tako kazu)
Kazu da je bio obavesten od nekih izdajnika medju Crnogorcima da mu se sprema ubistvo,ali nije hteo da pokaze da se plasi
Pokupio je podosta ljudi da ide da kupi harac te krenuo put Drobnjaka

Sta se desilo,kazu,da je kada je krenuo napad Crnogoraca na logor,on imao sansu da umakne,da ode konjem,te da mu je pobratim dodao konja da bezi,ali,Aga nije bio tip koji se plasio smrti,i navodno je pokusao,mesto da bezi,da organizuje kontra napad na Crnogorce,od svoje vojske koja je bila u rasulu,te je ubijen prilikom prikupljanja i dovikivanja svojih gazija koji su se dali u bekstvo kud koji

Sve u svemu,jedan od jacih likova epske-crnogorske povesti,jedan od retkih koji su ostali upamceni sirim krugovima

No,postoji i anegdota o Agi,kada je odlazio u Banjane da kupi harac te kod kmeta Koprivice lezao u kuci,dok su momci po selu uzimali sta treba
Elem,gleda ga kmet Koprivica kako posle dobrog rucka pusi i lezi,i zamislio se gledajuci ga
Vidi to Aga i pita ga,
-sta me gledas?
nista onako
-reci slobodno,nista ti necu,slobodno mi reci
pa mislim se,da ti pravo kazem kad vec hoces,sta bi bilo da pobede nasi,pa da ja posatanem vlast a ti kmet,kako bi to bilo

a Aga mu kaze...e gedzo i sirotinjo....i ako pobede vasi,ja cu stavit krst nase a prase preda se,i opet cu biti sto sam i do sad bio,a ti to sto si

Eto,toliko o Agi;)
 
Glavni razlog za ubistvo je bila osveta, posle ubistva 9 Petrovića na Grahovu. Organizovao je Njegoš 1840g.
Smail aga Cengic je u bici na Grahovu 1836 do nogu potukao Crnogorce. Tad je poginulo 70 Crnogoraca medju kojima i Njegosev brat.

Otprilike to je to

Treba reci da je Cengic bio vrlo "zestok momak" sto bi se reklo danasnjim recnikom,i svi su ga se bojali,bio je zaista vrlo hrabar i kazu da je u tuci,mogao i po 5 ljudi da bije odjednom (tako kazu)
Kazu da je bio obavesten od nekih izdajnika medju Crnogorcima da mu se sprema ubistvo,ali nije hteo da pokaze da se plasi
Pokupio je podosta ljudi da ide da kupi harac te krenuo put Drobnjaka

Sta se desilo,kazu,da je kada je krenuo napad Crnogoraca na logor,on imao sansu da umakne,da ode konjem,te da mu je pobratim dodao konja da bezi,ali,Aga nije bio tip koji se plasio smrti,i navodno je pokusao,mesto da bezi,da organizuje kontra napad na Crnogorce,od svoje vojske koja je bila u rasulu,te je ubijen prilikom prikupljanja i dovikivanja svojih gazija koji su se dali u bekstvo kud koji

Sve u svemu,jedan od jacih likova epske-crnogorske povesti,jedan od retkih koji su ostali upamceni sirim krugovima

Istina, Smail aga je na prevaru namamljen da dodje i na polju mogo je da se izvuce ali njegovo junastvo mu nije dalo i ostao je da se bori do smrti.

Dervis dedaga Cengic, sin Smail age naslijedio je svoga oca poslije pogibije kao vojnik od 18. godina. Vodio je vojsku na Drobnjake da osveti oca Smail-agu. U boju na Tusinama porazio je Crnogorce i Draga Kovacevica, cuvenog crnogorskog junaka.

Dedaga Čengić 1841. godine osvećuje oca Smail-agu

Dedaga Čengić iskupio je vojsku u januaru 1841. godine i potukao Drobnjake i Moračane i tako osvetio svog oca, posjekavši 170 glava i popalivši više sela. Povratkom u [Gacko] okitio je mezar Smail-age posječenim glavama. Uz Dedagu Čengića u tom boju istakao se Mustafa (Mujo) Tanović iz Breštica (Breščanin), jer je Dedagi donio tri posječene glave.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Derviš-paša_Dedaga_Čengić
 
Da, istina je, da je Dedaga Čengić za 3-4 mjeseca pokupio po Bosni veliku vojsku i krajem jan.1841 g popalio Drobnjak i pobio oko 170 ljudi ali se u njemu nije zadržao, već se odma vratio u Gacko.
Crnogorci su većinom pobjegli u Moračke planine zajedno sa ženama i đecom i tamo prezimili kod Moračana po kućama.
Na proljeće, kad je okopnio snijeg, su se vratili na svoja zgarišta i podigli neke savardake- primitivne kuće i ponovo počeli život.

Eto vidite kako je to izgledalo samo prije 170 godina, što i nije puno.
 
Veliki vitez i gazija.
Dje bi on koracio zemlja bi tutnjila. Ubise ga kukavice na lukav nacin kako samo kukavice znaju da izvedu.

On je bio kao i ostali Turci, razbojnik i zulumcar. Mozda je tebi gazija, i vjerovatno ga volite vi iz sandzaka, tj.Raske. Gazije ili junaci ili heroji, kako hoces, ne terorisu narod, nego ga brane. Bar se za ovog -zulumcara- tacno zna ko mu je predak, cuveni srpski vojvoda Pavle Orlovic.
 
On je bio kao i ostali Turci, razbojnik i zulumcar. Mozda je tebi gazija, i vjerovatno ga volite vi iz sandzaka, tj.Raske. Gazije ili junaci ili heroji, kako hoces, ne terorisu narod, nego ga brane. Bar se za ovog -zulumcara- tacno zna ko mu je predak, cuveni srpski vojvoda Pavle Orlovic.

Zaista je nevjerovatno, kako neki ovdje definišu junake i kukavice.
Junaci su dakle Turci što su došli iz Azije da osvajaju i napadaju nedužni narod, koji tu živi a kukavice su narod koji se brani od zuluma tih okupatora.
Zaista neshvatljivo tumačenje pravde.

Sada je meni jasno, zašto je mislenost mnogih muslimana takvo, da su ti "junaci" bili njihovi a na suprotnoj strani su neki drugi.
Pošto se zna, da su posle balkanskih ratova, svi Turci protjerani sa Balkana a ostali su samo naši ljudi, koji su milom ili silom prešli na islam, sada je jasno šta islamska vjera napravi i kako može da zavadi jedan te isti narod.

KUGO LJUDSKA DA TE BOG UBIJE
MALO TI JE BILO PO SVIJETA
ŠTO SI SVOJOM ZLOŠĆU OTROVALA
NO SI OTROV ADSKE SVOJE DUŠE
I NA OVAJ KAMEN IZBLJUVALA.
P.P.NJ.


I još jedna informacija;
U tim krajevima nema evo više od 150 godina pa do danas ni jedan jedini musliman, osim jedne žene iz Mostara, koja je vrlo poštovana i svi je vole, jer je o.k.

A tamo đe je ubijen Smail-aga, nije nikad bilo nikakvog obilježja osim što se tačno zna, da je to bilo kod jednog povećeg kamena 30-tak metara iznad one šumei potoka.
Prije 3 godine su mu tamo podigli spomenik, pozidan od kamena kao piramida od jedno 3m i na njemu ploča na kojoj su dva mača i nadpis:

Ođe pogibe 1840 godine najveći turski junak i najveći neprijatelj Crnogoraca, Smail-aga Čengić.

Inače je Smailaga bio omanjeg rasta, vrlo razvijen i jak,crvenkaste kose, izrazito zelenih očiju i pjegav ka prepelica.
Imao je samo jednu ženu i znao je da lijepo pjeva uz gusle a još radije ih je slušao, samo o turskim junacima.
 
Poslednja izmena:
smail_aga_cengic.jpg

Smail aga Cengic, crtez D.Nikolica


dedagacengic.jpg

Dedaga Cengic
 
Kako ste mi smijesni kad uzmete da se prepucavate ko je junak a ko kukavica :D
mislim iz danasnje perspektive.

Ako je neko bio junak, junak je, koje god da je vjere. To su znali stari Crnogorci. A i Turci.

Medjutim ovi novi, sto bitke biju sa tastaturom, po forumima, "presudjuju"jeli neko bio junak po tome kako se zvao.....

Eh.... istoricari :lol:
 
Kako ste mi smijesni kad uzmete da se prepucavate ko je junak a ko kukavica :D
mislim iz danasnje perspektive.

Ako je neko bio junak, junak je, koje god da je vjere. To su znali stari Crnogorci. A i Turci.

Medjutim ovi novi, sto bitke biju sa tastaturom, po forumima, "presudjuju"jeli neko bio junak po tome kako se zvao.....

Eh.... istoricari :lol:

:hahaha1: lako je danas biti istoricar dok postoji google.

Danas se svako kiti junastvom iako mnogi pojma nemaju sta je to. Njegos je za nekog pozitivna licnost, za nekog negativna. Za svoj narod - svetionik i utemeljivac a za drugi narod - fasista i Islamofob koji je u svom GV toliko ocrnio Islam i muslimane ko nijedan drugi pisac mozda i na cijelom svijetu. Citatima iz te knjige desili su se zlocini nad Bosnjacima decenijama nakon sto je napisana.

Ja od Crnogoraca mogu da smatram za junaka Savu Kovacevica iz Niksica sto i jeste bio u svom vremenu.

Inace mene su Kovacevici prijatelji (muslimani).
 
Poslednja izmena:
:hahaha1: lako je danas biti istoricar dok postoji google.

Danas se svako kiti junastvom iako mnogi pojma nemaju sta je to. Njegos je za nekog pozitivna licnost, za nekog negativna. Za svoj narod - svetionik i utemeljivac a za drugi narod - fasista i Islamofob koji je u svom GV toliko ocrnio Islam i muslimane ko nijedan drugi pisac mozda i na cijelom svijetu. Citatima iz te knjige desili su se zlocini nad Bosnjacima decenijama nakon sto je napisana.

Ja od Crnogoraca mogu da smatram za junaka Savu Kovacevica iz Niksica sto i jeste bio u svom vremenu.

Inace mene su Kovacevici prijatelji (muslimani).

Tako je
Da se ne zaboravi,inace Savo je iz Banjana
Ono sto su Crnogorci uradili na Ljubinom grobu,onaj podvig,i kazu da je tako bilo,sad ko zna,ali kurir koji dolazi do Tita i kaze mu,druze Komandante dokle cujes mitraljeze na Ljubinom grobu,znaj da neprijatelj ovde proci nece
To junastvo se nesme zaboraviti,u kojem god vremenu i za koju god ideologiju da je cinjeno,jer su ti ljudi ginuli sa verom u to,i to hrabro
Nesmeju se zaboravljati takve stvari,a mi se ovde bacamo junacima ko konfetama
Neke zemlje bi dale sve za jednog Savu Kovacevica jednog Baju Pivljanina jednog Smail agu Cengica ili Osmana Sehovica,a mi ih ovde zaboravljamo i bacamo niz vodu ko da nisu postojali

Ismevamo juris na Pljevlja,koji je bio,kakav takav ali vrlo hrabar i jos mnogo toga
 

Back
Top