Slovo "Z"

proka

Legenda
Poruka
57.100
slovo "Z"

1578565411341.png


naleteh na nake nove članke, pa mi ovo pitanje samo iskočilo nakon uvida u spiskove koji postoje i dan danas o licima stavljeni pod slovo "Z" koje po četnicima znači ZAPLAŠITI a po partizanima znači ZAKLATI

šta je istina?

na spiskovima lica koja su stavljena pod slovo "Z" stoji napomena likvidirati ili internirati

dakle, likvidirati znači da je smisao slova "Z" bio upravo taj, likvidirati -zaklati

a za druga lica za koja stoji napomena internirati, postavlja se pitanje, gde su internirana ako je istina da četnici nisu držali koncentracione logore?

ali pitanje nad svim pitanjima u ovoj temi, je :

ZAŠTO NA SPISKOVIMA LICA STAVLJENIH POD SLOVO "Z" NEMA NI JEDNOG JEDINOG OKUPATORSKOG, NACISTIČKOG ILI FAŠISTIČKOG IMENA?


slovo_z.jpg


slovo_z_1.jpg


slovo_z_2.jpg


slovo_z_3.jpg


slovo_z_4.jpg


slovo_z_5.jpg


slovo_z_6.jpg


slovo_z_7.jpg


slovo_z_8.jpg



Радоје Л. Кнежевић, Књига о Дражи, свеска 1, 1941-1943, Виндзор, Канада 1956
 
Poslednja izmena:
evo šta na tu temu kažu sami četnici tog vremena:

О хватању Косте Пећанца, недићевска штампа је писала: „Извештај Команде СДС од 1. фебруара 1944… 28 јануара о.г. у 15 часова један одред под командом мајора Бране Петровића ухватио је и разоружао код села Ресник војводу Косту Пећанца и његову пратњу.“
Пећанца, су равногорци као седамдесетогодишњег болесног старца, везаног спровели у село Сеселац где су га држали затвореног у подруму једне куће. Када је сазнао за овај успех, Дража је наредио да Пећанца одмах не ликвидирају све док га детаљно не испитају. Ово мрцварење старца се одужило на два месеца. Штаб Делиградског корпуса ЈВуО је већао да ли Пећанца стрељати у Сокобањи пред народом или то урадити у тајности? Народ тада није знао да је Пећанац беспомоћни заточеник равногораца.

На крају је донета одлука да се запита Врховна Команда, на шта је уследила Дражина депеша у којој је стајало да се неодложно изврши пресуда слова „З“. Чим је стигло ово наређење, Брана је наредио црној тројци да закољу Пећанца.

О детаљима извршења ликвидације војводе Пећанца, у архиву УДБе пронађена су директна сведочанства његових џелата из црне тројке који су пали у руке комуниста и после рата саслушавани од стране УДБе. Миливоје Лађански Касапче (какав надимак?) сведочи: „Око пола ноћи смо кренулу са везаним Пећанцем и његовим пратиоцем у село Николинац где је требало да га ликвидирамо. Са мном су кренули Милун Марковић и Тилко Динић. Када само стигли на дрвеном мосту у селу, ја сам ударио ножем у леђа Пећанца и он је пао у реку и удавио се. Одмах након тога, Тилко Динић је заклао Пећанчевог пратиоца на самом мосту, који је такође био осуђен на смрт.“

......

dakle po navedenom , smisao slova "Z" je zaklati?
 
Објективни историчари слажу се у оцени да је фамозно слово „3", поред сарадње са окупаторима, највише компромитовало Михаиловића и као четничког команданта и као човека, јер га је морално срозало - до дна. Тим пре што је сам Михаиловић био „аутор" тог озлоглашеног „слова". Његово значење (заклати, заплашити) уведено је против присталица окупатора и бивших режима или „болесно амбициозних" - по четничком тумачењу. Међутим, иако је под тим знаком убијено неколико Недићевих п ЈВотићевих присталица и сарадника, сва стравична крволочност сулудо смишљеног значења слова „3", сручила се на присталице народноослободилачке борбе. По Михаиловићевој наредби „командант бригаде" је - чим је неко добио слово „3" био дужан да га „црне тројке" у року од 24 часа пронађу и ликвидирају и то искључиво методом „клања ножем".


http://znaci.net/00001/269_4.pdf
 
Када би се Проко додељивала награда за понављање расправљених тема ти би је свакако добио:dosadno:
Али да не помислиш да те игноришем, поставићу ти питање : Зашто мислиш да је требало заплашивати окупаторске појединце?
 
Да ли је Драгољуб под слово "З"-аклати ставио иједног Титовца, усрашу и сл. србомрсца, или је стављао само националне Србе??? :eek:
 
na spiskovima lica koja su stavljena pod slovo "Z" stoji napomena likvidirati ili internirati

dakle, likvidirati znači da je smisao slova "Z" bio upravo taj, likvidirati -zaklati
briljantnost tvog zakljucivanje me uvek nasmeje :maramica:
ali pitanje nad svim pitanjima u ovoj temi, je :

ZAŠTO NA SPISKOVIMA LICA STAVLJENIH POD SLOVO "Z" NEMA NI JEDNOG JEDINOG OKUPATORSKOG, NACISTIČKOG ILI FAŠISTIČKOG IMENA?
tvoja pronicljivost nema kraja :hahaha1:
pa covece sam si postavio imena srba izdajnika koje je trebalo zaplasiti i na bilo koji nacin spreciti da dalje rade to sto rade,
sta su oni bili nego protivnici kraljevine i sluge okupatora !
mislis da je trebalo radio londonu poslati spisak na kojem su valjda trebali procitati imena ludog brkice iz berlina i njegovih prvih saradnika iz ss-a i vermaht-a i da bi to imalo smisla kad bi odslusali stanovnici kraljevine :dash:
poenta tih spiskova je i bila da se utice na one koji su dostupni i na koje je moglo uticati a to su bili domaci ljudi koji su u kraljevini imali i familije i rodjake i prijatelje a koji bi opet mogli da nekako uticu na ove da promene delatnost.
 
На крају је донета одлука да се запита Врховна Команда, на шта је уследила Дражина депеша у којој је стајало да се неодложно изврши пресуда слова „З“. Чим је стигло ово наређење, Брана је наредио црној тројци да закољу Пећанца.

dakle po navedenom , smisao slova "Z" je zaklati?
takva depesa nije jos napisana ili bar nije nigde pokazana ali najverovatnije ce stici u sledecem nastavku tvoje tirade kad se vratis iz muzeja :cepanje: .
ako je pecanac proglasen izdajnikom kakvim je i bio i ako mu je sudjenje obavljeno i presuda posle dva meseca isledjivanja potvrdjena sto bi bilo ko od draze zahtevao bilo kakvu potvrdu a jos manje poverovati da bi on u slucaju takve sluzbene korespodencije napisao "postupiti po presudi slova Z" pogotovo sto si i ti sam u predhodnoj poruci napisao da su "osobe pod Z bile ili ilikvidirane ili internirane" , znaci da je takva depesa stvarno postojala a :nono3: moglo bi slobodno da se zakljuci da je draza mozda rekao da pecanca negde izoluju i zatvore do daljnjeg.
znaci kao obicno nalupao si se slobodno interpretirajuci poluinformacije i budalastine i iz toga svega izvlaceci neke svoje zakljucke.
 
Када би се Проко додељивала награда за понављање расправљених тема ти би је свакако добио:dosadno:
Али да не помислиш да те игноришем, поставићу ти питање : Зашто мислиш да је требало заплашивати окупаторске појединце?
.
sam si dao odgovor, jer ako nije trebalo zaplašiti ili zaklati okupatore, bilo da su nacisti ili fašisti, onda ispada da su to bili saradnici četnika, tj tačnije četnički gospodari, braća po oružju

ja tebe pitam, zašto ne treba bar zaplašiti nacističke i fašističke okupatore??

KAKO TO DA NI JEDAN FAŠISTA NI NACISTA NISU STAVLJEN POD SLOVO "Z" TOKOM CELOG RATA ???
 
Да ли је Драгољуб под слово "З"-аклати ставио иједног Титовца, усрашу и сл. србомрсца, или је стављао само националне Србе??? :eek:
a u cemu je razlika izmedju nemca okupatora i srbina izdajnika i pomagaca nemaca ? i sto bi onaj drugi bio u bilo kakvom obliku povlascenog polozaja pogotovo tokom rata ?
 
a u cemu je razlika izmedju nemca okupatora i srbina izdajnika i pomagaca nemaca ? i sto bi onaj drugi bio u bilo kakvom obliku povlascenog polozaja pogotovo tokom rata ?
e konačno da se slažemo u nečemu :super:

tačno je bane da izmedju nacista tj okupatora ili kako ih ti od milja zoveš nemcima i srbina izdajnika pomagača nemaca nema nikakve razlike, četnici i nacisti su jedan novčić sa dva lica :mrgreen:
 
.
sam si dao odgovor, jer ako nije trebalo zaplašiti ili zaklati okupatore, bilo da su nacisti ili fašisti, onda ispada da su to bili saradnici četnika, tj tačnije četnički gospodari, braća po oružju

ja tebe pitam, zašto ne treba bar zaplašiti nacističke i fašističke okupatore??

KAKO TO DA NI JEDAN FAŠISTA NI NACISTA NISU STAVLJEN POD SLOVO "Z" TOKOM CELOG RATA ???

По ко зна који пут не одговараш мени, него сам себи :dosadno:
 
.
pogledaj sam, na spisku nema nacista, nema ni jednog jedinog okupatora

pa se prosto čovek pita, protiv koga su se četnici borili tokom ww2?
pa vec sam ti napisao ali ti to ignorises , koja bi svrha bila da se stanovnicima kraljevine preko radio londona procitaju imena adolfa, geringa, kurta, milera ili koga god koji je po naredjenju bio u kraljevini kao okupator ...kojeg bi zivadina ili milorada u topoli ili raskoj interesovalo sto je neki kurt oficir u nekoj nemackoj jedinici u beogradu ? kako bi uostalom draza uopste znao za njihova imena ?
draza je ovim spiskom potpuno ispravno pokusao da utice na one ljude po srbiji koji su bili poimenicno prozvani i tako je pritiskajuci ih preko familije i prijatelja pozivao na njihovu svest da ne cine vise ono sto su cinili.
kao sto se zna na tom spisku nije bilo ni stranih drzavljana a ni crvenih , nego samo oni za koje se znalo ili predpostavljalo da su podrska okupatoru a da su sa teritorije kraljevine (srbije).
 
a da se vratimo na temu, ajmo nešto lakše, šta je četnicima značila napomena "internirati" ???

i gde su se tako označena lica internirala?
ajde da krenemo redom, jer ti si sklon da vidis nesto cega nema i tamo gde niko to ne vidi pa da ne raspravljamo o tvojim imaginacijama :maramica:,
napisi gde si ti video neki spisak na kojem pise da se ta lica sa spiska ili likvidiraju ili "interniraju" ?

do sad si onim sto si postavio dokazao upravo suprotno od onog sto si planirao, pa da vidimo kakve si srece u daljoj analizi :super:
 
pa vec sam ti napisao ali ti to ignorises , koja bi svrha bila da se stanovnicima kraljevine preko radio londona procitaju imena adolfa, geringa, kurta, milera ili koga god koji je po naredjenju bio u kraljevini kao okupator ...kojeg bi zivadina ili milorada u topoli ili raskoj interesovalo sto je neki kurt oficir u nekoj nemackoj jedinici u beogradu ? kako bi uostalom draza uopste znao za njihova imena ?
draza je ovim spiskom potpuno ispravno pokusao da utice na one ljude po srbiji koji su bili poimenicno prozvani i tako je pritiskajuci ih preko familije i prijatelja pozivao na njihovu svest da ne cine vise ono sto su cinili.
kao sto se zna na tom spisku nije bilo ni stranih drzavljana a ni crvenih , nego samo oni za koje se znalo ili predpostavljalo da su podrska okupatoru a da su sa teritorije kraljevine (srbije).
.
a znao je za nacistu njobahera , kome je obećao četničku pratnju na konjima pa još u narodnoj nošnji za kretanje po srbiji ??? :mrgreen:
 
.
sam si dao odgovor, jer ako nije trebalo zaplašiti ili zaklati okupatore, bilo da su nacisti ili fašisti, onda ispada da su to bili saradnici četnika, tj tačnije četnički gospodari, braća po oružju

ja tebe pitam, zašto ne treba bar zaplašiti nacističke i fašističke okupatore??

KAKO TO DA NI JEDAN FAŠISTA NI NACISTA NISU STAVLJEN POD SLOVO "Z" TOKOM CELOG RATA ???
TAKO JE! Na prvo mesto su trebali da stave Adolfa Hitlera! Kada bi to čuli Nemci preko Radio Londona, odmah bi se pobunili i srušili Hitlerov režim! :zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:
 
TAKO JE! Na prvo mesto su trebali da stave Adolfa Hitlera! Kada bi to čuli Nemci preko Radio Londona, odmah bi se pobunili i srušili Hitlerov režim! :zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:
.
recimo nacistu zaduženog za balkan nojbahera ?
ili recimo nacističkog komandanta grada beograda i drugih gradova u srbiji?
recimo gestapovce koji su punili uz saradnju nedićevaca, koncentracioni logor banjica u sred beograda?
ili recimo vozača nacistu dušegupke ?


i niko mi nije objasnio gde su to pojedince sa tog spiska četnici "internirali" ???
 
recimo nacistu zaduženog za balkan nojbahera ?
ili recimo nacističkog komandanta grada beograda i drugih gradova u srbiji?
recimo gestapovce koji su punili uz saradnju nedićevaca, koncentracioni logor banjica u sred beograda?
ili recimo vozača nacistu dušegupke ?
nojbaher nije jos postojao u kraljevini kad su ti spiskovi pravljeni.
kao sto sam ti vec dva puta napisao, spisak se odnosio na nase ljude sklone saradnji sa neprijateljem.
ni jednom srbinu nije potrebno bilo pojasnjavati da su nemci prirodni neprijatelji kraljevine kako god da bi se oni zvali
ali je moralo i trebalo pokazati domace izdajnike i na taj nacin javno oh obeleziti kao neprijatelje naroda.
i niko mi nije objasnio gde su to pojedince sa tog spiska četnici "internirali" ???
odgovor na to naravno postoji, ali svi cekamo da vidimo odakle ti je taj podatak , da ne bude kao kod onog tvog drugara i postovaoca sto na jednoj drugoj temi izmisli rec za koju tvrdi da svi znaju :cepanje:
 
.
recimo nacistu zaduženog za balkan nojbahera ?
ili recimo nacističkog komandanta grada beograda i drugih gradova u srbiji?
recimo gestapovce koji su punili uz saradnju nedićevaca, koncentracioni logor banjica u sred beograda?
ili recimo vozača nacistu dušegupke ?


i niko mi nije objasnio gde su to pojedince sa tog spiska četnici "internirali" ???
A bilo bi dobro da su legitimisali i svakog nemačkog vojnika stacioniranog u Srbiji te imena objavili preko radio Londona! :zcepanje:
 

Back
Top