Quantcast

Slovenija

Lingua Latina

Obećava
Poruka
98
Ne razumem tvoju opsednutost Cefurima, osim ako i ti ne spadas u tu grupu. Kod nas bi se to zvalo SELJACINE. Prosto neverujem da se svi koji su dosli u Sloveniju ponasaju na ovakav nacin i da se okupljaju po ovakvim seljackim lokalima. Ne verujem da se bas svi koji su dosli oblace na ovakav nacin, da je bas svima stalo do toga da se eksponiraju kolima ili nekakvim devijantnim ponasanjem. Mozda gresim, ali cisto sumnljam. Ne verujem da svi moraju da stanuju u naseljima koja su ovde navedena, ne verujem da svi koji su dosli moraju da slusaju turbo-folk. Ako pronadjem ljude koji se ne ponasaju na nacin koji je opisan u video klipu, ne idu u seljacke lokale i nemaju manire zbog kojih bi ja i da odem odavde, druzicu se sa njima, ako ne pronadjem takve ljude necu se druziti sa nikim i sedecu tako sam.
Nije navedeno u klipu da li u Sloveniji postoje ljudi koji su dosli iz Ex-Yu, a koji se ne ponasaju na gore opisani nacin i kojima i sami Slovenci ne mogu nista da prigovore.
Pretpostavljam da u Sloveniji ima Jazz klubova i da se tamo okupljaju ljudi koji se medjusobno druze. Znam da imaju udruzenje zanatlija koje se povremeno okuplja. Znam da imaju jedno udruzenje poslovnih ljudi (sigurno ih ima vise) koje se redovno okuplja u Kavarna “KavaČaj” Slamič (ne znam nista o lokalu) i gde se uz kafu diskutuje o poslu ili ostalim problemima iz zivota. Pretpostavljam da ima jos raznih udruzenja koja se okupljaju i druze.
Malo si me zbunio za Austriju. Da li ti zivis u Austriji ili u Sloveniji?

Ne, nisam član te grupe i često imam protiv čefurske izjave i to srpske u lice mada mi se dešavalo da se mi prilepi to od strane domaćih zbog prezimena i tada lošeg akcenta. To očekuj. Čefuri su nama Srbima i Bosancima baš dali lošu sliku. Imaš ovde jednog ovaj što priča pravilan slovenački u klipu - Goran Vojnović čovek izgleda sasvim normalno i ima pravilan stav do te grupe.
Ta udruženja su druženja :dosadno: a kako ti to misliš da samo dođeš i kažeš ja hoću da se družim? I još ako ne znaš slovenački? Oni će u tebe videti samo konkurencu.
Išao sam sa njima znam o čemu pričam. Mada i ova naša koja si ti nazvao ''zavičajnima'' su isto glupa. Imaćeš problema.
Ja sam u Sloveniji ali ću se najverovatnije odseliti u Austriju jer ako živim van zemlje živeću tamo gde je najbolje, a ne samo bolje. A i u Austriji nema tih čefura tamo su samo šljakeri.
Ako nije tajna i ako smatraš da ti ne krši privatnost o kome zanatu je reč? Možda mogu nešto novo da ti kažem. Izvini ako te je ovo zadnje pitanje uvredilo.

konislav

Zainteresovan član
Poruka
203
Ajdemo redom.
a udruženja su druženja a kako ti to misliš da samo dođeš i kažeš ja hoću da se družim? I još ako ne znaš slovenački? Oni će u tebe videti samo konkurencu.

Ne znam Slovenacki, ali znam engleski. Primetio sam da mladjim ljudima ne smeta da komuniciraju sa mnom na engleskom, a gldedam da se i srednja generacija (moja 40+) trudi da govori engleski.

Normalno je da me u pocetki dozivljavaju kao konkurenciju, medjutim koliko vidim u nekim preliminarnim kontaktima pokazuju volju za druzenjem, imao sam nekoliko poziva za druzenje, posetu i ostvarivanje odredjene poslovne saradnje, mzda je to lazno, mada ja sebe ne smatram nekim bitnim faktorom pa da sad neko glumi predamnom.
Nije nikakva tajna cime se bavim, ja sam o tome pisao vec vise puta i postavljao sam i pitanja u vezi samog posla.
Moj posao je prodaja, montaza i servisiranje opreme za grejanje, hladjenje, kondicioniranje vazduha ( ventilacija, susenje, ovlazivanje), kao i prodaja elektro materijala i delova , montaza i servisiranje elektricnih instalacija i razvodno-komandnih tabli (automatika i naponsko-regulaciona tehnika). To je malo sire objasnjenje, jer bi precizno i pojedinacno objasnjavanje zauzelo mnogo prostora i stvorilo nepotrebnu konfuziju. U buducnosti cu najverovatnije ostaviti ovaj deo u vezi elektrike, a ubaciti prodaju i servisiranje opreme za hladjenje na dostavnim vozilima i kamionima (Termo King i Carrier Transicold).
U vezi grejanja i hladjena radim sa najnovijim VRF/VRV sitemima, povezivanje postojecih sistema sa alternativnim (obnovljivim) izvorima energija (geotermalne pumpe, sunce, vetar), kao i implementacija opreme u projektima pasivnih kuca sa akcentom na zadrzavanje i povracaj energije (Energy recovery). Mozda sam te opteretio informacijama, ali malo je tesko objasniti jednom recenicom.
Koliko sam vide u Sloveniji, Italiji i Austriji ovaj vid opreme je u trendu i koliko sam mogao da primetim ima nedostatak po pitanju firmi koje pruzaju usluge. Ima i nedostatak radnika i to me najvise brine. Tako da ne vidim da je tamo velika guzva u tom zanatu, vec bi pre rekao da postojece firme rado traze pod-izvodjace koji bi im odradili delove preuzetih poslova i sa kojima bi mogli da ulaze u nove poslove.
Ajde da te pitam nesto kad se nudis da mi nesto novo kazes.Sta mozes reci od delu Slovenije koji izlazi na more, Koper, Portoroz, Izola ili o Italiji o Trstu, Monfalkone i okolini. Mene licno interesuje taj deo Slovenije. Ne znam nista o tim gradovima. O Ljubljani i Mariboru sam dobi mnogo informacija, ali o primorju ne znam nista.

Papa Smurf

Elita
Poruka
17.304
Kako da se ne cesem...pises o slo kao o turistickom mestu i to je u redu...za ljude koji odu na 2 dana...
Najpriblizniji opis je dao gospodin konislav iznad.Dodacu samo-ako si asocijalna osoba-Da ,slo je zemlja za tebe
-ako vise volis macku/psa od osobe sa kojom zivis-Da,slo je zemlja za tebe
-ako je materijalno jedino i jedino sto te pokrece u zivotu i tera na vise i vise-Da,slo je zemlja za tebe
-ako ti je nebitan pol,pripadnost i starost osobe uz tebe,dok god ona donosi neku korist-Da,slo je zemlja za tebe.
Zemlja jeste jako lepa,prilicno uredjena,na prvi pogled zakon se postuje,ali posle duzeg boravka se vidi sve-korupcije ima i te kako,dobijanja posla i specijalizacija na vezu i te kako,mi smo za njih ''hrvasko'' bica nizeg ranga.Materijalizam je ogroman a nadobudnost retko sretana.U svakom slucaju-hleba ima ali je gorakkk.Jedno je posetiti turisticki sasvim druga stvar ziveti.lp

Odnosilo se na Lingva Latina..moj lapsus..izvinjavam se konislavu..
kanarinka..izvolite dodjite u uredjenost...Puta su 3(nasi koji ovde rade i jedu slovenacki hleb)
1-poslednjih 20 godina su uglavnom dosli,tesari,zidari.zavarivaci,fizikalci,cistacice,vozaci autobusa
2-intelektualci,jako mali procenat(probiti institucije slo jako tesko i skupo)
3-privatne firme koje nasi otvore(ta kategorija mi nije bas jasna,izgleda da su partnerska u pitanju i naravno novac ulozen)
Kao sto rekoh..dobrodosli:))

Ja sam imao prilike da godinu dana zivim u SLO... Bio sam na nekom usavrsavanjuna Univerzitetu u Ljubljani i moje iskustvo je potpuno suprotno od ovoga... Mada se ogradjujem u startu, ne govorim o ljudima koji su pobegli glavom bez obzira u tamo rade na crno ili i o onima koji su legalno otisli ali samo da bi nesto zaradili, pa rade po tri posla u tri smene... Govorim iskljucivo o zivotu u Sloveniji, tacnije Ljubljani...

Niko me nekad nije popreko pogledao zato sto sam Srbin (osim Srba i Bosanaca koji su tamo preko noci postali Slovenci)... Ni jednog jedinog trenutka nisam imao problema zato sto ne znam njihov jezik... Za tri sata sam u gradu koji nisam poznavao sebi prijavio adresu, dobio poreski broj i otvorio racun u banci... Zato sto su moja primanja bila preko Univerziteta, u banci sam dobio racun za koji nisam morao da placam odrzavanje... I to samo zato sto su mi ponudili tako nesto, a ne zato sto sam trazio i znao da postoji... Na Univerzitetu su se svi trudili da komuniciraju na srpskom... U svakom pogledu su bili izuzetno ljubazni prema meni...

U Sloveniji imate prave popuste, a ne ove kao kod nas... Prvo nesto poskupi za 60% pa je na snizenju od 30%... U dva ogromna centra BTC i Rudnik bukvalno nema sta nema... Nike, Reebook, Kappa i sl. patike mozete kupiti za 10 do 20 evra... U svakom od marketa Spar, Merkator, Lidl, Hofer itd. imate njihove proizvode koji su i duplo jeftiniji od drugih... Znaci, i za hranu nije nikakav problem, niti je skupa kao sto sam cuo od pojedinih koji nisu ni privirili preko granice... Ponuda koju imate u centru oko Ljubljanice je raznovrsna... Uglavnom je sve podredjeno turistima... Park Tivoli je samo za pozeleti za odmor...

A na granici sa Slovenijom (bez obzira sto je to bila ujedno i granica sa EU) sam se osecao prijatnije i triput brze sam je prelazio nego nasu granicu... Covek ti pogleda pasos, maksimalno pita gde ides i pozeli srecan put... U svakom pogledu, od ulaska u Sloveniju, kroz svakodnevni zivot moze se videti na kakvom dnu je Srbija...

konislav

Zainteresovan član
Poruka
203
Kao sto sam vec nkoliko puta pomenuo, sve sam ubedjeniji da se Slovenija ne svidja samo osobama koje se ne mogu uklopiti u standarde koje se namecu u Sloveniji. Sve sam ubedjeniji da red, disciplina, i postovanje privatnosti, koje kako sam video predstavlja neke od imperativa tog drustav, najvise smetaju osobama koji bi da poseljace sve sto mogu. E tako su najverojatnije i nastali gore pomenuti Cefuri, koji su kako sam mogao da razumem nekakav sljam koji je dosao u Sloveniju ili deca tog sljama, koji nikako nije mogao da se uklopi (asimilira). Analogno tome, mislim da ta i takva grupa ili vrsta realno ne predstavlja sve koje zive u Sloveniji, a nisu tamo rodjeni. Koliko vidim iz raznih diskusija postoje i solino velike skupine ljudi koji nisu iz Slovenije, a opet ne zive i ne ponasaju se na taj cifurski (seljacki) nacin. Ako je to tako, a najverojatnije je tako, ne vidim zasto bi nekakvo devijantno, prostacko i primitivno ponasanje ili stil zivota trebalo da bude nesto o cemu mi trebamo razmisljati ili o cemu trebamo razgovarati.
Papa Smurf samo potvrdjuje ono sto i ja mislim, a to je da nema sanse da vas okolina ne prihvati ako se ponasate pristojno i po nekim opsto prihvatljivim pravilima koje vaze u toj zajednici.
Meni su jako zanimljivi diskutanti koji zive u Sloveniji, napisu neki ruzan komentar o Sloveniji i onda nestanu, nekako ne mogu da potkrepe napisano faktima, primerima iz prakse.

Poslednja izmena:

Lingua Latina

Obećava
Poruka
98
Ajdemo redom.

Ne znam Slovenacki, ali znam engleski. Primetio sam da mladjim ljudima ne smeta da komuniciraju sa mnom na engleskom, a gldedam da se i srednja generacija (moja 40+) trudi da govori engleski.

Normalno je da me u pocetki dozivljavaju kao konkurenciju, medjutim koliko vidim u nekim preliminarnim kontaktima pokazuju volju za druzenjem, imao sam nekoliko poziva za druzenje, posetu i ostvarivanje odredjene poslovne saradnje, mzda je to lazno, mada ja sebe ne smatram nekim bitnim faktorom pa da sad neko glumi predamnom.
Nije nikakva tajna cime se bavim, ja sam o tome pisao vec vise puta i postavljao sam i pitanja u vezi samog posla.
Moj posao je prodaja, montaza i servisiranje opreme za grejanje, hladjenje, kondicioniranje vazduha ( ventilacija, susenje, ovlazivanje), kao i prodaja elektro materijala i delova , montaza i servisiranje elektricnih instalacija i razvodno-komandnih tabli (automatika i naponsko-regulaciona tehnika). To je malo sire objasnjenje, jer bi precizno i pojedinacno objasnjavanje zauzelo mnogo prostora i stvorilo nepotrebnu konfuziju. U buducnosti cu najverovatnije ostaviti ovaj deo u vezi elektrike, a ubaciti prodaju i servisiranje opreme za hladjenje na dostavnim vozilima i kamionima (Termo King i Carrier Transicold).
U vezi grejanja i hladjena radim sa najnovijim VRF/VRV sitemima, povezivanje postojecih sistema sa alternativnim (obnovljivim) izvorima energija (geotermalne pumpe, sunce, vetar), kao i implementacija opreme u projektima pasivnih kuca sa akcentom na zadrzavanje i povracaj energije (Energy recovery). Mozda sam te opteretio informacijama, ali malo je tesko objasniti jednom recenicom.
Koliko sam vide u Sloveniji, Italiji i Austriji ovaj vid opreme je u trendu i koliko sam mogao da primetim ima nedostatak po pitanju firmi koje pruzaju usluge. Ima i nedostatak radnika i to me najvise brine. Tako da ne vidim da je tamo velika guzva u tom zanatu, vec bi pre rekao da postojece firme rado traze pod-izvodjace koji bi im odradili delove preuzetih poslova i sa kojima bi mogli da ulaze u nove poslove.
Ajde da te pitam nesto kad se nudis da mi nesto novo kazes.Sta mozes reci od delu Slovenije koji izlazi na more, Koper, Portoroz, Izola ili o Italiji o Trstu, Monfalkone i okolini. Mene licno interesuje taj deo Slovenije. Ne znam nista o tim gradovima. O Ljubljani i Mariboru sam dobi mnogo informacija, ali o primorju ne znam nista.

Nije to velika para jer u Sloveniji novogradnja ne postoji. Možda imaš posla ja to ne znam. Znam da se cela Slovenija greje sa lož uljem ili drvom iz privatnih šuma. Ja se grejem parom iz HE (Slovenci sada već znaju gde živim).
Inače to se ovde mnogo poprimilo, to dobro po okolje. Kilma uređaji su u Sloveniji ređi retko gde ti to vidiš. To ovde stvarno nema, možda Primorje.

Primroci su nama najsličniji po mentalitetu. Iako je takva stvar njih nećeš razumeti sa tim što si učio. Imaš bolji autoput od istočne Slovenije. U taj deo se najviše ljudi doseljava i cena stanova je visoka. Iako je more plaža nema. Trst je jedna velika rupetina. Tamo se umesto nemačkog uče italijasnki. Jedini imaju otpor do svog ''okupatora'' do ovi koji su bili pod Austrijom to nemaju. Kao Srbi i Turci. Ima Italijana i ako hoćeš da radiš u javnoj službi moraš da pričaš italijanski.

Lingua Latina

Obećava
Poruka
98
Kao sto sam vec nkoliko puta pomenuo, sve sam ubedjeniji da se Slovenija ne svidja samo osobama koje se ne mogu uklopiti u standarde koje se namecu u Sloveniji. Sve sam ubedjeniji da red, disciplina, i postovanje privatnosti, koje kako sam video predstavlja neke od imperativa tog drustav, najvise smetaju osobama koji bi da poseljace sve sto mogu. E tako su najverojatnije i nastali gore pomenuti Cefuri, koji su kako sam mogao da razumem nekakav sljam koji je dosao u Sloveniju ili deca tog sljama, koji nikako nije mogao da se uklopi (asimilira). Analogno tome, mislim da ta i takva grupa ili vrsta realno ne predstavlja sve koje zive u Sloveniji, a nisu tamo rodjeni. Koliko vidim iz raznih diskusija postoje i solino velike skupine ljudi koji nisu iz Slovenije, a opet ne zive i ne ponasaju se na taj cifurski (seljacki) nacin. Ako je to tako, a najverojatnije je tako, ne vidim zasto bi nekakvo devijantno, prostacko i primitivno ponasanje ili stil zivota trebalo da bude nesto o cemu mi trebamo razmisljati ili o cemu trebamo razgovarati.
Papa Smurf samo potvrdjuje ono sto i ja mislim, a to je da nema sanse da vas okolina ne prihvati ako se ponasate pristojno i po nekim opsto prihvatljivim pravilima koje vaze u toj zajednici.
Meni su jako zanimljivi diskutanti koji zive u Sloveniji, napisu neki ruzan komentar o Sloveniji i onda nestanu, nekako ne mogu da potkrepe napisano faktima, primerima iz prakse.

I onda samo vidiš seljaci neki uzeli nabacali seno na traktor i ono se samo sliva po putu i shvatiš kako se sada užasavaš na to dok ti je u Srbiji bilo sasvim normalno. U Sloveniji inače postoje iste navijačke grupe kao u Srbiji samo manje ali ipak prave haos.
Papa Strumf je bio u Ljubljani (koja nije da nema samo naših nego i dosta drugih evropsjih i neevropskih naroda) i to na Univerzi. Da li univerzitet Beograd predstavlja pravu sliku Beograda? Provincija je druga stvar.

konislav

Zainteresovan član
Poruka
203
@ Lingua Latina

Da te pitam nesto, ali ozbiljno da mi kazes. Jesi li ti zavrsio srednu skolu ili si jos uvek srednjoskolac? Ja bih rekao da ti nisi stariji od 16-17 godina.

Imam jos dva pitanja, pored toh naselja Fuzine koje se pominje u onom youtube klipu ima li u Ljubljani drugih naselja???
Drugo pitanje, ima li u Ljubljani drugih naselja gde zive vecinom Slovenci i kakav bi bio problem da covek tamo kupi stan ili da jednostavno napravi kucu u nekom naselju gde su vecinom Slovenci?

Poslednja izmena:

rokavec

Ističe se
Poruka
2.150
ćao... ja planiram negde oko nove godine da zapalim za ljubljanu... imam slo. pasoš ali ne znam jezik... želeo bih da upoznam nekog iz ljubljane ko bi mi pomogao... znate kako je ... jezik ne znam pa da se snađem , nađem posao , smeštaj ... tek toliko da se snađem ;)

kanarinka

Elita
Poruka
16.443
Može li se u Sloveniji , za početak raditi na crno?

Sto si zapela za rad na crno?Odluci se prvo gde zelis,bilo bi pozeljno da tamo imas neku"podrsku"od strane prijatelja ili rodbine,tj da su vec u toj zemlji legalno.Onda se lepo raspitas sta je neophodno da bi ostvarila svoja prava.Uglavnom je to:udajom,fakultetom ili nekim povecim ulaganjem u neki posao.Onda jezik.Uglavnom skoncentrisi se na jednu zemlju!

gost 279531

Stara legenda
Poruka
80.235
Sto si zapela za rad na crno?Odluci se prvo gde zelis,bilo bi pozeljno da tamo imas neku"podrsku"od strane prijatelja ili rodbine,tj da su vec u toj zemlji legalno.Onda se lepo raspitas sta je neophodno da bi ostvarila svoja prava.Uglavnom je to:udajom,fakultetom ili nekim povecim ulaganjem u neki posao.Onda jezik.Uglavnom skoncentrisi se na jednu zemlju!

Zato što mi URGENTNO trebaju pare, a udata sam i završila fax i imam klinca, tako da sam sve to odradila ovde.
A možemo mi i skupa tamo, ali na siguricu.
Rodbinu nemam tamo.ybg.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.