Quantcast

Sloveni u istorijskim izvorima zvanične istoriografije

I

iluzionista

Gost
Wilkołak:
Pazi ovako.... znam nekoliko:

vukodlak - juznoslovenski jezici
vlkodlak - ceski (primecujes li tu zanimljivu slicnost sa srpskim) Slicnije srpskom nego poljskom
vlkolak - slovacki (primeti slicnost izmedju poljskog i slovackog)
wilkołak - poljski (cita se vilkovak, ovo drugo v [ ł ]se izgovara kao tvrdo L. Kad Seselj izgovovi svovo L :-) )
vilkolakis / vilktakas - litvanski (primeti zapanjujucu slicnost sa poljskim, skoro istovetno!)
óboroten’ (oborotenj) - ruski u znacenju obracen, izvrnut
werewolf - engleski
werwolf - nemacki
varulv/varulven - old norse ili staronordijski
vrkolak - rumunski/vlaški

I

iluzionista

Gost
crow:
e zemljache...
pa to je sitnica...
mene josh uvek mnogi na forumu ubedjuju da su etrurci-vendi-srbi...
chisto jezichkom analizom.
Čisto jezičkom analizom se može doći do mnogih manje ili više klimavih zaključaka...

Inače, svaka čast za temu. S obzirom da nisam toliko upućen o stavu zvanične istorije o Slovenima (osim onog osnovnog znanja koji svi stičemo u srednjoj školi i nekoliko šturih informacija nakon toga), samo vas čitam sa strane... Doduše istorija slovena me vrlo interesuje i verujem da ću joj, nekom prilikom kada budem imao vremena za to, posvetiti malo više vremena.

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
@ AKHENATONE: pročitala sam ponovo onaj deo pod 2. i tvoje objašnjenje nešto kasnije.
Izvini, druže ali nenamerno si nas naveo na pogrešno tumačenje. Zašto si boldovao onu rečenicu u kojoj on kaže da o medicini ne zna ništa a u istom delu napominješ da je bio najbolji lekar tog vremena? Zbog toga smo mi to shvatili onako kako smo shvatili, u stvari pogrešno. Ako si znao da se u daljem tekstu ipak vidi da on nije bio baš tako dobar doktor, onda si trebao nama da prepustiš da razmišljamo bez tvojih sugestija, mislim na boldovanje.

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
AKHENATON:
Da dodam ovo:

VIdim svi pominjete da je pisac ziveo u IV veku. Naravno Cezarije Nazijanski jeste ziveo tada. Medjutim, u zvanicnoj istoriografiji otpada teorija da je to njegovo delo vec delo nekog Anonimusa, a nastanak dela stavlja se u period kraja V i pocetka VI veka.
Kako da ne pominjemo kad si pored imena pisca stavio godine!
Zbog ovog si nas naveo da mislimo da je on za te Sklavine znao još u IV veku, a pošto je "mnogo se pričalo"...čuo o njima još i pre, povlači mogućnost postojanja pomenutih još u III v, jel tako?

To PSEUDO nismo morali, a i nismo, shvatiti tako kako treba.
Evo, ja prva. Ovaj čovek je znao za Cezara a, sam je bio najbolji lekar svog vremena (posle se ispostavilo da ni to nije tačno) koji se bavio još nekim raznoraznim naukama
pa sam stekla utisak da su ga drugi zbog obrazovanja i pameti prozvali Cezar-Cezarije i dodali to PSEUDO u smislu KAO, ili NAZOVI CEZAR.
Možda grešim, al ja sam to barem tako shvatila.

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
AKHENATON:
Cekaj malo. Nisi izgleda shvatila. Delo je potpisano kao CEZARIJE, a ne kao PSEUDO-CEZARIJE.Istoricari su razmatrajuci ovo pitanje, dosli do zakljucka da to delo nije pisao Cezarije Nazijanski, kao se u pocetku mislilo nego neko ANONIM koji se potpisao kao CEZARIJE. Pa mu je tek, ako se ne varam u 19. veku dodat prefiks PSEUDO ispred imena.
Pa, znaš šta ja sam ovako uz kafu, čitajući ove tvoje postove mogu samo da kažem da je Deretić , slušala sam ga kad je to rekao, bio u pravu kad je videvši neke skripte kod studenata istorije rekao da on te laži neće da uči, i da ide na matematiku!
Ako to nije bio ni Cezar, ni Cezarije, niti Cezarije Nazijanski nego neko ANONIM, o čemu tu treba onda uopšte pričati i raspravljati! A tek posle 15.vekova, skoro pa juče ! neko je dodao to PSEUDO.

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
Wilkołak:
Evo i odgovora:

(1) Meni je ovo skroz zbrkano.... Sloveni i Podunavci? Po svemu navedenom, ako uzmemo da je sve tacno, ispada da su Sloveni i Podunavci dve sasvim razlicite civilizacije!!! Zbrkano mi je ovo skroz!

I ja sam to shvatila tako!
Sklavini -Sloveni i tamo neki Fisonci - Podunaci.
Jedni divljaci drugi kulturan narod.
Da ne kažem da je taj ANONIM koji je to pisao čas davao predstavu o tim Sklavinima kao divljacima čas kao narodu koji ipak zna za neku kulturu-gozbe! Pobijao sam sebe.
(Možda i ne treba svako da bude pismen?)
Taj pojam Podunavci ? Pa, stvarno koga li je mogao sve da nazove tim imenom?
I mi se možemo nazvati Podunavcima, izmedju ostalog.

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
@iluzionista
Rumuni su kao Vlasi neguju etnos koji je istovetan Slovenskom! Jasno je da su i jedni i drugi bili pod jasnim slovenskim kulturnim uticajem!
Ipak, ne bih ja tako lako poistovecivao pojmove Rumun i Vlah! U stvari, kako definisati Vlaha! Ja znam dosta Vlaha i niko od njih se ne oseca kao Rumun! Obrati paznju na to, to je jako bitno kada pricamo o nacijama! Sta nama Srbima vredi ako Bosance (ili kako kazu Bosnjake) smatramo kao Srbe muslimane ako se oni ne osecaju tako?! Ili, sta recimo vredi Rusima sto su Ukrajinci u vecem delu zaista rusko stanovnistvo ako se oni ne smatraju Rusima.... NISTA!

Opet, skrecem paznju da su Vlah i Rumun zaista dve razlicite nacije! Vlasi su primili dosta slovenskog, njihov jezik je dosta izmenjen uticajem slovenskih jezika i licna imena koja koriste su takodje slovenska (da ne kazem srpska).

Da da, Akhenatone,lepo Bi kaze, hajde dalje! Iz ovog teksta mozemo samo zakljuciti da su Sloveni u IV veku vec neko vreme boravili na Balkanu...uz pretpostavku da je Sklavin = Sloven... Sve ostalo je klimavo!

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Bi2:
@ AKHENATONE: pročitala sam ponovo onaj deo pod 2. i tvoje objašnjenje nešto kasnije.
Izvini, druže ali nenamerno si nas naveo na pogrešno tumačenje. Zašto si boldovao onu rečenicu u kojoj on kaže da o medicini ne zna ništa a u istom delu napominješ da je bio najbolji lekar tog vremena? Zbog toga smo mi to shvatili onako kako smo shvatili, u stvari pogrešno. Ako si znao da se u daljem tekstu ipak vidi da on nije bio baš tako dobar doktor, onda si trebao nama da prepustiš da razmišljamo bez tvojih sugestija, mislim na boldovanje.
Cekaj malo.

Ne brkaj pojmove.

Pomenuti Cezarije Nazijanski bio je jedan od najboljih lekara svog vremena. To stoji.
Medjutim, analizom dela utvrdjeno je u 19. veku da ipak on nije pisac tog dela. Da bi ti bilo jasnije najbolje je da procitas predgovor ove knjige u kome se navode svi argumenti koji ukazuju da on nije autor, da delo nije nastalo u IV veku vec verovatno negde skraja V i pocetka VI veka. Zasto je autor potpisao delo kao Cezarije ne zna se. Mozda mu je to zaista bilo ime, ili je obozavao Cezara ili Cezarija, kao sto ja postujem Akhenatona, faraona jeretika, pa se ovde tako potpisujem. To se ne zna.

Ja sam se priklonio vecini, koja smatra da je delo napisao neki Anonimus koji se potpisao tako kao sto se potpisao.

S druge strane, neko od vas moze i dalje da smatra da je to delo, Cezarija Nazijanskog, ali ako to prihvati mora da zna da je on bio odlican lekar, veliki jriscanin, odlican astronom. Ali ako prihvatite, da ovo nije njegovo delo treba da budete svesni da se o anonimu ne zna nista : Ni ko je bio, ni sta je bio, ni pouzdano kad je ziveo.

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Bi2:
Pa, znaš šta ja sam ovako uz kafu, čitajući ove tvoje postove mogu samo da kažem da je Deretić , slušala sam ga kad je to rekao, bio u pravu kad je videvši neke skripte kod studenata istorije rekao da on te laži neće da uči, i da ide na matematiku!
Ako to nije bio ni Cezar, ni Cezarije, niti Cezarije Nazijanski nego neko ANONIM, o čemu tu treba onda uopšte pričati i raspravljati! A tek posle 15.vekova, skoro pa juče ! neko je dodao to PSEUDO.
Treba raspravljati, o tom pomenu Slovena. Sad se na neki nacin kajem sto sam vam uopste pisao, kako se doslo do zakljucka da je to delo nekog Anonima, a ne Cezarija nazijanskog kako se u pocetku prihvatilo zdravo za gotovo. Nisam uopste trebao sve to da navodim jer sam vas prilicno zbunio. Probajte da jos jednom pazljivo procitate citav text koji sam dao. Recenicu po recenicu. Mozda uspete da rascistite pojmove.

pozz

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Wilkołak:
Opet, skrecem paznju da su Vlah i Rumun zaista dve razlicite nacije! Vlasi su primili dosta slovenskog, njihov jezik je dosta izmenjen uticajem slovenskih jezika i licna imena koja koriste su takodje slovenska (da ne kazem srpska).

Da, slazem se sa tobom. Upozno sam pre dve godine jednog Vlaha. Nesto smo cackali na kompu i ja ga pozovem: Hej, Rumun, dodji cas ovamo! Na smrt se uvredio. Nisam mogao posle sat vremena da mu objasnim da niisam zeleo da ga time uvredim.

Wilkołak:
Da da, Akhenatone,lepo Bi kaze, hajde dalje! Iz ovog teksta mozemo samo zakljuciti da su Sloveni u IV veku vec neko vreme boravili na Balkanu...uz pretpostavku da je Sklavin = Sloven... Sve ostalo je klimavo!
Ok, za 2-3 dana dobijate tekst Prokopija iz Cezareje

I

iluzionista

Gost
Wilkołak:
@iluzionista
Rumuni su kao Vlasi neguju etnos koji je istovetan Slovenskom! Jasno je da su i jedni i drugi bili pod jasnim slovenskim kulturnim uticajem!
Ipak, ne bih ja tako lako poistovecivao pojmove Rumun i Vlah! U stvari, kako definisati Vlaha! Ja znam dosta Vlaha i niko od njih se ne oseca kao Rumun! Obrati paznju na to, to je jako bitno kada pricamo o nacijama! Sta nama Srbima vredi ako Bosance (ili kako kazu Bosnjake) smatramo kao Srbe muslimane ako se oni ne osecaju tako?! Ili, sta recimo vredi Rusima sto su Ukrajinci u vecem delu zaista rusko stanovnistvo ako se oni ne smatraju Rusima.... NISTA!

Poznato mi je to. Jedan od najboljih prijatelja mi je Vlah. Nisam imao nameru da izjednačavam te dve nacije, samo znam da su jezici prilično slični. Mada je Vlaški koji se govori kod nas dosta pod uticajem našeg jezika... A pravih Vlaških imena ima jako malo... Ako uopšte... Inače, kad smo već kod istorije Vlaha (malo offtopic, ali nema veze), po nekim navodima Rumuni predstavljaju samo jedno Vlaško pleme. Ideja o jednakosti je u stvari propagirana od dela Vlaha (uglavnom iz Negotinske Krajine) koji smatraju da bi na taj način (pripajenjem Negotinske Krajine Rumuniji) brže ušli u EU... I naravno Rumuna... To je jedini pravi interes u forsiranju tog pitanja - čista politika.

Moja konstantacija se odnosila samo na reč vrkolak, ne na izjednačavanje nacija.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.