Sloveni - starosedeoci Evrope

Wieczeslaw:
Zar treba da kazem da su nas neki Slovenski narodi (Cesi i Slovaci) sve do 1848 nazivali Raci/Rasi a deo koji se sada zove Vojvodina "mala Raska". Naravno, treba skrenuti paznju na pojam Raska koja je svima poznata, a opet ima veze sa mojim pocetnim stavom. Etrurci --> Rasani

Први пут чујем да су Чеси и Словаци нас звали Рацима. Али знам нешто – питај било којег Мађара и рећи ће ти да су тако Србе звали погрдно у Аустро-Угарској.
 
Wieczeslaw:
U redu, sada sam napokon slobodan i mogu da odgovorim na sve pristigle poruke. Da krenemo....

Ja bih zamolio DukeOfSerbia da mi izlozi tu njegovu etnogenezu Slovena od Srba. Meni je to vrlo apstraktno i ne bas realno, prvenstveno iz tog razloga sto mislim da se to danas koristi u politicke svrhe, kao sto se koristilo i pre 10 godina - "Srbi narod najstariji". Malo je neverovatno da poverujem u to, ali dobro, ukoliko zaista izlozis cvrste dokaze za to sto pricas....sto da ne!

@DukeOfSerbia
U tvom postu u kome si zeleo da mi skrenes paznju da su svi Sloveni Srbi ja ne nalazim dovoljno jasnu konstataciju da je to tako! Pa Sloveni mogu biti i Beli Hrvati, Horutani i Srbi. Ne vidim zasto bas mi imamo ekskluzivitet da budemo ocevi svih Slovena.... Nejasan je post, da li mozes dodati jos neku podatak..

Vratio sam se iskucao, ali Viseslave ovo je samo deo - nisam imao vremena da sve iskucam, ali dobices sigurno - ne brini se.
 
Пошто си тражио чвршће доказе о томе да су Словени од Срба ево стиже од Милојевића. Па кренимо...

„Тако г. Шафарик, као до сада најјезгровитији и најученији слависта за име Срб, за које је доказао да су се сва словенска данашња племена тако звала, тумачи овако: „Име тако старо, домаће и укорењено међу свим Словенима, а у странаца ретко употребљавано, могло је само у својој домовини добити свој почетак и јестаствени значај.“

Идемо даље...

„А Страбон је писао – „Videntur Siraces – Sirbaces vel Srbaces – et Aorsi patria superiore ejeci; Sirbacesque magis quam Aoum ad Septentrionem accedunt, Equidem Abaecus – Ableacus – Sirbacum Rex cum Pharnaces Bospoorum teneret xx equitem millia metterbat. Spandines Aorsorum Rex etiam ducenta. Plures his Aorsi superius habitants, ut qui terrae plus obtineret, ac fere maximan partem orea maris Caspii, Itaque negotiabuntur etiam camelis Indicas et Babilalonicas merces a Medis et Armeniis excipientes, aurum quoque abdivitas gestabant. Aorsi Tanaim accedunt, Srbaces Achardem”
Страбон, дакле, описује српски народ у време Фарнака сина Митридатовог, који је владао када и Помпеј, дакле, око 70. године пре Христа.“

Мрзи ме сад куцам превод који је Милојевић навео. Углавном Страбон је живео у првом веку пре Христа (или ту негде). Идемо даље...

„Даље нам сведочи Плиније да су око Азовског мора, такође још у његово време, око 79. године по Христу, живели Срби, што се јасно види из његових речи: „A cimmerio Account: Maeotici, Vali, Serbi, Arrechi, Zingi, Psesii…” тј. око Азовског мора живе: Меотићи (Поморци), Хвалићи – а били су написани Валићи стога што у латинском слово h никад се не меће пред сугласно v – Срби, Реши или Раши, Цинги и Псеси или Пљеси – тј. они који су живели у дољним или блатним местима. Сва ова племена и тобожљи народи и нису ништа друго, до разни делови српског народа.“

Таквих доказа наводи Милојећ још море, али ми настављамо даље.

„Држимо да је Вацерод Чех, који је написао речник у 1102. године написан - пре 920. године после Христа Соломоном епископом Костаничким под именом „Mater Verborum” и у коме је назначено: да су житељи старе Сармације звали Србима – то исто подразумевао, тј. као бившу српску земљу пре Сармата, а не да су Срби од ових постали, кад је казао: „Sarmate, Sirbi tum dicti id quasi sirbutiu”, и на другом месту, „Sarmate populi Zirbi” тј. Сармати су Срби.“

Застанимо на тренутак – Милојевић одбацује да су Срби од Сармата, док ови новији српски аутохтони српски историчари тврде баш обратно позивајући се баш на Вацерода, у шта ја наравно не верујем. Ајмо даље...

„Што поменити арапски писци спомињу Славене у место Срба, то је већ одавно доказано: да су се сва славенска племена од искона звала само Србима, а туђини су их звали, или пределним и племенским именима, или Склавима, од које речи Славени створише Словене и Славене. Странци су их још најобичније, покрај Склавима докле су им робовали, као слободне звали: Вендима, Виндима, Антима, Винидима, одакле су даље сва имена Вандали, Вандобони... као што Јорнанд, дели Гете на: Pileati, Zarabii – тј. Срби, Terce... Као што смо навели: сви славенски садашњи и прошли научници, осим оних заражених глупошћу и неком себичном политиком, признају: да су се некада сва данашња славенска племена звала Србима и да су од Срба и постала.
Да су сва садашња и изумрла славенска племена звала Србима тврде као најславнији: Добровски, Шафарик, али и остали, и то једни на основу прастарих историјских имена и дата, а други на основу звања Србима данашњих Лужичких Срба и нас овде... Ми ћемо навести прастаре паметаристе доказе поштених и честитих туђина – који нити могаше од поштења и образа, нити хтедоше лагати и ако им је могло бити од користи да тако чине - "

NASTAVAK SLEDI...
 
Rac potice od RAS jer su Vojvodinu zvali i mala Raska.... Raci iskvareno od Rasi

Inace, ja znam da je TOT pogrdan naziv za Slovake. Njega koriste Madjari i u Slovackoj i tako vredjaju Slovake....oni tamo zele autonomiju itd...ma njihova posla, ali samo se osvrcem na pogrdni naziv

@DukeOfSerbia
Detaljnije o tvom postu sutra/prekosutrta
 
NASTAVAK JE STIGAO...

- као и многе наше славенске паметаристе: Колар, Морошкин, Венелин, Соловјев, Погодин и остали, а у најновије време и Г. Гиљферинг који доводи име Славена од неких арија и то само зато што, из политичких узрока, неће да призна прастаро име Србин, као да би Срби, који сваким даном пропадају, прогутали толике огромне Русе и најнапреднију на свету државу Русију. Он одбацује име Руса само зато што је туђе и ако је оно сачували комплетно словенство.“

Застанимо на тренутак – у XIX веку руски историчари су почели да одбацују писање Нестора, по коме су Викинзи на челу са Руриком дали име Русима и писање Нестора зову „Норманска теорија“, а своју су назвали „Антинорманском“. Наравно, они не одбацују цео Несторов летопис, већ само почетак где је изнешено порекло имена Рус. Настављамо даље...

„Без Рурика и Руса ми би сви били по свој прилици Немци, Тунгузи и какви год хоћете други народ... Тако је од поменутих неумрли Добровски рекао: „Die Änlichkeit des Names der Lauzitzer Sorben, oder Serben, und illyrische Serben ist nicht Zufallig, sonder stammt aus uralten Zeiten her. Unter diesem Namen waren beide Ordnung der slavischen Volken ehe noch der allgemeine Name Slaven aufgekommen ehenden begriffen.““

Надам се да је превод непотребан. Иначе, то је Добровски записао у свом Годишњаку из 1827.

„Дање опет вели овај неумрли за славенство Добровски: „Кад сравнамо два доста верна извешћа о Славенима у VI веку тј. Јорнанда и Прокопија, одмах ћемо видети: да су Винди и Спори – главна имена једног и истог народа – Српског.“
Неумрли за историју Славена и остало Јосиф Шафарик цео је један том свог дела посветио овој ствари, на чему му је потомство вечно благодарно. Ми већ, као што рекосмо, утврђену ствар од стране учених слависта нећемо наводити; но ево речи баварског летописца, који је умро ок 819. а по некима 880. године: „Zerviani quod tantum est regnum ut ex eo cunctae gentes Sclavorum exortae sint et originem sicunt affirmant ducant.” тј. Срби којих је земља толика да су из ње свеколика славенска племена произашла и своје порекло, као што сами казују, од Срба доводе. – Дакле сви славенски народи своје порекло и име од Срба производе, а не Срби од њих.“

Па сад прескачем пасус где је доказано да су Венди Срби...

„Но како наши политичари, тзв. Велико Хрвати, вечно устежу да признају да су са Србима равни, ако не браћа и један и исти народ, само зато што се од Карпата планине зову Харвати или правилније требали би Карпати, тј. планинци са карпатских планина, и како се опет наши Словенци неће такође да зову Србима, а у ствари су ништа друго до стари Раци – Срби, ваља им ради утехе њихове и осталих, навести ове речице од непознатог чешког писца, које наводимо из дела данас тзв. „Далимилов рукопис“ а које је преписано око 1310. године са много старије и можда изворне неке рукописне књиге. У њој се ово вели: „V srbskem gazyku gest zeme, Gjz Charvati gest gme“, тј. у српском јеѕику налази се земља која се зове Хрватска.“

И онда ја прескачем песму и идемо на крај сами.

„Наводима старих паметариста смо доказали: да су сва тзв. данашња славенска племена од искона звала само и искључиво Србима и да су данашња славенска имена: Пољака, Чеха, Мораваца, Словака, Хрвата, Словенаца, Руса... само каснија и махом наденута од странаца и натурена. Нарочито Славенин или Словенин странци су назвали српска племена робујућа тј. Склави – робље и Склавинија – ропска земља, покорена. Да се покажу да нису такви, обрнуше то склав у Слав – Славни, и Слов – Словени, као говорљив народ или говорници, као да су остали народи неми, без језика и мутави. Државно име Руса има својих политичких узрока, а из политике је и постало, и благодарећи томе разна племена ујединише се у једно и склопише оволику државу, на дивљење и чудо целог света. Бивше државно име Бугара, Блгара... натурена монголо-финским племеном Ујгурима – тзв. Блгарима – нашем србо-рашком народу у данашњој Бугарској и Рацији, нити има основа, нити пак какве сврхе. Оно је још као сенка некадашње силе монголо-финских Чорда, које служи на позор и срам не само онима, који га одржавају и који се њиме још и дан данашњи зову, него и целом Славенсту.“

Тако је писао Милојевић 1872.
И то би било то. Ја не намеравам да прекуцавам читаве одломке из кљиге и да доказујем да су од Срба Словени. Ово је само део – имају још читави пасуси где се цитира грчки, али је заморно и врло споро за куцање.
 
Wieczeslaw:
Vec duze vreme me muci ovo pitanje. Sama teorija o velikoj seobi naroda je na klimavim nogama jer ne postoje arheoloski dokazi da se to zaista desilo. Sve sto postoji su sumnjivi spisi tj. prepisi antickih dokumenata iz XVII i XVIII veka.

Ne znam koliko ste upoznati sa stavovima Becke i Kijevske skole. Zvanican stav je da su Sloveni dosljaci, dok Kijevska zastupa potpuno drugaciji stav tj. da su oni starosedeoci u Evropi, konkretno na Balkanskom poluostrvu (i nizijama).

I sam Safarik nije iskljucivao ovu mogucnost a ko je citao njegovu Istoriju Srba (prvi tom) moze tu pronaci nekoliko stvari koje ukazuju da pradomovina Slovena ne mora biti sa druge strane Urala.

Neki autori cak dolaze do zakljucka da Slovene treba povezati sa Sarmatima i da je ime SLOVEN izmisljeno od strane Grka a da su njih pre nazivali Sarmati, Vendi, Iliri.....

Kakvo je Vase misljenje u vezi ovoga? Da li neko ima nekakvo saznanje o ovome?



to nikada s sigurnoshtju netjemo znati....jer se pojavilo nashe nasushno hrishtjanstvo....i izbrisalo svaki trag o narodima....reklo od danas verujete u boga nasheg a ne u vasheg i svaki kontakt sa istorijom bijte jeres....nemo da vam pada na pamet da neshto tu pishete na nekom jeziq il neshto....a i zaista nije ni bitno....dal je bilo selidbe il nije....al osetjam da se bl i ekipa slazhu s tobom....hehe pomalo predvidljiva pricha na celoj temi s toga netju prochitati nishta....
 
AntunTun:
to nikada s sigurnoshtju netjemo znati....jer se pojavilo nashe nasushno hrishtjanstvo....i izbrisalo svaki trag o narodima....reklo od danas verujete u boga nasheg a ne u vasheg i svaki kontakt sa istorijom bijte jeres.. ..nemo da vam pada na pamet da neshto tu pishete na nekom jeziq il neshto.... ] a i zaista nije ni bitno....dal je bilo selidbe il nije....al osetjam da se bl i ekipa slazhu s tobom....hehe pomalo predvidljiva pricha na celoj temi s toga netju prochitati nishta....

nikoletina bursac: znas li ti majko da nema boga?

majka: kako nema crni sine?!

nikoletina bursac: pa lepo nema ga!

majka: otkud ti to?

nikoletina bursac: reko kapetan/major/porucnik/whatever

majka: pa od kad?

nikoletina bursac: e, od veceras!


da je i ovako nesto trajalo par vekova... ko zna koja bi mi nacija bili... da li bi uopste bili nacija ili bi se copori drugacije zvali...
 
AntunTun:
to nikada s sigurnoshtju netjemo znati....jer se pojavilo nashe nasushno hrishtjanstvo....i izbrisalo svaki trag o narodima....reklo od danas verujete u boga nasheg a ne u vasheg i svaki kontakt sa istorijom bijte jeres....nemo da vam pada na pamet da neshto tu pishete na nekom jeziq il neshto....a i zaista nije ni bitno....dal je bilo selidbe il nije....al osetjam da se bl i ekipa slazhu s tobom....hehe pomalo predvidljiva pricha na celoj temi s toga netju prochitati nishta....

a kako je samo biblioteka u Aleksandriji lijepo gorela :D :D :D
al shta cesh, trebalo je pisati novu istoriju... izmisliti razna divljashtva neistomishljenika, sakriti neka svoja...
tako ti je to moj Antune...
 
Koliko smo primili Hriscanstvo toliko smo i zadrzali pagansko verovanje jer je previse ostalo tog slovenskog duha u nama zato smo toliko i omrzeni od ostalih naroda, jer svi nas i dalje smatraju nekim prljavim i rusilackim varvarskim hordama sto nemaju osecaj za nista kako oni to govore lepim i civilizovanim u ovom svetu. A sto im najvise bode oci to je nas polozaj u svetu tacnije nasa teritorija i nase naravno poreklo. Jer oni koliko su mrzeli nas dosljake toliko su nam se i divili i cudili kako su tako primitivna kako nas oni nazivaju i nerazvijena plemena mogla toliko da postignu i za veoma kratko vreme preplave jedan veliki deo Evrope.
 
Kao sto knjaz rece: "Evo mene, eto vas, RAT TURCIMA" heheheh, salim se :-) Kanda mi se nesto pokvario nalog Wieczeslaw ili su mi namerno iskljucili slanje poruka....ma ne znam. Mrzelo me da se zalim pa sam otvorio novi nalog..... Uvek je lakse zaobici "institucije sistema" nego proci kroz njih. Ovom prilikom pozdravljam i Gazdaricu.....rekao sam joj da cemo se jos videti, i eto, vidimo se (ja se nadam).

Elem, nisam imao vremena pre da se javim, a razgovor sa tobom je vrlo zanimljiv tako da ocekuj da ti u narednih nekoliko dana odgovorim na sve sto si do sada napisao a na sta nisam uspeo da odgovorim ranije.

Pozdrav i ostatku ekipe sa kojom se pretacem BL, drinjaci itd...... hehehe, ceracemo se jos ;-)

Uzgred, bilo bi lepo da odrzavamo ovu temu uvek primetnu na forumu...samo napred braco Sloveni!

I to bi bilo to, UZDRAVLjE !!!!

P.S.
Oxi, jesi ziv il' si u ilegali k'o ja? Joj, najsladje je biti u ilegali.....IREDENTA :-) hehehehehehe

POZDRAV SVIMA
 
Мало је фалило да залутам, али срећом остао сам овде, у мојој ДОМОВИНИ.....
Ма, као што обећах, ћераћемо се ми још хехехехехе

Не знам што ми налог Вишеслав не ради....нема везе, мислим да им није у интересу да затварају налоге јер ја увек могу да отворим нови и заузмем им додатан простор на серверу....колико год налога да избришу, можеш отворити нови...... Једном неко рече, не вреди се прегањати са будалама јер будале су тако инвентивне...... хехехехе

Ето толико, поздрав свима па се читамо ускоро

П.С.
Ћирилицом сада пишем само и само због Дрињаче и остатка, да не би било као неће ћирилицом, џа бу ња ња..... ето толико.
 
Мало је фалило да залутам, али срећом остао сам овде, у мојој ДОМОВИНИ.....
Видиш, за разлику од тебе, Србија је моја ОТАЏБИНА
Ћирилицом сада пишем само и само због Дрињаче и остатка
Као члану удружења "Српска Ћирилица" из Београда, мени је драго кад неко од наших пређе са latinice на ћирилицу.

У Србији су Срби подељени у стотине партија а Лужички Срби су се сабрали у једну партију, што је за похвалу и пример. Види фотку.
JednaPartija.jpg
 
Pazi ovako, Srbija je moja DOMOVINA, ne otadzbina. Tu je moj DOM i dom mojih predaka.

Drugo, na forumu pisem latinicu jer mnogo brze pisem ovako, a nemam bas puno vremena koje mogu da trosim. Medjutim, sve sto pisem svojom rukom pisem iskljucivo CIRILICOM zato sto je to nase pismo i zato sto je bolje sredjeno od naseg latinicnog pisma.... svako slovo ima svoj glas dok u latinici neke glasove dobijamo spajanjem vise znakova L + j ; N + j ; D + z itd....mislim, nesredjeno krajnje, bezveze, ima i boljih resenja.

Medjutim, ovo nije tema za pricu o fonetici vec o Slovenima. Znaci ja mislim da su Sloveni STAROSEDEOCI Evrope.....

Uzgred, da budem iskren, Luzicki Srbi su PROPALI....njih je svega 60.000 i nije istina da nesto preterano neguju svoj jezik. Dvojezicni natpis u Budisinu je samo pro-forme. Vecina njih govori Nemacki kao svoj maternji jezik i to je tuzno.....

Zbog cega su propali? Zbog NESLOGE!!!
 
А ја и даље тврдим да су од Срба Славени настали. 8-)

Коначно си се вратио Вишеславе. Историјска секција је скоро умрла. Ево, кад сам ја прешао на политику и тамо расправљам о историји. На какве сам ниске гране пао... :?
 
Drago mi je da vidim da zagovarate teoriju o autohtonosti Srba na ovim prostorima.Najnovija istrazivanja u oblasti medicine koja je zaduzena da izuci ko su bili stanovnici ovih prostora potvrdjuju na osnovu DNK-a lanca da su Srbi autohtono stanovnistvo Balkana.
 

Back
Top