Quantcast

Slomljenost duha

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.249
Ovo je cisto praktican rezultat , tj zakljucak , na osnovu stanja teen populacije u prethodnim periodima..

Kako to da u totalitarnom sistemu Tita teen osobe su imale vecu personalnu inicijativu i manju subverzivnu delatnost od ostalih?
Zatim ide post Titovo vreme gde teen dobijaju vecu subverzivnu delatnost a personalna inicijativa im polako opada.
Zatim ide Slobino vreme, gde subverzivna delatnost jos vise jaca a personalna je jos vise u opadanju.
I onda ide demokratsko vreme,gde se trend nastavlja...
Znaci danas deca teen uzrasta su toliko personalno neinicijativna i istovremeno toliko subverzivna da bi se to nekad zvalo muckovi....

Kako se dolazilo ,tj kako sam dolazio do rezultata?
Online igrice,timske igrice u igraonicama i ponasanje i stvaranje strategija...
Da dohvatim krajnosti da bi vam odmah bilo jasnije...
Danas, teen ce u nekoj igrici u kojoj se trazi saradnja ili da se trudi da zajashe i da mu se svi apsolutisticki ponizno poklone i slusaju ga , bez obzira sto nema ni umeca ni znanja koliko treba za tu poziciju , vec lidersko nametanje, ili ce traziti opciju da to ispolji , ako je busija vec zauzeta.
Sa druge strane je vecina teen, koji ce se svadjati, retoricki gristi i podebavati i to iskljucivo zarad interesa i veza sa nekim od potencijalnih lidera...kao stranacki politicari otprilike...
A kad se ustolici oligarh, i kad vide da im ne odgovara ni vodstvo ni situacija u kojoj igraju , onda ce jednostavno prestati da igraju , bez ikakve inicijative da jednostavno ukinu podrsku (npr igrice cesto imaju izbore predsednika, izbore vodje klana, esnafa...) svom na pocetku odredjenom lideru.
Manje od 1% teen igraca ce to pretvoriti u jasan smislen zahtev, ostali ce jedno vreme traziti kompenzaciju u specijalnom statusu, tj mito u nekim pogodnostima od lidera...
A kasnije ce i oni napustiti igru...

Ovo bi bilo halucinacija i preuvelicavanje sa zlonamerom politickog delovanja, da kad sam pocinjao temu , jesam povezivao ovo ovako kao u postu.
Ali nisam.
Jednostavno me je pogodila slomljenost duha,tj teen koji zele da igraju i svidjaju im se postojece opcije i mogucnosti izbora putanje igre,odjednom prekidaju da igraju ,jer im konformnost i drustveno okruzenje ne prihvata slobodu izbora kao pozitivan akt.

A ispada da je sve projekcija naseg politickog zivota i socioloskog zivota u Srbiji i Bosni.

I dalje tema ima veze sa naslovom, samo se iznenadno produbila, mojom krivicom.
Posebno me interesuje to sto subverzivnost koju su sadasnje teen generacije razvile, nece moci da nestane, nikako...
I neko da ocekuje promene na bolje sa takvim subverzivnim stremljenjima i potencijalom?

Ostaje opcija greske, da i igra bira svoje igrace,tj da se na njoj nisu ni zadrzali oni koji imaju drugaciji mentalni sklop, mada opcije u igrama nude i pljackanje i ratnika i takticara i ekonomistu i politicara....tj mozes biti sve to odjednom.
I to prilicno uticajan na druge, znaci pljackas ne dobija samo plen, vec unistava i opljackanog u zadovoljstvu i broju populacije...

Jeste da je to igra, ali psihologika covecijih reakcija je prisutna na maksimumu u svakoj igri...

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.249
Mozda ljudi, ali teen , a i ljudi jako povuku da igraju , znaci naviju satove, daju brojeve mobilnog, uplacuju novac, koriste sms dojavu kad je krenuo napad i slicno...
U 03.00 ujutru ih ima na stotine.Ako se tada desavaju akcije...
Govorim sa ovih podrucja, znaci nisu to vremenske zone.
U igraonici,ono sto je u analizi iz igraonice ili iz nekih fajlova iz Petnice i sa slicnih mesta gde se analizirala psihologija igraca , to su slicni manifesti, zaobilazenje igranja u tim terminima, bilo da je igraonica net ili samo offline...hajde kod offline mozda postoji ista mogucnost razbijanja nosa u sacekusi posle igranja, ali online to nije opcija...

Izvori za Titovo vreme nisu iz igraonica, vec indirektno iz nekih pedagoskih stiva, a plus sto danas te ljude vidim odrasle kako nemaju taj trag subverzivnog....cak imaju posledicu slobode iznosenja stavova u nekoj apatiji ili asocijalnosti, na neki nacin. Nesto nalik frustraciji , samo sto nije frustracija jer prihvataju stanje onakvo kakvo jeste...verovatno nostalgija je najbolja rec...

gost 260148

Zainteresovan član
Poruka
118
za vreme Tita, roditelji su bili stroziji i imali su vise vremena da nadgledaju svoju decu, manje je bilo iskusenja, a danas su deca zapustena, roditelji im malo paznje posvecuju i sve je otislo nagore. Mnogi roditelji se i ne usudjuju da zabrane deci koriscenje igara u 3 ujutru jer ima slucajeva gde deca potegnu noz na oca ili majku, ima slucajeva koje znam..potuku se,pobiju, poremeti se mir u kuci, zato mnogi roditelji cute i nista ne preduzimaju..to je jedan od razloga.

gost 198065

Poznat
Poruka
7.720
Pamtim Brozovo vreme kao dobro vreme; jer mi se svet činio razuman i nijedan mi avion u brišućem letu nije skidao crep sa kuće.

To ne znači da ga idealizujem. Ono što te se ne tiče kao petogodišnjaka neke ljude će stajat zatvora ili vešanja. Trebaš biti veoma umno osakaćen pa, odrastavši, i dalje negirati zatvore i vešala; naprimer. Personalnu inicijativu koju pominješ ja ne vidim. Nisam u stanju videti nikakvu personalnu u bilo kakvom totalitarnom režimu; bez obzira što ne verujem da je brozovo bilo postulat totalitarizma; i zanemarivši fakt da mi je legitimna jednoobraznost čak i tada vređala razum.

Na individualnom planu; ideja o personalnom mi je simpatična i draga, Na bukvalnom; ne vidim čemu je personalno doprinelo u kontekstu društva; naročito ako uzmemo totalitarizam (tita?) kao merilo.

Ali način na koji postavljaš stvari; mada nisam sigurna da ti je to bilo na umu kad si postavljao temu; čini da se osetim bolje volje. Današnje društvo je isteglo ekstreme do njihovih granica i izvitoperilo najveći broj pojava koje se uopšte događaju. Igre, pa tako i mrežne, su naprosto simulacije realnosti. Pesimisti će reći da smo stigli do svog kraja.

Pa?

Možda je i bilo vreme da čovek (još jednom) spozna svoju pravu prirodu pre nego opet krene lamentirat o plemenitijem. Koje drži društvo na okupu.

Mislim, lament; ne plemenitost.

Šta god voleli da verujemo; društvo nam je postulat.

kami83

Legenda
Banovan
Poruka
62.445
To za subverzivnu delatnost je tacno, a posledica je vece slobode. A to za personalnu inicijativu nije tacno; jer nije veca personalna inicijativa kada neko resi da nesto vodi kroz jedan isti kalup, nego kada neko resi da prati u jednom od niza i niza razlicitih kalupa. U prvom slucaju je rec o osobama koji vode jedan tacno odredjeni tim sa tacno odredjenim pravilima, a u drugom je rec o osobama koja svojom slobodnom voljom bira da bude deo jednog od vise razlicitih timova. I u zavisnosti od njegove percepcije kako tim treba da izgleda, tako se i ponasaju.
Danas postoji niz razlicitih 'timova' koji se direktno suprotstavljaju vladajucem mediokritetskom sistemu, u doba Tita ih je bio jako mali broj, i bili su beznacajni. Najveci domet su bile demonstracije '68, a i te demonstracije nisu bile toliko protiv sistema, koliko protiv birokratskog aparata. Sledeci najveci domet je bio 'Novi talas', doba kada se osecalo da je taj sistem pred raspadom, i doba kada je drustvo pocelo da evoluira. Danas klinci imaju vise mogucnosti i slobode da ne budu mediokriteti. Danas, ko izabere da bude je to uradio sa mnogo vecim stepenom slobodne volje nego ranije generacije. Ko izabere da bude deo tima je to uradio sa vecim stepenom slobode nego ranije. A kako se konkretno ponasa u tom timu- to je uvek sustinski isto, samo se menjaju nebitne stvari. Sa tom razlikom sto si ranije imao samo par timova, pa si morao da budes konstruktivniji i pristojniji jer ako izadjes odatle, nema te vise; strah je bio mnogo dublji nego kada danas neko lize dpe alfi u timu. Danas, imas toliko timova i subkultura, da ljudi jednostavno nece da se muce, uvek mogu da promene tim. Ili ne budu u bilo kojem timu.

Poslednja izmena:

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.249
Ne slazem se sa vama iz razloga sto su mi u nekim eksperimentima direktno izasli kao rezultat sledeci obrasci ponasanja...

Radi socijalizacije se nesvesno gusi percepcija.
Radi socijalizacije se i svesno vrsi autocenzura.
Radi socijalizacije se traga za konformnim cak kad je i realno nepostojece.

Tako da je ogromna razlika izmedju sagledavanja potpuno oslobodjene, na zalost to podrazumeva asocijalne osobe u nekom smislu i osobe koja je socijalizovana a slicnih iskustava.

Kod kamijevog stava se ignorise ili se nekako pausalno uzima sloboda,a gledao sam pokusaje tema o slobodi i video upravo prikaz ovih mojih rezultata iz eksperimenata, znaci pokusaj konformnog uvek dovodi do potpunog odstustva dublje analize i istinitije analize, vec se zbog pojma sloboda koji mora biti konformno prihvacen, sve pretvori u manju ili vecu samoobmanu.

Na zalost,bez uvrede, ali kao sto vecina ljudi nije bila dobar sagovornih u Slobino vreme da je socijalizam pun dobrih tekovina, koje treba zadrzati i da svedjani nisu glupi sto su mnoge stvari kopirali, a jesu bukvalno kopirali od nas (a i mi smo mnoge stvari kopirali od drugih nebitno kapitalistickih ili nekapitalistickih zemalja) tako vecina nije dobar sagovornik ni po pitanju icega kad se pomene politicko uredjenje...
To je interesantno za mene, ali je i razocaravajuce.
Jer pokazuje strasnu programiranost koje ljudi nisu svesni...

Isti psiholoski ili socioloski efekat ili bilo koji efekat, ako postavim bez ikakve vidljive veze sa socijalizmom, ljudi ce dati sasvim drugacije misljenje i reakcije nego kad igde makar i ovlas povezem sa socijalizmom kao politickim sistemom ili tekovinom.....mi ocigledno na tlu srbije imamo ogromno pranje mozgova i reprogramiranje...

Doduse mi imamo i reprogramiranje ovako, preko drustvenih i medijskih i ekonomskih odnosa...mislim zato je potrebna bila i dafina i zato je potrebno bilo totalno urusiti ekonomski sistem...za to je postojala podrska bilo logisticka bilo patronaza zapada.
Za ovo trenutno ne postoji u nekom delu podrska zapada, a u drugom delu postoji...Ali nisam siguran koliko je psiholoski moguce odraditi onaj deo za koji postoji zahtev iz obavestajnih i manipulatorskih krugova, a da se ipak ne pojave ove nase lokalne "varijante"...
Mislim ne mozete izabrati glupog mladica za decka i ocekivati da odjednom bude strasno pametan kad je u pitanju resavanje neke specijalne situacije...

Konformativno sjedinjavanje dece je jedna stvar koja je danas intezivnija nego u socijalisticko vreme, sto naravno da je u sukobu sa vasim vidjenjem,ali kroz razlicite eksperimente meni tako izlazi stalno...
Ne samo zbog trazenja kolektivnog identiteta jer je neki personalni identitet danas slabije izgradjen, a ne moze biti izgradjen zato sto nema vise cvrstih potvrdjenih osnova na kojim ih izgraditi...
Omace mi se pa vam dadoh argument za moje tvrdnje, a ne zelim da otvaram to polje, upravo zbor rezultata koji pokazuju da je bespredmetno govoriti ljudima koji poseduju obojenje kakvo mislim da posedujete , jer se sve pretvara u watch dog operaciju, tj osoba se pretvara u tragaoca rupe u vasem izlaganju , a ne konstruktivnog saradnika ili sagovornika.
U svakom slucaju , na puno mesta mi u eksperimentima izlazi da je danas totalno besmisleno govoriti o slobodi , vec se govori o potvrdjivanju slobode, a to ide preko hirova,cak i anarhije, a sve kao posledica manje personalne inicijative, koja je opet posledica manje snage licnog identiteta.
U stvari ima jedna druga moja teorija koja kaze sto je veci licni identitet to je svest o njemu manja.Jer kao i kod slobode, nase ispoljenje ne postavlja pitanje zasto ga nema i ko smo to mi...postaje sve jasno....
Dok kad fali onda se stvaraju u nama samima teorije i traganja za tim sta smo to mi.....umesto u prakticnom , ljudi pribegnu kreiranju virtuelnih identiteta, nisam mislio elektronski virtuelnih , ali to je jedna dobra zamena....

kami83

Legenda
Banovan
Poruka
62.445
Pa sad, to i nema tolike veze sa socijalizmom, koliko ima veze sa vecim konzervativizmom i patrijarhalizmom. A psiholoski aspekti socijalizma nekada kod nas i socijalizma danas u Svedskoj su razliciti, jer to nije isti drustveni sistem. Jer su pojedinci razliciti, i imaju razlicito izgradjenu drustvenu svest. Mozes ti da izvodis koliko god hoces eksperimenata, cinjenice su cinjenice. A za cinjenice, osim gledanja Baneta bumbara i njegovo glupavo-retardirano vidjenje sveta, najbolje da pitas oca da ti iskreno, ali iskreno prica koliko su on i njegova ekipa bili jako, jako, jako glupi dok su bili mali. I da u sustini nisu smeli da pisnu, ali su bili veliki frajeri u ulici. Glupost na kvadrat. Dedina ekipa je bila jos gora i neslobodnija. Da, danasni klinci imaju vecu slobodu, a to sto svi klinci uvek i svuda oponasaju starije, i ponekad se ponasaju konformativno, svakokao nije slabiji personalni identitet. Slabiji personalni identitet ti je npr. ovo sto sada ti radis, tetkasta odbrana nekog boljeg drustva, koje je postojalo nekada davno. To o cemu ti pricas prica i milion konzervativnih baba, deda, tetki i striceva u ovom sistemu. I to je, kao sto ti pises, zaista zanimljivo za posmatranje. Sta ce ljudi sve izmisliti da popljuju slobodnije da bi opravdali to sto su lancima vezani za konzervativni moral. Odbrambeni mehanizam valjda. A ti izvodi eksperimente i dalje, pa analiziraj kako neki klinac ima slabiji personalni identitet kada u CS-u slusa nekog veceg baju, nego kada neki matori otac sazna da mu se udata cerka kresnula sa nekim klincom u Velikom Bratu, pa je se odrice preko novina. Vecina ljudi na svetu jesu mediokriteti, i takvi ce uvek biti vecina. Ali ima razlike kada slobodni medikritet pokazuje to sto jeste u konkretnom pojavnom obliku, kao taj klinac, i kada neki matori medikritet pun kompleksa i okova krene da deli lekcije o moralu i kritikuje mladje generacije. Kod ovog drugog nedostatak personalnog identiteta ima jako dublje posledice, sustinskiji je i doticna osoba je mnogo, mnogo, mnogo iskompleksiranija.

Poslednja izmena:

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.249
Samo da kazem da se opet uopste ne slazem. Ko se nije bavio politickim radom nije u svim sredinama bio sikaniram,bas eto primera i za taj stereotip.
U mnogim sredinama je vladao srpski mentalitet, da ti pokazem svoga boga....on vlada jos gore danas.
U beogradu je oduvek bila ludnica,bar sto se alavog establismenta tice.

Ovo pisem nevezano za temu.Znaci obojenje da je bilo obavezno sikaniranje po politickoj liniji je jedno namerno disidentsko smestanje opstoj percepciji na balkanu.
Da ne ulazim dublje u same procese, to tek ne bi mogao konstruktivno da diskutujem sa obojenima.
A metode rada tajnih sluzbi i socioloske odgovore koji su strateski, a ne iskljucivo manipulativni mozemo sagledati u drugim temama,mada mislim da za to ne postoji distanca kod vecine.
To je uzasno kad da bi mislio o necemu , kod balkanaca moras sacekati 150 godina....minimum....a i onda kosovski boj ispadne pobeda...

kami83

Legenda
Banovan
Poruka
62.445
Pa ja ti opet kazem da nisam toliko mislio na politicki aspekt i socijalizam, vec na kulturoloski aspekt i konzervativizam. Znaci, da banalizujem, mnogo sam vise mislio da nisu smeli da pisnu zbog roditelja, nego zbog Partije.

Za politicki aspekt imas toliko tema na pdf-u Politika gde se uporedjuje Titovo vreme i ovo danas, to su jedne od najvecih tema tamo.

I u pravu si, jesam 'obojen'... liberal do koske. I rasprava jeste besmislena.

kami83

Legenda
Banovan
Poruka
62.445
Pa ima, ali to mu dodje druga tema. Npr. u komunizmu, kada imas zagarantovan dozivotni posao, i kada ti znas da kada se zaposlis nema sanse da ces biti otpusten ma koliko nemao pojma i malo radio; u drustvima koji nemaju odredjen stepen kulture, a samim tim i osecaja za opste dobro, to ce neminovno dovesti do masovne produkcije lenjivaca npr. Lenjost je stanje duha.

To je samo jedan primer.

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.535
Pa ima, ali to mu dodje druga tema. Npr. u komunizmu, kada imas zagarantovan dozivotni posao, i kada ti znas da kada se zaposlis nema sanse da ces biti otpusten ma koliko nemao pojma i malo radio; u drustvima koji nemaju odredjen stepen kulture, a samim tim i osecaja za opste dobro, to ce neminovno dovesti do masovne produkcije lenjivaca npr. Lenjost je stanje duha.

To je samo jedan primer.
Sistem ne mora da utice na duh.. jer stanje duha se moze VEROM podici bez obzira na sistem...

Svako moze sam da radi na svom duhu....

Kao da nam je sada bolji sistem, kao da je bolje sada kada sutra mozes ostati na ulici...

kami83

Legenda
Banovan
Poruka
62.445
Sistem ne mora da utice na duh.. jer stanje duha se moze VEROM podici bez obzira na sistem...

Svako moze sam da radi na svom duhu....

Kao da nam je sada bolji sistem, kao da je bolje sada kada sutra mozes ostati na ulici...

Pa eto, kad imas liberalniji sistem trizsta rada, onda je povecanja subverzivna delatnost, zbog toga sto je svet oko tebe neizvesniji.

Tacno je da politicki sistem ne mora da bude presudan, i da najvise toga zavisi od pojedinacne licnosti, tj. kakva je ona. Ali ponekad je moguce zapaziti neke tendencije, i mislim da je to dobra oblast kojom treba da se bave sociologija i psihologija.

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.535
Pa eto, kad imas liberalniji sistem trizsta rada, onda je povecanja subverzivna delatnost, zbog toga sto je svet oko tebe neizvesniji.

Tacno je da politicki sistem ne mora da bude presudan, i da najvise toga zavisi od pojedinacne licnosti, tj. kakva je ona. Ali ponekad je moguce zapaziti neke tendencije, i mislim da je to dobra oblast kojom treba da se bave sociologija i psihologija.
Da, a vera ide iznad toga...
Duhovnost je stvar religije i vera je jaca od spoljnih faktora...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.