Sloboda misljenja i vredjanje drugih

Umri_muski

Legenda
Poruka
58.837
Pre nego sto se forum totalno raspadne zbog nerazumevanja ova dva pojma ili nekulture ponasanja, da pojasnim sta su ova dva pojma i da mora debelo nesto da se menja..

Treba ukinuti pojam vredja me to sto ti tako mislis......

Na jednoj strani , osobe koje sebi daju za pravo da uvedu pojam uvrede na osnovu tudjeg misljenja , postaju zeljni i zahtevni cenzure.
Na drugoj strani postanu nekulturni i razaraci svega sto im smeta....jer smatraju da treba da uniste sve sto im nije po volji...
To obuhvata i one koji imaju svoje misljenje koje se njima ne svidja...

Ako bi se ukinula pojava i pojam da postoji uvreda zbog necijeg misljenja, najgore sto bi neko mogao da kaze su ja volim fashizam, ja volim da ubijam ljude....ja volim mladu pitchetinu , ja volim matorke...ja volim drogu...
Ili misliom da je to potrebno , mislim da je to pametno (za mene) i slicno..

Mnogo gora stvar se desava kad se javljaju cistunci koji se vredjaju na sve i svasta sto nije njima po volji...
Prvo , najnebitnije je potreba za odbranom cistoce koju osecaju svuda oko sebe u svojoj ogranicenosti....
Mnogo bitnije je sto uvek, ali bas uvek se javlja zelja za fizickom anihilacijom , unistenjem onih koji nemaju isto misljenje o nekoj stvari...
To oni objasnjavaju , nemas isto misljenje, nemas iste vrednosti , sledi moram da zastitim cistocu okruzenja svoga, pa moram da te unistim...

Da vracam na fashizam ili ne...?
Upravo to je negativa fashizma....a ne ideologija nacionalnog uzdizanja i pravljenja nefinansijskih transakcija u drustvu i dobrovoljno angazovanje u fashizmu koje je nacionalnog povoda...i izvora..
Konkretno , upravo je to najveca negativnost fashizma, teznja fashista da ocuvaju cistocu svoje fashisticke ideje i okruzenja...naravno kao i svi ovi cistunci , unistavanjem drugacijeg razmisljanja...

Ako ne mozes da podneses da neko ima drugacije misljenje , koje nije u skladu sa tvojim vrednostima, navikama ili kaci nesto sto je tebi neprihvatljivo , izvoli pa se angazuj da to bude pravno zabranjeno....
Misljenje je jedno , pravna zastita okruzenja i ponasanja je drugo, totalno nevezano...

U pravnu zastitu nikad nebi trebalo da bude ukljuceno zabranjivanje slobode misljenja zato sto nekog to podseca na nesto pa se uvredi.....
A sa druge strane uvek treba jasno zastiti svaku aktivnost ogranicavanja aktivnosti ili slobode da zivi i privredjuje pojedinac....

Све до појаве "политичке коректности", "толеранције" и "позитивне дискриминације" знало се шта је нормално и пристојно понашање, као и како се води разговор било са пријатељима, било са непознатим људима. Доласком "демократије" дошло је и до тога да тебе неко може да вређа, понижава, ниподаштава и провоцира, а да ти не можеш ништа да предузмеш.

Форум има ту специфичност да људи на њему пишу и објављују оно што не би смели некоме уживо у лице да кажу или да се на крају потпишу иза својих речи. Зато и имамо ситуацију да неко отворено провоцира и вређа, а да друга страна не може ништа практично да уради.

Зато је стваран живот и оно што је било некада много боље, пошто ту нема скривања, а и нико није трпео да га неко прави будалом.

Ako ne mozes da podneses da neko ima drugacije misljenje , koje nije u skladu sa tvojim vrednostima, navikama ili kaci nesto sto je tebi neprihvatljivo , izvoli pa se angazuj da to bude pravno zabranjeno....
Nikad mi padalo na pamet nije da nekom popujem za mišljenje na bilo koju temu, niti jurcam okolo da ispravljam "greške".
Vređa me jedino kad neko laički tovari medicinske dijagnoze drugome bez da iko traži i pita. Tima bih poručila da otvore privatnu ordinaciju i dočekuju ljude koji žele da ih čuju i usput plate njihova "stručna" mišljenja.

Nije baš tako. Takve stvari se uveliko cenzurišu (brišu a ne retko i kažnjavaju)
Bas naprotiv forum je eksplozija zahteva da se ugadja vrednostima moderatora....
A uz njih idu oni koji ne razlikuju ono sto napisah, znaci njima je svejedno kad ti kaze glupaku ,komunisto , drugosrbijancu i slicno , i kad neko kaze imam taj i taj stav i to i to misljenje...

Ne mozes ih ni za godinu dve pet da ubedis da to nije isto , ti si njih uvredio sto mislis da su cetnici zivotinje a oni koji danas promovisu cetnike uglavnom iz lopovskih pobuda....
Ili ako ti je neprihvatljivo da zeni peres noge, ili da radis neke feminaci stvari , brate vredjas im ideologiju koja je na vllasti..

Tako da pusti tu pricu da se ovde razlikuje i da oni koji treba da razlikuju razlikuju sta je licno misljenje a sta je pretnja drugome .....ili neka kampanja..

Ukinuti pravo na misljenje bez dokaza o iskustvu a za osudu tudjeg na robiju
Ovo je druga stvar, to uvodjenje dokaza i tacnosti , to je demagogija....
Iz iskustva Srbije znamo da ne postoji ono sto bar za nekog nije istina i ma koliko nam se cinilo nesto glupo i budalastina, nekome je to vrhunski domet njegove svesti...

Tacnost zavisi od IQ , to je poznato , a zavisi od logike, to jos nije poznato , ali se naslucuje..

Dakle za nekog je tacno jedno a za nekog drugo...tako da to nije dobar pristup postavci slobode izrazaja...

Bas naprotiv forum je eksplozija zahteva da se ugadja vrednostima moderatora....
A uz njih idu oni koji ne razlikuju ono sto napisah, znaci njima je svejedno kad ti kaze glupaku ,komunisto , drugosrbijancu i slicno , i kad neko kaze imam taj i taj stav i to i to misljenje...

Ne mozes ih ni za godinu dve pet da ubedis da to nije isto , ti si njih uvredio sto mislis da su cetnici zivotinje a oni koji danas promovisu cetnike uglavnom iz lopovskih pobuda....
Ili ako ti je neprihvatljivo da zeni peres noge, ili da radis neke feminaci stvari , brate vredjas im ideologiju koja je na vllasti..

Tako da pusti tu pricu da se ovde razlikuje i da oni koji treba da razlikuju razlikuju sta je licno misljenje a sta je pretnja drugome .....ili neka kampanja..
I sa demokratijom i bez, i sa politički korektnim il ne, nigde nije normalno nazivati nekoga životinjom, vređati njegovo mišljenje, kakvo god da je, vređati grupacije na osnovu lične percepcije. Ni na forumu ni u realu. Samo što na forumu nekad promakne takvi ispod radara, pa daju negativan primer ostalim članovima. Forumi su i zamišljeni kao mesta gde će se razmenjivati različita mišljenja, problem je što neki pod slobodom govora podrazumevaju slobodu da vređaš, diskriminišeš ili omalovažavao sagovornika.

Ti ces svaki svoj stav povezati sa nekom grupom i tu je kraj...ukinula si svako nevredjanje, jer sve sto je negativa prema bilo kojoj grupi , a ti sve mozes pretvoriti u grupu , to je za tebe uvredljivo,......
A sad za nagradu , nadjite mi nesto sto nije grupa........
Sama potreba da ovo objasnjavam je vec veliki signal da je sve postavljeno kako je namereno i namesteno...

Mislim da ovde postoji smanjivanje značaja izgovorene reči i označavanja u odnosu na stvarno stanje. Svaki fašizam, čak i u njegovim konzervativnim španskim i portugalskim oblicima, uključivao je rasizam i uništavanje ljudi zbog rase, bilo vrlo namerno, ili bez jasne namere, ali nužno. Neću pominjati naciste. Sećam se portugalskih fašista u Gvineji (Bisao), Mozambiku i Angoli. Sećam se španskih fašista u Maroku i u Zapadnoj Sahari. Fašizam u svakom svom obliku znači ekskluziju koja u v e k prelazi u fizičko uništenje nepovlašćenih grupa. Dovoljno sam star da se setim i Papadopulosovog uništavanja etničkih Makedonaca u Grčkoj. Čvrsto sam ubeđen da sa fašizmom kao sa pogledom na svet nema diskusije osim preko nišana.

Ti ces svaki svoj stav povezati sa nekom grupom i tu je kraj...ukinula si svako nevredjanje, jer sve sto je negativa prema bilo kojoj grupi , a ti sve mozes pretvoriti u grupu , to je za tebe uvredljivo,......
A sad za nagradu , nadjite mi nesto sto nije grupa........
Način na koji komuniciraš te svrstava u grupu a ne ja, Il bilo kod drugi. Prebacivanje na lično, to je za TEBE uvredljivo je najveći problem, jer nedostaje svesti o tome šta je uvredljivo i iz kojih razloga. Nema ovo veze sa političkom korektnošću već sa moralnim i etičkim osobinama osobe koja komunicira.

Dobro , u tvojim ocima nacin na koji JA komuniciram me svrstava u GRUPU , i time mozes da budes cistunac koji moze da radi sta hoce....
Ej , nacin na koji komuniciram......
Ovo postaje bezobrazno do daske, ili neki cudan fanatizam sto smo nekad zvali pogresnim imenom autizam, ono osoba prica svoju pricu , zabole je za druge price...
Eeee, ali ne samo da prica, to bi bila sloboda govora, nego pocne da nestaju u mraku osobe....e to se zove 1933...

Dobri ste, ja mislim da ne moze jednostavnije da se ukaze na razliku , postoji ja mislim i postoji ti si neprihvatljiv......

Ali eto cak i to nije jasno...

Dobro , u tvojim ocima nacin na koji JA komuniciram me svrstava u GRUPU , i time mozes da budes cistunac koji moze da radi sta hoce....
Ej , nacin na koji komuniciram......
Ovo postaje bezobrazno do daske, ili neki cudan fanatizam sto smo nekad zvali pogresnim imenom autizam, ono osoba prica svoju pricu , zabole je za druge price...
Eeee, ali ne samo da prica, to bi bila sloboda govora, nego pocne da nestaju u mraku osobe....e to se zove 1933...

Dobri ste, ja mislim da ne moze jednostavnije da se ukaze na razliku , postoji ja mislim i postoji ti si neprihvatljiv......

Ali eto cak i to nije jasno...
Upravo si uvredio veću grupu autističnih osoba na jako tužan način. Tebi i dalje nije jasno?? Ne znam da li svesno to radiš i da li shvataš da ako je tebi to normalno, da nekom roditelju koji ima autistično dete ovo je bolna i teška uvreda???

Hajdemo ovako ...

Nemoj slucajno da vidim da je iko ikad rekao ruznu rec za ijednog muskarca....na forumu
Da je slucajno neki muskarac ispao kreten, stoka, da nije emotivan, pozrtvovan i slicno...

Takodje nemoj slucajno neko da je rekao ijednu ruznu rec za SNS i naseg dragog predsednika Vucic .......srbina..

Jel to dovoljno jasno....

Hajdemo ovako ...

Nemoj slucajno da vidim da je iko ikad rekao ruznu rec za ijednog muskarca....na forumu
Da je slucajno neki muskarac ispao kreten, stoka, da nije emotivan, pozrtvovan i slicno...

Takodje nemoj slucajno neko da je rekao ijednu ruznu rec za SNS i naseg dragog predsednika Vucic .......srbina..

Jel to dovoljno jasno....
I dalje ne razumeš...niko ne brani ovde iznošenje različitog mišljenja, sve je u tome na koji način se to radi. Mogu izneti šta god želim protiv SNS ako to radim rečnikom koji nikoga ne vređa na ličnoj osnovi, ili bilo po kom drugom osnovu, argumentovano i činjenično iznošenje mišljenja može bez uvreda.

Вређање је врста вербалног насиља, сматрам да се треба бунити против тога, ћутање о томе је нормализовало вређање у данашњем друштву. Они који сматрају да је то размажено су допринели томе што је то уобичајено, зато данас много људи има проблем са менталним здрављем.

Онај ко се увреди због увреде на то има права, док онај који вређа на то нема права осим ако је то узвраћање или освета у питању. Нико нема права да напада (осим при освети) али сви имају права да се бране.

Мислим да слободу говора добрим делом треба умањити, баш том границом активног вређања (пасивно вређање где се неко осети увређеним не сматрам вређањем). А проширити слободу избора и понашања. Мушкарац који носи сукњу или неко ко се дрогира и не чини штету другима, они никога не угрожавају, и то треба дозволити и давати такве слободе, док коментарисање како је неморално да жена старија од 45 година иде у уским панталонама треба забранити, слобода говора и треба да буде мало умањена. Свет би био срећније и праведније место.

Nije baš tako. Takve stvari se uveliko cenzurišu (brišu a ne retko i kažnjavaju)
Бићу благ па ћу рећи да је неистина.

Само крени од појединих тема на овом форуму, као и од појединих чланова, који без санкције, вређају и провоцирају друге.

Молим те, немој више да овако релативизујеш очигледне ствари.

Back