Sloboda govora

Poruka u temi "Stare izreke pune diskriminacije?" https://forum.krstarica.com/threads/stare-izreke-pune-diskriminacije.972378/post-46890601

Dopao mi se ovaj post korisnika @Jimmy.B , a šta vi mislite?
Da li sloboda u bilo kom smislu podrazumeva razuzdanost?
Ja mislim i siguran sam da ne,zato što sloboda u bilo kom smislu ne podrazumeva razuzdanost. Zato što kada kažemo "razuzdani" ,to se u stvari odnosi na nekontrolisano i često nemoralno ponašanje, koje može biti štetno za pojedinca i društvo. Recimo da iako imamo slobodu da putujemo gde god želimo, to ne znači da možemo ući u tuđu kuću ili privatnu svojinu bez dozvole ili činiti krivična dela tokom putovanja. Sloboda putovanja podrazumeva poštovanje zakona i prava drugih ljudi, tako da iako imamo slobodu da putujemo, ne možemo da činimo šta god poželimo ne obazirući se na druge ljude i njihova prava. Jer kako kažu filozofi politike i prava "naša su prava ograničena pravima drugih ljudi koji naš okružuju". Sloboda podrazumeva pravo da se slobodno izražavamo i donosimo svoje odluke, ali istovremeno nosi sa sobom. i odgovornost za te odluke i izražavanje,a to ne znači da možete činiti šta god poželimo, bez obzira na posledice za sebe i druge. Potrebno je biti odgovoran za korišćenje slobode i uzeti u obzir prava drugih ljudi, društvene norme i zakonske regulative. Samo kada koristimo slobodu na odgovoran način, možemo da održavamo harmoniju i stabilnost u društvu i postignemo pozitivne promene u okolini u kojoj živimo.
 
Ja sam za slobodu, ali onu tvoju prirodnu - "koliko te grlo nosi".

Kada se međutim dokopaš nekog pojačala, štampe, radija, televizije, interneta ...
E tu bih i te kako uveo licenciranje !

Nikako nisam za to da svaka budala može da nam soli pamet !
 
Ja mislim i siguran sam da ne,zato što sloboda u bilo kom smislu ne podrazumeva razuzdanost. Zato što kada kažemo "razuzdani" ,to se u stvari odnosi na nekontrolisano i često nemoralno ponašanje, koje može biti štetno za pojedinca i društvo. Recimo da iako imamo slobodu da putujemo gde god želimo, to ne znači da možemo ući u tuđu kuću ili privatnu svojinu bez dozvole ili činiti krivična dela tokom putovanja. Sloboda putovanja podrazumeva poštovanje zakona i prava drugih ljudi, tako da iako imamo slobodu da putujemo, ne možemo da činimo šta god poželimo ne obazirući se na druge ljude i njihova prava. Jer kako kažu filozofi politike i prava "naša su prava ograničena pravima drugih ljudi koji naš okružuju". Sloboda podrazumeva pravo da se slobodno izražavamo i donosimo svoje odluke, ali istovremeno nosi sa sobom. i odgovornost za te odluke i izražavanje,a to ne znači da možete činiti šta god poželimo, bez obzira na posledice za sebe i druge. Potrebno je biti odgovoran za korišćenje slobode i uzeti u obzir prava drugih ljudi, društvene norme i zakonske regulative. Samo kada koristimo slobodu na odgovoran način, možemo da održavamo harmoniju i stabilnost u društvu i postignemo pozitivne promene u okolini u kojoj živimo.
Ne slažem se.
Sa definicijom.
Slažem se.
Sa onim što "treba", tj. treba biti fin, idealu koji sam po sebi predstavlja ograničenje, ograničenje slobode na prvom mjestu, ograničenje da se prelazi na negativnu stranu, ili na stranu koja se kosi sa zamišljenim idealom. Dakle, tu slobode nema, ima ograničnja. Ograničenja koja vode dobru, "dobru".
Sloboda je vezana za moć. Mogućnost, tj. koliko mogu da učinim, bilo šta izmedju svake krajnosti i opozita, od mnogih samo je jedan dobro - loše.
Sloboda govora je reći ono što misliš, apsolutno bilo šta, jer govor je samo verbalna projekcija misli, zadržane misli nisu slobodne.
Bonton, kurtoazija, laskanje, i sl. nisu oblici slobodnog govora.
Zarad harmonije, medj' ljudima, potrebno je da svi mi zadržavamo neka svoja iskrena mišljenja, i pridržavamo se npr. bontona.
Kada bi svi bili iskreni i koristili apsolutnu slobodu govora, nastao bi haos.
Haos je sloboda, kao što je anarhija sloboda.
Divljaštvo je sloboda.
Harmonija je uokvirena i uslovljena neslobodom, ona mora da prati pravila, mora da bude ograničena i neslobodna, da bi bila harmonija, ili ideal bilo čega.
 
Svako ima pravo na svoje mišljenje. Takođe ga može izneti (ali i zadržati za sebe)ali na kulturan način.Bez vređanja .Ako se ne slažemo s nečijim mišljenjem ,postoji toliko pristojnih reči i izraza kojim možemo to da iznesemo.
Sloboda govora nije pljuvanje ,omalovažavanje i nametanje svojih stavova kao jedino moguće mišljenje .
 
Svako ima pravo na svoje mišljenje. Takođe ga može izneti (ali i zadržati za sebe)ali na kulturan način.Bez vređanja .Ako se ne slažemo s nečijim mišljenjem ,postoji toliko pristojnih reči i izraza kojim možemo to da iznesemo.
Sloboda govora nije pljuvanje ,omalovažavanje i nametanje svojih stavova kao jedino moguće mišljenje .
"Samo obrazovan um može da razume mišljenje drugačije od njegovog bez neophodnosti da ga prihvati"- Aristotel
 

Back
Top