Quantcast

Sloboda Govora ili Freedom of Speech

Parun

Poznat
Poruka
7.760
Evo jedne kratke definicije slobode govora i sta bi ona trebalo da predstavlja i kako da se shvata:

"Freedom of speech is the concept of the inherent human right to voice one's opinion publicly without fear of censorship or punishment."

To je kako bi sloboda izrazavanja trebala da se shavata i sprovodi. Da li je to stvarno tako i koliko smo stvarno odmakli u prihvatanju civilizovane diskusije, tolerisanja drugacijeg misljenja i slobode izrazavanja u praksi?

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.801
Evo jedne kratke definicije slobode govora i sta bi ona trebalo da predstavlja i kako da se shvata:

"Freedom of speech is the concept of the inherent human right to voice one's opinion publicly without fear of censorship or punishment."

To je kako bi sloboda izrazavanja trebala da se shavata i sprovodi. Da li je to stvarno tako i koliko smo stvarno odmakli u prihvatanju civilizovane diskusije, tolerisanja drugacijeg misljenja i slobode izrazavanja u praksi?
zanimljivo je što je taj koncept slobode govora različit u americi od onog u nemačkoj, na primer, a obe zemlje sa demokratskim principima i vrednostima.
tako da ne znam u odnosu na šta smo mi to odmakli ili nismo.

Parun

Poznat
Poruka
7.760
zanimljivo je što je taj koncept slobode govora različit u americi od onog u nemačkoj, na primer, a obe zemlje sa demokratskim principima i vrednostima.
tako da ne znam u odnosu na šta smo mi to odmakli ili nismo.
I mene to zbunjuje, a razlikuje se od zemlje do zemlje sa cak i razvijenim demokratijama....Mislio sam ODMAKLI u prihvatanju principa slobodnog izrazavanja i tolerancije drugacijeg misljenja medju nama Srbima, pocev recimo od ovog Foruma gde skoro da i ne postoji nikakva tolerancija drugacijeg misljenja.

Poslednja izmena:

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.801
I mene to zbunjuje, a razlikuje se od zemlje do zemlje sa cak i razvijenim demokratijama....Mislio sam ODMAKLI u prihvatanju principa slobodnog izrazavanja i tolerancije drugacijeg misljenja medju nama Srbima, pocev recimo od ovog Foruma
možemo da se odmaknemo kada, na primer, kula prestane da laže :lol: ređe se ovde (ne)prihvataju mišljenja koliko se dokazuje istina odnosno laž.

fight NWO

Domaćin
Banovan
Poruka
3.942
Licno sam naleteo u praksi na neke tabu teme u raznim zemljama, kojom prilikom mi je jasno receno da bez obzira na nacelno visoke standrade slobodnog izrazavanja nije preporucljivo upustati se u polemiku oko ovoga ili onoga...
To znaci da je sloboda govora ogranicena i da demokratija kao definicija slobode govora ne postoji. Licno sam osetio na ovom forumu da, kada se prica o nekoj skakljivoj temi vezanoj za politiku u okvirima NSP-a, tema vrlo cesto bude zatvorena ili ugasena.
Toliko o slobodi govora.
Mozes da pricas gluposti koje hoces, ali cim udaras na svetski sistem vrlo brzo ti tema nestaje.

morski covik

Iskusan
Banovan
Poruka
6.426
pa ne postoji, ja sam dobio prijetnju da ću bit trajno baniran, za nešto ako napišem makar u šali, to nešto vi pišete svakodnevno( tu riječ), i još gore

Како не постоји?Пре две године би вас трајно бановали за све фалсификате из историје које удружено заговарате и подржавате овде,а данас их само обришу.

Parun

Poznat
Poruka
7.760
Na NZ me napusise ku.cem kada sam jednu maorku pitao sta misli o odnosima doseljenika (belih) i maora. Prosto se zabezeknula i odbrusila mi doslovce: "Da li sam ja tebe ikada pitala sto se tamo kod vas ubijate i rusite svoju zemlju"? Jednostavno je bila prestravljena i da otpocne bilo kakavu diskusiju na tu temu, cak me i prijavila sefu. Sef me pozvao na razgovor (1996-te) i objasnio da tema nije politicki "korektna" Pozvao sam se na slobodu govora ali se tu i zavrsilo, bez posledica ali sam tada po prvi put shvatio da free speech postoji ali ne bas o svakoj temi.

Parun

Poznat
Poruka
7.760
To znaci da je sloboda govora ogranicena i da demokratija kao definicija slobode govora ne postoji. Licno sam osetio na ovom forumu da, kada se prica o nekoj skakljivoj temi vezanoj za politiku u okvirima NSP-a, tema vrlo cesto bude zatvorena ili ugasena.
Ne obavezno ugasena, ako diskusija ne remeti ustaljeno misljenje i opsteprihvacene norme vecine mozes da "ljuljas" do besvesti pa cak i ako se to kosi sa humanoscu i opstecivilizacijskim kriterijumima i vrednostima. Posebno se odnosi ovo na "tabu" teme kojih makar kod nas ima dosta i na pretek.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.