Quantcast

Sloboda fotografisanja

ANSEL

Zainteresovan član
Poruka
118
nije po zakonu da se bacaju papiri i djubre po ulici , pa ljudi to rade i pored policije. tako da.. slikajte i uzivajte. Ako vam se bas desi neka gadna svadja sa policjom ili obezbedjenjem probajte da budete sto vise fini , u fazonu JUCE SAM KUPIO APARAT , ALI JA NISAM ZNAO , SLIKAM ZA PREZENTACIJU GRADA ,itd .. ali to vam je ona poslednja opcija... ako bas zagusti.

Xiaoyu ne moze da te tuzi sto si ga slikao , moze ako si mu objavio fotku koja narusava njegovu privatnost(sto je redak slucaj)

Jumbolino

Zainteresovan član
Poruka
264
Problem je sto vecina ljudi misli da slikam za novine ili u komercijalne svrhe. Npr. fotkao sam NIS Jugopetrol (ali iznutra...) i cuvar je trazio da obrisem sliku.

Takodje mi nisu dali da fotografisem tramvaje u garazi (ali kako oni kazu ne zbog fotke nego zato sto je zabranjeno kretanje u garazi).

Avetinja

Veoma poznat
Poruka
14.064
Hm ... do sada nisam imao nikakvih problema :lol:

Inače, koliko ja znam po zakonu je zabranjeno slikati ljude koje nisu neka poznata (javna) ličnost ( političari, glumci, muzičari itd itd ). U slučaju da si javna ličnost sam na sebe preuzimaš odgovornost da može da te slika ko god hoće.

A inače ... ja retko kad idem sam po gradu. Kad idem da slikam obično je to sa grupom drugova od nas 3-4 ... ( naravno ne slikamo svi nego samo ja )
I kad bi smeo neko samo da mi kaže, ej obriši tu fotografiju :lol:
Ili bi mu ja prvo lagano rečima objasnio, pojasnio dočarao ... a ako to ne ide ... dosta sam krupan ... pa gde pukne da pukne :P

ANSEL

Zainteresovan član
Poruka
118
Hm ... do sada nisam imao nikakvih problema :lol:

Inače, koliko ja znam po zakonu je zabranjeno slikati ljude koje nisu neka poznata (javna) ličnost ( političari, glumci, muzičari itd itd ). U slučaju da si javna ličnost sam na sebe preuzimaš odgovornost da može da te slika ko god hoće.

A inače ... ja retko kad idem sam po gradu. Kad idem da slikam obično je to sa grupom drugova od nas 3-4 ... ( naravno ne slikamo svi nego samo ja )
I kad bi smeo neko samo da mi kaže, ej obriši tu fotografiju :lol:
Ili bi mu ja prvo lagano rečima objasnio, pojasnio dočarao ... a ako to ne ide ... dosta sam krupan ... pa gde pukne da pukne :P
to za javnu liscnost nije tacno , ne postoji zakon koji bi definisao ko je javna licnost a ko ne. A to sto si krupan i mozda zelis neki veci konflikt nije ti ni malo pametno .Fotograf-fotoreporter , radi na tome da izbegne sve moguce konflikte i da sto manje privlaci paznju na sebe. Tako da , ako bi se ti pobio sa nekim ... mislim da bi dobio robiju onako posteno .. optuzili bi te po svim moguim krivicnim i prekrsajnih tackama. I za aparat i za anpad , uznemiravanje javnog reda i mira.. i ko zna sta bi ti jos nabacili. a nemas nikoga iza ledja ... recimo redakciju koja stoji iza tebe i koja je odgovorna za to sto slikas. tako da pamet u glavu.

Avetinja

Veoma poznat
Poruka
14.064
:lol::lol::lol:

Ja dođem, slikam nešto po gradu i neko odjednom dođe i kaže mi, e briši te fotografije, ili da mi aparat. Ili u krajnjem slučaju polomi ga :shock:
Ajd što će da ga polomi, ebeš aparat .... nego bi tom nekom toliko posvetio pažnje da ga nigde ne bi bilo ;)

P.s. dok ne napunim 18 ne može mi niko ništa :P:P:P