Slike vezane za filozofiju

То је нека изложба на коју нисам ишао. Ја сам посетио његов новоотворени музеј (заправо се ради о обичном стану у згради) а који је отворен 2009.год.

Ти вероватно мислиш на његову слику под називом Furor Teutonicus

Она је у Народном музеју.

Ne mislim na tu.Znam šta je Furor Teutonicus.To ona slika nije bila.
Znam ,bio sam i u tom muzeju u kom si ti bio ali tu ima malo njegovih slika.
Ja sam ti govorio o izlozbi koja je bila u proleće 2010, 3 ili 4 meseci u galeriji SANU.
Ne mogu da verujem da nisi bio tu.

А у оном музеју Паје Јовановића сећам се да сам видео скицу сличне борбе за коју су ми рекли да представља слику која је изгубљена или још увек постоји негде у Јужној Америци у приватном власништву али сам заборавио име а нажалост нисам узео ни водич кроз тај музеј мислећи да ми није потребан зато што већ имам његову моногорафију. :poludeo:

To ti je isto Furor Teutonicus ali heliogravura od originalne slike koja je bila ogromna(prema Pajinom sećanju veličine preko 20 m²).Ta slika koju si postavio je mala skica.
Politika je pisala o toj slici.
http://www.politika.rs/rubrike/Kult...ja-monumentalne-slike-Paje-Jovanovica.lt.html
Jel misliš na ovo
 

Prilozi

  • 14vtyc3.jpg
    14vtyc3.jpg
    54,7 KB · Pregleda: 11
Ne mislim na tu.Znam šta je Furor Teutonicus.To ona slika nije bila.
Znam ,bio sam i u tom muzeju u kom si ti bio ali tu ima malo njegovih slika.
Ja sam ti govorio o izlozbi koja je bila u proleće 2010, 3 ili 4 meseci u galeriji SANU.
Ne mogu da verujem da nisi bio tu.

Нисам из Београда тако да немам могућности и честе прилике да одем тамо, а нисам ни знао за ту изложбу ...нажалост.

To ti je isto Furor Teutonicus ali heliogravura od originalne slike koja je bila ogromna(prema Pajinom sećanju veličine preko 20 m²).Ta slika koju si postavio je mala skica.
Politika je pisala o toj slici.
http://www.politika.rs/rubrike/Kult...ja-monumentalne-slike-Paje-Jovanovica.lt.html
Jel misliš na ovo

Управо та! Занимљиво је све то у вези ње, и чудно да се тако нешто могло изгубити?

Узгред, ја у сликарству ценим реализам и стављам га изнад свих оних праваца модернизма , апстракција, кубизма и слично. Сматрам да реализам може најбоље приказати степене објективације воље или идеје другим речима. Наравно, не одбацујем ни остале правце који су вредни на свој начин али дајем предност реализму.

пс. Интересантно да је реализам у људском мишљењу или филозофији апсурд, док је у уметности сасвим нешто друго. :think:
 
Много си пропустио што неси био у галерији.
Ну,
да би надокнадо пропуштено оставлйам ти линк ка сайту где можеш наћи найвише Пайиних слика на йедном месту.
http://www.pajajovanovic.rs/
Мислим да йе ту скуплйено све са нета што постойи од Пайиних слика.

Што се тиче слике "Јарост Теутонаца/Варвара" велика штета је што је неко држи у својој кули,јер та слика мора бити изложена на йавном месту, зато што йе то то понајболйа слика нйегова.
Читавих 20 метара квадратних йе велика!
 
Svaka slika govori ... smisao i jeste da odašilje neku poruku, ili više poruka ili različito shvaćene i viđene poruke ..slikar želi da uhvati jedan trenutak u vremenu, slika je zarobljeni i otkinuti trenutak vremena..doduše ovo nije tema slikarstvo i filozofija, ali hoću reći da se slike ne mogu vezati za one vezane za filozofiju i ostale..osim ako se ne misli da sadržaj slike mora prikazivati nekog filozofa ili odlomak filozofskog djela, nijedno razdoblje slikarstva nije označeno kao filozofsko razdoblje slikarstva ... tako da se filozofska tematika može naći od dječijih crteža do poznatih slikara raznih pravaca ..od romantizma, preko realizma, kubizma, dadaizma, nadrealizma .... (istoričari slikarstva to detaljnije znaju) ..ali svaki pravac izražava svoj pogled na stvarnost, svijet i istinu o tome svijetu... jednostavno ne postoje slike nevezane za filozofiju ...

Ni jedna se misao u tvojem postu ne moze oborit. Sto jes, jes rakao bi onomad moj djed.

Ovaj filozof je bio sekretar kod Bacon,-a, asistent kod Boyle,-a, pio kavu kod Descartes,-a i Galileja. "Matter in motion" i "Homo homini lupus" su mu osnovni filozofski pojmovi. Kad se malo bolje sagleda iz manjih glava ova velja glava u pozadini naselja, prepoznaje se njegovo lice. Ko je?;)

 
Ко о чему, Шопенехауер о вољи!... Бергсон о трајању, Ниче о вољи за моћ, Кант о трансендеталном,Спиноза о супстанцији, Хјум о казуалитету, Баркли о корелативности,... ко о чему схоластици о Богу, Зенон о кретању,Аристотел о силогизмима , Платон о идејама ... А сви они у основи говоре о трансцендентом!!!!

Па о чему онда требамо ми говорити на овом форуму а да то не подстакне нечије "смарање" и не утиче на нечију забаву, баналну разбибригу и пошалицу коју траже овде у својој доконости ?!
A covy o superpozicijama o kojima ti pojma nemaš,ali je zato (I TO JE TEMA!!!)
Dalli itekako znao,a šta nije ni transcedentno ni transcedentalno (osim kad boli zub) več izmenjivo baš kako se menja...:rotf::rotf::rotf:
 
Ni jedna se misao u tvojem postu ne moze oborit. Sto jes, jes rakao bi onomad moj djed.

Ovaj filozof je bio sekretar kod Bacon,-a, asistent kod Boyle,-a, pio kavu kod Descartes,-a i Galileja. "Matter in motion" i "Homo homini lupus" su mu osnovni filozofski pojmovi. Kad se malo bolje sagleda iz manjih glava ova velja glava u pozadini naselja, prepoznaje se njegovo lice. Ko je?;)


Hobbes :)
A ova slika bi trebalo da se odnosi na Leviathan.
 
Koji je naziv ove divne slike ?
ova slika (filozof u meditaciji) nije rembrantova nego je salomon koninck preslikao rembrantovu sliku u ogledalu...inače koninck je sliku naslikao 8 godina posle rembranta 1640...evo obe verzije:

rembrantov orginal, naslikan 1632

rembr01.jpg


i koninckova (kič) verzija u ogledalu iz 1640

konin01.jpg


edit: inače, video sam samo rembrantovu verziju, ali sam upoznat sa pričom oko koninckove verzije u ogledalu.
nešto kao: rembrant je bio vizionar i kao takav mnogi njegovi savremenici su pokušavali da ga oponašaju, između ostalih i koninck sa čuvenim filozofom u ogledalu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top