Сликање икона.

KraNp

Veoma poznat
Poruka
10.385
Ако треба, нека модератор пребаци тему. Занима ме следеће, како се врши припрма дрвене површине за сликање иконе ? Да ли постоји неки универзални начин или сваки мајстор има свој рецепт ? Затим, да ли је истина да постоје неке специјалне боје за иконе где једна мала флашица кошта и по пар стотина евра ?
 
Znam ikonopisca mogu da se raspitam ako hoćeš da se baviš tim
Хвала Сале. Нешто сам планирао да себи у стану урадим једну икону. И мало по мало, почех да се интерсујем како се препарира дрво и које се скупе боје користе да би све то што дуже трајало. Волео бих да ми укратко кажеш те информације од тог човека кога знаш.
 
Pa zašto onda brineš oko preparature, pigmenata... Samo naruči 😊
Занима ме та материја сликања икона. Како, шта, са чим итд. Каже ми један друг из манастира Жича да постоје боје за иконе у малим флашицама које коштају и по сто евра. Баш бих волео да знам хемијски састав тих боја и зашто су тако скупе.
 
KraNp --- Nisu samo boje u pitanju.Potrebno je da kupujes zlatne listove,od kojih se prave oreoli oko glava svetaca.Te zlatne listove od 24 karata
takodje treba kupiti u specijalnim prodavnicama,koje prodaju materijale-boje i ostalo,za slikare.Taj "sport",praviti ikone,nije ni malo jeftin.Ko se procuje
da je majstor za pravljenje ikona,moze dobro da zaradi,naravno,ako ima smisla za trgovinu.
 
KraNp --- Nisu samo boje u pitanju.Potrebno je da kupujes zlatne listove,od kojih se prave oreoli oko glava svetaca.Te zlatne listove od 24 karata
takodje treba kupiti u specijalnim prodavnicama,koje prodaju materijale-boje i ostalo,za slikare.Taj "sport",praviti ikone,nije ni malo jeftin.Ko se procuje
da je majstor za pravljenje ikona,moze dobro da zaradi,naravno,ako ima smisla za trgovinu.
Да, али не иде увек златни лист на икону. Негде иду само боје. Нпр. мени се допада ова икона :

Sveti-Arhangel-Mihailo-копија.jpg
 
Да, али не иде увек златни лист на икону. Негде иду само боје. Нпр. мени се допада ова икона :

Pogledajte prilog 747230
ova je toliko losa i nesrazmerna , da bode oci

ajd sto je glava takva kakva je , leva saka izrazito mala u odnosu na duzinu ruke , desni lakat bi bio u redu da je vislji za pola podlaktice

rame izlazi ispod grudi.
 
Јел то канон да ореол мора бити од злата ?
Ради се увек од злата.
Проблем је што додавање златних листића не изгледа тако као што нам се на први поглед чини.
Рецимо, неки додају као позадину злато, исполирају га до максимума, и онда се може огледати у томе, што је изузетно ружно и бесмислено.
Злато у ореолу не мора да буде уочљиво, битно је да се лице светитеља уради по канону, тј да се не слика како било или као уметничка слика или нечије виђење како би неко требало да изгледа.
Постоје и поједине иконе које су веома занимљиве, рецимо икона зачећа Пресвете Богородице, где видимо Св. Јоакима и Ану како су се загрлили и пољубили.
Код сликања, осим поштовања канона што се лика тиче, потребно је и да иконописац има мало вештине.
Неки иконописци рецимо мушке ликове цртају са женским цртама лица.
И обрнуто, други иконописци женским ликовима дају грубе, готово мушке црте лица.
Није правило, али манастири праве најбоље иконе, погледајте како раде манастир Градац и Жича, као и други манастири, икона просто као да је "жива", има не само поштовање канона на себи, већ има неку унутрашњу лепоту. Свакако да има и добрих иконописаца који нису монаси, а и новијих цркава које су добро живописане, али није сваки иконописац добар за живопис, и обрнуто.
 
ova je toliko losa i nesrazmerna , da bode oci

ajd sto je glava takva kakva je , leva saka izrazito mala u odnosu na duzinu ruke , desni lakat bi bio u redu da je vislji za pola podlaktice

rame izlazi ispod grudi.
Ја сам мислио више овако генерално. Иначе, када би неко као ти изнео свој преедлог, вероватно бих се сложио да се тако наслика.
 
Занима ме та материја сликања икона. Како, шта, са чим итд. Каже ми један друг из манастира Жича да постоје боје за иконе у малим флашицама које коштају и по сто евра. Баш бих волео да знам хемијски састав тих боја и зашто су тако скупе.
Na Hilandaru sam cuo da su ranije placali kilo zlata za kilo plave boje. Donosena je iz Indije.
 
Poslednja izmena:
Занима ме та материја сликања икона. Како, шта, са чим итд. Каже ми један друг из манастира Жича да постоје боје за иконе у малим флашицама које коштају и по сто евра. Баш бих волео да знам хемијски састав тих боја и зашто су тако скупе.
Cemu radoznalost, odgovor je prost kao pasulj > da bi duze trajalo :ok:
Ona boja kojom se farbaju pesacki prelazi je skupa jer se ne skida lako. Trpi sve vremenske uslove, sneg i led, trpi velike temperature i kad se asfalt topi pod nogama, trpi potpisivanje gumama, naglo kocenje, pranje ulica mu ne smeta itd itd.
Eto i ja bih zeleo {?] da znam hemijski sastav te boje ?
Ako me pitas zasto......pa eto onako :D
 

Back
Top