- Poruka
- 388.310
Slika "Back and Front" Šona Skalija predstavlja šest metara dugo platno prekriveno prugama oslikanim u različitim smerovima, koje je promenilo tok istorije umetnosti početkom osamdesetih godina. Prema mišljenju većine istoričara umetnosti, ova slika vratila je apstraktnim umetničkim delima grandioznost, koja joj je u ranijim decenijama bila oduzimana.Štaviše, smatra se da je upravo ona spasila apstraktnu umetnost od potpunog gašenja i ponovo je učinila relevantnom.
Ta slika, čiji sam naziv sugeriše rešenost autora da skine površni sloj sa stvari i otkrije njihovu nevidljivu geometriju, stvoren je u vreme kada je minimalizam, dominantni pokret apstraktne umetnosti, sam sebe saterao u ćošak, piše BBC.
Minimalizam je uspeo da skine sa forme svaki trag ljudske emocije, decenijama nakon što je američki umetnik Frenk Stela počeo da prekriva svoja platna tamnim prugama o kojima je vajar Karl Andre, i sam važan deo minimalističkog pokreta sedamdesetih, rekao: "Stela nije zainteresovan za izraz ili osećajnost. Njegove linije su putanje četkice na platnu. Ti putevi vode isključivo slikanju".
U takvoj klimi unutar apstraktnog izraza, Skalijeva slika "Backs and Fronts" toliko je odskakala po svojoj sadržajnosti, da je britanska konceptualna umetnica Džilijan Vering jednom prilikom izjavila da je upravo ona "probila branu američkog minimalističkog slikarstva".
Skali ima svoje objašnjenje za to.
"Radio sam na oslobađanju onoga što sam smatrao minimalističkim zatvorom. U to vreme, moji savremenici i prijatelji u Njujorku bili su potpuno zaglavljeni u minimalizmu ili procesnoj umetnosti - ponavljanje poteza četkicom ili pravljenje geometrijske podele koja je bila preterano racionalna... Tako je 'Backs and Fronts' izazvala veliku pažnju. Izazvala je buku", rekao je umetnik za BBC.
Među onima koji su bili prisutni kada je slika prvi put izložena u PS1 umetničkom centru, delu Muzeja moderne umetnosti, 1982. bio je istoričar umetnosti i pisac Robert Morgan.
"Ništa poput nje nije nikada ranije napravljeno: 11 panela koji se kreću horizontalno na otvorenom prostoru, beskonačnost obojenih linija, optičko kretanje na gore, na dole i na stranu, kao da su notni zapis nekog muzičkog dela", rekao je on o slici.
Zapravo, Skali je i zamislio tu sliku kao manji i intimniji odgovor na Pikasov čuveni kubistički portret "Tri muzičara".