Sletela sam u Melburn - i šta sada? - za ljude koji su već u OZ

lady U

Obećava
Poruka
73
Ovo je tema na kojoj bi ljudi koji su vec otisli mogli da pisu kako su prosli, sta su radili prvih par dana, da li su nasli posao, kako i kada? bilo bi lepo da moderatori nekako usmeravaju diskusiju jer se precesto desava da tema sa konkretnim informacijama pocne, ima 2-3 strane eventualno korisnih informacija a onda pocne licna prepiska izmedju clanova koji se evdientno dugo poznaju (virtualno ili fizicki) i tema propada ili se vrati na skupljanje dokumentacije ili skill assesment za koje postoje odvojene teme.

za nas koji se pripremamo da idemo bi bilo jako korisno kada bi mogli da dobijemo informacije o kvalitetu zivota, cenama, gde se zivi prvih par dana dok se ne nadje stan, koje stvari se moraju odraditi cim sletis, da li se nekom javljas, koliko kosta hrana, i pre svega - da li je zaista moguce naci posao u struci? da li su neprijatni prema imigrantima, kako nas gledaju, da li smo bica drugog reda i da li su pristojni kancelarijski poslovi rezervisani za lokalce.

aplikacija je skupa, kao i propratni troskovi, karta je skupa, zivot tamo (cini mi se ) bas i nije jeftin a treba se snaci dok ne nadjes neki posao. sve u svemu, u tu za*ebanciju treba uloziti oko 20h eur. to su ozbiljne pare da bi se spakovao posle 4 meseca u oz i vratio se u srbiju od koje si se pozdravio.

pa bi bilo lepo kada bi forumasi koji su se dokopali oz-a napisali:

sta su po struci?
da li su nasli posao u struci?
posle koliko vremena?
kako su se smestili cim su dosli (preporuke nekih hotela ili short term rental apartments a da su pristojni i povoljni)
kako je na poslu? da li su ljudi kulturni, da li je dog eat dog atmosfera, da li su takmicarski nastrojeni i gledaju svaku kintu (kao englezi npr) ili se moze ziveti bez stresa u tom nekom smislu?
da li se druze sa lokalcima?
da li ljudi cesto dobijaju otkaz i da li je tacno da je nezaposlenost ista vec 100 god ili lazu po novinama kao ovi nasi?
kakvo je vreme?
ima li se sta raditi posle posla, sa kim se druziti, gde ici?
da li su plate dovoljne da pokriju troskove zivota i koiko dugo im je trebalo da se naviknu?

eto, to bi bilo korisno.
 
Imaš neke utiske na http://forum.krstarica.com/showthread.php/344873-A-sta-kada-stignete-u-Australiju , ali je lepo obnoviti gradivo :). I mene zanimaju odgovori na sva ta pitanja, ali se sigurno ne bih vratio posle 4 meseca. Imaš i zvaničnu knjigu Life in Australia na http://www.immi.gov.au/living-in-australia/values/book/ , čak prevedenu i na Srpski.

hvala puno. mada mi zvanicna literatura ne znaci mnogo jer tu lazu, kao sto je i za ocekivati. temu koju si naveo sam procitala, videla sam da jedna zena ima problem da nadje posao, kao i njen muz, i da je naisla na more uvreda/ogromno nerazumevanje jer joj nije bilo jasno zasto je to toliki problem ako je vec tamo neko telo procenilo da su njihove kvalifikacihe OK. cela ta prica - na SOL sam listi i primili me a sad' odjednom u stvari nisam kvalifikovan nego njima u stvari treba jeftina radna snaga a i ako bih mogla neke pare da tutnem u njihov obrazovni sistem ne bih li "prevela" diplome koju su vec inicijalno oni sami priznali mi izgleda malo bzvz i isuvise rizicno. ne mislim ja da ce me neko vuci za rukav na aerodromu i da svi cekaju samo da mi sletimo ali ako se immi politika jedne zemlje svodi na to da su dosljaci pozeljni ili bar nediskriminisani, onda ocekujem da ponasanje u praxi bude priblizno onome sto se reklamira. kada stavis tu zajebanciju na papir, komotno dodjes na nekih 20,000 evra troskova - da poneses 15-16,000 da imas recimo za 5 meseci dok ne najdes posao (sto mi izgleda zaista predugo ako se ne bira, pa ovde sutra mogu da postanem butikasica ako je to puko prezivljavanje poenta) i oko 4h za aplikacije, prevode i ostale zajebancije. mm i ja mozemo sa 20,000 eur da zivimo komotno 20 meseci u srbiji za koje vreme jednostavno statisticki moramo naci posao na kojem mozemo zaraditi bar po 300-400e. ili mogu jednostavno dati 20,000 eur nekom da mi preko veze nadje dobar posao ako je poenta da work my way up. svejedno dal cu nekog podmiti ili raditi kao necija sluskinja posle 22 godine skolovanja - oba su mi ispod svakog nivoa. zato sam htela konkrentnije odgovore jer vidim sijaset nekih ljudi se nesto doskolava (to je jos jedan poprilican trosak) da bi li mogli uopste da ucestvuju u trci za poslom??? koji red velicina onda treba da se ponese - 40-50hiljada e? odakle mi tolike pare???
 
U principu ako nemaš nikog tamo ko bi te primio na nekoliko meseci jako je stresan taj početak sa nekoliko hiljada evra. Ko ima nekog tamo skroz je drugačija priča jer ozi ima veoma male troškove na tebe koji dođeš kod njega da živiš pa možeš na miru da tražiš posao, sve je drastično lakše. Moj vam je predlog da odradite sve oko vize i da kad dobijete vizu lepo prodate sve što imate u Srbiji, i nekretnine i vozila, sve... Jeste da ovo na prvi pogled deluje malo riskantno ali sigurno ćete tamo naći normalan posao za vreme koje će vam taj novac kupiti a onda počinje drugi život. A vi imate kad dobijete vizu neko mi ovde reče 3 ili 6 meseci da uđete u Australiju tako da imate vremena da sve rasprodate.
 
Poslednja izmena:
I sta sad? Jesi sletela ili nisi?

hvala puno. mada mi zvanicna literatura ne znaci mnogo jer tu lazu, kao sto je i za ocekivati. temu koju si naveo sam procitala, videla sam da jedna zena ima problem da nadje posao, kao i njen muz, i da je naisla na more uvreda/ogromno nerazumevanje jer joj nije bilo jasno zasto je to toliki problem ako je vec tamo neko telo procenilo da su njihove kvalifikacihe OK. cela ta prica - na SOL sam listi i primili me a sad' odjednom u stvari nisam kvalifikovan nego njima u stvari treba jeftina radna snaga a i ako bih mogla neke pare da tutnem u njihov obrazovni sistem ne bih li "prevela" diplome koju su vec inicijalno oni sami priznali mi izgleda malo bzvz i isuvise rizicno. ne mislim ja da ce me neko vuci za rukav na aerodromu i da svi cekaju samo da mi sletimo ali ako se immi politika jedne zemlje svodi na to da su dosljaci pozeljni ili bar nediskriminisani, onda ocekujem da ponasanje u praxi bude priblizno onome sto se reklamira. kada stavis tu zajebanciju na papir, komotno dodjes na nekih 20,000 evra troskova - da poneses 15-16,000 da imas recimo za 5 meseci dok ne najdes posao (sto mi izgleda zaista predugo ako se ne bira, pa ovde sutra mogu da postanem butikasica ako je to puko prezivljavanje poenta) i oko 4h za aplikacije, prevode i ostale zajebancije. mm i ja mozemo sa 20,000 eur da zivimo komotno 20 meseci u srbiji za koje vreme jednostavno statisticki moramo naci posao na kojem mozemo zaraditi bar po 300-400e. ili mogu jednostavno dati 20,000 eur nekom da mi preko veze nadje dobar posao ako je poenta da work my way up. svejedno dal cu nekog podmiti ili raditi kao necija sluskinja posle 22 godine skolovanja - oba su mi ispod svakog nivoa. zato sam htela konkrentnije odgovore jer vidim sijaset nekih ljudi se nesto doskolava (to je jos jedan poprilican trosak) da bi li mogli uopste da ucestvuju u trci za poslom??? koji red velicina onda treba da se ponese - 40-50hiljada e? odakle mi tolike pare???

Verujem da nisi ni svesna koliko si sve to odlicno shvatila, i da se sigurno nadas da bar upola nisi u pravu. Ipak sve si ubola. Jeste reklama, jeste sistem da dodjes i poneses pare, da platis preskupo obrazovanje koje ti je moranje za vecinu zanimanja za koje su ti dali vizu. Ako nemas novce, mozes da zaradis ako ces raditi sta mozes. Sire znacenje je da je to ipak jedan sirok sistem a sistem sto je veci slabije funkcionise, opet nebitno da li je to namerno ili nije, rizicno je i tesko shvatljivo dok ne probas licno... Npr, ovi sto su mi dali vizu i ovi sto mi nisu dali da radim i ne razgovaraju jedni s drugima, pa sta.
 
hvala puno. mada mi zvanicna literatura ne znaci mnogo jer tu lazu, kao sto je i za ocekivati. temu koju si naveo sam procitala, videla sam da jedna zena ima problem da nadje posao, kao i njen muz, i da je naisla na more uvreda/ogromno nerazumevanje jer joj nije bilo jasno zasto je to toliki problem ako je vec tamo neko telo procenilo da su njihove kvalifikacihe OK. cela ta prica - na SOL sam listi i primili me a sad' odjednom u stvari nisam kvalifikovan nego njima u stvari treba jeftina radna snaga a i ako bih mogla neke pare da tutnem u njihov obrazovni sistem ne bih li "prevela" diplome koju su vec inicijalno oni sami priznali mi izgleda malo bzvz i isuvise rizicno. ne mislim ja da ce me neko vuci za rukav na aerodromu i da svi cekaju samo da mi sletimo ali ako se immi politika jedne zemlje svodi na to da su dosljaci pozeljni ili bar nediskriminisani, onda ocekujem da ponasanje u praxi bude priblizno onome sto se reklamira. kada stavis tu zajebanciju na papir, komotno dodjes na nekih 20,000 evra troskova - da poneses 15-16,000 da imas recimo za 5 meseci dok ne najdes posao (sto mi izgleda zaista predugo ako se ne bira, pa ovde sutra mogu da postanem butikasica ako je to puko prezivljavanje poenta) i oko 4h za aplikacije, prevode i ostale zajebancije. mm i ja mozemo sa 20,000 eur da zivimo komotno 20 meseci u srbiji za koje vreme jednostavno statisticki moramo naci posao na kojem mozemo zaraditi bar po 300-400e. ili mogu jednostavno dati 20,000 eur nekom da mi preko veze nadje dobar posao ako je poenta da work my way up. svejedno dal cu nekog podmiti ili raditi kao necija sluskinja posle 22 godine skolovanja - oba su mi ispod svakog nivoa. zato sam htela konkrentnije odgovore jer vidim sijaset nekih ljudi se nesto doskolava (to je jos jedan poprilican trosak) da bi li mogli uopste da ucestvuju u trci za poslom??? koji red velicina onda treba da se ponese - 40-50hiljada e? odakle mi tolike pare???

Imaš zvanične brošure u kojima su navedeni postupci po dolasku - uzimanje poreskog broja itd. To može dobro da posluži, naročito jer se procedure menjaju, pa ono što je radio Tree ne mora da bude ono što ćeš i ti morati da radiš.

Što se tiče toga da ti uđeš u Australiju na osnovu zanimanja, a onda moraš da radiš neki drugi posao, shvati da si u istoj poziciji kao kad završiš fakultet u Srbiji: tražiš prvi posao. Ali, za razliku od Srbije, šanse da zaista i nađeš smislen posao su ti mnogo veće. Štaviše, koji god legalan posao da radiš, imaš prilike da pristojno živiš: da kupiš stan/kuću, auto, putuješ itd. Tako da, postoji ogromna razlika izmađu butikašice u Srbiji i u Australiji. Dok god ti i muž nešto radite, OK ćete živeti. To ovde nije slučaj.

Pored toga, zapadna logika je i da njima nije bitno toliko što si ti IT stručnjak. Njima je bitno da im u zemlju uđu sposobni ljudi. Znači, ako si ti bila sposobna da završiš fakultet, bićeš sposobna i da se snađeš tamo i doprineseš društvu više nego neko ko nije pametan/vredan kao ti.

Da u celoj priči oko odlaska i snalaženja postoji rizik - postoji. Ali je po meni ono što se dobija čak i delimičnim uspehom veoma vredno.
 
I sta sad? Jesi sletela ili nisi?



Verujem da nisi ni svesna koliko si sve to odlicno shvatila, i da se sigurno nadas da bar upola nisi u pravu. Ipak sve si ubola. Jeste reklama, jeste sistem da dodjes i poneses pare, da platis preskupo obrazovanje koje ti je moranje za vecinu zanimanja za koje su ti dali vizu. Ako nemas novce, mozes da zaradis ako ces raditi sta mozes. Sire znacenje je da je to ipak jedan sirok sistem a sistem sto je veci slabije funkcionise, opet nebitno da li je to namerno ili nije, rizicno je i tesko shvatljivo dok ne probas licno... Npr, ovi sto su mi dali vizu i ovi sto mi nisu dali da radim i ne razgovaraju jedni s drugima, pa sta.

nisam sletela :) skupljam papire za aplikaciju a posto je i to mnogo para a i velika zivotna odluka, htela sam da procitam iskustva first hand. ali ljudi nece da dele :) a ti? si tamo ili u srbiji? meni samo treba neka educated guess ili licno iskustvo glede toga koliko bih morala dugo raditi to "sta god". da se razumemo, nije meni problem da radim sta bilo ako mogu sa nekom sigurnoscu da kazem da ce to imati neke svrhe kasnije. meni je i palo na pamet da iz srbije bezim jer ovde upravo nije bitno sta znas i nema bas neke perspektive osim da se stavis na spisak clanova neke stranke (a meni se povraca na samu pomisao) a ako i imas srece/poznanstva koja bi ti obezbedila posao u struc onda dodjes na taj posao i vidis da ti je sef neko ko je drzao kafanu pre toga a da ti pamet soli neko ko ti nije ni do kolena i ne ume ni ono sto si ti znao 2 dana posle zavrsenog fakulteta a kamoli posle 5-6 godina iskustva. ali ako ce sistem biti isti, stim sto cu u oz biti u problemu jer sam immi a ovde sam bice nizeg reda jer ne znam koga treba da znam - isto mi dodje, zar ne? ne moram potegnuti par hilj km i ostaviti sve sto poznajem da bih bila bice nizeg reda, to sam ovde od kako sam se rodila :)

i pocinjem da mislim, iskreno, da ljudi nece da pisu o konkretnim stvarima jer mozda to i nije tako kako su i oni citali u broshurama pa je sad i glupo priznati da si potegao toliki put da bi te drkao nepismeni ozi umesto nepismenog srbina?
 
Imaš zvanične brošure u kojima su navedeni postupci po dolasku - uzimanje poreskog broja itd. To može dobro da posluži, naročito jer se procedure menjaju, pa ono što je radio Tree ne mora da bude ono što ćeš i ti morati da radiš.

Što se tiče toga da ti uđeš u Australiju na osnovu zanimanja, a onda moraš da radiš neki drugi posao, shvati da si u istoj poziciji kao kad završiš fakultet u Srbiji: tražiš prvi posao. Ali, za razliku od Srbije, šanse da zaista i nađeš smislen posao su ti mnogo veće. Štaviše, koji god legalan posao da radiš, imaš prilike da pristojno živiš: da kupiš stan/kuću, auto, putuješ itd. Tako da, postoji ogromna razlika izmađu butikašice u Srbiji i u Australiji. Dok god ti i muž nešto radite, OK ćete živeti. To ovde nije slučaj.

Pored toga, zapadna logika je i da njima nije bitno toliko što si ti IT stručnjak. Njima je bitno da im u zemlju uđu sposobni ljudi. Znači, ako si ti bila sposobna da završiš fakultet, bićeš sposobna i da se snađeš tamo i doprineseš društvu više nego neko ko nije pametan/vredan kao ti.

Da u celoj priči oko odlaska i snalaženja postoji rizik - postoji. Ali je po meni ono što se dobija čak i delimičnim uspehom veoma vredno.

napisano iz iskustva ili po sopstvenoj proceni?
 
napisano iz iskustva ili po sopstvenoj proceni?

Ja sam u Beogradu, kao što i stoji u profilu. Napisano prema pričama ljudi iz Australije koje poznajem i ovih sa foruma. Naravno, svaki slučaj je različit. Imaš na http://forum.krstarica.com/showthre...-diskusija?p=23264973&viewfull=1#post23264973 i okolnim postovima troškove života u Australiji, pronađi na internetu minimalnu platu, pa vidi da li se može živeti od dve takve.

BTW, i moj aktuelni gazda je držao kafanu :).

P.S. Imaš i noskich-a na http://www.elitesecurity.org/t180029-87 koji je uvek raspoložen da priča o životu u Australiji.
 
Poslednja izmena:
:
sta su po struci?
da li su nasli posao u struci?
posle koliko vremena?
kako su se smestili cim su dosli (preporuke nekih hotela ili short term rental apartments a da su pristojni i povoljni)
kako je na poslu? da li su ljudi kulturni, da li je dog eat dog atmosfera, da li su takmicarski nastrojeni i gledaju svaku kintu (kao englezi npr) ili se moze ziveti bez stresa u tom nekom smislu?
da li se druze sa lokalcima?
da li ljudi cesto dobijaju otkaz i da li je tacno da je nezaposlenost ista vec 100 god ili lazu po novinama kao ovi nasi?
kakvo je vreme?
ima li se sta raditi posle posla, sa kim se druziti, gde ici?
da li su plate dovoljne da pokriju troskove zivota i koiko dugo im je trebalo da se naviknu?

eto, to bi bilo korisno.
Gradjevinski inzenjer, dosao 2007 i poceo da radim u struci poslije mjesec dana
Dosao sa suprugom i 4-godisnjom cerkom, odsjeli u hotelu prve tri nedjelje a onda zakupili prvi stan na 6 mjeseci. Nasao hotel ovdje: www.not1night.com.au a stan ovdje www.realestate.com.au.
Kolege na poslu veoma fini i ljubazni, druzimo se, idemo na pauze za rucak. Nema takmicenja, nema stresa.
Uglavnom se Oziji ne druze sa nama imigrantima poslije posla. Ne zbog netrpeljivosti nego jednostavno razlicite kulture i navike. Ima izuzetaka.
Ljudi dobijaju otkaze, ali je nezaposlenost oko 5% (tj onih koji su prijavljeni kao nezaposleni)
Melbourne- klima veoma losae. Mozda bolja od Beograda ali mnogo gora nego u majci Crnoj Gori
Uglavnom se druzimo sa nashim emigrantima, slicnih godina i po nekim Evropljanima. Preko djece se nadje i neki OZI za druzenje.
Plate su uglavnom dovoljne za pristojan zivot
 
Uz svo prepricavanje, kome je kako i zasto, opet trazite bezveze da vam neko drugi proceni kako ce vama biti - malo nemoguce ako bolje razmislite.
Razlikujte zanimanja - ako treba registracija/licenca - ima jezivih problema da se dodje do toga, lekari, sestre, finansije, elektricari, vodoinstalateri... za sve to treba opet skola i opet ispiti i naravno novci i vreme za sve to.
Za sva ostala - dobar resume, oglasi za posao i srece u trazenju.
Opsta je moda za trazenje posla ovde seek.com.au, tako da imate pristupa tome koliko i mi odavde. Gledajte sta ima i sta se trazi. Za ono ostalo - hidden job market ga zovu pametni i ono preko veze - to mozete kad dodjete ;)

Short term rentals - skoro sam koristio kad smo isli u Adelaide, preko neta, ima toga svuda i uz malo kopanja moze da se nadje i nesto povoljno - ali upozoravam da to sto ti je posle godinu dana ovde povoljno, na pocetku je savuvaj boze preskupo.

Drugaciji pogled s posla: takmicarski, da se uvali emigrantu vise da radi, kinta je zakon i nema pardona oko toga;
Druzenje - svako sa svojima, mada neki ni sa svojima; da ne shvatite bukvalno - svi lepo popricamo i druzimo se oko posla i s posla, posle vozdra. Bas razne kulture i navike. Ali bas i tolerancija na razlicite kulture i navike je prilicna. Sad da dovucemo ovako pola Azije i trecinu Afrike u Srbiju, izbila bi opsta buna na Dahije... :)
Vreme potpisujem da je glupavo, i meni kao i Crnogorcu ( e da, inace ni s Crnogorcima se ne druzim - razlicite nam navike ;) ili oni sa mnom se ne druze... :rumenko::D) , mada koliko sam pretrcao po klimama i nema neke klime koja bi mi 100% odgovarala u Australiji, a moze biti ni na svetu. Wa pretoplo, Queensland pretoplo i vlazno... Cak mi ova i nije losa Melburnska sad. Stalno se menja, nikad nije dosadno. Ne radim napolju pa sa me briga.
Za izlaske po prirodi je super, za one fore tipa Zoo, Aqua, muzej, blabla takodje fino. Za kafu pice i pojesti, e tu cu iz koze da iskocim. Sanjam Bg i Pancevacke restorane i kafice.... Ne mogu da se sastavim, probao na sve strane i jednostavno kultura jedenja i pijenja ova ovde mi nikad nece leci.
Plata? Ma daj bre para ima ko salate ovde, samo ljudi sve potrose pa onda samo pristojno zive ;)
Ljudski mozak je razlicito nastelovan za te stvari - zaradu i trosenje, pa opet moras sam videti kako ce to ici.

Ajd jos pitanja, izgleda da mi se vratila volja da pisem po forumima, pa dok sam tu... :mazi:
 
Ja sam u Beogradu, kao što i stoji u profilu. Napisano prema pričama ljudi iz Australije koje poznajem i ovih sa foruma. Naravno, svaki slučaj je različit. Imaš na http://forum.krstarica.com/showthread.php/445944-Odlazak-u-Australiju-Op%C5%A1ta-diskusija?p=23264973&viewfull=1#post23264973 i okolnim postovima troškove života u Australiji, pronađi na internetu minimalnu platu, pa vidi da li se može živeti od dve takve.

BTW, i moj aktuelni gazda je držao kafanu :).

P.S. Imaš i noskich-a na http://www.elitesecurity.org/t180029-87 koji je uvek raspoložen da priča o životu u Australiji.

Vidi ovo sam propustio, Miroslave sta ima u Beogradu, biju li u BusPlusu? Setio si me za Noskicha bivseg studenta ovdasnjeg idem da vidim sad da li je ostao i kako mu je dalje...
Od te dve plate ima da se zivi kao Moracikus od jedne, bez problema. Osim ako deca moraju u obdaniste, onda vam uzmu veci deo ove druge... kazem ja ne moze jednostavno da se objasni nista, uvek ima neko "ali"
 
Vidi ovo sam propustio, Miroslave sta ima u Beogradu, biju li u BusPlusu?

"Šta ima gospođo? Nema ništa!"
;)

Kao što i znaš, pre par meseci sjahao Murta, pa sad Kurta ponovo jaše :). Malo se raducka, mnogo kraducka, na čelu sa Kradonačelnikom, pa preko svih kradskih organa, ponešto i pomoću BusPlusa. Malo su se smirile tenzije, blaže su kontrole. Ili su se ljudi navikli. Na vreme si pobegao, valjda ćemo i mi.
 
Gradjevinski inzenjer, dosao 2007 i poceo da radim u struci poslije mjesec dana
Dosao sa suprugom i 4-godisnjom cerkom, odsjeli u hotelu prve tri nedjelje a onda zakupili prvi stan na 6 mjeseci. Nasao hotel ovdje: www.not1night.com.au a stan ovdje www.realestate.com.au.
Kolege na poslu veoma fini i ljubazni, druzimo se, idemo na pauze za rucak. Nema takmicenja, nema stresa.
Uglavnom se Oziji ne druze sa nama imigrantima poslije posla. Ne zbog netrpeljivosti nego jednostavno razlicite kulture i navike. Ima izuzetaka.
Ljudi dobijaju otkaze, ali je nezaposlenost oko 5% (tj onih koji su prijavljeni kao nezaposleni)
Melbourne- klima veoma losae. Mozda bolja od Beograda ali mnogo gora nego u majci Crnoj Gori
Uglavnom se druzimo sa nashim emigrantima, slicnih godina i po nekim Evropljanima. Preko djece se nadje i neki OZI za druzenje.
Plate su uglavnom dovoljne za pristojan zivot

:worth: hvalaaaaaa
 
Covek sve rekao :)

pitanja koja su postavljena su veoma konkretna i odnose se na konkretne situacije u kojima su ljudi koji odgovaraju. nigde nisam pitala: "a kako je vama i da li ce meni biti lepo?". kada bi svako hteo konkrento da odgovori kao npr MORACIKUS koji ne moze biti jasniji i more to the point, dobili bi neku statistiku tj skup iskustava koji bi mogao da posluzi da se formira neka opsta slika. e sad, to sto se teme u sklopu podforuma Australija i Okeanija sa nazivom koji ne moze biti jasniji koriste da se clanovi ispricaju i prekrate vreme pa onda to sve ne lici ni sta - to je vec druga prica. a i besides, ako se nekom ne svidja tema - neka se preseli na neku drugu. zato je valjda forum i organizovan po temama i kategorijama.
 
Uz svo prepricavanje, kome je kako i zasto, opet trazite bezveze da vam neko drugi proceni kako ce vama biti - malo nemoguce ako bolje razmislite.
Razlikujte zanimanja - ako treba registracija/licenca - ima jezivih problema da se dodje do toga, lekari, sestre, finansije, elektricari, vodoinstalateri... za sve to treba opet skola i opet ispiti i naravno novci i vreme za sve ......
Ajd jos pitanja, izgleda da mi se vratila volja da pisem po forumima, pa dok sam tu... :mazi:

hvala puno. ja sam u finansijama tako da ako treba da dam oko 10h za sertifikat i da se izdravam dok ga zavrsam, ostajem kuci. a za pare koje ne potrosim na odlazak u OZ cu kupiti odlican glanc nov auto vise srednje klase :)
 
pitanja koja su postavljena su veoma konkretna i odnose se na konkretne situacije u kojima su ljudi koji odgovaraju. nigde nisam pitala: "a kako je vama i da li ce meni biti lepo?". kada bi svako hteo konkrento da odgovori kao npr MORACIKUS koji ne moze biti jasniji i more to the point, dobili bi neku statistiku tj skup iskustava koji bi mogao da posluzi da se formira neka opsta slika. e sad, to sto se teme u sklopu podforuma Australija i Okeanija sa nazivom koji ne moze biti jasniji koriste da se clanovi ispricaju i prekrate vreme pa onda to sve ne lici ni sta - to je vec druga prica. a i besides, ako se nekom ne svidja tema - neka se preseli na neku drugu. zato je valjda forum i organizovan po temama i kategorijama.

Ne razumem cemu ovakav post?
 
Ne razumem cemu ovakav post?

napisao si da je covek sve rekao recenicom : Uz svo prepricavanje, kome je kako i zasto, opet trazite bezveze da vam neko drugi proceni kako ce vama biti - malo nemoguce ako bolje razmislite.
ja se ne slazem sa tobom i naglasavam da ne trazim tudju procenu toga kako bi meni bilo nego odgovore na konkretna pitanja u skladu sa vremenom/voljom/motivacijom ljudi koji su vec prosli kroz iskustvo iseljenja u OZ.
ovo ostalo se odnosi na to da se svaka tema gde bi ljudi mogli naci korisne informacije obesmisli trolovanjem koje nema nikakve veze sa temom.
a poslednja recenica je apropo "sad koristi noge" komenatara i eventualnih buducih pametnih doskocica te vrste koji su cist trol sa upotrebnom vrednoscu "0".

nije bio upucen tebi mada si ti citiran, izvini ako si se nazvao prozvan
 
"Šta ima gospođo? Nema ništa!"
;)

Kao što i znaš, pre par meseci sjahao Murta, pa sad Kurta ponovo jaše :). Malo se raducka, mnogo kraducka, na čelu sa Kradonačelnikom, pa preko svih kradskih organa, ponešto i pomoću BusPlusa. Malo su se smirile tenzije, blaže su kontrole. Ili su se ljudi navikli. Na vreme si pobegao, valjda ćemo i mi.
:D Dal' si svestan, ubo si mi jedan od omiljenih klipova :rotf:. I ne udarajte jako te Busplusovce, neki od njih nisu svojevoljno na tom poslu...
 
Gradjevinski inzenjer, dosao 2007 i poceo da radim u struci poslije mjesec dana
Dosao sa suprugom i 4-godisnjom cerkom, odsjeli u hotelu prve tri nedjelje a onda zakupili prvi stan na 6 mjeseci. Nasao hotel ovdje: www.not1night.com.au a stan ovdje www.realestate.com.au.
Kolege na poslu veoma fini i ljubazni, druzimo se, idemo na pauze za rucak. Nema takmicenja, nema stresa.
Uglavnom se Oziji ne druze sa nama imigrantima poslije posla. Ne zbog netrpeljivosti nego jednostavno razlicite kulture i navike. Ima izuzetaka.
Ljudi dobijaju otkaze, ali je nezaposlenost oko 5% (tj onih koji su prijavljeni kao nezaposleni)
Melbourne- klima veoma losae. Mozda bolja od Beograda ali mnogo gora nego u majci Crnoj Gori
Uglavnom se druzimo sa nashim emigrantima, slicnih godina i po nekim Evropljanima. Preko djece se nadje i neki OZI za druzenje.
Plate su uglavnom dovoljne za pristojan zivot

Postovani Moracikus,
kolege smo po struci pa imam nekoliko pitanja za tebe.
Diplomirani sam inzenjer gradjevine sa deset godina rada u struci - projektiranje i strucni nadzor gradjenja.
Radio sam kao glavni projektant - vodja tima, baratam CAD programima, a uza specijalnost mi
je proracun konstrukcija - uglavnom beton, ali ide i celik i drvo. Takodjer radim i 3D vizualizacije i animacije.
Moje pitanje je - da li se priznaje diploma, odnosno da li ima nekih dodatnih ispita.
U ovom trenutku moze li se naci posao u struci.
I kakva se primanja mogu ocekivati.

pozdrav
 

Back
Top