Sledbenici religija i njihov pogled na druge religije

Zdravo svima.
Čini mi se da sledbenici određenih religija imaju već strogo utemeljenu sliku da svi koji nisu deo njihove grupe zasigurno greše.
Tako pravoslavci gledaju na katolike i obratno.

Mislite li da Budisti posmatraju druge religije na ovakav način? Da ih u startu diskredituju?
ima jedan vic.
svi predstavnici religija se okupili na litici.
po jedan covek predstavlja svoju religiju.
ko prezivi skok sa litice, njegova je vera najjaca.
Ide prvi pravoslavac.
prekrsti se, procita oce nas i skoci. Padne kao kamen i razbije se kao zvecka.
ide budista sledeci. sklopi ruke i kaze:buda buda buda, i skoci.
Kao list polako dodje do kraja litice i ostane ziv.
Poslednji je musliman. On dodje do litice, pocne da priziva alaha i skoci.
Pocne da pada kao kamen i najednom sklopi ruke i kaze:buda buda buda buda.
na kraju i on kao zvecka se razbije i umre.
 
Zdravo svima.
Čini mi se da sledbenici određenih religija imaju već strogo utemeljenu sliku da svi koji nisu deo njihove grupe zasigurno greše.
Tako pravoslavci gledaju na katolike i obratno.

Mislite li da Budisti posmatraju druge religije na ovakav način? Da ih u startu diskredituju?

Основна премиса ти је погрешна.

Није тачно да следбеници одређених религија имају већ строго утемељени слику да сви који ниду сео њихове групе засигурно греше.


То имаш свуда код екстремних појединаца. Ако њих изузмеш, нико други тако не размишља.

Опет, имам сумњу у то да намерно пљујеш друге религије да би промовисао-ла будизам.

Што те даље чини нетолерантним-ом за друга гледишта о вери која се не поклапају са твојим.

Дакле, ти си оно што нападаш.
 
Основна премиса ти је погрешна.

Није тачно да следбеници одређених религија имају већ строго утемељени слику да сви који ниду сео њихове групе засигурно греше.


То имаш свуда код екстремних појединаца. Ако њих изузмеш, нико други тако не размишља.

Опет, имам сумњу у то да намерно пљујеш друге религије да би промовисао-ла будизам.

Што те даље чини нетолерантним-ом за друга гледишта о вери која се не поклапају са твојим.

Дакле, ти си оно што нападаш.
Ja sam agnostik.
 
Nije sustina mog pitanja sama validnost vere vec koja je grupa najcovecnija pruzajuci slobodu na opredeljenje bez diskreditovanja.
Не постоји "најтолерантнија група". Чуј, најчовечнија?!?
Постоје толерантни и нетолерантни појединци.
И не само у религији већ шире.
Рецимо, да ли је комшија толерантан ако му уђеш пола метра у имање са својом оградом?
А продавац кад узмеш нешто а не платиш?
 
Ekstremista ima među svakom vrstom ili kategorijom verovanja a to znači da ih ima i među ateistima.
U svim ekstremima ne radi se o ispravnom razumevanju života već o ličnim stanjima svesti iz kojih sebi ne daju dovoljnu slobodu pa je ne daju ni drugima.
Sa druge strane, svaka religija koja se sledi samo daje sledbenicima izvesna saznanja i iskustva iz kojih se po nešto nauči i dopunjuje sama svest koja se na taj način dopunjuje kroz stotine hiljada života. Tokom svih tih života svako od nas po ko zna koliko puta prođe kroz sva ta veovanja dok jednoga dana svaki pojedinac u sebi ne oseti da sve to i ne pije vodu da bi se spoznala prava strana života u onom najvišem smislu.
A postoji li?
Svakako da postoji ali to je na samoj osobi da traga i nađe za sebe. Tačnije, kada osoba počne tragati za najvišom suštinom života onda ona, osoba, bude 'pronađena' - tačnije, bude joj stavljeno do znanja da je budno praćena i da je tek tada sazrela za direktna učenja o samoj istini, Učenja koja se dobijaju unutarnjim subjektivnim kanalom.
 
Zdravo svima.
Čini mi se da sledbenici određenih religija imaju već strogo utemeljenu sliku da svi koji nisu deo njihove grupe zasigurno greše.
Tako pravoslavci gledaju na katolike i obratno.

Mislite li da Budisti posmatraju druge religije na ovakav način? Da ih u startu diskredituju?
Činjenica je da svaka vjerska grupa za sebe misli da drži Boga za bradu.
E sad, u pravoslavlju se ne posmatraju na isti način sve druge vjerske zajednice. Postoji kategorizacija. Recimo, postoje inoslavni (katolici, drevnoistočne crkve, tradicionalni protestanti), zatim inovjerni (muslimani, budisti itd), raskolnici i sekte/jeresi.
Inoslavni posjeduju božansku istinu i blagodat, ali ne u punini. Inovjerni su potpuno drugog pogleda na svijet. Raskolnici su u istini ali su se odvojili od matice pa se vremenom, ako se ne pokaju, mogu osušiti kao grana odvojena od drveta. Sekte/jeresi iskrivljuju božansku istinu i propagiraju laž.
 
Zdravo svima.
Čini mi se da sledbenici određenih religija imaju već strogo utemeljenu sliku da svi koji nisu deo njihove grupe zasigurno greše.
Tako pravoslavci gledaju na katolike i obratno.

Mislite li da Budisti posmatraju druge religije na ovakav način? Da ih u startu diskredituju?
svaka vera je drukčiji sistem vrednosti. a pokazivati tolerantnost to bi značilo da si slab i probe te očas posla.
ni budizam nije operisan od toga.
nema savršenstva niti razumevanja
 
svaka vera je drukčiji sistem vrednosti. a pokazivati tolerantnost to bi značilo da si slab i probe te očas posla.
ni budizam nije operisan od toga.
nema savršenstva niti razumevanja
Sta ces onda uopste u takvu veru koja ce da te porobi?
.Prava crkva, zajednicsa vezuje ljude za Hrista za Boga, ne za sebe i ljude .
To je njen stvarni zadatak.
 
odavno bi srbija bila rimokatolička, muslimanska ili danas protestantska sekta (nvo) da je tolerisala okupatore i njiovu veru.
ti si samo vojnik i radiš svoj posao, ja te razumem.
Pa Srbija bi bila Srbi poitestanti da ih onako hriscanski niste istrebili i prognali.
Rszunem ja teve da ni ti nisi prakticar svohe vere vec ssmo navijac.
Malo je kojip prktikuju pravoslavlje..Samo pricate o tome.

Pa su oisli turci kao kazna i pronenili geneteku i kulturi.
 
Pa Srbija bi bila Srbi poitestanti da ih onako hriscanski niste istrebili i prognali.
Rszunem ja teve da ni ti nisi prakticar svohe vere vec ssmo navijac.
Malo je kojip prktikuju pravoslavlje..Samo pricate o tome.

Pa su oisli turci kao kazna i pronenili geneteku i kulturi.
A protestanti bili braća i pravi hrišćani pa nas ostavili da se sami obračunavamo sa njima? To sad radite i sa Ukrajinom.

Kazna ste vi sami sebi i tek ćete biti.
 
Poslednja izmena:
Nije sustina mog pitanja sama validnost vere vec koja je grupa najcovecnija pruzajuci slobodu na opredeljenje bez diskreditovanja.
Sta ti to znaci?
religija je sistem verovanja a kako ko shvata veru je druga stvar
Pravi vernik ce postovati tudju veru
i nece druge vere nazivati sektasima i jereticima
ti koji to rade samo dokazuju da nisu pravi vernici
Takodje svako smatra da je njegova religija u pravu zato je i u toj religiji
Ok neki stihijski nasledjuju veru ili zbog drugih su u njoj

Kao sto su u prvom veku progonili Hrista tako danas neki progone prave hriscane
koji se drze Bozje reci Biblije i koji zive moralno
 
Da li pripadnik jedne religije gleda na pripadnike drugih religijs kao na naivne ljude jer ne slede njegov put?

Ne znam, trebao bih uraditi ili procitati neko istrazivanje na tu temu. Zavisi od osobe do osobe, a i od religije do religije. Neke religije ili religijski pravci, bar mi tako deluje, su skloniji ovakvim procenama. Uzmes njihova zvanicna ucenja, pratis kroz istoriju, dovoljno je ne vise od 100-injak godina za vecinu njih da se vidi kako su dozivljavali druge religije. Elitizam i excluzivizam su dodirne tacke i zajednicke osnove mnogih, mnogih religioznih ljudi. Ali mislim da to nije sama sustina postojanja religije, nije uvek religija sama po sebi losa, zla ili kriva zato sto je svakakvi ljudi zloupotrebljavaju u politicke i/ili ideoloske svrhe.

Inace, svaka religija je tolerantna i cool kad je u manjini. Problem je kad postanu u vecini, kad su dominannti. Tada ljudi vrlo lako zaborave sta znaci biti tolerantan i sta znaci biti religiozan.
 

Back
Top