Slava se ne slavi u kafani

Istina za Rome, retko su pravoslavni ali kada jesu, obavezno slave i to uglavnom dostojno.

A za groblja i te obicaje, jos vise se slazem, samo nece se to iskoreniti jos mada i ne treba bar po mom shvatanju u pocetku jer ljudi zale na razlicite nacine pa i taj, iznoseci hranu na groblje pa treba shvatiti, ali kada prodje neko vreme, i ovde su prestali da donose hranu toliko kao pre. I stalno crkva apeluje da se osim zita i vina, i sveca nista ne iznosi na groblje za zadusnice.

Ne, nije nista licno, samo kazem da oni mogu da imaju pogresne obicaje, ali da i ti imas pravo da ne ispostujes te obicaje, njihove. Naravno volja je na tebi.

Inace ovo ostalo sto si napisao, lepo, to su lepi obicaji narocito bili po selima, a postojale su i seoske slave (ne samo krsne), i ja se isto kao klinka secam toga kad se uoci velikih praznika skupe bas sve porodice oko crkve i rasprostru casrave na kojima sede i jedu ono sto su poneli od kuce, i nude druge.
Едукација треба постојати о дељењу са сиромашнима.
Нпр побусани понедељак, црква установила да се износе јаја на гроб. Па понесите неку храну, не за гроб него да дате сиротињи која једе храну коју су други оставили.
Боље ми да дам у руке храну него да остављам на гроб.
 
Едукација треба постојати о дељењу са сиромашнима.
Нпр побусани понедељак, црква установила да се износе јаја на гроб. Па понесите неку храну, не за гроб него да дате сиротињи која једе храну коју су други оставили.
Боље ми да дам у руке храну него да остављам на гроб.
Nisam sad sigurna da sam te razumela. Jesli li protiv pobusanog ponedeljka i da se nose jaja na groblje ili nisi?

Ja nosim kad god mogu, cesto se desi da ne mogu, pa ih odnesem u crkvu a vidim da i mnogi drugi tako rade, odnesu u crkvu.

Mislim da su i zadusnice zapravo deo toga da se da sirotinji na kraju. Naravno, neces sve sto izneses da i ostavis tamo (ja inace ne iznosim od pocetka, osim prvog puta), ali ono sto ostane, znam da ce neko uzeti i pojesti i nije mi krivo (to su uglavnom sitne stvari, bombone, jabuke, deo kolaca ili hleba, mala casa vina...)
 
Едукација треба постојати о дељењу са сиромашнима.
Нпр побусани понедељак, црква установила да се износе јаја на гроб. Па понесите неку храну, не за гроб него да дате сиротињи која једе храну коју су други оставили.
Боље ми да дам у руке храну него да остављам на гроб.
To su uglavnom Romi koji salecu tu. Jos sam od bake i njene sestre to naucio da dajem. Al to se verovatno zaboravilo...
 
Nisam sad sigurna da sam te razumela. Jesli li protiv pobusanog ponedeljka i da se nose jaja na groblje ili nisi?
То је народни обичај.
Али...
Рачунај гробље са 100 гробова и 100 јаја.
Тако да нисам ни против, али нисам за само и искључиво доношење јаја јер друго није прописано.
Неко је однео јабуку прошли пут на побусани понедељак.
Све зависи од ситуације на гробљу, ако на сваком гробу има јаје, не видим смисао да га и ја донесе
Ja nosim kad god mogu, cesto se desi da ne mogu, pa ih odnesem u crkvu a vidim da i mnogi drugi tako rade, odnesu u crkvu.

Mislim da su i zadusnoce zapravo deo toga da se da sirotinji na kraju.
Видео сам људе на гробљу који једу шта има. Па лакше ми њима него у цркву.
 
То је народни обичај.
Али...
Рачунај гробље са 100 гробова и 100 јаја.
Тако да нисам ни против, али нисам за само и искључиво доношење јаја јер друго није прописано.
Неко је однео јабуку прошли пут на побусани понедељак.
Све зависи од ситуације на гробљу, ако на сваком гробу има јаје, не видим смисао да га и ја донесе

Видео сам људе на гробљу који једу шта има. Па лакше ми њима него у цркву.
Ja sam "za" jer je to i smisao busenog ponedeljka, da se i "mrtvima da jaje", odnosno da se simbolicki pokaze da su i oni u vecnom zivotu a ne stvarno umrli. Kazem nazalost predaleko mi je groblje i cesto ne mogu, pa ga odnesem u crkvu.
Hranu isto retko nosim cak uopste, ali naravno drago mi je ako nekom ko mi potrazi (a to su kod nas obicno Romi) da ne dam bar nesto od hrane, stavise to je i greh da se ne da.
 
Хајдемо од почетка.
Не живим у паралелном универзуму. Нисам видео никакве журке о којима ти говориш а нисам био гост само на једној слави већ на више.
hajmo
bio sam na slavama za koje domaćin ni ne zna šta slavi
a nisam rekao za tebe nego za mene.
nego sutra se prošetaj i raspitaj onako nasumično
 
Ja zaista mogu da kazem da se bar u Nisu slave slave sasvim pristojno i uglavnom u krugu uze ili sire porodice (i ev. prijatelja, mada je korona dosta ucinila svoje,a i narod smo koji nazalost ubrzano nestaje, pa slave nisu vise onako brojne kao nekada, samim tim i nema toliko pijanstva i svakog pogresnog ponasanja).
 
A ponekad se desi da zaista ne znamo ni najosnovnije podatke o svojoj krsnoj slavi, da ne znamo zbog čega se praznik pod nazivom Sveti Jovan javlja nekoliko puta u toku jedne godine, da ne znamo koja je razlika između Đurđevdana i Đurđica, da ne znamo zbog čega postoje Mala i Velika Gospojina, da ne znamo otkud Sveti Amos tamo gde se očekuje Vidovdan...
https://www.laguna.rs/laguna-bukmarker-koju-slavu-slavis-i-kako-treba-da-je-slavis-unos-16915.html
Ko ne zna,moze da nauci.Sta je problem?
Nisu svi imali babe u djedove koji su odrzali slavu i u komunizmu.
 

Back
Top