Slava se ne slavi u kafani

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
285.878
Vernici treba da proslave kako Svetog Nikolu, tako i sve ostale slave na najjednostavniji način, u domu, u krugu porodice i sa najbližim prijateljima i rođacima, a ne u restoranima sa muzikom, jer to ne priliči pravoslavnoj veri, poručio je protojerej-stavrofor Ljubivoje Radović.

- To je porodični praznik koji se proslavlja u krugu porodice i sa najbližim prijateljima i proslavljanju slave nije mesto u restoranima, kafanama, nije mesto uz muziku, nego jednostavno da slavimo kako priliči pravoslavnom verniku. Treba proslaviti bez preterivanja, jer smisao slave i nije u preterivanju u jelu i piću, nego u duhovnom raspoloženju, pre svega u dolasku u crkvu da se tu pomolimo Bogu, a onda da tu molitvenu atmosferu prenesemo u svoju domaću ili malu crkvu - rekao je jednom prilikom Radović za RTS uoči Nikoljdana, jedne od najvećih srpskih slava.

On je tada dodao da ogroman broj naših pravoslavnih hrišćana slavi slavu, ali ne zna ništa o svetitelju koga proslavlja. Ukazao je da su nekada domaćini dvorili slavu, gosti su sedeli i bili na obedu, a domaćin je stajao i nije želeo da sedne, poštujući svetitelja koga proslavlja i poštujući goste koje je prizvao u svoj dom.
link
kako_spremiti_slavski_rucak_za_2_sata_detaljno_uputstvo_za_pripremu_predjelo_pecenje_i_salate_...jpg

jolemisa

Elita
Poruka
22.498
Vernici treba da proslave kako Svetog Nikolu, tako i sve ostale slave na najjednostavniji način, u domu, u krugu porodice i sa najbližim prijateljima i rođacima, a ne u restoranima sa muzikom, jer to ne priliči pravoslavnoj veri, poručio je protojerej-stavrofor Ljubivoje Radović.

- To je porodični praznik koji se proslavlja u krugu porodice i sa najbližim prijateljima i proslavljanju slave nije mesto u restoranima, kafanama, nije mesto uz muziku, nego jednostavno da slavimo kako priliči pravoslavnom verniku. Treba proslaviti bez preterivanja, jer smisao slave i nije u preterivanju u jelu i piću, nego u duhovnom raspoloženju, pre svega u dolasku u crkvu da se tu pomolimo Bogu, a onda da tu molitvenu atmosferu prenesemo u svoju domaću ili malu crkvu - rekao je jednom prilikom Radović za RTS uoči Nikoljdana, jedne od najvećih srpskih slava.

On je tada dodao da ogroman broj naših pravoslavnih hrišćana slavi slavu, ali ne zna ništa o svetitelju koga proslavlja. Ukazao je da su nekada domaćini dvorili slavu, gosti su sedeli i bili na obedu, a domaćin je stajao i nije želeo da sedne, poštujući svetitelja koga proslavlja i poštujući goste koje je prizvao u svoj dom.
link
Pogledajte prilog 1267680
Potpuno se slazem.

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.754
Slava je porodicni praznik koji se slavi u kuci u krugu porodice.
Pa, baš tako.
Ova pandemija, smena generacija i taj nikad monoton odnos sa Kosovom su doprineli tome da se krug porodice na obeležavanju naše krsne slave dodatno smanji, ali svetac kuće se ispoštuje-u kući, sa porodicom.
Nisam do sad imala prilike da gostujem na slavi u kafani.
Ne sudim, nit' me zanima, prosto nije bilo prilike... a i da jeste, po svaku cenu bih izbegla jer ne volim takva mesta, ali nikad ne reci nikad.

Jasna

Legenda
Moderator
Poruka
70.096
u tom sl.ucaju ne pozivas goste vec slaviš slavu sa svojom porodicom..do deset ljudi moze da se ugosti i u 30 kvadrata
Crkva se ne bavi politikom, niti društvenim problemima. A onda nema
prava ni da sudi. Dozvolila je da ljudi ostanu bez domova i da ne mogu
običaje da sprovedu kako treba.
Običaj je da na slavsku trpezu domaćin iznese ono što je te godine
proizveo, a ne da hranu i piće kupi u Lidlu. Što o tome ništa ne govore?

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.754
Crkva se ne bavi politikom, niti društvenim problemima. A onda nema
prava ni da sudi. Dozvolila je da ljudi ostanu bez domova i da ne mogu
običaje da sprovedu kako treba.
Običaj je da na slavsku trpezu domaćin iznese ono što je te godine
proizveo, a ne da hranu i piće kupi u Lidlu. Što o tome ništa ne govore?
Nije poenta da se tema zagorča. Sve dok je čovek pošteno radio da kupi svoju hranu... ne vidim gde je problem, ali se slažem da treba svi ponešto da proizvodimo sami.
Svakako je akcenat više na ljudima koji od slave prave veselje kao i bilo koje drugo, rođendane i svadbe, proslave jubileja i sl.
Obeležavanje svetaca je ozbiljnije okupljanje i odnosi se na ljude sa kojima delimo osećanje i shvatanje zašto to uopšte radimo.

Poslednja izmena:

Jasna

Legenda
Moderator
Poruka
70.096
Nije poenta da se tema zagorča. Sve dok je čovek pošteno radio da kupi svoju hranu... ne vidim gde je problem, ali se slažem da treba svi ponešto da proizvodimo sami.
Svakako je akcenat više na ljudima koji od slave prave veselje kao i bilo koje drugo, rođendane i svadbe, proslave jubileja i sl.
Obeležavanje svetaca je ozbiljnije okupljanje i odnosi se na ljude sa kojima delimo osećanje i shvatanje zašto to uopšte radmo.
Pošteno je radio, pa je platio i prostor gde će slavu da proslavi.
Ne vidim problem.

Teško će Srbima neko da objasni kako se slavi. Slave su i pre
hrišćanstva postojale. I u gen je upisano i u imenu je sadžano
šta se tog dana radi. Slavi se, pobogu.

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.754
Pošteno je radio, pa je platio i prostor gde će slavu da proslavi.
Ne vidim problem.

Teško će Srbima neko da objasni kako se slavi. Slave su i pre
hrišćanstva postojale. I u gen je upisano i u imenu je sadžano
šta se tog dana radi. Slavi se, pobogu.
Moj dom je takav kakav je, privilegovana sam prostorom koji nisam sa svojih 10 prstiju napravila ali sam učestvovala koliko sam mogla, i nisam žurila da se osamostalim od svoje porodice, nikad me to nije vuklo ni bilo potrebno. Nisam nikad maštala da budem daleko od njih i ''svoj'' čovek. Kako pa ''svoj'', pa, ne bih mogla da živim bez njih!?
Da li me to čini išta boljom od onih koji kreću od svojih 30 kvadrata?
Ne...
Jednostavno sam takva i zato biram da slavim u svojoj kući, ali ne sudim ni onima koji slave u objektima javne namene.

jolemisa

Elita
Poruka
22.498
Pa tako se i radi. Smanjuju broj gostiju, postavljaju ručak u dve ili tri ture.
Slave dva dana.
Samo hoću da kažem da ima ljudi koji ne rade to zato što su besni, već
zato što nemaju dom, nego neko privremeno sklonište.
Znam u takvom sam stanu od 44 kvadrata,ali za sto ne moze da sedne vise od desetoro,a imam vise gostiju,pa slavim 2 dana.To je jedini dan kada se svi dragi gosti skupe u moj dom.Doslo je vreme da se samo tako i vidjamo i pomalo popricamo,jer ne mozes sa jednim gostom da pricas,vec sa svakim pomalo.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
62.964
prvo, šta je slava?
da li je slava krkanluk ili obred sečenja kolača sa ukućanima, otići (po gradovima) ujutru u crkvu i prisustvovati liturgiji itd sve ima na guglu da se nađe šta je slava.
e sad drugi deo u suštini i nije verski obred kada dolaze gosti da ti čestitaju i saučestvuju u veselju. pa shodno promenama načina života a samim činom obreda se ništa ne menja, drugim stvarima se ipak moraš prilagođavati.
tako da neko ko recimo slavi aranđelovdan a padne se u posne dane on i dalje mrsi. ili viđao sam kada je slava u posne dane domaćin spremi i posno i mrsno. i mnogo još raznih kombinacija.
tako da ni ovo nije izuzeto i nemam ništa protiv da ljudi (ako su obred izvršili u svom domu) da proslavljaju na nekom drugom mestu.
a kod mene je sv. nikola, posna slava i nabijemo se svi u stan prvi dan stariji, drugi dan omladina i onda po nepisanom pravilu treba i treći dan.
kasnije razmišljam, "nisu ovi što po kafanama slave blesavi" :D

Владан

Buduća legenda
Poruka
34.109
Glupost je ovo slavis slavu a ne verujes ni u u boga niti znas nista ko su svetitelji i zasto ga treba slaviti.Kazu tradicija.Ovo jos gore nego kafana.
Има истине у томе што кажете. Рецимо мрсна трпеза а Никољдан. Брукају свеца а себи грех наносе. Тек су посебна прича што славе у ресторанима уз трубаче и крканлук..што виђамо код рецимо певачица са естраде.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.