Skupstina Crne Gore usvaja rezoluciju o genocidu u Jasenovcu

U vezi Ukrajine, da.

U slučaju Čerkeza, na pokolje Čerkeza u 19. veku, u vreme Ruske imperije.
ne znam kako ces samo da ubedis da je holodomor antiukrajinski, ako znamo da su rusi tamo ziveli, i razni drugi, i da je se desio na ideoloskoj osnovi, komunizam vs krestyanstvo itd- zasto je holodomor genocid prema ukrajincima, a ne prema rusima, a bilo je i drugih predela gde je vladao ? ukrajjinsku teritoriju je pogodio smisljeno kao zitnicu, a ne kao zemlju ukrajinaca, jer su ziveli tamo i rusi, i dan-danas vecina prica ruski

cerkeski, kavkaski rat, [i kampanja koliko?] je pak bio religiozni, VERSKI u svojoj formi, ali politicki nije, kao kada bi mi izvrsili genocid na otomansku imperiju da jesmo kojim slucajem, a koliko su ratova rusi i turci imali, ne zna im se broja - ne smem na ovu temu dublje, jer ne znam dovoljno, skoro me je zainteresovala ta teritorija, kada bi o gruziji i staljinu tema

Poslednja izmena:
ne znam kako ces samo da ubedis da je holodomor antiukrajinski, ako znamo da su rusi tamo ziveli, i razni drugi, i da je se desio na ideoloskoj osnovi, komunizam vs krestyanstvo itd- zasto je holodomor genocid prema ukrajincima, a ne prema rusima, a bilo je i drugih predela gde je vladao ? ukrajjinsku teritoriju je pogodio smisljeno kao zitnicu, a ne kao zemlju ukrajinaca, jer su ziveli tamo i rusi, i dan-danas vecina prica ruski

cerkeski, kavkaski rat, i kampanja je pak bio religiozni, VERSKI u svojoj formi, ali politicki nije, kao kada bi mi izvrsili genocid na otomansku imperiju da jesmo kojim slucajem - ne smem na ovu temu dublje, jer ne znam dovoljno, skoro me je zainteresovala ta teritorija

Ne pada mi na pamet da te ubeđujem.

Osoba koja je izmislila tu reč, genocid, i osmislila prve definicije, proučavala je zločine u prošlosti koji bi pod to kvalifikovali. U Rusiji je bio kroz istoriju prema njenom mišljenju počinjen celi niz genocida, jedan od njih je bio genocid nad Čerkezima. Ona je smatrala genocidom nad Ukrajincima iz 1930-ih godina jednim od najeklatantnijih primera genocida u istoriji.

Ovih dana je posebno popularna i preštampavaju se njeni tekstovi izrazito, da bi se uspostavila veza sa aktuelnim ratom Rusije protiv Ukrajine, kako hi se uspostavila slika o stogodišnjoj genocidnoj politici šrptiv Ukrajinaca.

Ne pada mi na pamet da te ubeđujem.

Osoba koja je izmislila tu reč, genocid, i osmislila prve definicije, proučavala je zločine u prošlosti koji bi pod to kvalifikovali. U Rusiji je bio kroz istoriju prema njenom mišljenju počinjen celi niz genocida, jedan od njih je bio genocid nad Čerkezima. Ona je smatrala genocidom nad Ukrajincima iz 1930-ih godina jednim od najeklatantnijih primera genocida u istoriji.

Ovih dana je posebno popularna i preštampavaju se njeni tekstovi izrazito, da bi se uspostavila veza sa aktuelnim ratom Rusije protiv Ukrajine, kako hi se uspostavila slika o stogodišnjoj genocidnoj politici šrptiv Ukrajinaca.
pa verujem ti, zasto mislis da ne?
onaj koji je otkrio radioaktivnost nije kriv za atomske bombe/oruzje?

za ukrajinski holodomor su odgovorni sovjeti., pa koliki procenat je bio rusa, eto neka ponesu krivicu?
zasto mislis da je neko drugi ne znam odakle dosao, sa urala i pocinio genocid u ykrajini 1930ih?
tamo nije bilo komunista? samo su rusi bili komunisti? nece biti, staljin je upravo gruzin, sa tog kavkaza, zasto krivis samo ruse?.

za razne kavkaske kampanje kazem ti da je religija, tursko otomansko bilo cilj, ne znam zato osobu drzis u tajnosti, ja se bavim naukom, a naucnicima manje, onda verom, relogijom, a verouciteljima slabo, tesko mi da je priznam autoriteta

Poslednja izmena:

Ovako je Rafael Lemkin (poljski Jevrejin koji je izmislio genocid) to objasnio genocid nad Ukrajincima, u četiri tačke:
1) u 1920, 1926. i između 1930. u 1933. godine bila je sistematski istrebljena ukrajinska nacionalna elita; dakle, cvet koji treba da vodi narod u političkom i kulturnom smislu
2) Crkva je duša naroda, a između 1926. i 1933. godine uništena je autokefalna ukrajinska pravoslavna Crkva. Više od 10.000 ukrajinskih sveštenika je bilo pobijeno, dakle i duša nacije
3) U periodu Holodomora bilo je došlo do značajnog istrebljenja ukrajinskog seljaštva kao elementa autohtone ukrajinske kulture; baštinika ukrajinskog folklora, narodne kulture, muzike i ukrajinskog jezika.
4) Kolonizacija Ukrajine Rusima i dr. narodnostima, te intenzivno mešanje autohtonih Ukrajinaca sa kolonistima, koji su popunjavali praznine iznad i tako se sistematski radilo da dezintegraciji ukrajinske nacije

Ovo je danas opšte prihvaćeni mejnstrim u Ukrajini i derusifikacija koja se trenutno vrši objašnjava se kao oporavak od genocida. I Lemkin bi najverovatnije podržao.

Domobrani došli na vlast u Hrvatskoj, oterali Srbe u opoziciju i konačno napravili prvu otvorenu ustašku vlast od neovisnosti. Ova rezolucija im dođe kao budali šamar da potpuno blokiraju ulazak CG u EU, što je od koristi za sve Srbe s obzirom da neće postojati granice sa Srbijom i RS.

TNe pita se mnogo Hrvatska o tome ko hoće a ko ne u EU. Teorijski imaju pravo veta, praktično ne. Mala i beznačajna država u evropskim okvirima.

Ovako je Rafael Lemkin (poljski Jevrejin koji je izmislio genocid) to objasnio genocid nad Ukrajincima, u četiri tačke:
1) u 1920, 1926. i između 1930. u 1933. godine bila je sistematski istrebljena ukrajinska nacionalna elita; dakle, cvet koji treba da vodi narod u političkom i kulturnom smislu
do 1920 je trajao ideoloski rat izmedju belih i crvenih, odakle, kada se stvorila onda ta ukrajinska elita, tj. gde je do tada bila?
2) Crkva je duša naroda, a između 1926. i 1933. godine uništena je autokefalna ukrajinska pravoslavna Crkva. Više od 10.000 ukrajinskih sveštenika je bilo pobijeno, dakle i duša nacije
prvi put cujem, znaci samo je crkva bila problem sovjetima u ukrajini, a drugde su komunisti bili vernici., pravoslavni? gluposti. imali smo casopis pravoslavnaja rus, niko nikad nije cuo za pravoslavnuju ukr. nebuloza
3) U periodu Holodomora bilo je došlo do značajnog istrebljenja ukrajinskog seljaštva kao elementa autohtone ukrajinske kulture; baštinika ukrajinskog folklora, narodne kulture, muzike i ukrajinskog jezika.
mislis ruskog seljastva? radi se o svojatanju makar zajednickog nasledja, kao kada hrvati slusaju srpski folk
aha, znaci ranije su znali ukrajinski, to tvrdi, pa su rusi nekim cudom ih natyerali da svi znaju ruski? ukrajionski jezik je bio ostao seljacki? vidi krestjan je bio komunisticki ideoloski neprijatel;j, nema veze sa nacijom, a sovjeti nisu rusi, bar nisu 100%, cak su u komunistickoj vrhuski sedeli sve sami ne-rusi,. nosioci komunisticke revolucije, a kazu da je jevreja bilo neproporcionalno mnogo
4) Kolonizacija Ukrajine Rusima i dr. narodnostima, te intenzivno mešanje autohtonih Ukrajinaca sa kolonistima, koji su popunjavali praznine iznad i tako se sistematski radilo da dezintegraciji ukrajinske nacije
u- krajina, to je konglomerat nacija ruske CARISTICKE krajine, kao kada bi hrvati prisvojili srbe granicare u krajini, ili kada tito pise staljinu da u jasenovcu stradaju najbolji hrvatski sinovi, a precutkuje srbe, tako i ukre precutkuju ruse, pa valjda znamo mi srbi ko je tamo ziveo kada smo se doselili u slavjanoserbsk! UKRA NIJE BILO NI OD KOROVA!
Ovo je danas opšte prihvaćeni mejnstrim u Ukrajini i derusifikacija koja se trenutno vrši objašnjava se kao oporavak od genocida. I Lemkin bi najverovatnije podržao.
najverovatnije je pripadnik neokonzervativaca americkih, po definiciji anti-rus, obecavam da cu istraziti https://en.wikipedia.org/wiki/Raphael_Lemkin

sve ovo sto se desava u ukrajini je planirano negde usred hladnog rata, samo ne ovako detaljno

Poslednja izmena:
do 1920 je trajao ideoloski rat izmedju belih i crvenih, odakle, kada se stvorila onda ta ukrajinska elita, tj. gde je do tada bila?

prvi put cujem, znaci samo je crkva bila problem sovjetima u ukrajini, a drugde su komunisti bili vernici., pravoslavni? gluposti. imali smo casopis pravoslavnaja rus, niko nikad nije cuo za pravoslavnuju ukr. nebuloza

mislis ruskog seljastva? radi se o svojatanju makar zajednickog nasledja, kao kada hrvati slusaju srpski folk

u- krajina, to je konglomerat nacija ruske CARISTICKE krajine, kao kada bi hrvati prisvojili srbe granicare u krajini

najverovatnije je pripadnik neokonzervativaca americkih, po definiciji anti-rus, obecavam da cu istraziti https://en.wikipedia.org/wiki/Raphael_Lemkin

Ne znam zašto ulaziš u neku polemiku; to mi nije uopšte bila namera.

Namera mi je bila da ti pojasnim poreklo, istorijat i kontekst pojma genocid.

I vidim da u tome jesam uspeo

Ne znam zašto ulaziš u neku polemiku; to mi nije uopšte bila namera.

Namera mi je bila da ti pojasnim poreklo, istorijat i kontekst pojma genocid.

I vidim da u tome jesam uspeo
okey shvatam poentu, pojam je imao "kontekst", dosta si mi rekao, dok sam ja naivno mislio da je pojam definicija sama za sebe
no, uspeo si da mi priblizis autora kovanice, da me zainteresujes koji mu je bio kontekst, anti-ruski izgleda? i upravo citam https://richardfalk.org/category/rafael-lemkin/

both Lauterpacht and Lemkin were connected in their early lives

ali u pravu si ti bio dosta toga, ja to moram da doucim

TNe pita se mnogo Hrvatska o tome ko hoće a ko ne u EU. Teorijski imaju pravo veta, praktično ne. Mala i beznačajna država u evropskim okvirima.
Mogu da blokiraju kao što su Bugari Makedonce iako su skinuli gaće do kraja

Nas bi blokirali i jedni i drugi i treći (zapadnoevropske države) tako da nam čine uslugu neulaska u pedersko-satanističku družinu

Ne slažem se s tobom ovde. Mislim da je Vučić sa vrlo specifičnim razlogom tako postupio. Svako ko misli da je hteo da umanjuje zločin lupeta gluposti.

Vrlo je pažljivo smislio da tako odgovori, da ne bi Hadžifejzović koristio to kao argument.

Mislim, moram priznati da se meni takav nastup sviđa zato što ja prezirem samu tu reč genocid kao takvu i smatram je jednom strogo političkom novokovanicom koja ja je jako kontroverzna i koju je najbolje u celosti izbegavati. Tako da mi se imajući to stanovište u vidu posebno sviđa njegov odg.
Bas tako. Znam i ja tacno zasto je to izbegao ali mislim da nije smeo to da radi. U ovom slucaju ga je Hadzifejzovic nadigrao jer je prosto morao da to okaratkterise kao genocid. Tu nema dileme.

Svakako se i taj zločin treba obeležeti ali nije svaki zločin genocid. Komunističko zlo u Srbiji tek treba da se utvrdi. Od trenutnih udbaških garnitura koji se suštinski nisu ni menjale sigurno nećemo to dobiti.
Може и терор који је Југословенска војска у Отаџбини спроводила у Србији 1943-1944 да се прогласи геноцидом над Србијанцима, јер су припадници Југословенске војске у Отаџбини и Србијанску децу клали.

• Haha
Reactions: PA8
Може и терор који је Југословенска војска у Отаџбини спроводила у Србији 1943-1944 да се прогласи геноцидом над Србијанцима, јер су припадници Југословенске војске у Отаџбини и Србијанску децу клали.

O tome znamo svaki detalj plus preuveličavanje. Komunistički zločini se kriju.

1) Ta rezolucija neće vidjeti svjetlo dana

2) Sve da se i usvoji, neće imati kome biti dostavljena, jer NDH ne postoji od 1945. godine. Za razliku od toga, etnitet Republika Srpska u ime kojeg je počinjen ratni zločin genocida i dalje postoji i pravno je povezan s genocidom, kao i Srbija koja je pravomoćno osuđena, ali bez pravnih posljedica, da nije učinila što je mogla kako bi spriječila taj genocid. Dakle, obje srpske državne tvorevine koje su, svaka na svoj način, imale prste u genocidu su tu, postojeće i imaju pravni kontinuitet s događajima iz 1990-ih.
Што се онда бринеш, ако НДХ више не постоји? Не угрожава тебе лично, не осуђује цео народ као геноцидан, зар не?

До јуче си нас убеђивао да Србија није правосудно осуђена и да се резолуције не односе на целе народе, већ само на појединце. Зашто сада долазиш и коментаришеш нешто што те се лично не тиче?

Pa pogledaj šta pišeš. Iz nekog razloga stalno pišeš zašto bih ja ovo ili ono i kažeš da predlog rezolucije o Jasenovcu pogađa lično tebe.
Dobri čovječe, hajde ti lijepo još jedanput pročitaj što sam ja napisao. Pa od početka pišem da me apsolutno ne pogađa nimalo. Baš me briga. Ali vi ste ti koji ste ushićeni s tim, jer vam to nešto znači.

Ne znam samo zašto je napisao da je predlog osude ustaških zločina pokušaj osude Hrvata kao naroda.

Ako su ustaše počinile to i nemaju nikakve veze sa njim, ne bi trebalo da ga pogađa.
Pa da, baš to. Ne pogađa me nimalo. Ali vi (možda ne ti, ali većina drugih tu) misle da bi mene i nas ostale iz Hrvatske to trebalo pogoditi i da bi nam to nešto trebalo značiti.

Pa da, baš to. Ne pogađa me nimalo. Ali vi (možda ne ti, ali većina drugih tu) misle da bi mene i nas ostale iz Hrvatske to trebalo pogoditi i da bi nam to nešto trebalo značiti.

Zašto 5 puta pitaš šta bi se to tebe trebalo ticati i koliko godina imaš, van svakog konteksta, ako te ne pogađa?

Zašto 5 puta pitaš šta bi se to tebe trebalo ticati i koliko godina imaš, van svakog konteksta, ako te ne pogađa?
Pa već sam ti rekao da sam rođen sredinom 70-tih.
Pa opet, upravo zato što me se ne tiče. A zašto ti smatraš da bi me to trebalo ticati? I što će tebi to značiti ako ta rezolucija, eto, bude usvojena?

Jel to nekakva protuteža za onu rezoluciju o Srebrenici u UN-u?

Ja pišem ono što mislim, nema nikakvih čitanja između redova, niti išta. Kod mene što na umu, to na drumu...

Pa već sam ti rekao da sam rođen sredinom 70-tih.
Pa opet, upravo zato što me se ne tiče. A zašto ti smatraš da bi me to trebalo ticati? I što će tebi to značiti ako ta rezolucija, eto, bude usvojena?

Jel to nekakva protuteža za onu rezoluciju o Srebrenici u UN-u?

Ja pišem ono što mislim, nema nikakvih čitanja između redova, niti išta. Kod mene što na umu, to na drumu...

A otkud tebi to da ja smatram da bi se trebalo ticati išta?

Projektuješ nešto?

A otkud tebi to da ja smatram da bi se trebalo ticati išta?

Projektuješ nešto?
Pa čim ja napisao da me se to ne tiče, ti si automatski odgovorio, da zašto ja imam potrebu to isticati? Znači zasmetalo ti je što sam napisao da me se to ne tiče. A zašto ti je to zasmetalo?
I sad opet pitaš da ja nešto projektujem? Ne projiciram ništa, lijepo sam napisao da mi to ne znači ništa. Pravo je pitanje, zašto ti smatraš da bi mi to trebalo nešto značiti i trudiš se uvjeriti me da bi mi to trebalo nešto značiti?

Pa čim ja napisao da me se to ne tiče, ti si automatski odgovorio, da zašto ja imam potrebu to isticati? Znači zasmetalo ti je što sam napisao da me se to ne tiče. A zašto ti je to zasmetalo?
I sad opet pitaš da ja nešto projektujem? Ne projiciram ništa, lijepo sam napisao da mi to ne znači ništa. Pravo je pitanje, zašto ti smatraš da bi mi to trebalo nešto značiti i trudiš se uvjeriti me da bi mi to trebalo nešto značiti?

Ti si potpuno sam, sam od sebe, počeo da pričaš o tome:

I kakve to ima veze? Po tome se možemo vraćati 1000 ili više godina u prošlost?
Što ja ili moja djeca imamo s tim što je bilo pred 80 godina?
I dalje ne vidim zašto bih ja bio kriv zbog nečega prije mog rođenja i da bi me to zbog nečeg trebalo pogoditi? Ne pogađa me uopće.
A za Francuze me baš briga, opet, što ja imam s njima?

Ovo iznad su ti objave. I onda si još i nastavio; iznova i iznova.

A onda postavljaš meni neka pitanja, na koja samo ti možeš dati odgovor.

Back