Skupstina Crne Gore usvaja rezoluciju o genocidu u Jasenovcu

Na šta misliš kada kažeš da je Nemačka odgovarala; misliš na teritorije koje su anektirali Sovjeti i Poljaci i ratnu odštetu?
ma ceo svet je zigosao nemce, ajde nemoj da se pravis naivan, pa sta koga u svetu briga za svabove? briga ga jer je cuo da su genocidisali jevreje, po tome je nemacka poznata, koga zabole za bmw ili bizmarka za narednih 100 godina, sve ce se zaboraviti ali HOLOKAUST NECE

i kada za 100 godina pitas dete, a ko pocini taj holokaust? znace - svabe!

a za ustaski nece niko znati, mi smo krivi, srbi, cak su crnogorci bolji od nas donosenjem rezolucije

ko pocini ustaski zlocin? niko nece znati, hrvati se izvukose na kontu 5000 svojih zrtava, kako se samo svabe nisu setile u nurenbergu, mora da je bilo bar 5000 i svapskih zrtava nacista/fasista, pa i oni da se provuku i izvuku kao nacija bez ziga genocidasa? ali oni krivi za oba svetska rata, plus holokaust, to je istorija kako god da je okrenes.

Poslednja izmena:
ma ceo svet je zigosao nemce, ajde nemoj da se pravis naivan, pa sta koga u svetu briga za svabove? briga ga jer je cuo da su genicidisali jevreje, po tome je nemacka poznata, koga zabole za bmw ili bizmarka za narednih 100 godina, sve ce se zaboraviti ali HOLOKAUST NECE

a za ustaski nece niko znati, mi smo krivi, srbi, cak su crnogorci bolji od nas donosenjem rezolucije
Sto mi ćutimo?

Titoistička udba i dalje?

Samo u Jasenovcu su ustaše pobile preko 5.000 Hrvata. Tvrdiš da su te žrtve manje vrijedne od ostalih, židovskih, srpskih i romskih?

Proboj iz Jasenovca 1945. predvodio je HRVAT Ante Bakotić! Nije preživio. Pokošen je nedugo poslije prolaska kapije
Treba da im bude odata počast ali oni nisu žrtve namere da određena etnička ili verska grupa bude uništena.

Radio-televizija Crne Gore (RTCG) je objavila da je prema njihovim nezvaničnim saznanjiuma iz sjedišta Ujedinjenih nacija da je konačan tekst usaglašen i predat u dalju proceduru.

„Tekst sadrži i dva amandmana Crne Gore, koji su, kako saznajemo, usaglašeni kroz intenzivnu diplomatsku komunikaciju koju su predstavnici Crne Gore vodili s predstavnicima predlagača“, naveli su.

Ipak, Vlahovć kaže da „RTCG malo spinuje“.

„Preambula (tj. “uvodne izjave”) Rezolucije o Srebrenici je nešto drugo u odnosu na tekst dokumenta (resolutio - odluka). Tako da amandmani na tekst Rezolucije nijesu usvojeni“, napisao je on na mreži X.

ma, dacic koferce sps, ali najveci problem nam pravi SNS i aljek musliu, siftar, zabole njega za srbe , pravi veliku albaniju dok nas jos podhebava, forumski hrvati mu [se] klanjaju ovdekan
Dačić i on su iz iste kuhinje udbaške samo svako sa ulogama u dato vreme

Pa smo videli nemoguće tj preobrazaj dačića i koaliciju sa DS! tad ga zapad šrogčasip demokratom godine... Pa renesansu radikala u sns...

ma ceo svet je zigosao nemce, ajde nemoj da se pravis naivan, pa sta koga u svetu briga za svabove? briga ga jer je cuo da su genocidisali jevreje, po tome je nemacka poznata, koga zabole za bmw ili bizmarka za narednih 100 godina, sve ce se zaboraviti ali HOLOKAUST NECE

ko pocini ustaski zlocin? niko nece znati, hrvati se izvukose na kontu 5000 svojih zrtava, kako se samo svabe nisu setile u nurenbergu, mora da je bilo bar 5000 i svapskih zrtava nacista/fasista, pa i oni da se provuku i izvuku kao nacija bez ziga genocidasa? ali oni krivi za oba svetska rata, plus holokaust, to je istorija kako god da je okrenes.

Ne slažem se da je celi svet žigosao Nemce. Bila je doneta politička odluka par decenija posle rata da su komunisti tj. kapitalisti veće zlo i istina o Drugom svetskom ratu je bila totalno potisnuta. Ako išta znaš o tom periodu, znao bi da su Sovjeti ili preciznije Rusi na zapadu bili značajno više satanizovani od Nemaca, kao veće zlo. Štaviše, postojao je na obe strane pristup o tome, potpuno otvoren.

Mnogi Nemci su bili prihvaćeni, raznima i zločini skriveni. Bili su iskorišćeni za naučni i ekonomski progres sila pobednica i biografije su im bile debelo peglane.

Cela hrpa se izvukla, ako su izbegli na vreme. Svet nije uopšte imao za ozbiljan interes da ih love. Adolf Ajhman, najveći kreator Holokausta, normalno je živeo 15 godina u Argentini dok ga nije izraelska obaveštajna služba kidnapovala. Izraelci su bukvalno izgradili službe lovaca na naciste sa tim ciljem, zato što gotovo niko u suštini nije imao nikakve želje da se bakće sa tim. Amerika je čak sugerisala Izraelu da ne troši resurse bezveze na glupe hajke iz prošlosti kada ima mnogo ozbiljnije aktuelne probleme u najbližem susedstvu.

Jozef Mengele, monstrum-doktor živeo je normalno i umro prirodnom smrću. I još mnogi.

Tako da, ne; ne slažem se uopšte sa tim što si napisao. Znam relativno solidno istoriju tog perioda, doba Hladnog rata, i mogu da potpunom sigurnošću da ti kažem da celi svet apsolutno nije žigosao Nemce. Štaviše, ogromna sredstva su bila uložena u razne kampanje propagande i projekte da se izgrade dobro susedski odnosi tj. da Francuzi i stanovnici zemalja Beneluksa, Danske i Norveške, primera radi, bukvalno zavole Nemce kao svoju braću i saveznike.

U Varšavskom paktu je bilo još i gore; nemački zločini su se nedvosmisleno razdvajali od Nemaca. Što se tiče Varšavskog pakta Nemci nikakve zločine nikada uopšte nisu ni pravili. Pominjanje da su Nemci odgovorni npr. za Aušvic smatralo se mržnjom po nacionalnoj osnovi u mnogim zemljama soclagera i u nekim slučajevima čak i kažnjavalo za izgovoriti to u javnosti.

P. S. Ako mene pitaš, sramota je koliko su se Nemci izvukli za Drugi svetski rat tj. za celi Holokaust i za to su odgovorni pre svega Amerikanci i Rusi i nažalost posleratna (geo)politička klima.

Poslednja izmena:
Зашто се не тражи (и) резолуција о геноциду Аустријанаца над Србијанцима у Мачви и рејону Јадра 1914-те? Па зато што би се у расправама о таквог резолуцији открило оно шта је табу тема у Србији, а то је историјска чињеница да су у аустроугарским униформама тај геноцид над нама починила "браћа" изБосне и Лике!
Polako, biće i rezolucija o komunističkom genocidu u Srbiji, sve svojim redom :)

Radio-televizija Crne Gore (RTCG) je objavila da je prema njihovim nezvaničnim saznanjiuma iz sjedišta Ujedinjenih nacija da je konačan tekst usaglašen i predat u dalju proceduru.

„Tekst sadrži i dva amandmana Crne Gore, koji su, kako saznajemo, usaglašeni kroz intenzivnu diplomatsku komunikaciju koju su predstavnici Crne Gore vodili s predstavnicima predlagača“, naveli su.

Ipak, Vlahovć kaže da „RTCG malo spinuje“.

„Preambula (tj. “uvodne izjave”) Rezolucije o Srebrenici je nešto drugo u odnosu na tekst dokumenta (resolutio - odluka). Tako da amandmani na tekst Rezolucije nijesu usvojeni“, napisao je on na mreži X.

Čekaj malo.

Ja sam sad zbunjen.

Šta je usvojeno, tačno?

Tako da, ne; ne slažem se uopšte sa tim što si napisao. Znam relativno solidno istoriju tog perioda, doba Hladnog rata, i mogu da potpunom sigurnošću da ti kažem da celi svet apsolutno nije žigosao Nemce.
procitao sam komplet tvoju repliku, i apsolutno mi je jasno sta mi predajes, ali tu se vec radilo o stejdziranju svega za naredni rat, i to protiv emerging powers

probaj da razlikujes vidjenje/tumacenje istorije [uklj. revizioniste], od projektovanja buducnosti [uklj. zagovaranje samo 1 odredjene verzije nsp-a]
U Varšavskom paktu je bilo još i gore; nemački zločini su se nedvosmisleno razdvajali od Nemaca. Što se tiče Varšavskog pakta Nemci nikakve zločine nikada uopšte nisu ni pravili. Pominjanje da su Nemci odgovorni npr. za Aušvic smatralo se mržnjom po nacionalnoj osnovi u mnogim zemljama soclagera i u nekim slučajevima čak i kažnjavalo za izgovoriti to u javnosti.
pa da, rusi su gledali na ddr kao na svoju, sta ti tu nije jasno? ameri na svoj deo, sada ujedinjeni, gledaju kao na okupacioni, svabovi ne smeju ni da zucnu za severni tok, 50% su njihove investicije u njega, rusi su imali ideju ideoloske pobede, ali se ona izjalovila, komunizam pao, naravno da im je prvi zadatak bio ddr, i "nemci nisu krivi", nisu svi nacisti itd... ali to je sve za projektovanje buducnosti, a drugo je pitanje revizije proslosti

rusi opet idu na ideologiju, multi vs jedan centar moci, ali tek ovih dana prave ideolosku koheziju za same sebe sa ovim predsednickim ukazom, pa bi tek onda nastupili na globalnom planu - multipolarnost je ipak samo slovo na papiru, para vrti gde burgija nece jos uvek

ovo za vreme posle ww2, pa valjda nas prvo zanima klima pred ww2, kako zasto su oni bili zrtve ww1, i sta je otvorilo put nacizmu?
onda izvlacimo analogiju iz ww1 i gledamo kako su rusi ili jevreji zrtve ww2, a sada zapodevaju ww3 - to tako funkcionise

Poslednja izmena:
Ovoga se secam. Secam se koliko sam bio besan dok sam ovo gledao i koliko me je u tom trenutku bilo sramota ko nam je predsednik. Da ironija bude veca ostatak intervjua je bila cista dominacija Vucica nad ovim nedoraslim novinarem koga je Vucic strpao u dzep.

Ne slažem se s tobom ovde. Mislim da je Vučić sa vrlo specifičnim razlogom tako postupio. Svako ko misli da je hteo da umanjuje zločin lupeta gluposti.

Vrlo je pažljivo smislio da tako odgovori, da ne bi Hadžifejzović koristio to kao argument.

Mislim, moram priznati da se meni takav nastup sviđa zato što ja prezirem samu tu reč genocid kao takvu i smatram je jednom strogo političkom novokovanicom koja ja je jako kontroverzna i koju je najbolje u celosti izbegavati. Tako da mi se imajući to stanovište u vidu posebno sviđa njegov odg.

pa da, rusi su gledali na ddr kao na svoju, sta ti tu nije jasno? ameri na svoj deo, sada ujedinjeni, gledaju kao na okupacioni, svabovi ne smeju ni da zucnu za severni tok, 50% su njihove investicije u njega, rusi su imali ideju ideoloske pobede, ali se ona izjalovila, komunizam pao, naravno da im je prvi zadatak bio ddr, i "nemci nisu krivi", nisu svi nacisti itd... ali to je sve za projektovanje buducnosti, a drugo je pitanje revizije proslosti

rusi opet idu na ideologoju, multi vs jedan centar moci

Nigde ja nisam naveo da mi tu nešto nije jasno. Sve mi je to izuzetno dobro jasno.

Navedeno služi kao kontraargument tvojoj tvrdnji da je celi svet žigosao Nemce, navodno. Nije.

Rezolucija je dobra, a da li je mogla da bude 10x bolja = mogla je. Sve te vase kritike stoje ali se previse fokusirate na negativne umesto na pozitivne aspekte. A ova rezolucija u sustini jeste pozitivna stvar. Mada me u sustini raduju i takve reakcije jer uvek treba traziti vise i bolje.

Pa je li izglasana?

Čemu tolika sigurnost?

Misliš da će iz Hrvatske doći jaki pritisci da se ne usvoji?
Ma ne, ma kakvi, podržaće ljudi, pa to su EUropljani.
3E2B5DEC-B9D8-4F40-A6AB-25136096FE0F.jpeg

Back