Skupstina Crne Gore usvaja rezoluciju o genocidu u Jasenovcu

Percepcija o tome što si naveo se danas značajno promenila. Predsednik Francuske se izvinio Jevrejima za ono što su prošli i zvanično je priznato da je država Francuska odgovorna za ono što se događalo Jevrejima i drugim nepoželjnicima u Višijevskoj Francuskoj.

Nema nikakve veze što današnja francuska država nije zakonski naslednik Višijevske Francuske i što se zasniva na De Golovom pokretu otpora i kolonijalnim snagama koje su odbile kapitulaciju i nastavile pružati otpor. Francuska je zvanično preuzela na sebe sve zločine koji su bili počinjeni na njenoj teritoriji i sve kolaboracioniste, zato što je obaveza države da štiti sve njene građane.
Ok, to je u redu. Vjerujem da predsjedniku Srbije Vučiću i predsjedniku BiH entiteta Srpske Dodiku neće biti problem ispričati se za genocid u Srebrenici kojeg su počinile srpske vojne postrojbe. Ako može Macron, mogu i Vučić i Dodik.

Zato što je forumaš MOST6 rekao da Hrvatska nije sukcesor NDH, a to je suštinski nebitno.

Od kada je Žak Širak uputio izvinjenje svim žrtvama 1995. godine, Francuska prihvata zločine koje su počinili pojedinci kolaboracionisti i vrlo specifično režim u Višiju, kao svoje zločine. To nisu zločini kolaboracionista, već Francuza. Emanuel Makron je ponovio. U Francuskoj se ne prihvata pokušaj svaljivanja krivice na Viši radi izbegavanja odgovornosti.

Postoje neki sudske presude koje zvanično, pravosnažno drže Francusku odgovornom za zločine počinjene na njenoj teritoriji za vreme okupacije.
Naravno da Hrvatska nije i ne može biti pravna sjednica NDH. Obje Hrvatske i prethodnica današnje i NDH su postojale istovremeno u istom trenutku prošlosti. Čak su međusobno ratovale.

Smiješno je uspoređivati mlitavi francuski pokret otpora s hrvatskim antifašističkim pokretom.

Živeo Pavle Đurišić!!!!

1716040553197.png

Naravno da Hrvatska nije i ne može biti pravna sjednica NDH. Obje Hrvatske i prethodnica današnje i NDH su postojale istovremeno u istom trenutku prošlosti. Čak su međusobno ratovale.

Smiješno je uspoređivati mlitavi francuski pokret otpora s hrvatskim antifašističkim pokretom.

Mlitavi francuski pokret je smešno porediti sa hrvatskim antifašističkim pokretom?

Šta si ti upravo izjavio? :D

Ok, to je u redu. Vjerujem da predsjedniku Srbije Vučiću i predsjedniku BiH entiteta Srpske Dodiku neće biti problem ispričati se za genocid u Srebrenici kojeg su počinile srpske vojne postrojbe. Ako može Macron, mogu i Vučić i Dodik.

Predsednik Boris Tadić se u zvaničnoj funkciji izvinio, a Tomislav Nikolić je i klečio za oprost.

Smiješan si.
Tvoje želje su samo to, puste neostvarene želje. To što bi ti htio Hrvatima nabiti nekakav kolektivni osjećaj krivice i što te bole vaši porazi 90-tih, to je tvoj problem, a ne moj.
Hajde probaj objasniti kakve ja imam veze s ustašama koji sam rođen 30 godina nakon završetka 2.SR-a? :mrgreen:

Dakle, to što te ja pitam zašto se identifikuješ sa ustašama i kakve veze to kad si ti rođen su neke moje puste, neostvarene želje?

Zašto opet pišeš kakve veze ti imaš sa ustašama? Probaj ti objasniti zašto bih ja tebi dotično pokušavao objasniti? Ti si anonimni nalog; ne poznajem te, ne znam ništa o tebi. Ti možeš pisati ovde šta god poželiš, možeš u slagati. Možda ti je i otac lično ubijao u Jasenovcu, a da to to ne napišeš; zašto bih ja tebi išta objašnjavao kada je reč o forumskom anonimusu? Hoćeš li ti dokazivati da si rođen 30 godina nakon završetka rata i ovde postavljati svoj rodni list?

Dakle, to što te ja pitam zašto se identifikuješ sa ustašama i kakve veze to kad si ti rođen su neke moje puste, neostvarene želje?

Zašto opet pišeš kakve veze ti imaš sa ustašama? Probaj ti objasniti zašto bih ja tebi dotično pokušavao objasniti? Ti si anonimni nalog; ne poznajem te, ne znam ništa o tebi. Ti možeš pisati ovde šta god poželiš, možeš u slagati. Možda ti je i otac lično ubijao u Jasenovcu, a da to to ne napišeš; zašto bih ja tebi išta objašnjavao kada je reč o forumskom anonimusu? Hoćeš li ti dokazivati da si rođen 30 godina nakon završetka rata i ovde postavljati svoj rodni list?
Hajde reci mi tako "bistar", kako sam se ja to identificirao s ustašama? Po čemu si to tako "pametno" to zaključio?

Poslednja izmena od moderatora:
Hajde reci mi tako "bistar", kako sam se ja to identificirao s ustašama? Po čemu si to tako "pametno" to zaključio?

Pa pogledaj šta pišeš. Iz nekog razloga stalno pišeš zašto bih ja ovo ili ono i kažeš da predlog rezolucije o Jasenovcu pogađa lično tebe.

Poslednja izmena od moderatora:
Nemam nista protiv takvog mazanja ociju. Sto se mene tice mogli bi da nam zamazu oci i sa jednom rezolucijom o zlocinima u Bratuncu. A podrzavam takvo mazanje ociju i u skupstini Srbije i Srpske.

Da su predložili amandmane da se u tu srebreničku rezoluciju u UN unese i osuda zločina nad Srbima u okolini Srebrenice to bi i imalo nekog smisla. Da se rezolucija o Jasenovcu izglasava u UN i to bi imalo smisla. Ovako rezolucija o Jasenovcu u podgoričkoj skupštini nakon podrške onoj drugoj rezoluciji u UN ima jedino funkciju zamazivanja očiju i ništa više. Doduše, vest je donekle razbesnela hrvatske ustašoidne ekstremiste koji sad u komentarima pominju i rezoluciju o ratovanju Crnogoraca u Dubrovniku kao odgovor na ovo, ali to penušanje koje nekom može biti i zabavno je sva "korist" od toga.

Pa pogledaj šta pišeš. Iz nekog razloga stalno pišeš zašto bih ja ovo ili ono i kažeš da predlog rezolucije o Jasenovcu pogađa lično tebe.
pa sigurno mu je masa predaka bila u ustasama, sigurno su okrvavili ruke sa srpskom krvlju, zato ga njegova savest opominje, zato ga pogadja sto mu savest govori da je potomak NDH zveri, pavelicevih zlocinaca, sve je tu jasno, treba ga razumeti, pa nikom ne bi bilo milo da se to sve sazna sta je zaista bilo i kojih razmera, ali mi nemamo kud, sad ili nikad, samo zato sto negiraju dobar deo istine, ndh je definisala rec genocid pre nemacke, i po broju i po metodama, i kvantitetom i kvalitetom, aha.

pa sigurno mu je masa predaka bila u ustasama, sigurno su okrvavili ruke sa srpskom krvlju, zato ga njegova savest opominje, zato ga pogadja sto mu savest govori da je potomak NDH zveri, pavelicevih zlocinaca, sve je tu jasno, treba ga razumeti, pa nikom ne bi bilo milo da se to sve sazna sta je zaista bilo i kojih razmera, ali mi nemamo kud, sad ili nikad, samo zato sto negiraju dobar deo istine, ndh je definisala rec genocid pre nemacke

Ne znam samo zašto je napisao da je predlog osude ustaških zločina pokušaj osude Hrvata kao naroda.

Ako su ustaše počinile to i nemaju nikakve veze sa njim, ne bi trebalo da ga pogađa.

Da su predložili amandmane da se u tu srebreničku rezoluciju u UN unese i osuda zločina nad Srbima u okolini Srebrenice to bi i imalo nekog smisla. Da se rezolucija o Jasenovcu izglasava u UN i to bi imalo smisla. Ovako rezolucija o Jasenovcu u podgoričkoj skupštini nakon podrške onoj drugoj rezoluciji u UN ima jedino funkciju zamazivanja očiju i ništa više. Doduše, vest je donekle razbesnela hrvatske ustašoidne ekstremiste koji sad u komentarima pominju i rezoluciju o ratovanju Crnogoraca u Dubrovniku kao odgovor na ovo, ali to penušanje koje nekom može biti i zabavno je sva "korist" od toga.

Nije nakon, već pre.

Koliko razumem, Crna Gora je uslovila svoju podršku Rezoluciji s ona dva amandmana.

Ali, što je neko već rekao, veliki propust crnogorske rezolucije je preterano ograničavanje na Jasenovac, kao da je to jedino stratište u NDH.

Ne znam samo zašto je napisao da je predlog osude ustaških zločina pokušaj osude Hrvata kao naroda.

Ako su ustaše počinile to i nemaju nikakve veze sa njim, ne bi trebalo da ga pogađa.
pa on je njihov potomak, mora da ga pogodi, i nas pogadja da nas neko naziva genocidnim za streljanje jedno onog erdemovica i sta je jos tamo bilo, koliko nevinih je stradalo, mislim bez puske u boju, vec zarobljenih, ali opet VOJNIKA, mozda je bilo nevinih, kako cemo znati?
a zamisli ovo sta je ndh radila, pa to nisu bili vojnici, vecina nije ni uzela pusku ikada u ruke, vec su istrebljivani samo zato sto su pravoslavni srbi? ejp pa na desetine samo sa prezimenom TESLA, to svet mora da zna!!! USTASE SU ISTREBILE SVE TESLE, OSIM NIKOLE TESLE, i jos koliko njih? NULA, SVE SU IH POBILE USTASE! EVO LAZE TESLA:
LAZO TESLA ; Place of Birth: DRENOVAC RADUČKI, GOSPIĆ ; Nationality/Ethnicity: SRBIN [Serbian] ; Cause of Death: Killed (UBIJEN) ; Killed: By the Ustasha (OD USTAŠA).

mi srbi to moramo da objaviomo svetu, ko ce ako ne mi?

Holocaust Survivors and Victims Database -- LAZO TESLA

pa mi smo dosli do apsurdne situacije, nas ne treba da pogadja, a njih treba, ako imaju i malo duse, sta je sve ndh radila

"DI SU GROBOVI" - PITA OVAJ "U" POTOMAK, A LEPO MU PISE DA SU MASAKRI PRAVLJENI NA OBALI SAVE, I SAMO PUSTANI LESEVI NIZ REKU

Description:
Between August 1941 and April 22, 1945, Jasenovac Concentration Camp, comprising Bročice, Krapje, Jasenovac and Stara Gradiška Camps, several camp farms in the surrounding forcibly evicted villages, and many execution sites on both banks of the River Sava, a system called “Assembly and Labor Camps” by the Ustashas, was a place of death for men, women and children, killed because of their religious, national or ideological affiliation.

Poslednja izmena:
On kaže da nije potomak. :D
Onda ga pogadja jer je svestan da je RH naslednica NDH, danke Dojcland, za cuvanje ledja dok se Srbi genocidisu, a nagrada tek sada sa priznanjem i clanstvom u EU. On mora da je svestan da je to bio plan od samoga starta, a ne da su oni kao boilji, a mi gori za EU. Ne, nego su oni nagradjeni, a mi kaznjeni, svestan je da je trebalo obrnuto, ali svet je odavno jedno izopaceno mesto...Danke Dojcland, danke SFRJ. svejedno, NDH nikada nije odgovarala kao naci nemacka, samo su kaznjeni pojedinci, i nikada hrvati nisu zigosani kao nemci za konc. logore u ww2, a trebali su, i toga je ovaj hrvat bolno svestan.

kako su to svabe krivlje od hrvata za konc. logore u ww2? hrvati su bili gori! i po metodologiji i po kvantitetu ubijanja

ajde,. pa zasto onda hrvati nisu zigosani kao i nemci sto su? e, toga se ovaj hrvat plasi, sto kaze da nije potomak, mozda i nije
"DI SU GROBOVI" - PITA OVAJ "U" POTOMAK, A LEPO MU PISE DA SU MASAKRI PRAVLJENI NA OBALI SAVE, I SAMO PUSTANI LESEVI NIZ REKU

Description:
Between August 1941 and April 22, 1945, Jasenovac Concentration Camp, comprising Bročice, Krapje, Jasenovac and Stara Gradiška Camps, several camp farms in the surrounding forcibly evicted villages, and many execution sites on both banks of the River Sava
na obe obale reke save su ubijani srbi, i samo pustani niz reku njihovi lesevi, zato nema grobova

Poslednja izmena:
Nije nakon, već pre.

Koliko razumem, Crna Gora je uslovila svoju podršku Rezoluciji s ona dva amandmana.

Ali, što je neko već rekao, veliki propust crnogorske rezolucije je preterano ograničavanje na Jasenovac, kao da je to jedino stratište u NDH.
Ovo je nacrt. Moze neko da doda podnaslov

"i ostalim logorima smrti u NDH".

Mada je sama rijec Jasenovac sinonim za taj genocid, kao recimo Ausvic.

Ovo je nacrt. Moze neko da doda podnaslov

"i ostalim logorima smrti u NDH".

Pa ako može, to treba popularizovati; treba priložiti amandmane.

Nisu ni ostali logori samo mesta stratišta. Ljudi su ubijani ispred kućnog praga, u velikim masakrima. Zašto uopšte osudu ograničavati samo na koncentracione logore, bez obzira na to da li govorili o svima ili samo o Jasenovcu?

Samo u Jasenovcu su ustaše pobile preko 5.000 Hrvata. Tvrdiš da su te žrtve manje vrijedne od ostalih, židovskih, srpskih i romskih?

Proboj iz Jasenovca 1945. predvodio je HRVAT Ante Bakotić! Nije preživio. Pokošen je nedugo poslije prolaska kapije
tih 5000 u odnosu na pola ili ceo milion [procene idu do 1,4 miliona] su na nivou statisticke greske [ni procenat, vec nesto promila cak zrtava], znaci bili su protiv ndh nacionalne drzave ili samo protiv njene politike, verovatno za jugoslaviju, i treba im odati postu, samo kazem da su na nivou statisticke greske, moguce je cak da su ti hrvati bili u mesanim brakovima sa srbima, romima, jevrejima ili su ih uzimali u zastitu, i da su zato bili nepocudni za ndh rezim, koji ih se resio za primer drugim hrvatima ako se bune, sta im sleduje

5000 je zapravo 1 procenat od pola miliona, sve iznad pola miliona tih 5000 se meri promilima
5 hiljada na 5 miliona je jedan promil, a milion srba na 2 miliona je polovina, svaki drugi, 50 posto
5000 je diktatura, zlocin, teror itd, a mi pricamo o genocidu, istrebljenju, holokaustu

Poslednja izmena:
Mada je sama rijec Jasenovac sinonim za taj genocid, kao recimo Ausvic.

Aušvic nije sinonim za Holokaust ili uopšteno stradanja u Drugom svetskom. Nije tako naveden ili korišćen niti u jednom jedinom dokumentu koji se tiče tragičnih zločina iz Drugog svetskog rata; ikada.

I ne bi imalo nikakvog smisla da se neko tako pesnički izrazi o vrlo ozbiljnim i opasnim stvarima. Štaviše, kada bi neko tako nešto učinio sa Aušvicem, više bi štete učinio nego koristi.

Poslednja izmena:
Onda ga pogadja jer je svestan da je RH naslednica NDH, danke Dojcland, za cuvanje ledja dok se Srbi genocidisu, a nagrada tek sada sa priznanjem i clanstvom u EU. On mora da je svestan da je to bio plan od samoga starta, a ne da su oni kao boilji, a mi gori za EU. Ne, nego su oni nagradjeni, a mi kaznjeni, svestan je da je trebalo obrnuto, ali svet je odavno jedno izopaceno mesto...Danke Dojcland, danke SFRJ. svejedno, NDH nikada nije odgovarala kao naci nemacka, samo su kaznjeni pojedinci, i nikada hrvati nisu zigosani kao nemci za konc. logore u ww2, a trebali su, i toga je ovaj hrvat bolno svestan.

kako su to svabe krivlje od hrvata za konc. logore u ww2? hrvati su bili gori! i po metodologiji i po kvantitetu ubijanja

ajde,. pa zasto onda hrvati nisu zigosani kao i nemci sto su? e, toga se ovaj hrvat plasi, sto kaze da nije potomak, mozda i nije

na obe obale reke save su ubijani srbi, i samo pustani niz reku njihovi lesevi, zato nema grobova

Na šta misliš kada kažeš da je Nemačka odgovarala; misliš na teritorije koje su anektirali Sovjeti i Poljaci i ratnu odštetu?

e, pa to je onaj casni deo crne gore, obraz na prvom mjestu, sto u nas srbalja sada fali:

Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu

1. S dubokim saosjećanjem prema žrtvama genocida u Jasenovcu tokom 1941-1945. godine, uvažavajući da će 2025. godine biti 80. godišnjica od ovog užasnog zločina, a prepoznajući da je 22. aprila 1945. godine logor smrti Jasenovac bio rasformiran i na taj dan poslednji preostali zatvorenici ubijeni, Skupština Crne Gore je vođena poveljom Ujedinjenih nacija, Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i Konvencijom o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, odlučuje da posveti posebnu pažnju komemoraciji i osudi zločine počinjene u tom logoru smrti;
  2. Svjesni istorijske važnosti Jasenovca kao mjesta gdje su u živote izgubili nevini ljudi, Skupština Crne Gore odlučuje da 22. april bude zvanično priznat kao Dan sjećanja na genocid u Jasenovcu, koji će se obilježiti svake godine.
  3. Skupština Crne Gore osuđuje svako poricanje genocida u Jasenovcu i poziva na očuvanje sjećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će spriječiti bilo kakav oblik revizionizma.
  4. Kroz usvajanje ove rezolucije Skupština Crne Gore obavezuje se da aktivno doprinosi očuvanju sjećanja na žrtve genocida u Jasenovcu, promoviše toleranciju, razumijevanje i borbu protiv svih oblika mržnje i diskriminacije.
  5. Podstiče se obilježavanje 22. aprila kao dana sjećanja na žrtve genocida u Jasenovcu, koji je počinjen tokom 1941 – 1945. godine, i Skupština će svake godine slati delegaciju koja će učestvovati u programima komemoracije.
  6. Skupština Crne Gore ohrabruje državne organizacije na svim nivoima, predsjednika Crne Gore, civilno društvo, uključujući i nevladine organizacije, akademske institucije i druge relevantne strane, da obilježavaju 22. april, uključujući organizaciju posebnih događaja i aktivnosti u sjećanju na žrtve genocida u Jasenovcu, koji je počinjen u periodu tokom 1941- 1945. godine.
Potpis na ovaj predlog rezolucije stavili su 43 poslanika parlamentarne većine.

***** pobegulja. 45te naseo na priču, pavelići proustaša drljević. Drljević stuoio sa ljotićem u kontakt koji je uteko u sloveniju i tobož ppdržao ideju ljotića da se ustaše i četnici ujedine u vojsku protiv crvene bande... Potom ljotić kontaktira djurisića ovaj nasedne da je i draža pristao i da treba ds ode kod njega u bosnu... Drazw mu je rekao da veze stim nema i da neće s ustašama ništa. Nsgovarao je drazu da ipak odu bar zs slobeniju da se sklone... Ppsvadjase se i djurisić sa kolonom u kojoj je bilo puno ranjenika krenu dogovorenim putem za sloveniju preko bosne i brvatske toboz put će mu garwntovati ustaše..

Oni ih dočekaše u lijevča polju i to im ke jedina toboz bitka i pobeda u II sv ratu sa kojom se ponose. Ppbiše ih uhvatiše ga živog i spališe u jasenovcu živog!
Glupan.

Dvojica od preživelih njegovib boraca su u austriji uspeli da se u uniformama američkim ubace u zgradu koju su ameri čuvali a u kojoj beše pavelić na drugom a drljević na prvom spratu... Ušli su kod drljevića zaklali njega i suprugu kao izdajnika crne gore i za smrt djurišića....

Back