Skupstina Crne Gore usvaja rezoluciju o genocidu u Jasenovcu

Predlog rezolucije sadrži grubu neistinu jer pored Srba,Jevreja i Roma spominje i neke druge.Tačno je da su u Jasenovcu stradali i malopbrojni pripadnici drugih naroda ali zbog nekog političkog opredeljenja dok su pripadnici tri etničke grupe Srbi,Jevreji i Romi ubijeni jer su Srbi,Jevreji i Romi.
Kao kad bi neko predložio rezoluciju u kojoj se kao žrtve nacizma spominju Jevrejii i Nemci.
Reč je relativizaciji hrvatskog genocida nad tri pomenute etničke grupe.
Ово је од суштинске важности. Свака резолуција о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима, не само у Јасеновцу (јер Јасеновац јесте централно стратиште али и једно од стотина стратишта кроз које је спроведен геноцид) него на простору читаве ендехазије мора садржавати да су Стби, Јевреји и Роми истребљивани због етничке припадности, над тим народима је спроведен геноцид, над осталим колективитетима у тој творевини су вршена злочињења, не са намјером да се ти народи, за разлику од Срба, Јевреја и Рома биолошки истријебе.
Сваким уопштавањем, уврштавањем народа и неодређених колективитета (типа други антифашисти) се врши и реклативизација и замагљивање историје.

Зашто се не тражи (и) резолуција о геноциду Аустријанаца над Србијанцима у Мачви и рејону Јадра 1914-те? Па зато што би се у расправама о таквог резолуцији открило оно шта је табу тема у Србији, а то је историјска чињеница да су у аустроугарским униформама тај геноцид над нама починила "браћа" изБосне и Лике!

Opet ova lažovčina prosipa besmislice.

Najmasovnije i najkrvoločnije zločine na Mačvi od Južnih Slovena su činili pripadnici 13-estog Zagrebačkog korpusa.

U bici na Ceru i pokoljima u Mačvi učestvovali su pripadnici Treće bosanskohercegovačke regimente koju su činili u ogromnoj većini muslimani mobilisani u tuzlanskoj regiji.

Pripadnici Treće bosanskohercegovačke regimente klanjaju namaz (94 odsto pripadnika regimente su bili muslimani):

Bosniaks_mosque.jpg

Inače, potrebno je usvojiti rezoluciju o zločinima šuckora, pripadnika autrougarskih odreda sastavljenih od muslimana. Šuckori su počinili genocid nad Srbima u Bosni i Hercegovini tokom Prvog svetskog rata. Šuckori (od nemačkog Schutzkorps) su bile trupe koje je formirala austrougarska vlast radi uništavanja i etničkog čišćenja srpskog naroda u Bosni i Hercegovini. Šuckori su preteče ustaških zlikovaca.

Sramota da je CG prva država koja to usvaja a ne Srbija.
Још није усвојила НС Црне Горе ту резолуција, тек имамо предлог, видјећемо наредних дана какве ће бити "сугестије" неких западних (америчке и њемачке) амбасада које у Црној Гори слијепо слушају и каква ће бити судбина резолуције.

Декларацију о геноциду НДХ-а над Србима, Јеврејима и Ромима са посебним освртом на централно стратиште Јасеновац (овдје и овдје) усвојила је народна скупштина Српске 2015-е године, тако да Црна Гора ако усвоји није прва држава која је усвојила такву резолуцију.

Predlog rezolucije sadrži grubu neistinu jer pored Srba,Jevreja i Roma spominje i neke druge.Tačno je da su u Jasenovcu stradali i malopbrojni pripadnici drugih naroda ali zbog nekog političkog opredeljenja dok su pripadnici tri etničke grupe Srbi,Jevreji i Romi ubijeni jer su Srbi,Jevreji i Romi.
Kao kad bi neko predložio rezoluciju u kojoj se kao žrtve nacizma spominju Jevrejii i Nemci.
Potpisujem od reci do reci.

genocid u fašističkoj tvorevini zvanoj ndh od hrvata i njihovog hrvatskog cveća prema srbima (i ponesto jevreja i roma) su budalaštine ?
:mazi:

Користите најгори геноцид у историји да бисте оправдали своју улогу злочинца из перспективе псеудо жртве.

Ужасни сте.

1) Ta rezolucija neće vidjeti svjetlo dana

2) Sve da se i usvoji, neće imati kome biti dostavljena, jer NDH ne postoji od 1945. godine. Za razliku od toga, etnitet Republika Srpska u ime kojeg je počinjen ratni zločin genocida i dalje postoji i pravno je povezan s genocidom, kao i Srbija koja je pravomoćno osuđena, ali bez pravnih posljedica, da nije učinila što je mogla kako bi spriječila taj genocid. Dakle, obje srpske državne tvorevine koje su, svaka na svoj način, imale prste u genocidu su tu, postojeće i imaju pravni kontinuitet s događajima iz 1990-ih.

Percepcija o tome što si naveo se danas značajno promenila. Predsednik Francuske se izvinio Jevrejima za ono što su prošli i zvanično je priznato da je država Francuska odgovorna za ono što se događalo Jevrejima i drugim nepoželjnicima u Višijevskoj Francuskoj.

Nema nikakve veze što današnja francuska država nije zakonski naslednik Višijevske Francuske i što se zasniva na De Golovom pokretu otpora i kolonijalnim snagama koje su odbile kapitulaciju i nastavile pružati otpor. Francuska je zvanično preuzela na sebe sve zločine koji su bili počinjeni na njenoj teritoriji i sve kolaboracioniste, zato što je obaveza države da štiti sve njene građane.

Percepcija o tome što si naveo se danas značajno promenila. Predsednik Francuske se izvinio Jevrejima za ono što su prošli i zvanično je priznato da je država Francuska odgovorna za ono što se događalo Jevrejima i drugim nepoželjnicima u Višijevskoj Francuskoj.

Nema nikakve veze što današnja francuska država nije zakonski naslednik Višijevske Francuske i što se zasniva na De Golovom pokretu otpora i kolonijalnim snagama koje su odbile kapitulaciju i nastavile pružati otpor. Francuska je zvanično preuzela na sebe sve zločine koji su bili počinjeni na njenoj teritoriji i sve kolaboracioniste, zato što je obaveza države da štiti sve njene građane.
I kakve to ima veze? Po tome se možemo vraćati 1000 ili više godina u prošlost?
Što ja ili moja djeca imamo s tim što je bilo pred 80 godina?

I kakve to ima veze? Po tome se možemo vraćati 1000 ili više godina u prošlost?
Što ja ili moja djeca imamo s tim što je bilo pred 80 godina?

Zato što je forumaš MOST6 rekao da Hrvatska nije sukcesor NDH, a to je suštinski nebitno.

Od kada je Žak Širak uputio izvinjenje svim žrtvama 1995. godine, Francuska prihvata zločine koje su počinili pojedinci kolaboracionisti i vrlo specifično režim u Višiju, kao svoje zločine. To nisu zločini kolaboracionista, već Francuza. Emanuel Makron je ponovio. U Francuskoj se ne prihvata pokušaj svaljivanja krivice na Viši radi izbegavanja odgovornosti.

Postoje neki sudske presude koje zvanično, pravosnažno drže Francusku odgovornom za zločine počinjene na njenoj teritoriji za vreme okupacije.

Ne znam zašto bi se nekome dizala kosa od rezolucije koja osuđuje ustaške zločine.

Zločini imaju postepena priznanja. Evropski parlament je 2015. godine usvojio rezoluciju kojom osuđuje Holokaust i proglašava 2. avgust kao Dan sećanja nad romske žrtve u Evropi.

Zašto bi nekome smetala osuda ustaških žrtava ili proglašavanje nekog dana kao dana sećanja na stradanja u NDH za vreme Drugog svetskog rata? Mislim, ako nije lično sledbenik ustaške ideologije ili sebe smatra neoustašom, pa mu to smeta?

Zato što je forumaš MOST6 rekao da Hrvatska nije sukcesor NDH, a to je suštinski nebitno.

Od kada je Žak Širak uputio izvinjenje svim žrtvama 1995. godine, Francuska prihvata zločine koje su počinili pojedinci kolaboracionisti i vrlo specifično režim u Višiju, kao svoje zločine. To nisu zločini kolaboracionista, već Francuza. Emanuel Makron je ponovio. U Francuskoj se ne prihvata pokušaj svaljivanja krivice na Viši radi izbegavanja odgovornosti.

Postoje neki sudske presude koje zvanično, pravosnažno drže Francusku odgovornom za zločine počinjene na njenoj teritoriji za vreme okupacije.
Pa RH nije nasljednica NDH. U Ustavu RH jasno piše na čemu se očituje hrvatska državotvornost i suverenost:
– u uspostavi temelja državne suverenosti u razdoblju drugoga svjetskog rata, izraženoj nasuprot proglašenju Nezavisne Države Hrvatske (1941.) u odlukama Zemaljskoga antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (1943.), a potom u Ustavu Narodne Republike Hrvatske (1947.) i poslije u ustavima Socijalističke Republike Hrvatske (1963. – 1990.), na povijesnoj prekretnici odbacivanja komunističkog sustava i promjena međunarodnog poretka u Europi, hrvatski je narod na prvim demokratskim izborima (godine 1990.), slobodno izraženom voljom potvrdio svoju tisućgodišnju državnu samobitnost.

I dalje ne vidim zašto bih ja bio kriv zbog nečega prije mog rođenja i da bi me to zbog nečeg trebalo pogoditi? Ne pogađa me uopće.
A za Francuze me baš briga, opet, što ja imam s njima?

Od te rezolucije u ovom trenutku više štete nego koristi. Ne samo da se relativizuje stvarni genocid u NDH pominjanjem i Hrvata kao jasenovačkih žrtava, već to služi i kao zamazivanje očiju u vezi rezolucije o "genocidu" u Srebrenici.
pa da, to je tito slao depesu u moskvu, kako stradaju najbolji hrvatski sinovi, on je dokaz da su hrvati stradali u ndh genocidu?!

ko to relativizuje, crna gora kaze da su i hrvati genoicidisani u ndh??? izvinjavam se na neobavestenosti...ccc

Pa RH nije nasljednica NDH. U Ustavu RH jasno piše na čemu se očituje hrvatska državotvornost i suverenost:
– u uspostavi temelja državne suverenosti u razdoblju drugoga svjetskog rata, izraženoj nasuprot proglašenju Nezavisne Države Hrvatske (1941.) u odlukama Zemaljskoga antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (1943.), a potom u Ustavu Narodne Republike Hrvatske (1947.) i poslije u ustavima Socijalističke Republike Hrvatske (1963. – 1990.), na povijesnoj prekretnici odbacivanja komunističkog sustava i promjena međunarodnog poretka u Europi, hrvatski je narod na prvim demokratskim izborima (godine 1990.), slobodno izraženom voljom potvrdio svoju tisućgodišnju državnu samobitnost.

I dalje ne vidim zašto bih ja bio kriv zbog nečega prije mog rođenja i da bi me to zbog nečeg trebalo pogoditi? Ne pogađa me uopće.
A za Francuze me baš briga, opet, što ja imam s njima?

To je bio stav i u Francuskoj, koja do 1990-ih godina jednog jedinog Francuza niti za jedan zlocin nikada nije osudila. Menjaju se stvari.

A zašto si se ti prepoznao da si za nešto kriv što je bilo pre tvog rođenja, to je ono što me sad najviše interesuje. Identifikuješ se sa ustašama?

kako nije, a danke dojcland? zasto ne danke eu? e, nemoj da se lazemo, hrvati su docekali 4 rajh i spec predstavnika RAJHA her smidta
A zašto si se ti prepoznao da si za nešto kriv što je bilo pre tvog rođenja, to je ono što me sad najviše interesuje. Identifikuješ se sa ustašama?
jok nego ce sa partizanima:mrgreen: kao srpski VULVIN sa Che Gevarom

Poslednja izmena:
pa da, to je tito slao depesu u moskvu, kako stradaju najbolji hrvatski sinovi, on je dokaz da su hrvati stradali u ndh genocidu?!
tito u jeku ndh genocida pravi otklon od hrvata, kao da ga nisu oni pocinili, tj. da ga upravo ne cine, vec i da sami stradaju - tako informise moskvu, precutkujuci da stradaju mahom srbi u ndh!
kako titoisti i zasto oni sada da ispravljaju krive drine, nema logike? jel, borimo se protiv velikosrpske hegemonije, zar ne?

To je bio stav i u Francuskoj, koja do 1990-ih godina jednog jedinog Francuza niti za jedan zlocin nikada nije osudila. Menjaju se stvari.

Smiješan si.
Tvoje želje su samo to, puste neostvarene želje. To što bi ti htio Hrvatima nabiti nekakav kolektivni osjećaj krivice i što te bole vaši porazi 90-tih, to je tvoj problem, a ne moj.
Hajde probaj objasniti kakve ja imam veze s ustašama koji sam rođen 30 godina nakon završetka 2.SR-a? :mrgreen:

Postoje sljednice kako vi kažete NDH.To su preko NRH,SRH današnja RH i preko NR BiH,SR BIH,RBiH,današnja BIH.
Država ne mora nositi isto ime da bi bila sljednica.Dovoljno je da proizašla iz svoje prethodnice a RH i BiH jesu proizašle iz NDH.
Netočno. Opće znanje ti je NULA, a pravno ispod nule. U minusu.

Današnja Hrvatska je osnovana 1944. godine u vrijeme postojanja NDH. Obje Hrvatske su postojale istodobno, neovisno jedna i drugoj i to je činjenica. To je bio građanski rat. Jedna Hrvatska protiv druge. Kao Sjeverna Koreja protiv Južne. SAD protiv Konfederacije ili Sjeverni protiv Južnog Vijetnama.

Hrvatska je u potpunosti druga država u odnosu na NDH, čak je bila aktivno angažirana u uništenju NDH, tako da pravno ne postoji BAŠ NIKAKVA pravna veza između NDH i današnje Hrvatske.

Samo u Jasenovcu su ustaše pobile preko 5.000 Hrvata. Tvrdiš da su te žrtve manje vrijedne od ostalih, židovskih, srpskih i romskih?

Proboj iz Jasenovca 1945. predvodio je HRVAT Ante Bakotić! Nije preživio. Pokošen je nedugo poslije prolaska kapije

Od te rezolucije u ovom trenutku više štete nego koristi. Ne samo da se relativizuje stvarni genocid u NDH pominjanjem i Hrvata kao jasenovačkih žrtava, već to služi i kao zamazivanje očiju u vezi rezolucije o "genocidu" u Srebrenici.
Ako ćemo priopćavati istinu, onda je treba reći do kraja. Preko 5.000 Hrvata su žrtve ustaških zločina u Jasenovcu i to se ne smije prešutjeti. Istina je jedino bitna, zar ne? Ili bi ti radije perfidno lagao? :per:

Back