Quantcast

ŠKOLA

Svojevremeno je naš proslavljeni pesnik Duško Trifunović na letovanju upoznao Šteganiju, mađaricu.
Ona ga je učila mađarske reči, kao:
More je tenger,
voda je viz,
jo regelt – dobro jutro,
jo isokat – laku noć…
I tako… provodili su dane na moru učeći reči, ali ga nije puštala noću u njenu sobu.
Sve do zadnje večeri kada je ponovo bez nade pokucao na njena vrata.
-Lehet…
Od svih reči koje je čuo od nje, čini mu se da nikada nije čuo te reči.U glavi ih ponavlja pokušavajući se setiti.Ništa.
Pokunjeno se vraća u svoju sobu pakuje se i prvim vozom odlazi.
Posle par godina u Sarajevu upoznaje Lenđela i setivši se, upita ga za tu reč.
-Može.Lehet je može.
Ne želeći proći kao naš pesnik, ne bi mi teško, upisa se ja na kurs mađarskog jezika.
Ljudi moji.., teškog li jezika.Jedna reč s drugom nema veze.
A baš sam se trudio.Inače sam poznat kao marljiv, vredan…Kad se samo setim s škole…
Profesori su stalno pokazivali na mene:
-Što se ne ugledate na njega?Kako on može, a vi..?
Šta je bilo?Ne verujete mi.
Pa onaj, kako se zove…Kantautor Đoka, jest’, Balašević.E, ona njegova pesma:,,Niko kao Bane’’.
To, k’o da je pisao za mene.Eto, samo da promeni ono Bane i stavi moje ime, k’o da je mene opev’o.Alal mu vera.Sve je istina što je rek’o.
Šta?Lažem?
Ja u životu nisam slag’o.Jes’ ono kad’ sam kao klinac krao neke trešnje, mor’o sam reć’ da je moj jaran krao.Ne znate vi šta je kaiš u ruci moje matere.Kažu:,,U laži su kratke noge’’.Kakvi kratke.Samo da nije kaiš.
Popravni?U školi?
Eee…Ljudi…
Što me je ta profesorica mrzila!Pa ona je jednom rekla da sam pogrešio razred.Narode…Nije me prepoznala.
Zato što nisam dolazi na njene časove?
Daj…Najlaše je naći opravdanje.
Kec iz nemačkog?
To vam mogu objasniti.I sam profesor je rek’o da sam sve tačno prepisao, samo… pogrešna lekcija.******, nisam pogled’o naslov.I, ko da je to bitno, važno da sam ja sve tačno prepis’o, od reči do reči.Čak sam naveo i broj stranice iz udžbenika.
Al’ nema veze, sve je to prošlost.
Sad’ sam vam ja diplomirani čovek.Imam diploma kol’ko vam je drago.
Evo, diploma koju sam kupio, ovaj, hoću reć’ dobio iz nekog medžamenta, menadžmenta, šta li.Pa diploma…Pa sad’ i ovaj kurs iz mađarskog.
Joj..., težak je ko đavo.
Samo.., nikako da čujem to:
-Lehet…

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.