Quantcast

Sklapanje braka u Grckoj (ble veveosi)

mobilni

Aktivan član
Poruka
1.296
Mene sa tim imenima izluduju,mi kada smi prijavljivali decu sa imeno posle 3 dana od rodjena tako su nas cudno gledali ono przo se izbece pa onda pa kako to zar ste vec krstilid ete pa gde je krstenica i kada kazemo ne nismo krstili sami dajemo imao ona aaaa aha i mrki pogled isto me varijanta obaveznog davanja imena bo babi i dedi izludjuje,vise puta sam se nasla u situaciji da kada me pitaju za ime ja kazem alexandros a oni odmah aaaa nije po dedi????isto i za cerku!Znam i porodicu gde godinama ne pricaju bas iz tog razloga sto nisu hteli da daju ime po babi a drugarica mi pricala i za slucaj gde su se u crki potukli!!!!!!
zato, ja vama sto ste udate za grke a koje ste uspele da uzbalansirate i da ispostujete, i vas ego, ali i muzevljevu porodicu - skidam kapu. jer nije lako - tradicija, nije mala stvar, a opet...ti ga nosila, ti se poradjala, ti ces da ga napravis covekom....a neko ce da mu daje njegovo ime. Ali, ***.... i to je car zivota sa Grcima.
Inace, kada sam predavao papire (1998) za zdravstvenu knjizicu drugog deteta (tek se rodilo - 15 dana), trazili su mi da donesem sliku deteta, da stave u knjizicu. Mislim, sta reci....ali, zakonski je ispravno.Svi znamo, da se u srbiji islo kod lekara i sa tudjom knjizicom..

Giovanna

Iskusan
Poruka
6.617
Za imena mi se sviđa što mogu dete da upoznam pa tek onda da mu dam ono koje mi se svidi.Ne razumem ljude koji daju detetu ime još u stomaku, a nisu ga ni videli. Ovde u većini slučajeva muž odlučuje koje će ime biti, žena se i ne pita.
Za zakone, naročito ubistva, kapa dole. Ovde samo pošteni i dobri nagrabuse, a oni koji ubiju odrobijaju 5 godina i napolje.
Bolnice su kod nas samo u većim gradovima sredjene ( Čitaj Beograd i Novi Sad) kad žena ide da se porodi, bolje kući da ostane jer uslovi u bolnicama su katastrofa.
Homoseksualnost i otvoreno pokazivanje iste mi nije strano i nisam homofob. Ovde se kriju, pa ili se ožene devojkom koja nema pojma u šta se upušta ili se naprasno prebace u heteroseksualce (jedan primer od skoro) Ne znam čemu to? To si što si i kraj.

mobilni

Aktivan član
Poruka
1.296
A na primer da li bi pristali da budu venčani kumovi nekom paru iz Sbije koji godinama živi tamo (ili kršteni kumovi njihovoj deci)?

I jesu li u suštini dobri prijatelji?

Da li bi bi pristali.. cccc, pa to je za njih cast i priznanje! I moglo, bi se reci, da je na neki nacin "pravilo", da se kumstvo za krstenje uglavnom nudi. Bio sam svedok, vise puta....kada neko, (bukvalno) trazi ili izjavljuje, da ce on da krsti to dete.
A grk ako nema ekonomskih problema, ima da dodje u srbiju da krsti srpsko dete. naravno, mislim, ako se poznaju ili su prijatelji...
Licno, sam bio u neprijatnoj situaciji 1998-me godine, kada su htela cetvorica grka, da mi krste sina,a nisam mogao da odlucim izmedju njih
E sad.... posto je u grckoj, -pomalo obicaj da se uzima dobrostojeci kum, da vam krsti dete (cak ima i oglasa u novinama, da traze dobrostojeceg kuma,politicara,doktora...)... e ja sam, zbog toga izabrao nedobrostojeceg, vec obicnog mestanina koji ima samo frizerski salon, da mi krsti sina.
Igrom slucaja... on se 3 godine kasnije, ozenio bebi siterkom tog deteta sto je krstio. A jos veca igra slucaja.... da je i ona imala frizerski salon u srbiji, pre nego sto je dosla da nam cuva bebu.
Sto se tice kuma na vencanju.... ovde postoji neka "fama", da je kum u velikom broju slucajeva ljubavnik od neveste, (ponekad bivsi ili buduci).
Licno, to nisam primetio, ali su im "puna usta" toga. Mada, ima ih, koji imaju vanbracne veze sa kumovima ( takve poznajem).

Grci JESU veliki prijatelji (ako ne i nesto vise od toga) prema svima i svemu sto je srpsko i pravoslavno.

Ne bih se ponavljao, sta smo pisali pre par godina na forumu....ali, cu samo podsetiti na reci naseg coveka sa Krita,koji kaze da ne mali broj puta neki drugi stranac dobije otkaz, da bi se primio srbin. Ali, to nije praksa naravno....ali, desava se.
Medjutim, u poslu su beskrupulozni i tu nema prijateljstva a moze lako da dodje i do nesporazuma u poslu, jer smo slicni (citaj izmedju redova).
Ovi moji, sto saradjujem sa njima su prezadovoljni saradnjom, 4 godine besprekorno saradjujemo, mene "dizu u zvezde".... ALI... oni krijuci daju svoje vizit karte, mojim klijentima, dok borave na letovanju.
Kao da je neko lud...pa ce iduce sezone, da "zaobidje" mene a da se javi njima. grcka posla...
Ne kazu bez razloga, nasi turisti: " grk nije nacija, to je zanimanje".

Poslednja izmena:

Лулница

Iskusan
Poruka
5.306
Da li bi bi pristali.. cccc, pa to je za njih cast i priznanje! I moglo, bi se reci, da je na neki nacin "pravilo", da se kumstvo za krstenje uglavnom nudi. Bio sam svedok, vise puta....kada neko, (bukvalno) trazi ili izjavljuje, da ce on da krsti to dete.
A grk ako nema ekonomskih problema, ima da dodje u srbiju da krsti srpsko dete. naravno, mislim, ako se poznaju ili su prijatelji...
Licno, sam bio u neprijatnoj situaciji 1998-me godine, kada su htela cetvorica grka, da mi krste sina,a nisam mogao da odlucim izmedju njih
E sad.... posto je u grckoj, -pomalo obicaj da se uzima dobrostojeci kum, da vam krsti dete (cak ima i oglasa u novinama, da traze dobrostojeceg kuma,politicara,doktora...)... e ja sam, zbog toga izabrao nedobrostojeceg, vec obicnog mestanina koji ima samo frizerski salon, da mi krsti sina.
Igrom slucaja... on se 3 godine kasnije, ozenio bebi siterkom tog deteta sto je krstio. A jos veca igra slucaja.... da je i ona imala frizerski salon u srbiji, pre nego sto je dosla da nam cuva bebu.
Sto se tice kuma na vencanju.... ovde postoji neka "fama", da je kum u velikom broju slucajeva ljubavnik od neveste, (ponekad bivsi ili buduci).
Licno, to nisam primetio, ali su im "puna usta" toga. Mada, ima ih, koji imaju vanbracne veze sa kumovima ( takve poznajem).

Grci JESU veliki prijatelji (ako ne i nesto vise od toga) prema svima i svemu sto je srpsko i pravoslavno.

Ne bih se ponavljao, sta smo pisali pre par godina na forumu....ali, cu samo podsetiti na reci naseg coveka sa Krita,koji kaze da ne mali broj puta neki drugi stranac dobije otkaz, da bi se primio srbin. Ali, to nije praksa naravno....ali, desava se.
Medjutim, u poslu su beskrupulozni i tu nema prijateljstva a moze lako da dodje i do nesporazuma u poslu, jer smo slicni (citaj izmedju redova).
Ovi moji, sto saradjujem sa njima su prezadovoljni saradnjom, 4 godine besprekorno saradjujemo, mene "dizu u zvezde".... ALI... oni krijuci daju svoje vizit karte, mojim klijentima, dok borave na letovanju.
Kao da je neko lud...pa ce iduce sezone, da "zaobidje" mene a da se javi njima. grcka posla...
Ne kazu bez razloga, nasi turisti: " grk nije nacija, to je zanimanje".

Ja sam čula da više vole da se druže između sebe i da retko koga ko nije grk primaju u kuću... tj da imaju neku distancu u odnosu na sve strance pa i nas.
Iz tog razloga sam te pitala za kumstva i prijateljstva ;)

A da ne treba generalizovati - ne treba! I svesna sam da je i kod njih, kao i kod nas, velika razlika između tradicije i ovih današnjih, modernih shvatanja!

:cao:

mobilni

Aktivan član
Poruka
1.296
Interesantno ovo za kumove...:lol:

Jutros, jedna od "glavnih" tema jutarnjeg programa: http://www.blog.gr/article.php?id=22458&category_id=4 :per::per::dash: uhvatila muza i kuma (muski rod), razgolicene u spavacoj sobi...:worth:

Pre mesec dana, buduca tasta ( majka poznate glumice) uhvatila svog buduceg zeta sa kumom (muski rod): http://trelospapagalos.blogspot.com/2011/03/blog-post_02.html

U decembru, supruga uhvatila muza sa kumom (muski rod) u sp. sobi: http://www.inews.gr/98/epiase-ton-antra-tis-me-ton-koubaro-tous.htm

Ovi grci su stvarno vrh....:rotf::rotf:
Jesam li ja LUD, sto tvrdim, da ne postoji ruzna zena...ili sam ( ne daj boze) nesto propustio :?: :dash:

georgejune

Starosedelac
Poruka
169.478
Jutros, jedna od "glavnih" tema jutarnjeg programa: http://www.blog.gr/article.php?id=22458&category_id=4 :per::per::dash: uhvatila muza i kuma (muski rod), razgolicene u spavacoj sobi...:worth:

Pre mesec dana, buduca tasta ( majka poznate glumice) uhvatila svog buduceg zeta sa kumom (muski rod): http://trelospapagalos.blogspot.com/2011/03/blog-post_02.html

U decembru, supruga uhvatila muza sa kumom (muski rod) u sp. sobi: http://www.inews.gr/98/epiase-ton-antra-tis-me-ton-koubaro-tous.htm

Jesam li ja LUD, sto tvrdim, da ne postoji ruzna zena...ili sam ( ne daj boze) nesto propustio :?: :dash:

Jao brate extra kad odem sad sve ribe postrojs i biram koju zenim:super:

mobilni

Aktivan član
Poruka
1.296
Može li se dvoje srba venčati u Grčkoj samo sa pasošem - pa ako treba neka dokumenta da se prilože da li mogu naknadno da se dostave?

Odgovoricu ti, kako je meni odgovorio svestenik i zakazali smo vec jedno vencanje letos ( za jos jedno - cekamo potvrdu), mladom srpskom paru iz Srbije.
Dakle: potrebno je naravno, da imaju validne pasose, potvrdu iz srpske crkve da vec nisu u braku, potvrdu (vencani list), ako su vec uradili gradjanski brak u srbiji i da uplate taksu od 15 evra u lokalnoj poreskoj upravi. Potvrde treba da budu prevedene na grcki jezik ( na sajtu gr ambasade, postoji spisak ovlascenih prevodilaca u beogradu). Nakon vencanja, dobija se vencani list od crkve, koji se takodje moze prevesti u srbiji na srpski jezik i koristiti za potrebne svrhe. Dokumenta se ne mogu naknadno dostavljati.
PS. ti bas resila da nam se pridruzis u grckoj...

Poslednja izmena:

Giovanna

Iskusan
Poruka
6.617

Sve poustis do poustisa. :lol: Kako mi se uvek dopadne neki takav, 100% bih opet naletela na istog...Kukuuuuuu...

Verica Pavlovic

Početnik
Poruka
2
Nemojmo generalizovati...To je sve relativna stvar...Ima dobrih i loših ljudi. Znam grka koji se ovde oženio uzeo srbina za venčanog kuma...

Слажем се у потпуности, нама је Грк венчани кум и крстио нам је дете. Пријатељство нема везе са националношћу.

bluefarry

Početnik
Poruka
7
Ja sam u vezi sa Grkom godinu i po dana... pre nedelju dana sam saznala da njegova porodica ne zeli da me upozna?! zasto?! zato sto nisam Grkinja... Upoznala sam neke rodjake, prijatelje, kumove... i sa svima dobro funkcionisem... ali roditelji nece ni da cuju za mene, pa cak ni njegova sestra. Moze li neko pojasnjenje ove pojave? :) Da li je prirodna pojava u pitanju ili su to neke nuspojave loseg obrazovanja ( zapravo majka ima samo osnovno obrazovanje a otac je nepismen; sestra i on su lekari), neinformisanosti... mozda i nacionalizma u krajnjem slucaju (za koje moj dragi kaze da uopste nije znao da postoje :) ). Nisam se tome nadala i pravi je shok za mene. :(

nacafaca

Zainteresovan član
Poruka
375
A jel ima neko od muskih da se vencao sa Grkinjom,ili je samo obrnut slucaj?Da li to one rade i za novac i koje su to sume u pitanju?
Naravno da ima tipova ozenjenih grkinjama ali ja znam samo za prave brakove,a da li neke rade za novac to ne znam ali vrlo moguce samo mi molim te nemoj reci da planiras da dolazis ovde da radis mislim ako je tako pokajaces se jer zaista posla nema!!!!

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.