Sklanjaj se s mog mesta..

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
86.568
Da li imate u kući svoje mesto na koje niko drugi ne sme da sedne?
Osim na kratko vreme uz vašu dozvolu.. :lol:

Ne znam koliko sam puta u životu rekla ''Skloni se s mog mesta''
A što je to mesto baš moje i gde to piše, pojma nemam. Isto, kada
kod nekoga dođem, gde sam prvi put sedela, to je moje mesto
postalo. Ako moram na drugo mesto, jer tu nemam pravo da kažem
''sklanjaj se s mog mesta'', osećam se ko da sedim naopako. Sve
vreme osećam nelagodu.
Zašto je to tako?

vreme osećam nelagodu.
Zašto je to tako?
Ne znam da li si gledala seriju Štreberi gde jedan od glavnih likova ima svoje mesto :D na duhovit način pokazano kompulsivno opsesivno ponašanje, mada se njemu toleriše jer je genije ;) i ja se pronalazim u ovim postu, ne znam iz kog razloga se na nekom drugom mestu ne osećam tako udobno kao na svom.. kada dođu gosti, pa mi neko zauzme mesto ja se kao kvočka gnezdim na nekom drugom i sve mi nešto smeta :D možda psihologija ima neko stručno objašnjenje za ovo ;)

vreme osećam nelagodu.
Zašto je to tako?
Nemam.
U kući samo prespavam.
Inače izbegavam da budem kod kuće.

Ne znam da li si gledala seriju Štreberi gde jedan od glavnih likova ima svoje mesto :D na duhovit način pokazano kompulsivno opsesivno ponašanje, mada se njemu toleriše jer je genije ;) i ja se pronalazim u ovim postu, ne znam iz kog razloga se na nekom drugom mestu ne osećam tako udobno kao na svom.. kada dođu gosti, pa mi neko zauzme mesto ja se kao kvočka gnezdim na nekom drugom i sve mi nešto smeta :D možda psihologija ima neko stručno objašnjenje za ovo ;)
Tražila sam objašnjenja, ali ne mogu da nađem. Možda ne znam prave ključne reči
da zadam. Da pitam čat dži pi tija.. :think:

Da, ako ima veze sa okp sindromom, onda jeste nesigurnost i anksioznost. Kod
mene su brojanje koraka i svih mehaničkih radnji koje obavljam, korak do paničnih
napada. Nisam film gledala. A ni sa gostima problem nemam. Njima samo ne
kažem tako ''sklanjaj se sa mog mesta'' nego smislim neku ljubazniju formu :lol:

Psiholozi često govore o navikama vezanim za određene prostore u kući kao manifestaciji emocionalne udobnosti i sigurnosti. Navika da uvek sedimo na istom mestu može imati nekoliko psiholoških objašnjenja:

1. Udobnost i sigurnost: Kada se osećamo dobro na određenom mestu, ta lokacija postaje simbol naše emocionalne udobnosti i sigurnosti. Vraćanje na isto mesto može biti način da održimo stabilnost i predvidljivost u svakodnevnom životu.
  2. Rutina i navika: Ljudi često grade rutine oko svojih aktivnosti kod kuće, uključujući i gde sede ili leže. Ova rutina može imati smirujući efekat i pomoći u smanjenju stresa.
  3. Privatnost i kontrola: Određeno mesto može biti naša zona privatnosti i kontrole, gde se osećamo najkomfornije i gde možemo biti sami sa sobom ili sa bliskim osobama.
  4. Emocionalna povezanost: Ako se vezujemo za određeno mesto kroz pozitivna iskustva ili uspomene, ono može postati važno emocionalno područje za nas.
Kada neko drugi zauzme to mesto, možemo osetiti nelagodu jer nam je narušena očekivana rutina ili emotivna veza sa tim prostorom. Ova reakcija može biti naročito izražena ako smo inače pod stresom ili ako nam je potrebno vreme da se prilagodimo promenama.

Psiholozi često preporučuju da se svesno pokuša razbiti ovakve obrasce ponašanja kako bi se proširila zona udobnosti i adaptirala na promene u okruženju, što može doprineti većoj fleksibilnosti i smanjenju anksioznosti u sličnim situacijama.

ChatGPT
OKP sindrom (Opsesivno-kompulzivni poremećaj) je mentalni poremećaj koji karakterišu prisutne opsesije (ponavljajuće, nametljive misli, slike ili impulse) i kompulzije (ponavljajuće radnje ili mentalni postupci koji se obavljaju kao odgovor na opsesije). Veza između OKP sindroma i navike da sedimo uvek na istom mestu u kući može biti indirektna, ali se može razmotriti na sledeće načine:
  1. Kontrola i sigurnost: Osobe sa OKP sindromom često traže kontrolu nad svojim okruženjem kako bi smanjili anksioznost. Sedanje na istom mestu u kući može biti način da se održi osećaj kontrole nad prostorom i rutinom.
  2. Rutina i predvidljivost: Kao i kod ljudi koji nemaju OKP, i kod osoba sa OKP sindromom rutina može imati važnu ulogu u smanjenju stresa i anksioznosti. Sedanje na istom mestu može biti deo njihove rutine koja im pomaže da se osećaju sigurnije.
  3. Emocionalna udobnost: Osobe sa OKP sindromom mogu imati tendenciju da se vezuju za određene prostore ili aktivnosti koje im pružaju emocionalnu udobnost i sigurnost. Ovo može uključivati preferiranje određenog mesta za sedenje u kući.
Kada se osoba sa OKP sindromom suoči sa situacijom u kojoj je njihovo preferirano mesto zauzeto ili promenjeno, mogu doživeti povećanu anksioznost ili nelagodu zbog narušene rutine ili gubitka kontrole. Ova reakcija može biti slična onoj koju doživljavaju i ljudi bez OKP sindroma, ali kod osoba sa OKP sindromom može biti izraženija ili teže kontrolisana.
Važno je napomenuti da navika sedenja na istom mestu u kući ne mora nužno biti povezana sa OKP sindromom kod svake osobe, već da su ovi principi više opšti i mogu se primeniti u određenim kontekstima i kod određenih pojedinaca.

To mora da je nekako povezano sa nesigurnošću, anksioznošću.
Jer tada imamo veću potrebu za izgradnjom navika. Navike nam
ulivaju osećaj sigurnosti.

Šta vi mislite?
Мора свако да зна где му је место, и то не само физичко... Расподела функција тј. служби захтева то строго разграничење, што због тежине служби, што због важности Попуњавања свих конкртеношћу...

Залажење у туђи домен власти, места или специјалности, нам је и донело ово време неопеваних медиокритета у свему, који се гурају тамо где им није место...

Da pas ili macka sednu na moje mesto, dobili bi kolicinu psovki i dranja kao niko.

Jos pa ako dodjem onako umoran, a oni gospoda izlezavaju svoja uvazena dup.eta.

Sheldon u Big Bang Theory.

Ово за квочку је занимљиво поређење пресељења под морање зарад вишег циља...

Квочка код заузме бусију са пилићима, не уступа ни пред ким, јер очито само тада своје место сматра важним и недодирљивим... Пре тога, свако може да је потера

Пошто смо људи, а не птице, изгледа да то наше фиксно место није условљено природом, већ вишим смисленим потребама...

ChatGPT
OKP sindrom
Ограниченост атео психологије чије скрипте ЏПТ користи је стартна аналитика болести, уместо здравља...

Буквално је све у облику дијагнозе, уместо бестрасног посматрања тог умног предмета...

Кад би АИ користио аналитику здраве потребе за разграничењима простора, било би ти јасније... Пошто тога нема у старту, и закључци су такви - негативистички и дијагнозни...

vreme osećam nelagodu.
Zašto je to tako?
Nemam, sva su mesta moja samo što to ne važi sa moje kučence.. :lol:

Mogu da razumijem da neko drugi ima svoje mjesto.

U mom stanu ga nemam. Sve mi je jedno gdje ću sjesti.

Sestra mi stanuje u istoj zgradi. Kod nje odem skoro svaki dan. Ni kod nje nemam svoje mjesto.

Sad mi pade na pamet: gledam da imam dobar pogled na tv, ali ima više mjesta koja to zadovoljavaju.

ChatGPT
Istraživanja su pokazala da ljudi koji su se češće selili mogu razviti snažniju želju za stvaranjem stabilnosti i osećaja pripadnosti kada se konačno smeste negde dugoročno. Ovo može rezultirati jačim insistiranjem na tome da imaju svoje omiljeno mesto u kući. Nakon čestih promena mesta boravka, ljudi često traže stabilnost i kontinuitet, što može uključivati želju za stvaranjem posebnog i ugodnog prostora koji im daje osećaj sigurnosti i udobnosti.
Ovo ponašanje može biti način da se nadoknadi osećaj nesigurnosti ili nesigurnosti koji dolazi sa stalnim selidbama. Imajući svoje omiljeno mesto u kući, ljudi mogu ojačati osećaj kontrole nad svojim okruženjem i stvoriti stabilan emocionalni temelj.

Aha, evo našla sam opravdanje. :lol: To je zato što sam se često selila.

Back