Skladištenje podataka na duže vrijeme?

_psihomehanicar_

Zainteresovan član
Poruka
213
Veliki pozdrav, imam u planu pohraniti neke privatne video snimke i fotografije, koje bih volio da sačuvam kroz par decenija koje dolaze pa me zanima vaše mišljenje na čemu je bolje skladištiti podatke na duge staze, na eksternom hard disku ili na naprijmer dvoslojnom DVD-u? Zanima me šta je dugovječnije i sigurnije, da budem siguran da mi se ti podaci vremenom neće izgubiti?
 
Opticko skladistenje podataka je definitivno sigurnije i dugovecnije od mehanickih uredjaja / hard diskova.
Ako mene pitate DVD/CD definitivno.

M-DISC su diskovi specijalno namenjeni za arhiviranje podataka sa polikarbonatskom zastitom, idealno cuvani njihov vek trajanja je predvidjen izmedju 100 do 1000 godina, za razliku od hard diskova cije magnetno polje opada tokom vremena i potrebno im je osvezavanje na svakih 5-10 godina. Takodje vibracije, temperatura, vlaga i naravno magnetno polje mogu dosta uticati na njihov vek trajanja.

Sto se tice SSD diskova i FLASH stikova oni nikako nisu namenjeni za dugogodisnje arhiviranje i njih treba izbegavati za takve stvari.
 
Poslednja izmena:
Veliki pozdrav, imam u planu pohraniti neke privatne video snimke i fotografije, koje bih volio da sačuvam kroz par decenija koje dolaze pa me zanima vaše mišljenje na čemu je bolje skladištiti podatke na duge staze, na eksternom hard disku ili na naprijmer dvoslojnom DVD-u? Zanima me šta je dugovječnije i sigurnije, da budem siguran da mi se ti podaci vremenom neće izgubiti?

dvd i hd

- - - - - - - - - -

nikako dvd,svaki dvd vremenom propada .samo externi hard i to dva komada i nadzivecete

ni1 mi nije propao posebno cd-r,naravno necu pomenuti verbatim i princo djubre
 
Veliki pozdrav, imam u planu pohraniti neke privatne video snimke i fotografije, koje bih volio da sačuvam kroz par decenija koje dolaze pa me zanima vaše mišljenje na čemu je bolje skladištiti podatke na duge staze, na eksternom hard disku ili na naprijmer dvoslojnom DVD-u? Zanima me šta je dugovječnije i sigurnije, da budem siguran da mi se ti podaci vremenom neće izgubiti?

Digitalni podaci vremenom nestaju. Ako je opcija HDD, potrebno je menjati na svakih 5-7 godina, zavisi od toga kakvi su.

Podatke je najbolje cuvati na vise lokacija i sto dalje od bilo kakvih magneta ili namagnetisanih stvari.
 
Sve jedno, hdd ili dvd, sa time da snimas na modernije medije kako ide vreme, zato sto je pitanje da li ces imati uredjaj koji ce to moci da cita za par decenija ;p
Znaci bekap radis redovno a podatke cuvas gde god. i da najmanje na dva razlicita medija, za svaki slucaj, znaci i na hdd i na dvd.
 
Konkretno za fotke ko god je u prilici verovali ili ne PAPIR je najtrajniji...Imam fotografija starih 2, 3 decenije jos izbledele nisu...A to DVD i ostale gluposti...DVD je tooooliko nepouzdan da..Odredjeni DVDovi se slayu s nekim citacima s drugim slabije...Znaci vrlo verovatah scenario-imace ispravan disk ali neces imat S CIM da ga procitas...+ su doticni osetljivi na-toplotu, razna zracenja,vlagu, prasinu, grebanje itd..O prostoru koji zauzimaju ni da ne pricam..
 
Konkretno za fotke ko god je u prilici verovali ili ne PAPIR je najtrajniji...Imam fotografija starih 2, 3 decenije jos izbledele nisu...A to DVD i ostale gluposti...DVD je tooooliko nepouzdan da..Odredjeni DVDovi se slayu s nekim citacima s drugim slabije...Znaci vrlo verovatah scenario-imace ispravan disk ali neces imat S CIM da ga procitas...+ su doticni osetljivi na-toplotu, razna zracenja,vlagu, prasinu, grebanje itd..O prostoru koji zauzimaju ni da ne pricam..

Uh,ako bi uradio sve slike kod fotografa,bankrotirao bih.imam veoma mnogo slika.Mada si u pravu da su fotografije na papiru i u albumima najsigurnije.Imao sam foto aprat i pre nego sto sam se ozenio,a kad sam se ozenio i dobio decu,slikao sam ih svakodnevno i jos uvek pozelim da pregledam te albume.Sada deca salju dosta slika unuka,pa ih i zena i ja slikamo i ima mnogo.Imam digitalni aparat,pre mobilnog telefona i te slike sa aparata su dobre za fotografije,a sa telefona nisu bas najbolje
 
U sustini sve vremenom izbledi ili se pokvari ili nestane, a najbolja opcija ti je da imas i fizicku kopiju na barem 3 USB-a uz dodatno 2-3 Cloud servisa na razlicitim lokacijama sveta.

Ili da probas preko DigitalSafe koji se placa $50 mesecno za 100Gb storage-a, pokrivaju te cak i ako napadnu vanzemaljci
 
U sustini sve vremenom izbledi ili se pokvari ili nestane, a najbolja opcija ti je da imas i fizicku kopiju na barem 3 USB-a uz dodatno 2-3 Cloud servisa na razlicitim lokacijama sveta.

Ili da probas preko DigitalSafe koji se placa $50 mesecno za 100Gb storage-a, pokrivaju te cak i ako napadnu vanzemaljci

Slike koje su snimljene pre 30 i kusur godina u albumima se nista nisu promenile,a koj stoje napolju u gomili,pocinju da zute i crno-bele i u boji.valjda ih cuva onaj celofan i folija u albumu.
 
Izblede posle vremena, ne moze celofan da ih bas toliko zastiti. . . Jedino ako se ne otvaraju... A moze i budj da se nakupi...

Fotografije koje mi nisu izbledele cuvam u koznoj futroli u kojoj se nalazi fin sloj neke tkanine, mislim da je saten. 50 godina ocuvanja, sasvim solidne fotke.

Vecinu sam skenirao i sacuvao na drugom mestu just in case.
 
Izblede posle vremena, ne moze celofan da ih bas toliko zastiti. . . Jedino ako se ne otvaraju... A moze i budj da se nakupi...

Fotografije koje mi nisu izbledele cuvam u koznoj futroli u kojoj se nalazi fin sloj neke tkanine, mislim da je saten. 50 godina ocuvanja, sasvim solidne fotke.

Vecinu sam skenirao i sacuvao na drugom mestu just in case.

Ne vade se iz celofana i folije,jer mogu tako da se gledaju,pa će biti tako dugotrajnije.
 
Meni su tako neke fotke otisle u aut, vrv zavisi od kvaliteta albuma i samih fotki.

90ih fotke, ugl sa mora, vidno su ostecene. Neke su pozutele, druge su izbledele, a trece pocele da dobijaju nekakav ljubicast tint. . .

Vidi...licno sve fotke koje imam oi cak i neke od pre 35-40 godina, su CELE! Odstampane...Neke u losijem stanju ali zive...Vrv da sve zavisi od stampe, papira, cuvanja itd...ALi ipak..ispadne da je stampa, neki vid knjizenja, ipa jedan od trajnih nacina skladistenja...Kad se uzme u obzr da postoje knjige stare vekovima...A za fotke...kome je bitno-danas kad mozes da biras-kakav papir, kakav stampac, SVE!!:prilicno zavisi od nas samih trajnost toga...cenim ja..
 

Back
Top