Analizirali smo navode da je Zvezda namestila meč u Parizu i nešto tu ne štima
Pisao VICE Srbija, okt 12 2018, 10:27pm
L'ekip je možda ugledan list ali u ovoj priči se svašta ne poklapa.
Srpski fudbal i nameštanje - znate i sami da su ova dva termina mitološki povezani. Iako konkretne dokaze o nameštanju fudbalskih utakmica, štelovanju rezultata, igrama "tri za tri" i tome slično gotovo nikada nismo videli, to ne smeta da se u narodu i na najmanje insinuacije zapali plamen sumnje i da se naredna tri dana provedu u dumanju jesu li ili nisu li. Nije li vam, uostalom, dovoljan dokaz da ne prođe kolo srpske Superlige a da se ne prebiru sporni penali ili slične stvari?
U petak, francuski sportski list "L'ekip" bacio je pravu malu bombu u srž (srpskog) sportskog sveta. Koristeći se poluproverenim informacijama, Francuzi su objavili dubioznu vest po kojoj se srpski šampion optužuje da je namestio svoj poraz u Parizu od pet razlike, i to da je njen neimenovani rukovodilac uplatio "tri ili pet miliona evra" na ovakav ishod.
E sada, jesmo se mi više puta neprijatno iznenadili kada je srpski fudbal u pitanju i ne treba svakako isključiti mogućnost da je neko tu pokušao nešto veselo. Ali optužba koju prenosi "L'ekip" je u najmanju ruku dubiozna, barem u ovoj formi, i treba je nešto temeljnije analizirati.
Sportska strana priče
Pre svega, treba istaći da nikako nije sumnjivo izgubiti pet razlike u Parizu. Seltik je izgubio sa šest, Anderleht sa pet, pa se tu ništa nije poticalo. Prošlog vikenda Lion, jedan od pet najboljih timova Francuske, je deklasiran sa pet golova razlike. To nisu neke prečudne stvari
"L'ekip" navodi da se taj misteriozni Zvezdin funkcioner umešao u izbor igrača šefu Vladanu Milojeviću kako bi "olakšao" posao Parižanima, ali ovo izgleda da uopšte nije slučaj. Prvo, Zvezdi samo nije igrao Ričmond Boaći i to zbog povrede, on čak nije bio ni u sastavu. Drugo, Zvezdi bi da ne primi šest komada u Parizu u takmičarskom meču trebali verovatno Nemanja Vidić i Rio Ferdinand iz najboljih godina, pa i to ne bi bila garancija. Ako Lion primi pet, nije nam jasno zašto je ovo sada "sumnjivo".
Takođe, iz logike ispada gol Marka Marina. Jel' on bio planiran, ili je Marko iskopirao Nikolu Nikića iz one stare priče da on trči dignutih ruku pa odjednom vidi kako mu se niko ne raduje?
Novinarska strana priče
Kada se iznose ovako teške optužbe, realno je reći i ko stoji iza toga. "L'ekip", doduše, pribegava metodama srpskih tabloida kada treba da se napravi neki rusvaj. Znači, ovde je reč o "pouzdanom doušniku" koji javlja UEFA, a uplatu je izvršio "neimenovani visoki čelnik" Zvezde.
Sve to se nekako ne uklapa. Zvezda nema previše "visokih čelnika" i svi su dobro poznati čak i stranom svetu. Taj čelnik je navodno razgovarao sa predsednikom PSŽ-a, to bi negde moralo biti dokumentovano. Isti čovek je trebalo da primi keš uplatu u "trendi pariskom kafeu", o čemu ćemo reći nešto više kasnije, ali opet, nije baš Zvezda niko i ništa da se njeni zvaničnici anonimno šetaju Parizom. Na stranu što je dosta sumnjivo što inspektori, eto, baš zakasniše da ih vide u aktu primopredaje.
Kladioničarska strana priče
Iako se za kladionicu vezuju mnoge fantazije, treba ipak istaći da je, kada pričamo o sportskom klađenju unutar Evropske Unije, reč o visoko regulisanoj formi igara na sreću koja ne toleriše ovakve ispade.
Na tu temu, kladioničarski portal "Meridijan Sport", tj. novinarsko krilo naše popularne kladionice "Meridijan", objavio je dosta informativan tekst o tome zašto bi iz pravno-logističkih razloga ovako nešto bilo nemoguće izvesti. Od dosta interesantnih stvari, izdvojili bi ipak sledeće :
- Meridijan detaljno objašnjava kako evropske kladionice imaju izuzetno razvijen sistem praćenja rizičnih uplata, te da bi sekvenca sumnjivih tiketa vrlo brzo alarmirala nadležne koji bi stopirali svaku dalju aktivnost.
- takođe, tu je podatak i o maksimalnoj isplati, koja kod najveće evropske kladionice Bet365 iznosi dva miliona funti, a kod nekoliko konkurenata po milion. To bi, uslovno govoreći, značilo da bi uplata morala da se "razbije" na barem desetak delova, a i tada se postavlja pitanje ko bi uplatio 300 do 500 hiljada evra i prošao neopaženo. Verovatno niko.
Ukratko, Meridijan vrlo argumentovano tvrdi da bi uplata ovog nivoa bila nemoguća. Jasno, uvek postoji i pretpostavka o crnom tržištu koje bi prihvatilo ovakav ulog, ali zapitajte se da li bi ljudi iz tog miljea uopšte trgovali informacijama sa UEFA.
I šta sada?
"L'ekip" se u svojem članku ogradio na kraju, uz priznanje da konkretnih dokaza nema , kao i da je sasvim moguće da je neko "maliciozno pokušao da naškodi ugledu Crvene Zvezde". Pokušaj je svakako uspeo, jer se o ovoj aferi sada piše širom sveta, pa su tako neki dosta viđeni portali poput BBC Sporta preneli izveštaj francuskog lista.
Zvezdin odgovor se dogodio gotovo munjevito, i sadrži očekivanu količinu gorčine u sebi. Ono bitno je međutim da su se crveno-beli momentalno pozvali na tu istragu koja je u toku, i apelovali na nadležne da se slučaj što pre istraži i reši ne bi li sprali ljagu sa svog imena. Oglasili su se takođe i Parižani na relativno sličan način. Čini se da nikome nije pravo što se provlači kroz blato, a i zašto bi?
UEFA se oglasila da ne komentariše istrage koje su u toku, a "L'ekip" se nije oglašavao nakon prašine koju je podigao. Kako god bilo, treba prvo sačekati rezultate i konkretne dokaze ako postoje, a onda se pozabaviti legalnim reperkusijama. Jer, ako se sve ovo navedeno ispostavi kao gomila dezinformacija (u šta se svi nadamo), pravnom timu Crvene Zvezde ostaje samo da presavije tabak i debelo naplati ovo narušavanje brenda.