Sizofrenija POMOC

DGK SERBIA

Početnik
Poruka
11
Evo ne znam kako da pocnem temu al evo.I molim vas da obavezno procitate jer mi je bitno.

Imam 14 godina i zadnjih 3 meseca imam malo veci problem.To jest umislio sam da me neko prati,spijunira,onemogucava me u necemu pa cak i kontrolise.Cak sam poceo i da sumnjam na neke drugove sa kojima sam ranije imao neke manje rasprave a i na neke sam kojima sam stalno bio super.To jest kada vidim nekog coveka,zenu nije ni bitno imam tripove da me taj neko prati spijunira i onemogucava me da uradim sta sam zamislio pogotovo u sportu kojim se bavim.tako u zadnje vreme odem do iza coska da vidim dal me neko nadgleda i tako.a ponekad i kad sam u zatvorenoj prostoriji imam osecaj da me neko od negde gleda i baca mi neku magiju de znam.Cak sam u jednom trenutku posumnjao i na mamu da se to neko zamenio sa njom i da to nije ona.Ovaj problem sam imao i ranije ali nije bio toliko izrazen pre mi se javio onako blago ponekad a sad je skoro non-stop.Sada mi dosta smeta jer sam poceo retko kome da verujem i pocinjem da sumnjam i na ljude koje nikad ranije nisam video.

Citao sam malo po internetu o sizofreniji i tako tome i neznam sta da mislim inace ovako sad kada pisem o tome taj problem mi i ne deluje toliko realan.Ali nekada kad sam sam me obuzima ogromni strah od svega toga.

A evo neke tripove koje sam imao kada sam bio mali ako uopste imaju neke veze sa ovim sad.
Kada dok sam bio mali mi je mama kupila bibliju ja sam bio umislio da sam sin boziji to nikome nisam pricao ali kada je dedu bolela glava secam se da sam pokusavao mislima da ga izlecim i tako.
U prvom,drugom razredu kada sam lepo naucio slova imao sam trip da sve sto smislim napisem bilo da je to neka pesmica bilo kakva bezvezna recenica nepostojeca rec ili nesto trece.
Kao mali posto imam izuzetno bujnu mastu sam se uglavnom igrao sam sa sobom ali ne sa igrackama vec bih pustao sam sebi kao neke filmove u glavi i gledao ih glumeo ih i tako znaci kao u transu.
Imao sam i one tripove sto imaju vecina dece vezivao sam se dosta za stvari i plakao bi kad bi ih izgubio kao mali sam se plasio i mraka i tako.

A od skorijih stvari vec nekoliko godina imam na primer trip da moram da zgazim da neku plocicu na putu a nkeu nesmam da zgazim i zaobidjem je ili pre nego sto uradim nesto(pogotovo u tom sportu.)moram da se krstim ili da ispricam neku izmisljenu molitvu ili jednom ili 5 puta nista izmedju.A letos sam imao i zamisao da je moj ceo zivot izmisljen da sam mozda pravi ja u komi i ovo sve zamisljam da je svet ko zna kolko drugaciji a da je ovo sve stvorila moja masta i tako al vise toga nema.

I hteo bi da vas pitam dali je to sizofrenija nesto dugo i sta(pogotovo moj sadasnji problem) i kako bih mogao sebi da pomognem.inace juce sam razgovarao sa roditeljima o tome ali sam im ispricao samo onako povrsno neke detalje sam izmenio jer mislim da nebi razumeli.

Imate li vi neki predlog i jel znate mozda koj ja to problem imam.Hvala unapred z:)
 
Ја исто имам 14 година мада немам такве проблеме.Ово што си поменуо да некад мислиш да је ово све измишљено и да си прави ти у коми исто и ја некад помислим.
Ја мислим да би требало да нађеш девојку и то би ти одвукло мисли са тих ствари које те муче,100%
 
To sto kazes da mislis da te neko prati mogu biti simptomi sumanute psihoze a sto se tice toga da moras da uradis nesto a ako ga ne uradis osecas nelagodnost bi mogao biti opsesivno kompulsivni poremecaj. Sve to se moze javiti u shizofreniji. Mada su za klasicnu shizofreniju karakteristicne halucijacije ,najcesce auditivne. Sto se tice tih simptoma sto navodis oni se ponekad mogu javiti i kod mentalno zdravih osoba a da li su patoloski najbolje ce utvrditi psihijatar. Zato ti je najbolje da odes kod psihijatra.
 
Evo ne znam kako da pocnem temu al evo.I molim vas da obavezno procitate jer mi je bitno.

Imam 14 godina i zadnjih 3 meseca imam malo veci problem.To jest umislio sam da me neko prati,spijunira,onemogucava me u necemu pa cak i kontrolise.Cak sam poceo i da sumnjam na neke drugove sa kojima sam ranije imao neke manje rasprave a i na neke sam kojima sam stalno bio super.To jest kada vidim nekog coveka,zenu nije ni bitno imam tripove da me taj neko prati spijunira i onemogucava me da uradim sta sam zamislio pogotovo u sportu kojim se bavim.tako u zadnje vreme odem do iza coska da vidim dal me neko nadgleda i tako.a ponekad i kad sam u zatvorenoj prostoriji imam osecaj da me neko od negde gleda i baca mi neku magiju de znam.Cak sam u jednom trenutku posumnjao i na mamu da se to neko zamenio sa njom i da to nije ona.Ovaj problem sam imao i ranije ali nije bio toliko izrazen pre mi se javio onako blago ponekad a sad je skoro non-stop.Sada mi dosta smeta jer sam poceo retko kome da verujem i pocinjem da sumnjam i na ljude koje nikad ranije nisam video.

Citao sam malo po internetu o sizofreniji i tako tome i neznam sta da mislim inace ovako sad kada pisem o tome taj problem mi i ne deluje toliko realan.Ali nekada kad sam sam me obuzima ogromni strah od svega toga.

A evo neke tripove koje sam imao kada sam bio mali ako uopste imaju neke veze sa ovim sad.
Kada dok sam bio mali mi je mama kupila bibliju ja sam bio umislio da sam sin boziji to nikome nisam pricao ali kada je dedu bolela glava secam se da sam pokusavao mislima da ga izlecim i tako.
U prvom,drugom razredu kada sam lepo naucio slova imao sam trip da sve sto smislim napisem bilo da je to neka pesmica bilo kakva bezvezna recenica nepostojeca rec ili nesto trece.
Kao mali posto imam izuzetno bujnu mastu sam se uglavnom igrao sam sa sobom ali ne sa igrackama vec bih pustao sam sebi kao neke filmove u glavi i gledao ih glumeo ih i tako znaci kao u transu.
Imao sam i one tripove sto imaju vecina dece vezivao sam se dosta za stvari i plakao bi kad bi ih izgubio kao mali sam se plasio i mraka i tako.

A od skorijih stvari vec nekoliko godina imam na primer trip da moram da zgazim da neku plocicu na putu a nkeu nesmam da zgazim i zaobidjem je ili pre nego sto uradim nesto(pogotovo u tom sportu.)moram da se krstim ili da ispricam neku izmisljenu molitvu ili jednom ili 5 puta nista izmedju.A letos sam imao i zamisao da je moj ceo zivot izmisljen da sam mozda pravi ja u komi i ovo sve zamisljam da je svet ko zna kolko drugaciji a da je ovo sve stvorila moja masta i tako al vise toga nema.

I hteo bi da vas pitam dali je to sizofrenija nesto dugo i sta(pogotovo moj sadasnji problem) i kako bih mogao sebi da pomognem.inace juce sam razgovarao sa roditeljima o tome ali sam im ispricao samo onako povrsno neke detalje sam izmenio jer mislim da nebi razumeli.

Imate li vi neki predlog i jel znate mozda koj ja to problem imam.Hvala unapred z:)

nije to ništa;)
 
Citao si bibliju,od toga svako ko procita skrene. Ako vec znas da su izmisljoine i tripovi zasto ih hranis i radis ono sto je izmisljeno? Nauci da setas i uypravljas mislima,a ne oni tobom ili u prevodu misli sta hoces,ma koliko ludo bilo, ali nikada ne moj da uradis ono sto ti se kaze u glavi pogotovu ako znas da to nije normalno!
 
arvena
Re: Sizofrenija POMOC

Sve sto ti je napisao vitez Koja je tacno.
Znaci, pod hitno kod skolskog psihologa ili ako neces tamo, kod psihijatra pri nekoj bolnici.
Znam sta pisem, poslusaj me.

Ajde videcu sad na pocetku drugog polugodista.Posto vec imam zakazano kod skolskog psihologa zbog nekih problema u skoli sto sam pravio.Pa cu videti da probam da popricam malo snjim o tome.
 
arvena
Re: Sizofrenija POMOC

Sve sto ti je napisao vitez Koja je tacno.
Znaci, pod hitno kod skolskog psihologa ili ako neces tamo, kod psihijatra pri nekoj bolnici.
Znam sta pisem, poslusaj me.

Ajde videcu sad na pocetku drugog polugodista.Posto vec imam zakazano kod skolskog psihologa zbog nekih problema u skoli sto sam pravio.Pa cu videti da probam da popricam malo snjim o tome.

Dobro je da si ovo sto ti se desava ozbiljno shvatio. I nemoj ono ``Ajde videcu...`` nego odmah kad pocne drugo polugodiste.
Veruj mi zaista znam sta govorim jer sam zavrsila psihologiju, ne pricam napamet.
Ne boj se psihijatra odn. psihologa, on samo moze da ti pomogne i da te nauci kako sam sebi da pomognes.
Hvala ti sto si mi odgovorio na post.
Samo hrabro. Kad znas da nesto nije OK, vec si na pola puta od izlecenja.
 
To je adolescentni anksiozni poremećaj - najvjerovatni je OKP-opsesivno-kompulzivni. Adolescencija je period kad se ovakvi poremećaji počinju javljati. Oni se mogu ublažiti edukacijom,psihoterapijom i/ili farmakoterapijom.
Psihoze nisu svjesne svog problema; nemaju uvid u svoje stanje, zato mi ovo više liči na anksiozni/e poremećaj/e.
 
To sto kazes da mislis da te neko prati mogu biti simptomi sumanute psihoze a sto se tice toga da moras da uradis nesto a ako ga ne uradis osecas nelagodnost bi mogao biti opsesivno kompulsivni poremecaj. Sve to se moze javiti u shizofreniji. Mada su za klasicnu shizofreniju karakteristicne halucijacije ,najcesce auditivne. Sto se tice tih simptoma sto navodis oni se ponekad mogu javiti i kod mentalno zdravih osoba a da li su patoloski najbolje ce utvrditi psihijatar. Zato ti je najbolje da odes kod psihijatra.

:deda::deda::deda:

...da ne bih pisao isto....Hajde decko pravac u ordinaciju ako ne moze drzavnu odmah onda u privatnu odmah.....Vec sutra se mozes probuditi i misliti da si Neo iz Matrixa pa pozelis da skaces sa zgrade na zgradu ili dobijes komplulsivno opsesivnu naredbu da moras svakog treceg coveka da pljunes, zakoljes ili tako nesto.....

Dok ti cekas stanje se pogorsava, da se popravi samo od sebe nece jer svaki sistem tezi haosu !
z:poz:

Aj pa javi sta ti rekli i kako ti je....tj pisi ovde svakog drugog-treceg dana, zanimljivo je proucavati uzivo neki primerak preko foruma.
 
Citao si bibliju,od toga svako ko procita skrene. Ako vec znas da su izmisljoine i tripovi zasto ih hranis i radis ono sto je izmisljeno? Nauci da setas i uypravljas mislima,a ne oni tobom ili u prevodu misli sta hoces,ma koliko ludo bilo, ali nikada ne moj da uradis ono sto ti se kaze u glavi pogotovu ako znas da to nije normalno!

Bravo za recenicu, tako kratka a tako istinita...Dao bih ti reputaciju ali ne dozvoljava sistem jer moram nekom drugom da dan, a sta da radim kad reeetko ko zasluzi reputaciju po videjenju bRu zLi-ja...

Neko manje neko vise, ali jeste tacno da ljudi malo skrenu 100% !

Cccc a ja bi tu majku prebio.....Sta bre ona ima da cita malom detetu tako teske, velike i zastrasujuce stvari kao sto je Biblija, koja je puna i nekih Djavola, Satana, demona vestica itd.....

Deca nisu za veru bre!!!! Pustite decu da odrastu i da sazru pa im onda dajte izbor da li ce imati veroispovest i to koju!

A ne da im ispirate mozak od malena i da im bukvalno nesto gurnete u glavu!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Tako sam i ja imao trip (bio sam 3 razred mislim) kao da se prekrstim i da promumlam u sebi nesto, nije bas molitva ali nesto ima veze sa Bogom :D i to sam morao da promumlam 4 puta :D i tako svaki put, kao ako to ne uradim onda cu dobiti keca na kontrolnom is matematike, bilo je i ozbiljnih namera sa tim glupostima ali ne bih sada o tome.. (i to je trajalo par meseci), i posle sam razmisljao o tome, ju Boze koji sam ja kreten sta ja pricam, sto se uopste krstim i pricam ta sranja i vremenom sam prestao.. Sve ti je to jedna velika GLUPOST!!!

i to kada hodas pa mislis da ako zgazis na to mesto nesto ce se desiti tvojim bliznjima ili tebi, to je zabluda, nemoj da mislis o tome.. Kad ti se sledeci put to bude desilo ti namerno zgazi i nista se nece desiti, nemoj piti pi cka moras to uradis..

razmisli malo o tome i prestaces odma sutra..

samo nemoj da mislis o tim stvarima, ja sam to tako prekinuo :)

bru zli procitaj Bibliju ;)
 
Poslednja izmena:
Evo ne znam kako da pocnem temu al evo.I molim vas da obavezno procitate jer mi je bitno.

Imam 14 godina i zadnjih 3 meseca imam malo veci problem.To jest umislio sam da me neko prati,spijunira,onemogucava me u necemu pa cak i kontrolise.Cak sam poceo i da sumnjam na neke drugove sa kojima sam ranije imao neke manje rasprave a i na neke sam kojima sam stalno bio super.To jest kada vidim nekog coveka,zenu nije ni bitno imam tripove da me taj neko prati spijunira i onemogucava me da uradim sta sam zamislio pogotovo u sportu kojim se bavim.tako u zadnje vreme odem do iza coska da vidim dal me neko nadgleda i tako.a ponekad i kad sam u zatvorenoj prostoriji imam osecaj da me neko od negde gleda i baca mi neku magiju de znam.Cak sam u jednom trenutku posumnjao i na mamu da se to neko zamenio sa njom i da to nije ona.Ovaj problem sam imao i ranije ali nije bio toliko izrazen pre mi se javio onako blago ponekad a sad je skoro non-stop.Sada mi dosta smeta jer sam poceo retko kome da verujem i pocinjem da sumnjam i na ljude koje nikad ranije nisam video.

Citao sam malo po internetu o sizofreniji i tako tome i neznam sta da mislim inace ovako sad kada pisem o tome taj problem mi i ne deluje toliko realan.Ali nekada kad sam sam me obuzima ogromni strah od svega toga.

A evo neke tripove koje sam imao kada sam bio mali ako uopste imaju neke veze sa ovim sad.
Kada dok sam bio mali mi je mama kupila bibliju ja sam bio umislio da sam sin boziji to nikome nisam pricao ali kada je dedu bolela glava secam se da sam pokusavao mislima da ga izlecim i tako.
U prvom,drugom razredu kada sam lepo naucio slova imao sam trip da sve sto smislim napisem bilo da je to neka pesmica bilo kakva bezvezna recenica nepostojeca rec ili nesto trece.
Kao mali posto imam izuzetno bujnu mastu sam se uglavnom igrao sam sa sobom ali ne sa igrackama vec bih pustao sam sebi kao neke filmove u glavi i gledao ih glumeo ih i tako znaci kao u transu.
Imao sam i one tripove sto imaju vecina dece vezivao sam se dosta za stvari i plakao bi kad bi ih izgubio kao mali sam se plasio i mraka i tako.

A od skorijih stvari vec nekoliko godina imam na primer trip da moram da zgazim da neku plocicu na putu a nkeu nesmam da zgazim i zaobidjem je ili pre nego sto uradim nesto(pogotovo u tom sportu.)moram da se krstim ili da ispricam neku izmisljenu molitvu ili jednom ili 5 puta nista izmedju.A letos sam imao i zamisao da je moj ceo zivot izmisljen da sam mozda pravi ja u komi i ovo sve zamisljam da je svet ko zna kolko drugaciji a da je ovo sve stvorila moja masta i tako al vise toga nema.

I hteo bi da vas pitam dali je to sizofrenija nesto dugo i sta(pogotovo moj sadasnji problem) i kako bih mogao sebi da pomognem.inace juce sam razgovarao sa roditeljima o tome ali sam im ispricao samo onako povrsno neke detalje sam izmenio jer mislim da nebi razumeli.

Imate li vi neki predlog i jel znate mozda koj ja to problem imam.Hvala unapred z:)
U pitanju je svakako neuroza koja može prerasti u nešto ozbiljnije. U svakom slučaju treba da ideš kod psihologa. Nezavisno od toga treba da jačaš svoju volju (ego) i da ne dozvoljavaš sporednim mislima da upravljaju tobom . Bitno je da je očuvan odnos prema realnosti , samo to treba da jačaš . Što se tiče uzroka , ovako iz prve ruke teško je znati, ali priče iz detinjstva mogu biti od koristi za nekoga ko sa tobom provede duži vremenski period i poznaje tvoju životnu situaciju. A kakvi su ti snovi , pričaj nam o tome malo ?, možda tu ima nešto zanimljivo.
 
decko, malo vise rada na sebi, ja sam se zajebao pa da mi je se vratiti bilo bi sjajno, tu prekidaj sve! znaci nista dalje radi na sebi slusaj vise sebe i tako ;) autosugestija ttreniraj i sto je najbolje iskazuj svoje misljenje, savet!
 
To sto kazes da mislis da te neko prati mogu biti simptomi sumanute psihoze a sto se tice toga da moras da uradis nesto a ako ga ne uradis osecas nelagodnost bi mogao biti opsesivno kompulsivni poremecaj. Sve to se moze javiti u shizofreniji. Mada su za klasicnu shizofreniju karakteristicne halucijacije ,najcesce auditivne. Sto se tice tih simptoma sto navodis oni se ponekad mogu javiti i kod mentalno zdravih osoba a da li su patoloski najbolje ce utvrditi psihijatar. Zato ti je najbolje da odes kod psihijatra.

Sve stoji sto si napisao, samo ne bih ga ja plasio da se radi o sizofreniji jer ona spada u psihoze a znamo da su one mnogo opake u odnosu na neurozu.
OKP definitivno ima e sada sto ima misli da ga neko prati isto moze biti prisilna misao nekakav simptom neuroze.
Ako ima neurozu a ne psihozu onda je izvukao manje zlo.

A njemu bi savetovao sa obzirom na godine koje ima za pocetak detaljno da isprica roditeljima kakav ima problem , e sad ako su mu roditelji zatucani nece mu mnogo pomoci, skolski psiholog moze da mu pomogne ali ako je i on obican lelemud kakvi rade po skolama dzaba i to.
Glavno sto moze da uradi za sada da digne "buku", roditeljima i skolskom psihologu ma kakvi bili, da ima zdravstveni problem.

E sad moj dalji savet posle te"buke" da se obrati psihijatru a ne psihologu, jer psiholog nema znanje, ne moze da vodi psihoanalizu, terapiju i da prepisije lekove kao psihijatar.
Ako mu roditelji mogu omoguciti da ide privatno psihijatru to bi bilo najbolje jer ima mogucnost da izabere dobrog doktora sa znanjem i koji je kvalitetan u odnosu na "lutriju" ako ode kod drzavnog, jer znamo i tamo rade lelemudi koji nemaju strpljenja i koji bi ga samo drogirali a ne lecili.
Najbitnije je da sto pre reaguje jer stanje se vremenom moze pogorsati i preci cak u teze poremecaje i nepovratno stanje. Znaci sada je sve na njemu, jer je to pitanje koliko ima hrabrosti i snage da sto pre reaguje. Nije lako roditeljima i okolini objasniti takve stvar pogotovo sto zivimo u Srbiji i zatucanom drustvu. Ali mora biti hrabar, znaci mora,nema drugog izbora
 
Evo ne znam kako da pocnem temu al evo.I molim vas da obavezno procitate jer mi je bitno.

Imam 14 godina i zadnjih 3 meseca imam malo veci problem.To jest umislio sam da me neko prati,spijunira,onemogucava me u necemu pa cak i kontrolise.Cak sam poceo i da sumnjam na neke drugove sa kojima sam ranije imao neke manje rasprave a i na neke sam kojima sam stalno bio super.To jest kada vidim nekog coveka,zenu nije ni bitno imam tripove da me taj neko prati spijunira i onemogucava me da uradim sta sam zamislio pogotovo u sportu kojim se bavim.tako u zadnje vreme odem do iza coska da vidim dal me neko nadgleda i tako.a ponekad i kad sam u zatvorenoj prostoriji imam osecaj da me neko od negde gleda i baca mi neku magiju de znam.Cak sam u jednom trenutku posumnjao i na mamu da se to neko zamenio sa njom i da to nije ona.Ovaj problem sam imao i ranije ali nije bio toliko izrazen pre mi se javio onako blago ponekad a sad je skoro non-stop.Sada mi dosta smeta jer sam poceo retko kome da verujem i pocinjem da sumnjam i na ljude koje nikad ranije nisam video.

Citao sam malo po internetu o sizofreniji i tako tome i neznam sta da mislim inace ovako sad kada pisem o tome taj problem mi i ne deluje toliko realan.Ali nekada kad sam sam me obuzima ogromni strah od svega toga.

A evo neke tripove koje sam imao kada sam bio mali ako uopste imaju neke veze sa ovim sad.
Kada dok sam bio mali mi je mama kupila bibliju ja sam bio umislio da sam sin boziji to nikome nisam pricao ali kada je dedu bolela glava secam se da sam pokusavao mislima da ga izlecim i tako.
U prvom,drugom razredu kada sam lepo naucio slova imao sam trip da sve sto smislim napisem bilo da je to neka pesmica bilo kakva bezvezna recenica nepostojeca rec ili nesto trece.
Kao mali posto imam izuzetno bujnu mastu sam se uglavnom igrao sam sa sobom ali ne sa igrackama vec bih pustao sam sebi kao neke filmove u glavi i gledao ih glumeo ih i tako znaci kao u transu.
Imao sam i one tripove sto imaju vecina dece vezivao sam se dosta za stvari i plakao bi kad bi ih izgubio kao mali sam se plasio i mraka i tako.

A od skorijih stvari vec nekoliko godina imam na primer trip da moram da zgazim da neku plocicu na putu a nkeu nesmam da zgazim i zaobidjem je ili pre nego sto uradim nesto(pogotovo u tom sportu.)moram da se krstim ili da ispricam neku izmisljenu molitvu ili jednom ili 5 puta nista izmedju.A letos sam imao i zamisao da je moj ceo zivot izmisljen da sam mozda pravi ja u komi i ovo sve zamisljam da je svet ko zna kolko drugaciji a da je ovo sve stvorila moja masta i tako al vise toga nema.

I hteo bi da vas pitam dali je to sizofrenija nesto dugo i sta(pogotovo moj sadasnji problem) i kako bih mogao sebi da pomognem.inace juce sam razgovarao sa roditeljima o tome ali sam im ispricao samo onako povrsno neke detalje sam izmenio jer mislim da nebi razumeli.

Imate li vi neki predlog i jel znate mozda koj ja to problem imam.Hvala unapred z:)

jedan pouzdan lek za sizofremiju su izmislili ljudi jos pre desetak hiljada godina a zove se SEX SA ZENOM znaci sine nadji nesto jebi ili ako nemoz da nadjes pocni malo da mastis macora jer cesto je slucaj pojave sizofremije kod mladih nedostatak zadovoljavanja svoje potrebe za sexom
 
Ја исто имам 14 година мада немам такве проблеме.Ово што си поменуо да некад мислиш да је ово све измишљено и да си прави ти у коми исто и ја некад помислим.
Ја мислим да би требало да нађеш девојку и то би ти одвукло мисли са тих ствари које те муче,100%

ja imam tlinaest i ne lazumem o cemu vi to plicate
 
Savetovao bih ti razgovor sa strucnim licem.
Realno, niko nema razloga da te progoni ili sta vec, vec trebas da naucis da se takvih misli oslobodis, a u tome ti strucno lice moze pomoci.
Sto se moltiva tice, kao i plocica, to lici na ono sto su drugi rekli OCD, OKP. Cisto radi igre, probaj da ne stajes na te plocice, ili da ne izgovoris tu moltivu. Nista se nece dogoditi stanes li na plocicu ili ne, sve ce se odigrati apsolutno isto bez imalo promena, nece se nista lose dogoditi, neces "izgubiti" kontrolu.
 

Back
Top