Siptari nestaju: Kosovo će napustiti 50-60.000 ljudi do kraja godine!

"Vekovni krvi neprijatelji"?! Kada su se to Hrvati i Srbi sukobili prije 20. stoljeća?

Prvi put ste nas ubijali 1914. kao kerovi austrougarske vojske. Isticali ste se u zverstvima po srpskim seljacima Macve i Podrinja..


To je 20ti bio vek. Sad je vec 21 znaci duze od 100 godina nas ubijate, proterujete, genocidisete. Sto za vas racun, sto za racun drugih....
 
Prvi put ste nas ubijali 1914. kao kerovi austrougarske vojske. Isticali ste se u zverstvima po srpskim seljacima Macve i Podrinja..


To je 20ti bio vek. Sad je vec 21 znaci duze od 100 godina nas ubijate, proterujete, genocidisete. Sto za vas racun, sto za racun drugih....
Alo, tudume! :hej: Pročitaj opet moje pitanje pa onda odgovori! ;)
 
Sve manje srpskih krvnika na Balkanu je svakako vest za radost.
Koliko ima stanovnika, uopšte ne znači da će SNS-ovcima biti dozvoljena agresija na tu teritoriju.

Primera radi ako Hrvatska bude imala samo 5 stanovnika, i dalje bi svaki agresor na nju bio Spržen od strane svemoćnih nato HIMARS-a.

Spao si na "čekanje da ostali korisnici lifta odu, pa da ti pozoveš," a sad te ja još informišem da ti strategija neće upaliti. :(
 

Siptari nestaju: Kosovo će napustiti 50-60.000 ljudi do kraja godine!​


Stručnjaci procenjuju da će do kraja godine Kosovo napustiti 50 do 60.000 ljudi, zbog loših ekonomskih uslova, što će dovesti do nedostatka radne snage.

Samo prošle godine prema podacima Agencije za statistiku Kosova (ASK) emigriralo je 42.728 ljudi, prenosi Ekonomija onlajn.

Normalno je verovatno da će se taj broj još više povećati jer je malo verovatno da ćemo imati intenzivan razvoj, a liberalizacijom viza Kosovo će biti prazno. Još samo jedan podatak, prošle godine, koliko ja znam, Kosovo je napustilo 400 lekara. Ubuduće ćemo ostati bez lekara. Ova migracija naše omladine predstavljaće manjak radne snage u budućnosti", objašnjava Ljimani.

Glavni razlozi zbog kojih mladi odlaze su ekonomske, socijalne i pre svega nacionalne prirode, a kako je Ljimani rekao prirodni priraštaj prošle godine bio je 14.000 u odnosu na 1989. godinu kada je bio 47.000 ljudi.

On smatra da će doći doći do depopulacije.

"Pored toga što je stanovništvo Kosova počelo da stari, socijalni problemi utiču na mlade ljude da ne stvaraju porodice upravo u odsustvu socijalnih problema. Na ovaj način, korak po korak, omladina se smanjuje, a stanovništvo Kosova stari. Statistički tačan podatak, 1989. godine prirodni priraštaj, odnosno razlika između nataliteta i mortaliteta na Kosovu je bio 47.000 ljudi, dok je 2021. godine ovaj prirodni priraštaj pao na 14.000 ljudi. Ako ovaj trend dovede do migracije, a pitanje odlaganja brakova ne dođe do starosti, imaćemo i depopulaciju Albanaca na Kosovu", kazao je on, prenosi Kosovo onlajn.

Ekonomski stručnjak Ljavdim Hamidi rekao je za Ekonomiju onlajn da će se egzodus građana nastaviti i to zbog loših uslova.

Prema njegovim rečima, broj izbeglica sa Kosova biće između 50.000 i 60.000 hiljada ljudi.

"Pratio sam slučaj odlaska 2013. i 2015. godine. Oko 100.000 ljudi je negde otišlo, uglavnom ljudi koji nisu imali posao. Sada je najgore što ljudi sa fakultetima odlaze i to je najveći problem Kosova. Verujem da ako su prošle godine dobili 34.000 nemačkih viza, ove godine će to biti mnogo više, skoro 50.000 ili 60.000 onih koji će otići i tako će Kosovo ostati bez stručnog kadra", kaže Hamidi.

On je objasnio da Kosovo šalje stručnjake, posebno lekare u Nemačku, dodajući da priprema lekara specijaliste državni budžet košta 200 hiljada evra.

"Negde ima oko 43.000 ljudi koji su otišli da rade van Kosova. Odlaze zbog loših uslova, lekari odlaze zbog malih plata, medicinske sestre i zanatlije koje imaju veoma veliko tržište u Nemačkoj. Naša najveća greška je što priprema lekara specijaliste košta kosovski budžet negde oko 200 hiljada evra, a mi to opraštamo Nemačkoj jer je njihova plata 600 evra", dodaje on.

Što se tiče posledica, kaže da će Kosovo stati bez lekara, bez inženjera, arhitekte i profesionalaca u raznim oblastima.

"Iz Lekarske komore je rečeno da je prosečna starost lekara u Kliničkom centru preko 50 godina. U međuvremenu, nemamo nove kadrove jer oni odlaze, a to se dešava i sa drugim profesijama, sa inženjerima, arhitektama i otići će svi oni koji vide bolju priliku u Nemačkoj. Jedini način da ih zaustavimo je da im ponudimo bolje uslove na Kosovu", zaključio je Hamidi.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/kosovo-ce-napustiti-50-60-000-ljudi-do-kraja-godine-2179394


Vreme radi za nas braco i sestre.

Siptara je sve manje i manje na Kosmetu.

Ovim trendom za 20 godina nece ih biti vise od 200.000 na Kosmetu .

Dogodine u Prizrenu!

komsiu na aparatima :super:


115270864362c00bfae725c020967698_w640.jpg
Имамо у Србији годишње пола милиона абортуса... Пола милиона деце би трчкарало улицама да их нису убили. А где су још економске миграције? Срећом Србија није ЕУ остали би само старци у Србији и ови сендвичари напредни.
 
Имамо у Србији годишње пола милиона абортуса... Пола милиона деце би трчкарало улицама да их нису убили. А где су још економске миграције? Срећом Србија није ЕУ остали би само старци у Србији и ови сендвичари напредни.
Smanji malo....
ima previše abortusa ali svakako nije pola miliona :ok:
 

Popis 2022.​

U Republici Srbiji, od 1. do 31. listopada 2022. godine, održat će se Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2022. Tim povodom Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji provodi javnu kampanju pod nazivom „Znam tko sam!“ koja ima za cilj ponuditi ključne informacije o predstojećem popisu i potaknuti pripadnike zajednice na jasno izjašnjavanje o svom nacionalnom identitetu, materinskom jeziku i vjeroispovijesti.

Na predstojećem popisu ostavljene su otvorene rubrike (bez ponuđenih odgovora) u koje će popisivač elektroničkim putem unositi podatke o nacionalnom i vjerskom opredjeljenju stanovnika Republike Srbije.

To znači kako će se hrvatskoj nacionalnoj manjini, koju zastupa HNV, pribrojiti samo oni koji se na popisu izjasne kao „Hrvat(ica)“, koji posvjedoče kako njihovi govori i narječja (bunjevački, šokački, srijemski; ikavica) pripadaju „hrvatskom jeziku“ kao njihovom materinskom jeziku, a pod vjeroispovijest upišu „rimokatolik“ kao termin koji se odnosi na pripadnost Katoličkoj Crkvi. U drugim slučajevima stvarat će se zasebne kategorije na koje neće polagati pravo ni HNV ni Katolička Crkva („Šokac“, „Hrvat – Šokac“, „Srijemac“, „Bunjevac“, „Hrvat – Bunjevac“, „katolik“ i sl.).

HNV, krovna institucija i zastupničko tijelo Hrvata u Republici Srbiji, ohrabruje i potiče sve Hrvate u Republici Srbiji, pripadnike triju velikih subetničkih skupina Srijemaca, Bunjevaca i Šokaca da svojim hrabrim i jasnim izjašnjavanjem utječu na očuvanje vlastite baštine, kulture, govora, običaja, osiguraju budućim naraštajima veća prava s područja obrazovanja, kulture, službene uporabe jezika i pisma i informiranja te omoguće nastavak društvenog, političkog, gospodarskog i ekonomskog razvoja hrvatske zajednice, imajući u vidu svakovrsnu podršku HNV-a, matične države Republike Hrvatske te nadležnih institucija Republike Srbije.

Za sve informacije o aktivnostima HNV-a vezanima uz predstojeći popis, nejasnoće i pitanja djelatnici HNV-a stoje na raspolaganju, a kontakt možete pronaći ovdje.



Gdje god da jesam, znam tko sam!

Hrvat(ica) – hrvatski jezik – rimokatolik
 

Popis 2022.​

U Republici Srbiji, od 1. do 31. listopada 2022. godine, održat će se Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2022. Tim povodom Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji provodi javnu kampanju pod nazivom „Znam tko sam!“ koja ima za cilj ponuditi ključne informacije o predstojećem popisu i potaknuti pripadnike zajednice na jasno izjašnjavanje o svom nacionalnom identitetu, materinskom jeziku i vjeroispovijesti.

Na predstojećem popisu ostavljene su otvorene rubrike (bez ponuđenih odgovora) u koje će popisivač elektroničkim putem unositi podatke o nacionalnom i vjerskom opredjeljenju stanovnika Republike Srbije.

To znači kako će se hrvatskoj nacionalnoj manjini, koju zastupa HNV, pribrojiti samo oni koji se na popisu izjasne kao „Hrvat(ica)“, koji posvjedoče kako njihovi govori i narječja (bunjevački, šokački, srijemski; ikavica) pripadaju „hrvatskom jeziku“ kao njihovom materinskom jeziku, a pod vjeroispovijest upišu „rimokatolik“ kao termin koji se odnosi na pripadnost Katoličkoj Crkvi. U drugim slučajevima stvarat će se zasebne kategorije na koje neće polagati pravo ni HNV ni Katolička Crkva („Šokac“, „Hrvat – Šokac“, „Srijemac“, „Bunjevac“, „Hrvat – Bunjevac“, „katolik“ i sl.).

HNV, krovna institucija i zastupničko tijelo Hrvata u Republici Srbiji, ohrabruje i potiče sve Hrvate u Republici Srbiji, pripadnike triju velikih subetničkih skupina Srijemaca, Bunjevaca i Šokaca da svojim hrabrim i jasnim izjašnjavanjem utječu na očuvanje vlastite baštine, kulture, govora, običaja, osiguraju budućim naraštajima veća prava s područja obrazovanja, kulture, službene uporabe jezika i pisma i informiranja te omoguće nastavak društvenog, političkog, gospodarskog i ekonomskog razvoja hrvatske zajednice, imajući u vidu svakovrsnu podršku HNV-a, matične države Republike Hrvatske te nadležnih institucija Republike Srbije.

Za sve informacije o aktivnostima HNV-a vezanima uz predstojeći popis, nejasnoće i pitanja djelatnici HNV-a stoje na raspolaganju, a kontakt možete pronaći ovdje.



Gdje god da jesam, znam tko sam!

Hrvat(ica) – hrvatski jezik – rimokatolik
Tema su šiptari.
 

Back
Top