Синиша Љепојевић разоткрио Вучића: Заједно са Куртијем Србија на страни Украјине

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548
1693176512336.png



Синиша Љепојевић разоткрио Вучића: Заједно са Куртијем Србија на страни Украјине


У Атини је, према саопштењу, поновљен став о одбрани територијалног интегритета Украјине. То је и кључни апсурд – брани се територијални интегритет Украјине, а на скупу седи и премијер албанских власти Косова Аљбин Курти који симболизује непоштовање територијалног интегритета Србије.



26.08.2023.

Самити Европске уније и земаља које су постале Западни Балкан се одржавају већ двадесет година. Сваке године се понавља обећање да ће те земље постати чланице европске интеграције и да без њих Европска униј није комплетна али се то ипак још није десило. Ти самити су тако одавно потпуно бесмислени али најновији, мада неформални, скуп у Атини је и апсурдан.
Прво, то уопште, макар и неформалан, није био самит Европска унија и Западни Балкан. Тај формат је само искоришћен за промоцију Украјине, тачније њеног председника Владимира Зеленског, и Молдавије као „европских земаља“ и за понављање већ виђене реторике против Русије. То је био изнад свега антируски скуп. Недостајао је још само генерални секретар НАТО савеза Јенс Столтенберг.


Друго, у Атини је, према саопштењу, поновљен став о одбрани територијалног интегритета Украјине. То је и кључни апсурд – брани се територијални интегритет Украјине, а на скупу седи и премијер албанских власти Косова Аљбин Курти који симболизује непоштовање територијалног интегритета Србије. И што је још горе, један од услова Србији за евентуално чланство у Европска уније је и признање Косова и да се одрекне свог територијалног интегритета. То је апсурдно и увредљиво.


У том духу је и статус главне звезде скупа Владимира Зеленског, па се стиче утисак да је због њега све и организовано. Није било довољно да се Зеленски, који је, успут, на још једној европској пропагандној турнеји, појави у Атини и тако помогне перцепцији да је Западни Балкан против Русије а на страни Запада него су и сви учесници морали да појединачно и разговарају са њим, у „четири ока“. Не само да се рукују са њим него и да свако и посебно искаже своју верност, лојалност Зеленском као некој врсти божанства.


Утисак је да је ипак највише одушевљен сусретом са Зеленским био председник Црне Горе Јаков Милатовић који је, према његовом саопштењу усхићено, поручио да ће Украјина у Црној Гори увек имати пријатеља, и да ће, као и до сада, пружати свЕвропска унијкупну политичку подршку укључујући и евроатлантско опредељење грађана Украјине. Као у црногорским читуљама. Саопштено је да је Зеленски позвао Милатовића да посети Кијев где би био потписан споразум о пријатељству и сарадњи двеју земаља.


У заједничкој Декларацији коју су прихватили сви учесници се издвајају тачка 1 у којој се упозорава да је „руска инвазија на Украјину кључни тренутак за Европу, и да ствара нови ниво свести о заједничким принципима, јединству и заједничкој будућности унутар Европске уније“, и тачка 2 у којој се изражава „непоколебљива подршка независности, суверенитету и територијалном интегритету Украјине заснованим на вредностима демократије и владавине права“.


Многи су, међутим, склони да иза пропаганде у скупу у Атини виде и неке друге поруке.
Овога пута су била и два нова госта: Молдавија и Украјина па се све тумачи као неформални „самит о проширењу Европска уније“. Поред антируске политике присуство ових земаља се доводи и у везу са једном другом игром. У Европска униј је актуелна тема такозваног „капацитета пријема“ нових чланица.


Наиме, тврде дипломате, није више питање пријема нових чланица, него како ће Европска унија функционисати у том повећаном формату. Француска и Немачка су већ основале радну групу која би своја размишљања требало да објави у септембру после чега ће у октобру у шпанском граду Гранади бити одржан самит још увек нејасног француског пројекта Европске политичке заједнице, која је шира од Европска уније. А о „капацитету пријема“ би требало да се расправља на самиту Европска уније у децембру.


Када се у бриселским круговима говори о тој новој идеји „капацитета пријема“ она се обично назива „Европска унија 35“. Другим речима о 35 земаља чланица. А тренутно је 10 кандидата. Пошто Европска унија има 27 чланица то значи да две земље нису у плану. Можда би састав присутних у Атини могао да пружи одговор које би то земље могле да буду.


1693176731074.png



Реалност је, међутим, другачије и евентуално проширење би могло да наиђе на озбиљне проблеме због билатералних односа земаља.


Као илустрација би могао да послужи и проблем са недоласком Албаније на самит. То је била велика сенка скупа. Албански премијер Еди Рама није био ни позван. Грчка, која је организатор самита, звала је једног његовог саветника али је он одбио да дође. Рама није позван због хапшења Алфреда Фредија Белерија, који је оптужен да је куповао гласове на изборима за градоначелника града Химаре, на југу Албаније, на којима је и победио. Белери је бивши држављанин Грчке и био је на листи странке грчке мањине.


У Атини је било 11 лидера балканских земаља. Нико није био из водећих земаља Европска уније па су од „Европљана“ били само председник Европског савета и председница Европске комисије Шарл Мишел и Урсула фон дер Лајен. Они додуше имају звучне функције али су у реалности више симбол деструкције него моћи.



У наглашеном антируском духу скупа у Атини у најделикатнијем положају је била Србија. Иако Србија није увела санкције Русији, перцепција у политичким круговима Европска уније је да се Србија подршком Декларацији самита ипак сврстала против Русије. Декларација, међутим, има неформални карактер и нема никакву правну важност. Али, савремени политички свет ипак функционише на перцепцији. Приметно је да званични Београд улаже много енергије да објасни и на неки начин одбрани оно што је урађено у Атини што буди многе сумње.


zelenski aleksandar vučić foto Aleksandar Roknić



Тога су наравно свесни и у политичкој Србији па се у разним објашњењима дешавања у Атини ипак осећа извесна нелагода. За јавност, али и за организаторе самита, посебно је занимљив лични сусрет председника Србије и Украјине. Председник Србије је изјавио да је са украјинским председником имао добар и отворен разговор о свим важним питањима, како за Србију и Украјину, тако и за цео регион и свет. У амбијенту самита тај сусрет је вероватно било немогуће избећи али остаје чињеница да су се срели. То је такозвани европски пут. У накнадним објашњењима у Београду се покушава акценат ставити на напоре да Украјина не призна Косово.


Ваљало би подсетити да није у интересу Украјине да призна Косово јер се и она бори за очување свог територијалног интегритета. Али, истовремено, Кијев може да буде присиљен да то учини. Наиме, планови Запада за окончање рата у Украјини подразумевају да се Украјина одрекне дела своје територије па би признавањем Косова индиректно пристала на те западне планове. У сваком случају, Зеленски не одлучује о томе.


Али изгледа да се разговарало и још о нечему. Два дана после разговора у Атини Србија се обратила такозваној Кримској платформи, форуму који је председник Зеленски основао пре две године а који заговара „ослобођење Крима највероватније војним путем.“


Премијерка Србије Ана Брнабић је у видео-поруци истакла да Србија није нЕвропска унијтрална у односу на патње и да се „саосећа са Украјином и украјинским народом“. Такође, навела је да жели „да потврди спремност Србије да учествује у послератној обнови Украјине“ и да „жели да нагласи нашу спремност да подржимо Украјину на европском путу.“


Изгледа да перцепција из Атине није само перцепција.

cvrsto-rukovanje-vucica-i-zelenskog-na-samitu-u-kisinjevu-capture-20230601-124359_6478769ef0984.png


Иза сцене се ипак нешто дешава а Европска унија и Западни самит у Атини, ма како на брзину и слабо припремљен, био је само још једна, макар и неформална прилика да се одржава ниво антируске пропаганде и одржи привид наводног јединства и подршке Украјини и Зеленском.


Атинска декларација само је афирмација политичких ставова Европска унија према Украјини и питању проширења, али суштински не доноси ништа ново. Још једно сведочанство да политичка елита Европска униј живи у свету који више не постоји. Све је то „рачун без крчмара“.


Реалност је другачија. Запад је, то се сада признаје и на самом Западу, пред поразом у Украјини па је тако неизвесна не само украјинска ратничка политика него и судбина Европска униј а тако и судбине европских политичких елита. Са поразом у Украјини нестаје и сва политичка елита губитника.


У политици је као и у животу, све буде и прође. Али увек нешто остане што се не заборавља и за чиме би се могло зажалити.

link


Па зар то није фантастично?! Стара руософилска гарда разоткрива Чипуљчанина! Браво за госн` Синишу, источњачког мудраца са Sputnjika и Happy_ja!
 
Zapravo Vučić čeka da vidi ko će da pobedi. Približavanje Ukrajini znači da Rusima ne ide dobro.

Руси победили, изгубили, ми ћемо опет бити са западне стране гвоздене завесе.
 
Zapravo Vučić čeka da vidi ko će da pobedi. Približavanje Ukrajini znači da Rusima ne ide dobro.
Srbija je posle 5 oktobra 2000 pretvorena u vazalanu tvorevinu duboke drzave odnosno okultne finacijske oligarhije koja vlada zapadnim svijetom iz sjene
Nakon toga svaka vlada je bila marionetska i kvislinska
Realno Vucic ima manje ovlasti nego sto je Milan Nedic imao 1943
Kad bi pokusao nesto na svoju ruku i odbio poslusnost kao Sloba
Srbija bi bila stavljena pod sankcije ,izolovana ,pokrenuta peta kolona i unutrasnja trenja u samoj Srbiji ,ako to nebi uspjelo onda bi bila bombardovana osiromasneim uranijumom i i krstarecim raketma tomahavk
 
Srbija je posle 5 oktobra 2000 pretvorena u vazalanu tvorevinu duboke drzave odnosno okultne finacijske oligarhije (...)
Ма да, страшна је та англо-америчка дубока држава и њена окултна финанЦијска олигархија (btw видим пратиш излагања Адмирала Лоша!), а иначе је под еспеесовском финансијском олигархијом било фантастично!

1693214752451.png


1693214835352.png


1693214901970.png


1693214994789.png


1693215046390.png


1693215026439.png


1693215095057.png
 
Srbija je posle 5 oktobra 2000 pretvorena u vazalanu tvorevinu duboke drzave odnosno okultne finacijske oligarhije koja vlada zapadnim svijetom iz sjene
Nakon toga svaka vlada je bila marionetska i kvislinska
Realno Vucic ima manje ovlasti nego sto je Milan Nedic imao 1943
Kad bi pokusao nesto na svoju ruku i odbio poslusnost kao Sloba
Srbija bi bila stavljena pod sankcije ,izolovana ,pokrenuta peta kolona i unutrasnja trenja u samoj Srbiji ,ako to nebi uspjelo onda bi bila bombardovana osiromasneim uranijumom i i krstarecim raketma tomahavk
Srbija je posle 5. oktobra krenula prema normalnosti. Nije valjda da žališ za Slobom??!
 
Ne vidim nijedan znak od strane Rusije da im ovo smeta. Uskoro će opet Zaharova i Harčenko reći da opozicija sprema Majdan posle izbora. Onda će opet ekipa Srbin info biti zbunjena.
Da, to je taj večiti rascep u rusofilskoj glavi i nemogućnost da se shvati da su Aca i Ivica glavni ruski igrači u Srbiji a Boško, Dragana i Milica samo pešadinci.
 
Da, to je taj večiti rascep u rusofilskoj glavi i nemogućnost da se shvati da su Aca i Ivica glavni ruski igrači u Srbiji a Boško, Dragana i Milica samo pešadinci.
Нон стоп вичу - издаја... и то политци коју заступају... не знајући да је антиСрбска...:roll:

Која дијагноза...
 
Ne vidim nijedan znak od strane Rusije da im ovo smeta. Uskoro će opet Zaharova i Harčenko reći da opozicija sprema Majdan posle izbora. Onda će opet ekipa Srbin info biti zbunjena.
То ти је кад се шупљоглавац илити букач увати високе политике ко мутав за телефон...

Заглави когнитивну дисонанцију (1=2), креће мантра, а и пратеће емоције да ти ни не треба дрога да их појачаваш... довољна је нова полуинформација
 
1694112158745.png




Supruga predsednika Srbije na samitu u Kijevu, razgovarala sa Zelenskim


Tan2023-09-0707484327_1.jpg


7. septembar/rujan, 2023.


Supruga predsednika Srbije Aleksandra Vučića Tamara Vučić učestvovala je na "Samitu prvih dama i gospode" koji je u Kijevu organizovala supruga ukrajinskog predsednika Olena Zelenska, preneo je RTS 7. septembra.

U okviru samita, Tamara Vučić je učestvovala na panelu čija je tema bila mentalno zdravlje savremenih adolescenata.

Na marginama samita, Tamara Vučić sastala se i sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.

1694112262509.png


"Samit prvih dama i gospode u Kijevu prilika je za brojne susrete na marginama", napisala je Tamara Vučić na društvenoj mreži Instagram uz, između ostalih, fotografiju na kojoj se rukuje i razgovara sa Zelenskim.

Kao specijalni gost, otvaranju samita je prisustvovao i američki državni sekretar Entoni Blinken (Anthony Blinken).

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski razgovarali su u Atini 22. avgusta.

"Osvrnuli smo se na dešavanja u Ukrajini i na Kosovu, a ja sam još jednom istakao da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, što jasno i nedvosmisleno govorimo od početka sukoba", napisao je tada Vučić.

Zelenski je tada na mreži X, nekadašnjem Tviteru, objavio da je imao otvoren i iskren sastanak sa Vučićem.

Srbija je jedna od retkih evropskih zemalja koja se nije pridružila sankcijama koje je EU uvela Rusiji nakon agresije na Ukrajinu u februaru 2022. iako je zemlja kandidatkinja za punopravno članstvo u EU.

Vučić se prethodno neformalno susreo sa Zelenskim 1. juna na samitu Evropske političke zajednice u Moldaviji.
 
1694112549819.png




TAMARA VUČIĆ RAME UZ RAME SA ZELENSKOM! Pozirale zajedno u Kijevu


1694112677566.png


07.09.2023.


Supruga predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Tamara Vučić, učestvovala je na Samitu prvih dama i gospode koji je u Kijevu organizovala supruga ukrajinskog predsednika Olena Zelenska.

1694112697921.png


Tokom samita, koji se ove godine bavio temom mentalnog zdravlja, Tamara Vučić je istakla da je ljubav najbitniji faktor za prevazilaženje svih kriza, uključujući i one mentalne.

Za ovu priliku prva dama Srbije izabrala je crnu, svedenu toaletu, koju je začinila belim bisernim rajfom. Od kada je Tamara otvorila svoj profil na društvenoj mreži Instagram, domaća javnost dobila je priliku da je bolje upozna. Prva dama Srbije često objavljuje fotografije iz privatnog i poslovnog segmenta života, sada je objavila slike iz Kijeva, a njeno modno izdanje svidelo se mnogima.
 
То ти је кад се шупљоглавац илити букач увати високе политике ко мутав за телефон...

Заглави когнитивну дисонанцију (1=2), креће мантра, а и пратеће емоције да ти ни не треба дрога да их појачаваш... довољна је нова полуинформација
Kaži ti koje ono planove vi ziloti imate za nas ostale, Rusi mu dođu sitničica u odnosu na to.
 
  • Haha
Reactions: PA8
1695003067919.png





Susret Vučića i Zelenskog morao je biti neugodan. Zapad je Srbiju na to prisilio


1695003114811.png



Piše: Boris Vukotić
17. rujna 2023.

JOŠ JE U XIX. stoljeću britanski filozof i politički teoretičar John Stuart Mill, jedan od najvećih mislilaca u povijesti klasičnog liberalizma, u svom djelu Razmatranja o reprezentativnoj vladi ustvrdio je da, ako brojnija, ali civilizacijski inferiornija nacija savlada manje brojnu, ali civilizacijski napredniju naciju, onda je to nesreća za ljudski rod te bi je civilizirano čovječanstvo trebalo spriječiti po svaku cijenu. Makar i oružjem.

Mill bez imalo uvijanja eksplicitno navodi carsku Rusiju i potrebu europske civilizacije da je spriječi u osvajanju susjednih država. Dakle, narativ ruskog predsjednika Vladimira Putina o anglosaksonskoj zavjeri protiv njegove države nije bez povijesnog motiva.

Ako se prisjetimo 2014. godine i ruske aneksije poluotoka Krim, zatim trovanja obitelji Skripalj nervnim agensom novičok i to na britanskom tlu, pa svih zakulisnih radnji britanskih i ruskih sportskih djelatnika oko dobivanja domaćinstva svjetskog nogometnog prvenstva 2018. godine (na kraju održanog u Rusiji) te histerične reakcije britanske poslovično „hladne“ političke elite na sve te događaje (čak su i Amerikanci imali blaži pristup u rješavanju problema „Rusija“ od Britanaca), onda postaje sasvim jasno zbog čega je oštrica Putinove anti-zapadne propagande okrenuta upravo protiv Anglosaksonaca.

Mora se biti krajnje objektivan pa reći da, zaista, najveći zagovornici diplomatskih, ekonomskih, trgovačkih i financijskih sankcija bez presedana Ruskoj Federaciji zbog brutalne agresije na suverenitet i teritorijalni integritet susjedne države nisu bili ni Njemačka ili Francuska, na primjer, niti Latinska Amerika, Kina, Indija odnosno Japan (Afrika balansira između dva stajališta premda je bliža ruskom), nego upravo zemlje anglosaksonskih korijena: Velika Britanija, SAD, Kanada, Australija i Novi Zeland.

Gdje su u svemu tome Vučić i Srbija​


Ako se uzme u obzir gore navedeno, te ozbiljne prijetnje pobrojenih predvodnika sankcija Rusiji zbog nepoštivanja ius cogens (imperativnih normi međunarodnog prava) upućenih svima koji zbog različitih pobuda ne žele sudjelovati u izoliranju agresora (u prvom redu Kini, Iranu, Indiji, Sjevernoj Koreji, a u blažem obliku zemljama Latinske Amerike i Afrike), postavlja se pitanje kako je moguće da Srbija izuzev mlakih, retoričkih kritika bude izostavljena s popisa oštrije upozorenih zemalja. Jesu li to možda srpski lobisti ponovo dobro odradili domaći zadatak?

Odmah nakon započinjanja „specijalne vojne operacije“ u Ukrajini, kako ruski dužnosnici imaju običaj nazivati totalnu invaziju susjedne države, u Beogradu je održano nekoliko velikih mitinga potpore Putinu i Rusiji. Na jednom od najvećih, održanom 4. ožujka 2022. godine, dakle neposredno po početku ruskog vojnog djelovanja u Ukrajini 24. veljače, pred nekoliko tisuća ljudi, u organizaciji ekstremno desničarskih pokreta kakvi su „Narodne patrole“ ili „Svetosavski savez Obraz“, mogle su se čuti parole protiv anglosaksonskih agresora (indikativna koincidencija s retorikom ruske propagandne mašinerije), protiv djelovanja NATO saveza odnosno LGBT populacije.

Iako se Republika Srbija 2. ožujka 2022. godine, na sjednici Opće skupštine UN, prihvativši Rezoluciju UN-a kojom se izražava „žaljenje zbog invazije Rusije na Ukrajinu, te od Rusije zahtijeva da odmah prestane s prijetnjom, uporabom sile protiv Ukrajine i očekuje bezuvjetno povlačenje svih njenih vojnih efektiva s teritorija međunarodno priznate države“, zapravo pridružila osudi ruskih vojnih operacija u Ukrajini, ni predsjednik Vučić, ali ni premijerka Brnabić ili bilo tko od prvog ešalona srpskog političkog mainstreama nije u negativnom kontekstu komentirao spomenute desničarske skupove.

Naprotiv, upravo u elektronskim i tiskanim medijima pod direktnom ili indirektnom Vučićevom kontrolom plasirano je do danas na stotine izjava koje su na najbanalnije i najbizarnije načine branile agresorsku politiku Kremlja svaljujući cjelokupnu krivnju za rat na anglosaksonsku bahatost te destruktivnost i tiraniju NATO saveza ili čak nerazumnu, izazivačku politiku ukrajinskog državnog vrha.

Usporedno su srpski ministri, prije svih ekshibicionisti i Vučićevi megafoni poput Vulina i Dačića, patetičnim tonom obećavali kako Srbija nikada neće uvesti sankcije Rusiji jer je ona nepriznavanjem Kosova i blokadom njezinog prijema u UN zadužila srpski narod, te da su istovjerna i istokrvna braća Rusi morali odgovoriti na anglosaksonske provokacije (opet ti zločesti Anglosaksonci).

Što se to za Boga miloga dešava​


I sam Vučić je u nekoliko navrata, što na izvanrednim konferencijama za medije, što preko svojih televizija s nacionalnim frekvencijama, duboko zamišljen, zureći nekud u daljinu (pored kamere ili oka zbunjenog voditelja), vidno potresen, vlažeći suhe usne jezikom ili vodom iz čaše postavljene pred njim, glasom koji bi podrhtavao ovisno od izgovorenih riječi, obećao građanima kako Srbija, dok je on njen predsjednik, nikada neće uvesti sankcije bratskoj Rusiji.

Zbog povijesti, zbog porijekla, zbog pravoslavlja, zbog Kosova. Možda, što ne, zbog plina i Naftne industrije Srbije (NIS), koja je „pod jakim utjecajem ruskih partnera“, veza između dvije bratske crkve, Srpske pravoslavne crkve i Ruske pravoslavne crkve, koje ne priznaju postojanje Pravoslavne crkve Ukrajine odnosno Kijevske mitropolije, prihvaćene od Carigradske patrijaršije (prve među jednakima u pravoslavnom svijetu).

Moguće i zbog toga što je Rusija protiv liberalne demokracije, vladavine prava, jednakosti, pedera (oprostite, dragi čitatelji, na izrazu: mislio sam na homoseksualce, ali moram prenijeti kako te ljude izvorno nazivaju, a neka mi oprosti i Vučić, jer i njemu znaju reći da je *****, a on jadan nije, gdje bi on bio homoseksualac, a i nema ništa protiv njih, mislim tih ljudi, jer je i Ana, „kako se ono kaže da je ne uvrijedim… je li, draga Ana, kako se ono kaže za tebe i tvoje“… a premijerka se usiljeno smješka i odgovara da je lezbijka.

Anglosaksonci, ali i Nijemci i Austrijanci, Francuzi, Talijani, Poljaci i svi ostali koji riskiraju inflaciju i ekonomske nedaće svojih građana zbog sankcija uvedenih Rusiji, gledaju i slušaju spomenute tirade Vučića (barem oni koji su plaćeni da gledaju i slušaju kako bi kreirali vanjsku politiku prema regiji) i ne reagiraju. Na stranu to što je Srbija kao zemlja koja se nalazi u procesu pristupnih pregovora s Europskom unijom dužna svoju vanjsku politiku uskladiti s tekućom vanjskom politikom same Europske unije. Dakle, Anglosaksonci i oni što potječu od njih šute i prave se blesavi: od specijalnih izaslanika SAD-a i UK-a za Zapadni Balkan, Gabriela Escobara i Stuarta Peacha, do američkog veleposlanika u Beogradu Christophera Hilla. A kad Anglosaksonci šute, onda šute i svi ostali.

Grom iz vedra neba​


Usred te znakovite šutnje zapadnih partnera i bjesomučnog ponavljanja srpskih dužnosnika o srpskoj vjernosti braći Rusima, uz povremena okupljanja srpskih desničara s ruskim zastavama i portretima Vladimira Putina, koji bi se pojavili niotkuda i nestali kako su došli a da ih nitko ne opomene ni za prometni prekršaj, kao grom iz vedra neba odjeknula je vijest koju je prenijela novinska agencija Reuters, 12. travnja 2023. godine.

Pozivajući se na klasificiran dokument Pentagona, jedna od najrenomiranijih novinskih agencija na svijetu sa sjedištem u Londonu, UK, objavila je dio povjerljivog dokumenta pod nazivom „Europa – Odgovor na tekući sukob Rusije i Ukrajine“, gdje se navodi kako je Srbija odbila pružiti vojnu obuku ukrajinskim snagama, ali se obvezala da će poslati ubojitu pomoć ili ju je već isporučila. U dokumentu se dalje navodi kako Srbija ima političku volju i vojnu sposobnost da i u budućnosti osigurava oružje za Ukrajinu.

Nakon ovog saznanja Anglosaksonci su bili prinuđeni prekinuti šutnju. Pentagon je rekao kako je sasvim moguće da Ukrajinci jedan dio svog naoružanja nabavljaju iz Srbije mada oni ne raspolažu informacijama o tome „iz prve ruke“, a zatim se u cijelu priču uključilo i američko veleposlanstvo u Beogradu izjavom kako ne mogu komentirati navodne povjerljive informacije, ali da prema njihovim saznanjima „Srbija ne prodaje oružje Ukrajini“.

Oglasili su se i zbunjeni Rusi u liku glasnogovornice ministarstva vanjskih poslova Marije Zaharove koja je „izrazila najdublju zabrinutost zbog vijesti o navodnom naoružavanju Ukrajine od strane Srbije“, te navela da će „Moskva od Beograda zatražiti služben stav u vezi novonastale situacije“.

Vučić i Zelenski u Ateni​


Na dvadesetu godišnjicu Solunske deklaracije donesene na samitu EU – Zapadni Balkan, kada je dogovoreno da je budućnost Balkana u Europskoj uniji, dakle 21. kolovoza 2023. godine, u Ateni su se prvi put od početka rata u Ukrajini susreli na savezništvo prisiljeni saveznici: Aleksandar Vučić i Volodimir Zelenski.

Nakon razgovora dvojica su predsjednika prenijeli dojmove. Razgovarali su „otvoreno i konstruktivno, u prijateljskom tonu“. Sva je prilika da je sugovornicima bilo nepodnošljivo neugodno zbog direktnog susreta. Lakše bi bilo da su razgovarali putem društvenih mreža, na primjer, ili možda preko svojih glasnogovornika.

Jer, može se samo zamisliti što je Vučić rekao Zelenskom ako ga je ovaj upitao kakvo je većinsko raspoloženje srpskog naroda u vezi rata u Ukrajini. Koga Srbi podržavaju? I zašto, na primjer, u Donbasu srpski dobrovoljci ratuju na strani Rusije, a centrom Beograda tisuće ljudi marširaju u znak podrške Putinu, ako službeni Beograd podržava integritet i teritorijalni suverenitet Ukrajine, a Srbi povlače paralelu između otetog Krima ili Donbasa i otetog Kosova?

Zar to nije ista stvar iz perspektive jednog prosječnog srpskog građanina koji ne priznaje neovisnost Kosova, odnosno jednog prosječnog ukrajinskog građanina koji ne priznaje neovisnost Donbasa i Krima? Otkud onda većina Srba na strani Rusije?

Jer ako podržavate akcije Rusije (neovisni Donbas i Krim odnosno njihovo pripajanje Rusiji), onda morate biti suglasni da i Kosovo ima pravo na neovisnost te u konačnici moguće pripajanje Albaniji.

S druge strane mogao je i Vučić pitati sugovornika u svjetlu najnovijih informacija da bi Ukrajina mogla priznati Kosovo kakva je sada to logika. Jer ako priznajete Kosovo kao neovisno, a Srbija misli da je odcijepljeno kršenjem međunarodnog javnog prava, zar nije onda posve logično da i ona prizna pravo Donbasu i Krimu na odcjepljenje.

Bilo kako bilo, na kraju razgovora su, kao i na početku, jedan drugom stisnuli ruku te izrazili zadovoljstvo susretom. Vjerojatno bi za obojicu bilo bolje da je njihovo savezništvo ostalo skriveno od očiju javnosti, zamaskirano šutnjom zapadnih dužnosnika, pregovarača, veleposlanika i dirigiranih analitičara ili klasificiranim dokumentima anglosaksonskih sigurnosnih agencija i vojnih institucija, koji bi sukladno renomeu vlasnika morali biti učinkovitije zaštićeni.
 

Back
Top