Sinestezija cula... Vizualizacija zvuka

Demister

Domaćin
Poruka
3.290
Sinestezija predstavlja mesanje cula, tacnije dozivljavanje neke pojave na drugi culni nacin (kao sto je kod mene slucaj dozivljavanje muzike kao boje)...

Sinestezija ne predstavlja oboljenje vec vecu povezanost culnih receptora u mozgu... Kazu da se na svakih 10.000 ljudi nadje 1 covek koji ima sposobnost sinestezije...

Nisam imao predstavu da i ja imam tu sposobnost dok nisam procitao clanak koji se bavi ovom tematikom iz kojeg su navedene neke stvari gore.

Primetio sam da svaki zvuk u pesmi koji cujem za mene predstavlja drugaciju boju cak i strukturu (dakle ne vidim jasno, vec sliku stvaram u glavi), sto mi sigurno obezbedjuje bolji osecaj kod bavljenja muzikom nego kod nekih mojih vrsnjaka. Kao manji sam svirao klarinet, a sada se amaterski bavim produkcijom (electro house, progressive i D'n'B). Mnogi poznati producenti su imali sposobnost sinestezije.

Ima li jos slucajeva kao sto sam ja i slicnih iskustava? :D
 
Na sta si ti resio da bacis tako nesto. Hendrix je svirao boje pa ti vidi...

U kom smislu da bacim? Na moje bavljenje elektronikom? Pa dobro, elektroniku mnogi spore, ni ja ne smatram da je u rangu sa nekim drugim muzickim zanrovima... Evo planiram da pocnem da sviram gitaru, posto sam odusevljen D'n'B verzijom kakvu predstavljaju Pendulum... Elektronika, punk, rock, progressive... Sve na jednom mestu... :)
 
Citao sam malo o tome. Ne smatram to poremecajem, ali ni preteranim darom.
Muziku danas diktiraju sabloni i dzaba ti i sluh i sve ako ne znas na odgovarajuci nacin podidjes plitkom ukusu vecine. Naravno da ima prostora uvek za alternativu, ali sa Srbijom je to jako tesko.
BTW, dosta cula zna da aktivira kroz meditaciju, ali sigurno ne sa svim tipovima muzike.
 
Citao sam malo o tome. Ne smatram to poremecajem, ali ni preteranim darom.
Muziku danas diktiraju sabloni i dzaba ti i sluh i sve ako ne znas na odgovarajuci nacin podidjes plitkom ukusu vecine. Naravno da ima prostora uvek za alternativu, ali sa Srbijom je to jako tesko.
BTW, dosta cula zna da aktivira kroz meditaciju, ali sigurno ne sa svim tipovima muzike.

Pa da... Npr, dok sam komponovao na FL-u pod nekim pritiskom u svojoj glavi da moram da odradim pesmu na nacin kakav mi je muzicki pravac koji sam slusao odredjivao, nikako mi nije polazilo od ruke. Otkako sam se opustio sve ide kao po loju... ;) ... Nekako je muzika previse dogmaticna danas... Ja sam poceo da se bavim meditacijom, ali klasicnom, anapanasati koncentracija na dah... Ti?
 
meni je recimo zvuk klavira tamno plave boje, baritona sive, a alta svetlo plave :D
i to mi se dešava samo kad uživo to slušam.
poljubac sa njim je žut, a sa ostalim osobama uglavnom različite nijanse plave.
kad slušam massive attack vidim neke zelene i roze oblike.
a ono, nisam pila/pušila/gutala ništa kad sam to viđala :D
desi mi se nekad da osetim miris, pa pomislim "ovo miriše ljubičasto".
kažu da na svakih 200 do 500 osoba dolazi jedan sinesteta.
sinestezija je genetski uslovljena pojava.
tesla i kandinski su bili sinestete (:
i tako.
:manikir:
 
meni je recimo zvuk klavira tamno plave boje, baritona sive, a alta svetlo plave :D
i to mi se dešava samo kad uživo to slušam.
poljubac sa njim je žut, a sa ostalim osobama uglavnom različite nijanse plave.
kad slušam massive attack vidim neke zelene i roze oblike.
a ono, nisam pila/pušila/gutala ništa kad sam to viđala :D
desi mi se nekad da osetim miris, pa pomislim "ovo miriše ljubičasto".
kažu da na svakih 200 do 500 osoba dolazi jedan sinesteta.
sinestezija je genetski uslovljena pojava.
tesla i kandinski su bili sinestete (:
i tako.
:manikir:

Konacno neko kao ja! :D :D :D
 
i nije to tako retka pojava, desava se kod muzicara, ali sporadicno, ne uvek i na svaki zvuk, retko je da neko ima potpun poremecaj, tj da konstantno ima vizualizacije zvuka ili vec neka druga osecanja..
.. ja imam s vremena na vreme, najizrazitija pojava mi je kad me necije pevanje i boja glasa podsecaju na šlag.. ***, totalno suludo :))
slike imam cesto, al to imaju i drugi..
 
i nije to tako retka pojava, desava se kod muzicara, ali sporadicno, ne uvek i na svaki zvuk, retko je da neko ima potpun poremecaj, tj da konstantno ima vizualizacije zvuka ili vec neka druga osecanja..
.. ja imam s vremena na vreme, najizrazitija pojava mi je kad me necije pevanje i boja glasa podsecaju na šlag.. ***, totalno suludo :))
slike imam cesto, al to imaju i drugi..

he,he, `de bas slag:heart:, sad mi se jede:rumenko:
 

Back
Top