Sindrom zaboravljene Bebe

Šesnaestomesečno beba je umrla u automobilu na parkingu kompanije u Francuskoj nakon što je njegov otac zaboravio da je ostavi u jaslice. Umesto u jaslice, muškarac se u utorak odvezao pravo na posao u Saushajm, u Alzasu, blizu nemačke granice, i zaboravio dečaka u automobilu, saopštilo je u sredu kancelarija javnog tužioca u Miluzu. Tek uveče ga je upozorila supruga, koja je htela da pokupi sina iz jaslica, ali ga nije tamo zatekla. Dete je provelo ceo dan neprimećeno u zagrejanom automobilu na suncu. Uzrok smrti će utvrditi obdukcija.

Sa spoljnim temperaturama do 22 stepena u utorak, u automobilu, koji je bio parkiran dalje od hladovine, moglo bi da poraste i do 47 stepeni, objavio je lokalni list "Les Dernieres Nouvelles d'Alsace". Alarmirane službe hitne pomoći samo su konstatovale da je dečak mrtav. O roditeljima su se brinuli psiholozi. Otac je u šoku odveden u bolnicu.

Istraživači govore o sindromu zaboravljene bebe, objavio je list. Prema ovome, 25 odsto svih roditelja bebe ili malog deteta će u nekom trenutku tokom putovanja automobilom potpuno zaboraviti prisustvo deteta - iako retko sa ozbiljnim posledicama.

Prema američkom profesoru psihologije Dejvidu M. Dajmondu, koji je intenzivno proučavao sindrom, stres, nedostatak sna ili promenjene rutine mogu da izazovu zaboravljanje deteta. U mozgu se stvara lažno pamćenje jer se rutinske radnje poput vožnje na posao obavljaju na autopilotu.

25 odsto svih roditelja ‼️

Da li ste nekad zaboravili bebu u autu ❓ na kratko ili momenat ❓

25% roditelja ???????????

Zaboravila ? Na kratko = na momenat = NIKADA.

Ko sve nece "naprcati decu" i ponasati se prema njima kao da su neka igracka , stvar a ne zaboga miloga nasa krv.

p.s. smejanje kao komentar na temu je samo izraz mog besa da svako moze da "naprca" deta lai nije svako rad da bude roditelj.

@RužnaKoLopov Čitam uvodni post i shvatam da sam čitala o dva identična slučaja. Isto su roditelji zaboravili bebe u automobilu kada je bilo jako toplo vreme.
Ne mogu da se setim gde sam čitala, ali jesam..ovo je sada treći slučaj, jedan je bio iz Amerike, zaboravila sam gde je umrla druga beba.

Ostavljali su decu kada su išli u Tržni centar i na još neko mesto gde su se dugo zadržali.

Ja nemam decu, sestra ima i nikada ih ni ona ni zet nisu ostavili ni minut same, ne samo u kolima već i u sobi, kuhinji..

Mene zanima koliko godina ima taj otac iz uvodnog posta? Da li su on i žena kasno dobili dete?

Pitam jer znam za primer u mojoj daljoj porodici. Bračni par je godinama pokušavao da dobije dete. I kada su već hteli da idu na veštačku oplodnju, ta moja sestra je ostala trudna. I bila je sa bebom onoliko dugo koliko joj je trajalo bolovanje.

Počela je da radi, beba je bila u jaslicama. Jednog dana je otišla posle posla sa koleginicom na kafu...i tek tada se setila da joj je dete u jaslicama. Nije popila kafu, odjurila je u vrtić.

Posle je pričala to svima u porodici i osećala se strašno zbog svoje nemarnosti. Ali..naišla je na razumevanje. Bilo je rođaka koji su joj rekli na to nije u redu, ali je bilo više onih koji su rekli " Pa ti nisi navikla na decu, već XY godina ste u braku i sada ste dobili dete".

Ja verujem da je ona zaboravila na dete jer je godinama opušteno živela sa mužem.

Ali... Valjda su se radovali tom detetu.

Mene i sestru tata nikad nije zaboravio u automobilu. Postoji druga anegdota vezana za mog tatu, ali to nije tema.
Ми смо јако касно добили дете. И од тог тренутка ништа није било важније од ње. После 17 година и даље је тако.
Не разумем ту опуштеност и остављање детета у колима, ни на минут.

Nikada ih nigde nisam zaboravljala ni na kratko, ni dok spavam. Kad se
okrenu noću u krevecu, čujem.
Ne mogu da razumem kako se ljudima ovakve gluposti dešavaju. Šta
može da bude bitnije od deteta, pa da to staviš kao prioritet, a dete da
zaboraviš?

Vožnja automobila se obavlja na autopilotu.. :think:

Ljudi žive na autopilotu, ali u autopilota ubaciš novi program ''roditelj'' i teraš dalje.
Pa jaganjce ne zaboravim da pridržim ispod ovce na svaka tri sata, kada ih ne
prihvata, a dete ću da zaboravim. Ma ne mogu ni da razmišljam o tome koliko
me nerviraju. Gde je tu sindrom? To je samoživost i nemar.

Nismo svesni pod kolikim stresom gomila ljudi živi iz dana u dan
Koliko su umorni, rastrzani... Strašno 🫤

Koliki stres treba da resetuje ljudima mozak da dete/bebu zaborave u kolima ?

Imam decu i znam sta pisem to "stres" nikada nije opravdanje ili ako vise volite sto nase babe kazu "sto nije glavu zaboravio".

Nema opravdanja za budaletine od roditelja koji zaborave dete/bebu u kolima. Na srecu malo ih je u crnim hronikama a tako i neka ostane.

Roditeljstvo je lep i stresan posao koji smo sami birali.

https://gradskeinfo.rs/sindrom-zaboravljenog-deteta-zasto-se-javlja-i-kako-ga-spreciti-21-01-2024/

На синдром заборављеног детета може утицати и
1. претрпан распоред,

2.несвесност о озбиљности ове појаве, на пример када родитељи оставе дете у ауту док иду у продавницу јер мисле да се ништа страшно неће догодити,

3. промена у распоред вожње детета
-од једног родитеља до другог, други који иначе не вози дете и чак се и не сећа да је дете у ауту, а заборављање може да дође и
због

4. недостатка сна и мултитаскинга.

itd

Prvo treba da smo svesni da nismo svi isti. Da ne reagujemo na stres i ostale stvari isto.
Opet kažem, ne bih bi mu bila u koži.

Hoces da mi kazes da si nekada zaboravila dete negde?
Zaturila kao torbu neku ili stare carape.

Pricamo o detetu zar ne, koje je deo tebe, koje smo nosile u stomaku 9 meseci ?
Izvini ali ja za te "zaboravne " roditelje imam nultu toleranciju i ne mogu da shvatim da neko moze tako da se ponasa pod bilo kojim okolnostima.
U celoj prici Neoplanta je stavila "stres" kao prelomni momenat za novu bolest skoro izmisljenu "sindrom zaboravljenog deteta".
Kao jedna majka mi je neprihvatljivo da roditelj ima bilo kakav izgovor ukoliko mu se desi da negde zaboravi dete.
Po meni socijalne slulzbe istog momenta treba da naplate kaznu, oduzmu dete i zabrane da se takva vrsta ljudi vise razmnozava.

Ali onaj "multitasking" kao izgovor mi je neopevana smejurija :lol:

Hoces da mi kazes da si nekada zaboravila dete negde?
Zaturila kao torbu neku ili stare carape.

Pricamo o detetu zar ne, koje je deo tebe, koje smo nosile u stomaku 9 meseci ?
Izvini ali ja za te "zaboravne " roditelje imam nultu toleranciju i ne mogu da shvatim da neko moze tako da se ponasa pod bilo kojim okolnostima.
U celoj prici Neoplanta je stavila "stres" kao prelomni momenat za novu bolest skoro izmisljenu "sindrom zaboravljenog deteta".
Kao jedna majka mi je neprihvatljivo da roditelj ima bilo kakav izgovor ukoliko mu se desi da negde zaboravi dete.
Po meni socijalne slulzbe istog momenta treba da naplate kaznu, oduzmu dete i zabrane da se takva vrsta ljudi vise razmnozava.

Ali onaj "multitasking" kao izgovor mi je neopevana smejurija :lol:
Opet da kažem , on mora da živi sa tim. Da je zaboravio svoje dete.
Neću da dižem kamen jer nisam bila u toj situaciji.
Nemam decu.
Ali jesam zaboravila psa dva puta. Sreća bio je u hladovini.
I jesam pre rute u vožnji, koje se bojim , zaboravila da vozim kako treba.
Nije za poredjenje ali to je stres, mislimo na njega i zaboravimo šta treba i kako treba da vozimo .
I opet da kažem, posle bitke smo svi generali.

Tema me dosta podstakla na razmišljanje.
Da je bilo sreće nešto bi ga podsetilo na bebu, neki vizuelni podsetnik, recimo fotografija bebe na ekranu telefona.
Osvrnula bih se začas na "sredinske faktore" ove konkretne situacije koja se desila pa se pitam
-Da li je čovek bio zaposlen tamo gde se razgovara sa kolegama?
Npr ujutro uđeš u kancelariju i neko te pita :
Kako je beba, raste li sinčić ili sl?

(Možda toga nema u svim firmama?)

Čitajući dalje
- naučnici otkrivaju da može doći do tzv. lažnog sećanja -
sećanja da smo nešto uradili a nismo.
Najčešće se javlja kod neispavanosti.

Kako gospodin otac nije zaboravio da ode na posao ?!

Ja nemam razumevanja za roditelje koji nisu svesni da dete od godinu i 4 meseca treba da drze na oku maltene sve vreme dok je budno.
Ne znam koji je moj tacno problem ali nikako ne mogu da prihvatim roditelja da je rasejan po pitanju deteta.
A tek da ih branim nekim svezim psiholoskim studijama. Van svake pameti da odraslom zdravom pravom coveku dete nije na prvom mestu i da mu treba podsetnik u "vidu neke slike na vidljivom mestu" da ima dete. Pa mislim strasno koje je to razmisljanje.

Molim Vas i ovu poruku brze bolje obrisite obzirom da Vam ocigledno se ne dopada oprecno misljenje :/
i dajte sve od sebe da mi pojasnite koje sve to muke coveka nateraju da zaboravi da je roditelj.

I jedna istina americkog pedijatra XX a na temu :
"Congratulation , you have become a parent. From tihs day till you rest of life you will never stop worried"

Vožnja automobila se obavlja na autopilotu.. :think:

Ljudi žive na autopilotu, ali u autopilota ubaciš novi program ''roditelj'' i teraš dalje.
Pa jaganjce ne zaboravim da pridržim ispod ovce na svaka tri sata, kada ih ne
prihvata, a dete ću da zaboravim. Ma ne mogu ni da razmišljam o tome koliko
me nerviraju. Gde je tu sindrom? To je samoživost i nemar.
Slažem se i ne vidim da tog coveka treba hospitalizovati..Treba da se razmislja na drui nacin..na primer u kakvim je ozbiljnim problemima bio taj roditelj , vezano za posao, novac, bolest pa je u svemu tome jednostavno zaboravio da je stavio dete u kola i da treba da ga odveze u jaslice..ili je toliko nemaran
a opet ne mogu da shvatim takvu nemarnost kao roditelj...

Kako gospodin otac nije zaboravio da ode na posao ?!
Ne radi se o "zaboravljanju" , malo je složeniji mehanizam koji dovodi do smanjenja pouzdanosti informacija koje nam šalje mozak, u nekim stanjima, čim je uočeno kao patern u ovakvim slučajevima, te sve nazvano sindromom
Ja nemam razumevanja za roditelje koji nisu svesni da dete od godinu i 4 meseca treba da drze na oku maltene sve vreme dok je budno.
Sem kad voziš automobil, bar se nadam
Ne znam koji je moj tacno problem ali nikako ne mogu da prihvatim roditelja da je rasejan po pitanju deteta.
Ako je neko rasejan, rasejan je po svim pitanjima jednako. To je crta ličnosti.

A tek da ih branim nekim svezim psiholoskim studijama.
Nisu sveže, istraživanja su uzela u obzir slučajeve od 98. do 2010 . u Americi
Van svake pameti da odraslom zdravom pravom coveku dete nije na prvom mestu i da mu treba podsetnik u "vidu neke slike na vidljivom mestu" da ima dete. Pa mislim strasno koje je to razmisljanje.

Molim Vas i ovu poruku brze bolje obrisite obzirom da Vam ocigledno se ne dopada oprecno misljenje :/
Ma ne
i dajte sve od sebe da mi pojasnite koje sve to muke coveka nateraju da zaboravi da je roditelj.
Ne znamo
I jedna istina americkog pedijatra XX a na temu :
"Congratulation , you have become a parent. From tihs day till you rest of life you will never stop worried"
E ovo jeste tačno

Slažem se i ne vidim da tog coveka treba hospitalizovati..Treba da se razmislja na drui nacin..na primer u kakvim je ozbiljnim problemima bio taj roditelj , vezano za posao, novac, bolest pa je u svemu tome jednostavno zaboravio da je stavio dete u kola i da treba da ga odveze u jaslice..ili je toliko nemaran
a opet ne mogu da shvatim takvu nemarnost kao roditelj...
Što reče @Mawa plava woptica kako nije zaboravio da ode na posao?
Što mu se nije stvorilo lažno sećanje da je bio na poslu?

Da, nekada ne možemo da se prisetimo da li smo zaključali vrata ili
isključili šoret, jer to radimo potpuno mehanički, ali ovo je previše.
Čak i da ne govorimo o nekom duhovnom kvalitetu tipa ''zen svaki
tren'', nego o običnom čoveku koji živi po automatizmu, dovoljno je
samo presložiti prioritete. Ako si roditelj, dete je prioritet broj 1.

Šesnaestomesečno beba je umrla u automobilu na parkingu kompanije u Francuskoj nakon što je njegov otac zaboravio da je ostavi u jaslice. Umesto u jaslice, muškarac se u utorak odvezao pravo na posao u Saushajm, u Alzasu, blizu nemačke granice, i zaboravio dečaka u automobilu, saopštilo je u sredu kancelarija javnog tužioca u Miluzu. Tek uveče ga je upozorila supruga, koja je htela da pokupi sina iz jaslica, ali ga nije tamo zatekla. Dete je provelo ceo dan neprimećeno u zagrejanom automobilu na suncu. Uzrok smrti će utvrditi obdukcija.

Sa spoljnim temperaturama do 22 stepena u utorak, u automobilu, koji je bio parkiran dalje od hladovine, moglo bi da poraste i do 47 stepeni, objavio je lokalni list "Les Dernieres Nouvelles d'Alsace". Alarmirane službe hitne pomoći samo su konstatovale da je dečak mrtav. O roditeljima su se brinuli psiholozi. Otac je u šoku odveden u bolnicu.

Istraživači govore o sindromu zaboravljene bebe, objavio je list. Prema ovome, 25 odsto svih roditelja bebe ili malog deteta će u nekom trenutku tokom putovanja automobilom potpuno zaboraviti prisustvo deteta - iako retko sa ozbiljnim posledicama.

Prema američkom profesoru psihologije Dejvidu M. Dajmondu, koji je intenzivno proučavao sindrom, stres, nedostatak sna ili promenjene rutine mogu da izazovu zaboravljanje deteta. U mozgu se stvara lažno pamćenje jer se rutinske radnje poput vožnje na posao obavljaju na autopilotu.

25 odsto svih roditelja ‼️

Telefon, brz ritam života.

Back