Simboli Beograda sinoć osvetljeni u bojama bugarske zastave

Nemci ulazili na tuđe teritorije kada su ubijali Jevreje iz Nemačke? Hrvati ulazili na tuđe teritorije kada su ubijali Srbe iz Hrvatske. Dobro Mađari jesu ali ko će ikada utvrditi gde su nečije istorijske teritorije. Vojvodina je bila više pod Mađarskom nego što je bila pod Srbijom. Takođe maltene se to može reći i za celu Srbiju u odnosu na Bugarsku. Teritorije su relativna stvar. A zločin je zločin ma na kojoj se teritoriji desio pogotovo ako se desi na domicijalnim stanovništvom kakvo je bilo stanovništvo u Makedoniji ili Bosilegradu. Niko iz Bugarske nije došao u Makedoniju da napada Srbe. Ti zločini su urađeni nad domicijalnim stanovništvom koje je tu živelo vekovima..
Zar svabe nisu usli u Poljsku i masakrirali Jevreje,a one koji su ostali oterali po raznim logorima.Hrvati odlazili u Srpske kuce i klali i palili sve sto je srpsko.Vojvodina Nekada bila,ali Austro Ugarska,a ne madjarska,ali je u njoj oduvek bilo vecinsko srpsko stanovnistvo.Bugari su dali sebi slobodu da sebi odvoje deo Makedonije,koja im nikada nije pripadala,za kojom i dan danas zale.Bosilegrad je odavno na srpskoj teritoriji.Proveri negde da vidis kako zive Bugari pri granicnom delu sa Bugarskom,a kako zive Srbi s druge strane i kolika prava imaju.
 
Molim neki dokaz u vidu turskih popisa. Uzgred, kada sam rekao produkt okupacije, mislio sam na to da je, s obzirom na minornu zastupljenost Bugara u Čokalistanu, vojska bugarske civile videla kao zaostali produkt bugarskih okupatora i pobila ih iz osvete.
Opet dokaz pa dokaz. A ti meni ništa ne dokazuješ. Ni sa linkom. ni sa komisijom, ni sa svedocima. Na popisu stanovništva u Skopskom tj. kosovskom vilajetu kako ga neko zove najbrojnije stanovištvo na turskom popisu sa početka 20. veka se izjasnilo kao Bugari. Da ne dože do zabune tada je kosovski vilajet zauzimao dobar deo teritorije današnje Makedonije. Takođe i u Bitoljskom viilajetu. U Solunskom vilajetu najviše je bilo Grka a iza njih Bugara. Ne mogu sada da ti tražim link ali sam već ovde na Krstarici postavljao te linkove. Verovao ili ne verovao ne mogu da ti tražim link. Možda sutra. Iz kakve osvete je vojska 1913.godine pobila bugarske civiele? Kakve su to Bugari počinili zločine nad srpskim civilima do 1913.godine pa da se srpska vojska sveti nad bugarskim civilima? Glupost. Jesu se Bugari u Makedoniji bunili protiv nove vlasti ali bunili su se i Srbi protiv bugarske vlasti nakon 1915.godine i to ne mogu biti opravdanja za zločine nad civilima.
 
Nego, postoji jedan savršeni istorijski primer koji odslikava razlike između Srba i Bugara. Nakon Velbužda, bugarska armija je bila uništena, a njihov car ubijen. U tadašnjoj bugarskoj prestonici, ne znam kako se beše zvala, bugarski boljari dočekuju Stefana Dečanskog i nude mu bugarsku krunu. Ovaj to odbija i umesto toga postavlja na presto prethodno prognanu Bugarku Anu Nedu, a potom povlači vojsku u Srbiju čak i bez obaveze naplate poreza.

Zamislimo sada na njegovom mestu bugarskog cara u Srbiji. Pardon, ne moramo da zamišljamo, već se jednom desilo i u tom momentu, ako se prisetimo one hrvatske tvrdnje, u Srbiji ostaje ne više od pedeset srpskih porodica.
 
Opet dokaz pa dokaz. A ti meni ništa ne dokazuješ. Ni sa linkom. ni sa komisijom, ni sa svedocima. Na popisu stanovništva u Skopskom tj. kosovskom vilajetu kako ga neko zove najbrojnije stanovištvo na turskom popisu sa početka 20. veka se izjasnilo kao Bugari. Da ne dože do zabune tada je kosovski vilajet zauzimao dobar deo teritorije današnje Makedonije. Takođe i u Bitoljskom viilajetu. U Solunskom vilajetu najviše je bilo Grka a iza njih Bugara. Ne mogu sada da ti tražim link ali sam već ovde na Krstarici postavljao te linkove. Verovao ili ne verovao ne mogu da ti tražim link. Možda sutra. Iz kakve osvete je vojska 1913.godine pobila bugarske civiele? Kakve su to Bugari počinili zločine nad srpskim civilima do 1913.godine pa da se srpska vojska sveti nad bugarskim civilima? Glupost. Jesu se Bugari u Makedoniji bunili protiv nove vlasti ali bunili su se i Srbi protiv bugarske vlasti nakon 1915.godine i to ne mogu biti opravdanja za zločine nad civilima.

Da, dokaz, jer si sam pomenuo turske popise, pa bi mogao i da priložiš link gde si ih video, pošto sigurno nisi išao u Istanbul da kopaš po arhivama. A što se osvete tiče, neko je sigurno nešto zapamtio, Bugari su kroz istoriju pružili dosta povoda za tako nešto. Plus što i nije neka osveta, desetak civila pobijeno tamo, dvadesetak ovamo, ne znam da li je to bilo zbog nedostatka Bugara ili smo se mi smilovali...
 
Zar svabe nisu usli u Poljsku i masakrirali Jevreje,a one koji su ostali oterali po raznim logorima.Hrvati odlazili u Srpske kuce i klali i palili sve sto je srpsko.Vojvodina Nekada bila,ali Austro Ugarska,a ne madjarska,ali je u njoj oduvek bilo vecinsko srpsko stanovnistvo.Bugari su dali sebi slobodu da sebi odvoje deo Makedonije,koja im nikada nije pripadala,za kojom i dan danas zale.Bosilegrad je odavno na srpskoj teritoriji.Proveri negde da vidis kako zive Bugari pri granicnom delu sa Bugarskom,a kako zive Srbi s druge strane i kolika prava imaju.
Švabe jesu ubijale Jevreje iz Poljske i iz cele Evrope ali su ubiajli i Jevreje iz Nemačke. Ta ubistva Jevreja iz Nemačke su ti u redu? Hrvati su po tebi imali prva to da rade pošto su se Srbi nalazili na teritoriji kojiu su oni kontrolisali? Da li je to tvoja logika? Makedonija nije nikad pripadala Bugarskoj? Smešno. Ona je više vremena pripadala Bugarskoj nego što je bilo kome drugom pripadala. Ne znam ni jednog autohtonog Srbina koji živi sa druge strane granice. Znam neke Srbe koji rade u Bugarskoj i sasvim se dobro osećaju tamo. Kao kod kuće kako kažu.
 
Da, dokaz, jer si sam pomenuo turske popise, pa bi mogao i da priložiš link gde si ih video, pošto sigurno nisi išao u Istanbul da kopaš po arhivama. A što se osvete tiče, neko je sigurno nešto zapamtio, Bugari su kroz istoriju pružili dosta povoda za tako nešto. Plus što i nije neka osveta, desetak civila pobijeno tamo, dvadesetak ovamo, ne znam da li je to bilo zbog nedostatka Bugara ili smo se mi smilovali...
Da pružali smo dosta povoda. .Tako što smo vam pomagali u devetnaestom veku da se oslobodite Turaka. Tako što su bugarski carevi spašavali Nemanjiće i njihovu dinastiju itd. Kako se toga niste setili? Zločine opravdavati može samo neko ko nema razuma. To bi bilo isto kao kada bih ja opravdavao zločine Bugara zbog toga što je srpska strana kroz istoriju dala dosta povoda za tako nešto. Glupost i nerazumno.
 
Poslednja izmena:
Da pružali smo dosta povoda. .Tako što smo vam pomagali u devetnaestom veku da se oslobodite Turaka. Tako što su bugarski carevi spašavali Nemanjiće i njihovu dinastiju itd. Kaao se toga niste setili? Zločine opravdavati može samo neko ko nema razuma. To bi bilo isto kao kada bih ja opravdavao zločine Bugara zbog toga što je srpska strana kroz istoriju dala dosta povoda za tako nešto. Glupost i nerazumno.

Niste vi pomagali, već ste se prišljamčili nama kao i Slovenima. A vidiš, pošto smo vam zapamtili gore, biće da ono dobro nije bilo dovoljno dobro da pokrije loše. Čak ni čisto brojčano, jer su Bugari i u Prvom i u Drugom svetskom ratu bili zločinci, i to da ponovim, opet na teritoriji Srbije. Ne Čokalistana, već Srbije.
 
Dakle, skoro cela teritorija uže Srbije je bila više pod Bugarskom? A u kom to tačno periodu? Uzgred, vidim da ti ne odgovara ovaj argument o teritorijama, dobro bi ti došao jedan srpski zločin unutar današnje Bugarske...
Rekao sam maltene. Mrzi me sada da računam ali ako te ne mrzi izračunaj koliko je teritorija današnje Srbije bila vremena pod bugarskom vlašću a koliko pod srpskom. Baš me zanima šta ćeš dobiti kao rezultat. Verujem da će te rezultati negativno iznenaditi. Možda nije bila više pod bugarskom vlašću ali je dobar deo istorije jeste. Za Makedoniju da i ne pričamo,. Tu Bugarska ubedljivo ima više vremena vlasti nad tom teritorijom nego Srbija.
 
Niste vi pomagali, već ste se prišljamčili nama kao i Slovenima. A vidiš, pošto smo vam zapamtili gore, biće da ono dobro nije bilo dovoljno dobro da pokrije loše. Čak ni čisto brojčano, jer su Bugari i u Prvom i u Drugom svetskom ratu bili zločinci, i to da ponovim, opet na teritoriji Srbije. Ne Čokalistana, već Srbije.
Opet da ponovim. Zločini su zločini na bilo kojoj i čijoj teritoriji da se dese. Da li je to u pitanju Makedonija, Srbija, Bugarska, Hrvatska, Nemačka itd. Nema opravdanja zločina.
 
Rekao sam maltene. Mrzi me sada da računam ali ako te ne mrzi izračunaj koliko je teritorija današnje Srbije bila vremena pod bugarskom vlašću a koliko pod srpskom. Baš me zanima šta ćeš dobiti kao rezultata. Verujem da će te rezultati negativno iznenaditi. Mošda nije bila više pod bugarskom vlašću ali je dobar deo istorije jeste. Za Makedoniju da i ne pričamo,. Tu Bugarska ubedljivo ima više vremena vlasti nad tom teritorijom nego Srbija.

Pa to znači skoro, ali 'ajde da se nađemo i na manje od pedeset posto. I baš zato što me mrzi pitam tebe, jer kada iznosiš takvu tvrdnju, onda moraš da imaš i računicu na osnovu koje si je izneo. I taj dobar deo istorije iznosi možda sve ukupno stotinak godina, a za to vreme se teritorija pod bugarskom vlašću (nikad i naseljena Bugarima) lagano pomerala ka jugoistoku, odnosno ka prirodnim granicama Bugarske. Što se Čokalistana tiče, Bugarska opet ima vlast, ali nema stanovništvo, a mi pričamo o tome kako se oseća to stanovništvo. Čak i danas oni prema Srbima nemaju nikakvu netrpeljivost, dok bi solidna većina Bugare nabijala na kolac.
 
Opet da ponovim. Zločini su zločini na bilo kojoj i čijoj teritoriji da se dese. Da li je to u pitanju Makedonija, Srbija, Bugarska, Hrvatska, Nemačka itd. Nema opravdanja zločina.

Ne opravdavaju se zločini, ali je i te kako bitno sa stanovišta namera i aspiracija zločinačke strane još jednom potvrditi da Srbija nikada nije činila zločine u Bugarskoj. Obrnuto ne moram ni da pominjem.
 
Interesantno srpska istoriografija ne raspolaze podatcima, koliko Srba je zivelo u Makedoniji 1912g..tacnije u vilajetima Bitoljskom i Solunskom i delu Kosovskog...i na cemu temelji svoje 'pravo'..za njihovu aneksiju tada...Kada nemas vlastitog naroda na konkretnoj 'teritoriji' razumljivo da jedini nacin da 'zadrsis' te zemlje je gola sila..Recimo sta je Srbija trazila u Bitolju i Resenu....Mozda zato je B.Nusic, da taj slavni pisac i konzul,, upravo tamo 1912g. bio postavljen za glavnog coveka 'crne ruke'...valjda da postavi temelje 'parlamentarizma'...:roll:. u 'novooslobogenim krajevima'..Odgovor je da Srba u Makedoniji 1912g. skoro i da nije bilo, zbog toga se Srbija oslanjala na koloniste.
 
Poslednja izmena:
Ajde molim te dobro se zna razlog zbog čega su došli. Čak i neki srpski istoričari ne skrivaju činjenicu da je nad Bugarima u Makedoniji činjen zločin 1913.godine.
Niti jedan srpski istoričar nikada nije pisao o tobožnjim zločinima nad Bugarima u Severnoj Makedoniji jer ih nije bilo. Srbi nisu imali kada da se bave etničkim čiščenjem onda. Da im je bilo do toga prvo bi ispraznili Dimitrovgrad.

Ono što te diskvalifikuje kao ozbiljnog diskutanta jeste činjenica da pokušavaš da opravdaš osmogodišnje okupatorsko divljanje bugarske vojske po jugu Srbije nekim imaginarnim etničkim čišćenjem Severne Maćedonije od Bugara tokom 1912. Pucalo se tada na sve strane, narod je bežao od rata a ne zato što su fa Srbi sistematski proterivali. Zločine ste izmislili jer ste već imalli dogovor sa AU da raskomadate Srbiju pa vam je trebao nekakav povod makar i izmišljen.

A najsmešnije od svega je to što je bugarska vojska činila jezive zločine prema grčkim civilima u isto vreme kada je po tvojim neosnovanim tvrdnjama to činila srpska nad bugarskim, Što ta silna vojska Bugarske nije išla da štiti navodno ugrožene svoje civile već je klala Grke?
 
Interesantno srpska istoriografija ne raspolaze podatcima, koliko Srba je zivelo u Makedoniji 1912g..tacnije u vilajetima Bitoljskom i Solunskom i delu Kosovskog...i na cemu temelji svoje 'pravo'..za njihovu aneksiju tada...Kada nemas vlastitog naroda na konkretnoj 'teritoriji' razumljivo da jedini nacin da 'zadrsis' te zemlje je gola sila..Recimo sta je Srbija trazila u Bitolju i Resenu....Mozda zato je B.Nusic, da taj slavni pisac i konzul,, upravo tamo 1912g. bio postavljen za glavnog coveka 'crne ruke'...valjda da postavi temelje 'parlamentarizma'...:roll:. u 'novooslobogenim krajevima'..Odgovor je da Srba u Makedoniji 1912g. skoro i da nije bilo, zbog toga se Srbija oslanjala na koloniste.
Ma kakvi kolonisti, kakav Nušić, pišeš gluposti.
 
Poslednja izmena:
A većina tih zločina koje pominješ a pritom nemaš neke linkove,dokumenta, komisije da potvrdiš to po priznanju i momčeta Makedončeta su počinili preci današnjih Makedonaca i njihovih komita a ne preci dananšnjih Bugara. Zbog čega su bili toliko ljuti ne znam to je najbolje da pitaš njih. A naravno da ne opravdavam bilo čiji zločin ni pod bilo kojim motivom pa ni zločin koji su Bugari uradili i nadam se da je svako ko je učinio zločin adekvatno kažnjen.
Ovo skidanja krivice, i "prebacivanje" na drugiima i ne drzi......Znaju se i cete i njihovi zapovednici kako i vojne jedinice..Vecinu zlocina, zna se ko stoji iza njih, i ne "vecina nisu preci danasnjih makedonaca"...Bugarska je rekao sam instrumentalizirala bivse pripadnike vmroa, u cilju svojih "planova"..Pa nije Makedonac nego Bugarin V. Radoslavov rekao da "Srbija mozda ce rat preziveti ali u njoj Srba vise nece biti"..radi se o premijeru, znaci deo drzavne politike...Istini za volju bilo je zlocina i prema Srbima u Makedoniji, od strane bugarskih jedinica, znaci iz Bugarske, ili barem stanovnistvu koje se/su ga, "smatrali srpskim", ili kako ih zovemo "srbomanima", kao recimo u Porecju..Ali nazalost ti dogadgaji iz balkanskih i prvog svetskog, su pre svega rezultat idiotizma balkanskih politickih elita, i mahinacija velikih sila.
 
Poslednja izmena:
U okolini Ohrida 1913.godine zapaljeno preko 30 sela. Između Ohrida i Gopstivara opustošeno preko 100 sela. U Ohridu ubijeno 8 sveštenika, pet učitelja i preko 150 ljudi. Debar i okolina bili skroz opustošeni i opljačkani. Mnogi ljudi pobijeni, opljačkani i tučeni.
Nemoj da podmećeš Debarski ustanak kao neku priču o etničkom čišćenju,

Sa svojom pravom braćom arnautima upali ste iz Albanije i hteli da nasilno uzmete vlast i dobili ste po labrnji.

Nemojte da to prikazujete kao da je vas Srbija napala već ste vi napali Srbiju.

Debarski ustanak ni na koji način ne može da opravda osmogodišnje okupatorsko divljanje Bugara na jugu Srbije kada je ubijeno na desetine hiljada srpskih civila, žena, dece.
 
Bratsvo Bugara i arnauta se tu pokazalo kao veliko.

Ta pobuna nije počela sa teritorije Severne Makedonije već upadima VMRO terorista i arnautskih bandi iz Albanije.

Što je najzanimljivije Austrougarska je otvoreno pomagala terorizam Bugara i arnauta.

Plan za sinhronizovani napada na Srbiju od stane AU i Bugarske je tada već postojao, čekao se samo formalni početak austrijsko-ugarsko-bugarskog genocida nad Srbima u kome ste pobili trećinu stanovništva Srbije tokom PSR.

I onda dođete tu da palamudite o Debarskom ustanku,
 
Bratsvo Bugara i arnauta se tu pokazalo kao veliko.

Ta pobuna nije počela sa teritorije Severne Makedonije već upadima VMRO terorista i arnautskih bandi iz Albanije.

Što je najzanimljivije Austrougarska je otvoreno pomagala terorizam Bugara i arnauta.
Te pobune su i te kako bile reakcije domicilnog stanovnistva, na zlocine srpske vlasti, a ne nekakve spolja nametnute "provokacje"..Ali posto vidim da slabo si upoznat sa ovom tematikom..ako vec govorimo o nekakvim direktnim "provokacijama spolja".. to drzi vodu mozda u slucaju 'valandovske afere" od marta 1915. g. kada su Vmro i komitske cete, napale srpske pogranicne polozaje i likvidirale veliki broj srpskih vojnika i zandarma...Ovde podrsku materijalnu i obavestajnu dali su Nemacka i austrija... ali ponovo i u ovom slucaju je to reakcija na "mere" srpskih vlasti prema stanovnistvu narocito u tim regionima,.
 
Te pobune su i te kako bile reakcije domicilnog stanovnistva, na zlocine srpske vlasti, a ne nekakve spolja nametnute "provokacje"..Ali posto vidim da slabo si upoznat sa ovom tematikom..ako vec govorimo o nekakvim direktnim "provokacijama spolja".. to drzi vodu mozda u slucaju 'valandovske afere" od marta 1915. g. kada su Vmro i komitske cete, napale srpske pogranicne polozaje i likvidirale veliki broj srpskih vojnika i zandarma...Ovde podrsku materijalnu i obavestajnu dali su Nemacka i austrija... ali ponovo i u ovom slucaju je to reakcija na "mere" srpskih vlasti prema stanovnistvu narocito u tim regionima,.
Umesto tih izmišljotina daj izvore da ih malo pročešljamo.

Međutim sve te izmišljotine i nakaradne interpretacije istorijskih događaja ne umanjuju zločine o kojima vi ne volite da vam se reč kaže a to je učešće Bugarske u genocidu nad Srbima u oba svetska rata.

Nikakav Debarski ustanak ne može biti opravdanje za zverstva počinjena nad Srbima 1914-18. i 1941-44. U ta dva genocida ste učestvovali u istrebljenju stotina hiljada ljudi.

Bugarska za takav zločin nije imala drugi povod sem teritorijalnih pretenzija na Srbiju i patološke mržnje prema Srbima.

Ni vi kao ni hrvati nikada niste adekvatno odgovarali za zločine počinjene nad Srbima koji su imali razmere pravog genocida.
 

Back
Top