SHVATANJE STVARNOSTI

Draga-na :
" Znamo da sve što Zakon govori, govori onima koji su pod Zakonom, da sva usta umuknu i da ceo svet bude kriv pred Bogom. Stoga se pred Njim niko neće opravdati delima Zakona jer posredstvom Zakona
DOLAZI SAMO SPOZNANJE GREHA.
A sada se, odvojeno od Zakona objavila Božija pravednost kroz veru u Isusa Hrista za sve koji veruju. Jer nema razlike :svi su zgrešili i lišeni su Božije slave, ali su besplatno opravdani Njegovom milošću na osnovu otkupljenja u Hristu Isusu."
Rim. 3:19-24

Molim te, nemoj preko ovoga preći površno.
Iskoristi svoju oštroumnost, i malo "deveraj" o ovom stihu. Ne razmišljaj odmah o replici...
Siguran sam da bi tvoja drugarica Maca (moja Nastasja), pročitala i porazmislila, pa tek onda odgovorila.

sve je to lijepo zola...medjutim, ja cu to sad hladnokrvno (nakon citanja) prebaciti u kategoriju: "vrdanje za sampinjona"...zasto?
zato sto to nije odgovor, nije ni objasnjenje - to je vas "interni memorandum", kroz koji (opet) sarmantno proviruje zelja za "svjetskom dominacijom" (zanimljivo, ova sasava kovanica je odlicno legla ovdje, gle?)
sto se vas tice - super je koncept, radi sta hoces, bio dobar ili los isto ti se "fata" - zivis na kredit, koji ce iz (sustinski) neobjasnjivih razloga (dobro , moras da "potpise par papira" kojim priznajes, vjerujes...bla bla... i to je to...too easy!!), banka na kraju da ti "oprosti" lol

priznajem, zvuci primamljivo, ali ja odavno ne vjerujem bankama, mobilnim operaterima i bozijim propagandistima

znaci, tumacenje je jedna prica (sustinski "neprovjerljiva"), a te , navodne, "Zapovijedi" druga...realno, bolje za Vas da sam ja "u pravu", inace Boza ispada skroz nedoslijedan tip na koga se tesko osloniti lol
 
nisu ovo tumačenja...
sve poslanice koje ti navodim su deo Biblije...
no, dobro...
tvoja volja, dete.

"Poslanice"- valjda znas sta su (otprilike, i u koju "vrstu" knjiga spadaju?) "Poslanice"..."naputci za korisnike", "manuals", "uputstva za rukovanje" ...elem, ovo je iz one Prve, satro Apostola Pavla, jel da?
normalno je da ne znas tko ih je zapravo napisao, zbog toga se "ne uzbudjavaj" i Crkve su se dugo mislile sta da rade s tim silnim Poslanicama, Otkrovenjem...vjerovatno zbog troskova oko prepisivanja/stampe he he he

znaci nesto kao "uputstvo za koristenje i sirenje hriscanstva" npr. Rimljanima - cista propaganda, npr. u ovoj se mame Jevreji da promjene Provajdera...dragi djecko
 
Cao Draga-na,
Htedoh da ti napišem još par stvari pre no što završimo.
Maca (Nastasja F.) reče da si jako šarmantna...
ali...
no dobro.
Idemo dalje...

1. Zadnji put si pisala o Poslanicama kao o propagandnom materijalu.
Prva poslanica ( I Korinćanima ) je napisana 4 godine posle Raspeća. Sve ostalo u Novom Zavetu ( Poslanice, Dobre Vesti, Dela i Apokalipsa ) napisano je u sledećih 50 godina. Bilo je tad još mnogo živih Jevreja, pisaca i sveštenika - ali niko nije zabeležio da Vaskrsnuće nije istina. Gospod se u tih 40 dana posle smrti pojavio stotinama ljudi, ali niko, nigde ne reče - to nije istina.
Rećićeš, ma sve su to izmislili njegovi sledbenici.
Možda ne znaš podatak da su svi Apostoli, posle Hrista bili stavljeni pred svršen čin : ili da kažu da su sve izmislili, ili će biti ubijeni. SVI SU IZABRALI SMRT.
Iskreno, ne verujem da bi ti tako izabrala i da znaš da je nešto istina, a ne tek "da si izmislila".
Zar ne smatraš da je 50 god. kratak period (ima mnogo očevidaca) za nastanak legende.

Zatim, često kažeš da taj, orginal, nije isti kao onaj koji danas možemo kupiti u knjižarama.
Da su ga prepisivači izmenili...
U nekoj manjoj meri, možda...
U manjoj meri i ne namerno...
Kako ovo da ti objasnim...
Vidiš, ja kad čitam Sveto Pismo, iz svakog stiha osećam da je pisac Sveti Duh, a ne tamo neki Stavros ili Rikardo iz 3. veka.
Onaj ko služi Bogu, nije se smeo usuditi da menja Božiju Reč namerno.
Koliko mučenika, koliko bačenih lavovima, koliko majki kojima je stavljena mogućnost da spasu decu, a da se odreknu Hrista, a one to nisu prihvatile...
A ti sve njih nazivaš širiteljima propagande.
Time-aut
Setih se jedne priče.
St. Lorenco nije hteo da se odrekne Gospoda, pa su ga stavili na ražanj. Posle nekoliko sati, videli su da ih zove...Nije mogao više jasno da priča, pa su prišli...
Rekao je :
"Sa ove strane je dobro ispečeno, okrenite me na drugu."
Sad ti pomišljaš - koji lik, al' ih zeza, al' im udara propagandu.

Gde je tu logika ?

2. Prvi pisani podaci o Gaj Juliju Cezaru su nastali 300 god. posle njegove smrti.
Ali ti ne osporavaš da je to sušta istina.
Prvi pisani podaci o Aleksandru Makedonskom su nastali 600 god. posle njega.
A ti se ne zapitaš, da li je sve to istina, da li su stotine godina ipak veliki period za razvoj legendi.
A 4 godine - eeee to je već nešto...
Ja ne kažem da GJC i AM nisu postojali, naravno da su postojali, ali da li je sve napisano o njima istina. Vidiš, to je prihvaćeno, onako, odokativno, a Jevanđelja se u startu odbijaju.

Gde je tu logika ?

3. Znam da ti prsti sad nervozno skakuću po tastaturi, ne možeš dočekati da mi odgovoriš.
Ali molim te, ovaj put nemoj ići "od Kulina bana i lijepijeh dana", pokušaj da mi odgovoriš šta u ovom zadnjem postu smatraš da nije istina. Smanji malo doživljaj. Ovaj put izbaci blejeće stado, trojanskog konja, atuistu, nevaspitanog, bezobraznog, čak i slatkog-u negativnom kontekstu...Drži se posta.Jasno mi je da me na ovom forumu - "ja tebi serdare, ti meni vojvodo", malo ko voli...Ali sasvim mi je dovoljno da me makar i JEDNA osoba voli.
I Draga-na, ti nisi u sukobu sa Zolom, ti si u sukobu sa logikom.

Razumem koliko je jaka svetovna potreba - mora moja biti poslednja.
Zato izvoli.
p.s. Na stranu sve, moj mali prst (koščasti prstić) i dalje čeka da se sjedini sa tvojim (valjda, debelim) malim prstom.
 
Cao Draga-na,
Htedoh da ti napišem još par stvari pre no što završimo.
Maca (Nastasja F.) reče da si jako šarmantna...
ali...
no dobro.
Idemo dalje...

1. Zadnji put si pisala o Poslanicama kao o propagandnom materijalu.
Prva poslanica ( I Korinćanima ) je napisana 4 godine posle Raspeća. Sve ostalo u Novom Zavetu ( Poslanice, Dobre Vesti, Dela i Apokalipsa ) napisano je u sledećih 50 godina. Bilo je tad još mnogo živih Jevreja, pisaca i sveštenika - ali niko nije zabeležio da Vaskrsnuće nije istina. Gospod se u tih 40 dana posle smrti pojavio stotinama ljudi, ali niko, nigde ne reče - to nije istina.
Rećićeš, ma sve su to izmislili njegovi sledbenici.
Možda ne znaš podatak da su svi Apostoli, posle Hrista bili stavljeni pred svršen čin : ili da kažu da su sve izmislili, ili će biti ubijeni. SVI SU IZABRALI SMRT.
Iskreno, ne verujem da bi ti tako izabrala i da znaš da je nešto istina, a ne tek "da si izmislila".
Zar ne smatraš da je 50 god. kratak period (ima mnogo očevidaca) za nastanak legende.

Zatim, često kažeš da taj, orginal, nije isti kao onaj koji danas možemo kupiti u knjižarama.
Da su ga prepisivači izmenili...
U nekoj manjoj meri, možda...
U manjoj meri i ne namerno...
Kako ovo da ti objasnim...
Vidiš, ja kad čitam Sveto Pismo, iz svakog stiha osećam da je pisac Sveti Duh, a ne tamo neki Stavros ili Rikardo iz 3. veka.
Onaj ko služi Bogu, nije se smeo usuditi da menja Božiju Reč namerno.
Koliko mučenika, koliko bačenih lavovima, koliko majki kojima je stavljena mogućnost da spasu decu, a da se odreknu Hrista, a one to nisu prihvatile...
A ti sve njih nazivaš širiteljima propagande.
Time-aut
Setih se jedne priče.
St. Lorenco nije hteo da se odrekne Gospoda, pa su ga stavili na ražanj. Posle nekoliko sati, videli su da ih zove...Nije mogao više jasno da priča, pa su prišli...
Rekao je :
"Sa ove strane je dobro ispečeno, okrenite me na drugu."
Sad ti pomišljaš - koji lik, al' ih zeza, al' im udara propagandu.

Gde je tu logika ?

2. Prvi pisani podaci o Gaj Juliju Cezaru su nastali 300 god. posle njegove smrti.
Ali ti ne osporavaš da je to sušta istina.
Prvi pisani podaci o Aleksandru Makedonskom su nastali 600 god. posle njega.
A ti se ne zapitaš, da li je sve to istina, da li su stotine godina ipak veliki period za razvoj legendi.
A 4 godine - eeee to je već nešto...
Ja ne kažem da GJC i AM nisu postojali, naravno da su postojali, ali da li je sve napisano o njima istina. Vidiš, to je prihvaćeno, onako, odokativno, a Jevanđelja se u startu odbijaju.

Gde je tu logika ?

3. Znam da ti prsti sad nervozno skakuću po tastaturi, ne možeš dočekati da mi odgovoriš.
Ali molim te, ovaj put nemoj ići "od Kulina bana i lijepijeh dana", pokušaj da mi odgovoriš šta u ovom zadnjem postu smatraš da nije istina. Smanji malo doživljaj. Ovaj put izbaci blejeće stado, trojanskog konja, atuistu, nevaspitanog, bezobraznog, čak i slatkog-u negativnom kontekstu...Drži se posta.Jasno mi je da me na ovom forumu - "ja tebi serdare, ti meni vojvodo", malo ko voli...Ali sasvim mi je dovoljno da me makar i JEDNA osoba voli.
I Draga-na, ti nisi u sukobu sa Zolom, ti si u sukobu sa logikom.

Razumem koliko je jaka svetovna potreba - mora moja biti poslednja.
Zato izvoli.
p.s. Na stranu sve, moj mali prst (koščasti prstić) i dalje čeka da se sjedini sa tvojim (valjda, debelim) malim prstom.

"od Kulina bana..." - ne znam zola, ajde da "izmjerimo"...
sto se logike tice - sjedi pa sam sebe procitaj jos jedared...

od svih tvojih "argumenata" najfiniju aromu imaju oni koje koscatim prsticem guras u tudja usta - to kazem akonto price o Cezaru i rimskih povjesnicara generalno, posto ih ja jos nigdje nisam pomenula...

Novi Zavjet: 50 godina jeste prekratak period, zato su i trebala 4 stoljeca (minimum, koliko mi danasnjim metodima mozemo "utvrditi") + nemamo originale (koje originale? da ne pominjem da je "lektoriranje" i "uredjivanje" potrajalo jos 7- 8 stoljeca...lol) vec samo prepise - najstariji tekstovi za koje (do sada ) znamo pisani su grckim i hebrejskim, kanda nedostaje Isusov materinji jezji - aramejski? zanimljivo, jel da?

da ne pominjem "napore" hriscanskih "autora" da se cijela stvar uskladi sa antickom filozofijom...zasto?

to sa pecenim mucenicima,majkama, lavovima i tigrovima...sustinski jeste propaganda, toliko i ti znas, mojne da si smijesan - pogledaj npr. Kozaru pa uporedi lol

datiranje ti nije jaca strana ili te netko od tih tvojih ozbiljno "slagao"

predlazem ti da uzmes veliki cesalj i procesljas te svoje "izvore", mozda pomogne...mrvu

mada, i nije narocito cudno jer datiranje "svetih tekstova" tesko da je ikome jaca strana - jednostavno, ne postoji nacin da se utvrdi starost nekog predmeta toliko precizno (jos uvijek) - gore /dole 150 godina je za sada najbolje sto mozemo...(kemija za srednju skolu, prelistaj lol)

ti, kad citas Sveto Pismo osjecaj sta god hoces jer u pitanju je, naposlijetku, tvoja sveta knjiga, a ne moja.
ovo vrijedi za Bibliju, Kuran ili Toru ...to su svete knjige zajednica koje u njih vjeruju i nisu "obavezujuce" za mene ili bilo koga drugog.

za razliku od Jevreja , koji ipak imaju malo vece iskustvo, vi ste nekako zapeli u fazi "ubjedjivanja" neistomisljenika pod svaku cijenu
to nije narocito "zdravo" ni za vas ni za nas, ali dobro - sta je tu je, za par stotina godina bit ce i vama bolje, kad malo "splasnete"...

tad ce nasi prstici, valjda, biti na boljem putu da se "sjedine" iz prostog razloga sto ce tvoj "hriscanski" poriv da svakom "nevjerniku" iskopas prsticem oko, kako bi "progledao", biti malo "zauzdan"

btw nisam "sarmantna", Maca te lozi, kao i obicno...rofl
 
"srećni" ratniče sa severa,
Shvatam u čemu je stvar. Ne "primaju" se kod tebe više od dve informacije.
Zato ću biti kratak :
Cezar 100 g.p.n.ere - 44 g.p. n. ere
Prvi pisani tekst o njemu (za usmeni ne mogu da tvrdim, nisam bio prisutan), 211-214 g.n. ere - Galski ratovi.
Sad uzmi računaljku pa se zabavljaj.
Mada...
Srećan si što si "srećan".
Nikad se nemoj odvajati od tvojih izvora informacija - Skandala, stripova o Hogaru Strašnom, itd...

Ovo je kraj za tebe, nemoj više čitati, može ti izazvati glavobolju.

Draga-na, sve što ja kažem, ti ne prihvataš. Problem je u izgleda u izvoru informacija. Ti imaš svoju "ptičicu", i ona ti govori samo ono što želiš da čuješ. Ja sa tim ne mogu da se borim. Najbolje je da konsultuješ Švabova (i on čuje glasove kad je sam), čak je i otvorio temu "Šizofrenija...", ili tako nešto. Mada, mislim da je najbolje da se obratite stručnom licu.
p.s. Nisam baš skakao od sreće kad sam pročitao da me Maca "loži", ali šta da se radi, neću zbog toga baciti kašiku.
Kao što je neko(!!!) ovde rekao : " Ovaj virtualni svet, je podjednako surov kao i stvarni."
 
"srećni" ratniče sa severa,
Shvatam u čemu je stvar. Ne "primaju" se kod tebe više od dve informacije.
Zato ću biti kratak :
Cezar 100 g.p.n.ere - 44 g.p. n. ere
Prvi pisani tekst o njemu (za usmeni ne mogu da tvrdim, nisam bio prisutan), 211-214 g.n. ere - Galski ratovi.
Sad uzmi računaljku pa se zabavljaj.
Mada...
Srećan si što si "srećan".
Nikad se nemoj odvajati od tvojih izvora informacija - Skandala, stripova o Hogaru Strašnom, itd...

Ovo je kraj za tebe, nemoj više čitati, može ti izazvati glavobolju.

Draga-na, sve što ja kažem, ti ne prihvataš. Problem je u izgleda u izvoru informacija. Ti imaš svoju "ptičicu", i ona ti govori samo ono što želiš da čuješ. Ja sa tim ne mogu da se borim. Najbolje je da konsultuješ Švabova (i on čuje glasove kad je sam), čak je i otvorio temu "Šizofrenija...", ili tako nešto. Mada, mislim da je najbolje da se obratite stručnom licu.
p.s. Nisam baš skakao od sreće kad sam pročitao da me Maca "loži", ali šta da se radi, neću zbog toga baciti kašiku.
Kao što je neko(!!!) ovde rekao : " Ovaj virtualni svet, je podjednako surov kao i stvarni."

Mnogi su se slozili da je bas ovaj virtualni razgovor iskren..ljudi imaju vremena da razmisle pa kazu dok je u razgovoru licem u lice to nemoguce...:D
 
"srećni" ratniče sa severa,
Shvatam u čemu je stvar. Ne "primaju" se kod tebe više od dve informacije.
Zato ću biti kratak :
Cezar 100 g.p.n.ere - 44 g.p. n. ere
Prvi pisani tekst o njemu (za usmeni ne mogu da tvrdim, nisam bio prisutan), 211-214 g.n. ere - Galski ratovi.
Sad uzmi računaljku pa se zabavljaj.
Mada...
Srećan si što si "srećan".
Nikad se nemoj odvajati od tvojih izvora informacija - Skandala, stripova o Hogaru Strašnom, itd...

Ovo je kraj za tebe, nemoj više čitati, može ti izazvati glavobolju.

Draga-na, sve što ja kažem, ti ne prihvataš. Problem je u izgleda u izvoru informacija. Ti imaš svoju "ptičicu", i ona ti govori samo ono što želiš da čuješ. Ja sa tim ne mogu da se borim. Najbolje je da konsultuješ Švabova (i on čuje glasove kad je sam), čak je i otvorio temu "Šizofrenija...", ili tako nešto. Mada, mislim da je najbolje da se obratite stručnom licu.
p.s. Nisam baš skakao od sreće kad sam pročitao da me Maca "loži", ali šta da se radi, neću zbog toga baciti kašiku.
Kao što je neko(!!!) ovde rekao : " Ovaj virtualni svet, je podjednako surov kao i stvarni."

Ne "ložim" te.
 
"srećni" ratniče sa severa,
Shvatam u čemu je stvar. Ne "primaju" se kod tebe više od dve informacije.
Zato ću biti kratak :
Cezar 100 g.p.n.ere - 44 g.p. n. ere
Prvi pisani tekst o njemu (za usmeni ne mogu da tvrdim, nisam bio prisutan), 211-214 g.n. ere - Galski ratovi.
Sad uzmi računaljku pa se zabavljaj.
Mada...
Srećan si što si "srećan".
Nikad se nemoj odvajati od tvojih izvora informacija - Skandala, stripova o Hogaru Strašnom, itd...

Ovo je kraj za tebe, nemoj više čitati, može ti izazvati glavobolju.

Draga-na, sve što ja kažem, ti ne prihvataš. Problem je u izgleda u izvoru informacija. Ti imaš svoju "ptičicu", i ona ti govori samo ono što želiš da čuješ. Ja sa tim ne mogu da se borim. Najbolje je da konsultuješ Švabova (i on čuje glasove kad je sam), čak je i otvorio temu "Šizofrenija...", ili tako nešto. Mada, mislim da je najbolje da se obratite stručnom licu.
p.s. Nisam baš skakao od sreće kad sam pročitao da me Maca "loži", ali šta da se radi, neću zbog toga baciti kašiku.
Kao što je neko(!!!) ovde rekao : " Ovaj virtualni svet, je podjednako surov kao i stvarni."


kako god - trenutno si apsolutni sampinjon kad je vrdanje i okolisanje u pitanju
probaj samo jednom da das konkretan odgovor - evo vjezbaj sam sa sobom: postavis zoli pitanje, das zoli odgovor...nije tesko kao sto u prvi mah izgleda

btw ove uvrede u sarenoj ambalazi su sigurno vrhunac hriscanskog rafirmana, bah...+ i ovo ti "kuvas" 24 sata, ovaj "fast food" od odgovora - pa tu nema ni jedne hranjive tvari, sama uzegla mast i ugljikohidrati

zaboravih - Maca i ti ste ok, kad kazem da te "lozi" samo se zezam akonto price o mom "sarmu" - valjda je jasno da ja od sarma ne bolujem

"za usmeni ne mogu da tvrdim, nisam bio prisutan" - ovo cu da ti zaracunam kako pokusaj pokusaja davanja konkretnog odgovora, al samo zato sto si mi malcice "simpatican"
 
Sto se mene tice..bas lepo pises...Zola2

...a ja sam te sreo u ulici D. Tucovića
smešila si se, i ja sam se smešio
ti koju nisam poznavao,
ti koja me nisi poznavala
seti se
seti se toga dana
ne zaboravi
neki čovek je stajao u tremu i
viknuo tvoje ime, LBarbara
a ti si po kiši ka njemu potrčala
radosna, pokisla, očarana
u njegov zagrljaj pala
seti se toga LBarbara,
ne ljuti se što ti govorim ti
ja kažem ti svima koje volim...
 
MAJDAN

Velika soba kod kuće na zemlji
i majčinski osmeh i glas.
Otvaraš oko po oko
i ćutiš u nas.

Ruka na ruci i suza na usni,
a tuga odaziva se,
živ, ti se vraćaš u život
ko zna odakle.

I sam veruješ u muk istine.
Sećaš se, sanjao nisi, a bio si gde?
I sam veruješ u muk istine,
svu svoju snagu ti dajem da pogledaš me.

Trčim i prosipam pesak po vodi
ko ptica što sleće na sneg.
Sklopljene oči drugačije gledaju svet.

Sever mi sledio kosti,
šta vredi što vidim kad neću da znam.
I dugo već četiri godišnja doba su dva...

Ja verujem u muk istine.
Dunav će postati more, podaviće sve.
Ja verujem u muk istine,
umoran, tužan, opijen, prepoznaješ me.

Seti se kako smo gledali majdan
ko pakao da je na dnu.
Ušli smo jednom u njega
i skratili put.

Vetar ti ukrao kanap iz ruke,
u nebo ti pobeg'o zmaj,
traži ga pogled po svodu,
al' krije ga sjaj.

Ja verujem u muk istine.
Možda se sve ovo dešava još nekome.
Ja verujem u muk istine,
ili smo samo zalutali u sećanje...


evo ovako ja shvatam stvarnost...mislim da su sve ove teme suvisne za dalju raspravu:p
 
MAJDAN

Velika soba kod kuće na zemlji
i majčinski osmeh i glas.
Otvaraš oko po oko
i ćutiš u nas.

Ruka na ruci i suza na usni,
a tuga odaziva se,
živ, ti se vraćaš u život
ko zna odakle.

I sam veruješ u muk istine.
Sećaš se, sanjao nisi, a bio si gde?
I sam veruješ u muk istine,
svu svoju snagu ti dajem da pogledaš me.

Trčim i prosipam pesak po vodi
ko ptica što sleće na sneg.
Sklopljene oči drugačije gledaju svet.

Sever mi sledio kosti,
šta vredi što vidim kad neću da znam.
I dugo već četiri godišnja doba su dva...

Ja verujem u muk istine.
Dunav će postati more, podaviće sve.
Ja verujem u muk istine,
umoran, tužan, opijen, prepoznaješ me.

Seti se kako smo gledali majdan
ko pakao da je na dnu.
Ušli smo jednom u njega
i skratili put.

Vetar ti ukrao kanap iz ruke,
u nebo ti pobeg'o zmaj,
traži ga pogled po svodu,
al' krije ga sjaj.

Ja verujem u muk istine.
Možda se sve ovo dešava još nekome.
Ja verujem u muk istine,
ili smo samo zalutali u sećanje...


evo ovako ja shvatam stvarnost...mislim da su sve ove teme suvisne za dalju raspravu:p

Prelepa pesma...
Tek sam stigao pre sat...
I tek sam je video...
Prelepa...
Apropo, jednog stiha...
Kratka priča...
Čovek šeta po parku, i primeti dečaka koji pušta zmaja. Zmaj je odleteo jako visoko.
Čovek priđe i zapita dečaka :
" Ako ode toliko visoko, da ga ne vidiš - po čemu ćeš znati da se nije otkinuo i odleteo" ?
Dečak, odgovori :
" Povučem konopac, i uvek osetim da je tu..."
 
Razum treba da bude zauzet ozbiljnim delima shvatanja stvarnosti. Sto smo vise pitanja resili, to je siri krug naseg znanja. Misao do koje smo dosli pohranjuje se u dusevni arhiv - pamcenje, odakle se po potrebi uzima kao pomoc u resavanju drugih pitanja, ili kao sredstvo za slaganje drugih misli. Ukupnost svih shvatanja koja tako nastanu predstavlja nacin naseg razmisljanja.
Pa sta??:S:S Pa naredi onda razumu posto kazes "Razum treba..." itd Ta filozofija nam samo prica ono sto vec vidimo i razumemo...Nista novo nam ne moze kaze.Mozda moze da nam pomogne da razumemo nesto sto nam nije jasno ali toga vrlo malo ima.Filozofija se moze nauciti.A nestalaje pukom slucajnoscu i gluposcu bogatasa koji su imali previse slobodnog vremena pa su poceli da razmisljaju.Naravno odatle su nastali poznati i veliki ljudi -grcki filozofi,itd... Ali pitanje je sta bi bilo sa njima da se nisu bavili filzovijom,da nisu gubili vreme na to??Sigurno bi mnogo bolje pomogli svetu,umesto da mozgaju nesto sto je vec jasno.Naravno ono sto su poznati i veliki filozofi izmislili pocevsi kako da se izmeri piramida pomocu senke - to je samo ljudski razum smislio bez filozofiranja i kontriranja ,svajde i ostalog od cega se filozofija sastoji i bez cega ne moze.Tako da se manete takvih glupih tema i nesto korisno da radite !!!! Heheh nema ljutis heheh
 
Pa sta??:S:S Pa naredi onda razumu posto kazes "Razum treba..." itd Ta filozofija nam samo prica ono sto vec vidimo i razumemo...Nista novo nam ne moze kaze.Mozda moze da nam pomogne da razumemo nesto sto nam nije jasno ali toga vrlo malo ima.Filozofija se moze nauciti.A nestalaje pukom slucajnoscu i gluposcu bogatasa koji su imali previse slobodnog vremena pa su poceli da razmisljaju.Naravno odatle su nastali poznati i veliki ljudi -grcki filozofi,itd... Ali pitanje je sta bi bilo sa njima da se nisu bavili filzovijom,da nisu gubili vreme na to??Sigurno bi mnogo bolje pomogli svetu,umesto da mozgaju nesto sto je vec jasno.Naravno ono sto su poznati i veliki filozofi izmislili pocevsi kako da se izmeri piramida pomocu senke - to je samo ljudski razum smislio bez filozofiranja i kontriranja ,svajde i ostalog od cega se filozofija sastoji i bez cega ne moze.Tako da se manete takvih glupih tema i nesto korisno da radite !!!! Heheh nema ljutis heheh

Oh, oh, oh!

Filozofija je, sama za sebe, težnja. Kao čista težnja, filozofija se suprotstavlja onome čemu naginju naši instinkti, naše želje, projekcije, ona se suprotstavlja ispunjenosti, celini, harmoniji koju nastojimo da uspostavimo sa sopstvenim oblikom. Filozofija nije puko mazohističko iživljavanje, neka vrsta tantalovskog samokažnjavanja. Ona nas, sve i da o njoj ne znamo ništa, određuje najneposrednije moguće. Filozofija, kao majka mudrosti, vrši stalnu, nedovršenu i beskrajnu potragu za sopstvenim Ja, za fantazmom identiteta.
Filozofija je sve - počevši od laprdanja uz kafu sa komšinicom, preko slučajnog dijaloga sa neznancem u autobusu, sve do pravog, dubokog unutrašnjeg monologa. I diskusije na ovom forumu predstravljaju određeni vid filozofije.

Okreni-obrni, filozofija je svuda gde god se okreneš.
U malim, srednjim i velikim stvarima.
A paradoksalno je to da je čak i ovo, što si ti sad napisao(la), u određenom stepenu - "filozofija".
 
Oh, oh, oh!

Filozofija je, sama za sebe, težnja. Kao čista težnja, filozofija se suprotstavlja onome čemu naginju naši instinkti, naše želje, projekcije, ona se suprotstavlja ispunjenosti, celini, harmoniji koju nastojimo da uspostavimo sa sopstvenim oblikom. Filozofija nije puko mazohističko iživljavanje, neka vrsta tantalovskog samokažnjavanja. Ona nas, sve i da o njoj ne znamo ništa, određuje najneposrednije moguće. Filozofija, kao majka mudrosti, vrši stalnu, nedovršenu i beskrajnu potragu za sopstvenim Ja, za fantazmom identiteta.
Filozofija je sve - počevši od laprdanja uz kafu sa komšinicom, preko slučajnog dijaloga sa neznancem u autobusu, sve do pravog, dubokog unutrašnjeg monologa. I diskusije na ovom forumu predstravljaju određeni vid filozofije.

Okreni-obrni, filozofija je svuda gde god se okreneš.
U malim, srednjim i velikim stvarima.
A paradoksalno je to da je čak i ovo, što si ti sad napisao(la), u određenom stepenu - "filozofija".
Pa znas sta slazem se sa tobom u nekim shvatanjima.Tacno je to da je ustvari filozofija nacin , umece i vestina razgovora.Pa i razmisljanja.Naravno da filozofija moze da nas ucini dubljim po shvatanjima u nekim stvarima,ali isto tako moze da nas odvuce u suvisna razmisljanja i price koje nemaju kraja i koje nam uopste ne trebaju u zivotu!Ljudi su pre zbog filozofije gubili zivot,osudjivani itd.Sve to spada u nas razvoj t.j.vodi do stanja u kome se danas nalazimo.Zato imamo i ove skupstine i politiku koja nas vuce u propast nesvesno.Itd svadje rasprave filozofiranje muka je narodu vise od toga ....Valjda je i tebi muka .Dela a ne reci.Da vidimo konkretne stvari!!!
 
Pa znas sta slazem se sa tobom u nekim shvatanjima.Tacno je to da je ustvari filozofija nacin , umece i vestina razgovora.Pa i razmisljanja.Naravno da filozofija moze da nas ucini dubljim po shvatanjima u nekim stvarima,ali isto tako moze da nas odvuce u suvisna razmisljanja i price koje nemaju kraja i koje nam uopste ne trebaju u zivotu!Ljudi su pre zbog filozofije gubili zivot,osudjivani itd.Sve to spada u nas razvoj t.j.vodi do stanja u kome se danas nalazimo.Zato imamo i ove skupstine i politiku koja nas vuce u propast nesvesno.Itd svadje rasprave filozofiranje muka je narodu vise od toga ....Valjda je i tebi muka .Dela a ne reci.Da vidimo konkretne stvari!!!

Filozofija nije 'konkretna'. Hiljadama godina filozofi raspravljaju o pojmovima kao što su, na primer, lepota ili duša. Ne postoji zaključak, jer filozofija i ne daje zaključke, nego nas provocira da sami uključimo proces koji se zove "razmišljanje". U filozofiji ništa nije empirijski dokazivo; nije opipljivo, merljivo, a ponekad je i nevidljivo.
Delanje ne pripada oblasti filozofije.
Politika je nužna potreba svakog naroda i države, jer je svaki umno uznapredovali čovek zoon politikon. To što se neki bave politikom, a nisu umno uznapredovali, već su na granici retardiranosti, druga je priča.
 
Filozofija nije 'konkretna'. Hiljadama godina filozofi raspravljaju o pojmovima kao što su, na primer, lepota ili duša. Ne postoji zaključak, jer filozofija i ne daje zaključke, nego nas provocira da sami uključimo proces koji se zove "razmišljanje". U filozofiji ništa nije empirijski dokazivo; nije opipljivo, merljivo, a ponekad je i nevidljivo.
Delanje ne pripada oblasti filozofije.
Politika je nužna potreba svakog naroda i države, jer je svaki umno uznapredovali čovek zoon politikon. To što se neki bave politikom, a nisu umno uznapredovali, već su na granici retardiranosti, druga je priča.

Ok za politiku je druga prica misim duga.Ali ti kazes hiljadama godina se raspravljalo o dusi i lepoti.Ajd o lepoti su raspravili neki drugi ljudi i moze se raci sta je.Pa cak i ljudi koji su primitivni i nisu ni culi za rec filozofija .Zato sto je ocigledno.Lepo je sve sto je srazmerno, umereno pa i spontano i ostalo ...Ali dusa i ostali neempirijski pojmovi nisu opipljivi,nisu vidljivi.Pa cemu onda svrha da se batragamo oko toga,da se razvijaju razne skole u filozofiji,i to jedna kaze da je to ovako druga kaze da nije tako nego je ovako pitagorejci kazu sve su to brojevi-sve se moze objasniti brojevima.Ajd objasni mi sta je dusa brojevima.Kazi mi ti sta je dusa kao i neogranicen broj pojmova i metafizickih oblasti gde su filozofi zabadali nos i raspravljali i opet nista niju raskrstili i objasnili.Samo su zavlacili ljude,zbunjivali ih itd.Tako da filozofija je svakako korisna ali samo u odredjenim oblastima.A glavna SVRHA filozofije je bila vestina govora!Ok vestina ali nemojmo je iskoriscavati i zbunjivati narod.Nemojmo je koristiti u pogresne svrhe.I kazes nije konkretna nego nas navodi .Pa da vidimo na sta nas je navela,sta je to dusa?Ako nije konkretno a i nije u vecini slucajeva koja je svrha onda???Gde vodi-ka iscrpnom raspravljanju decinijama,vekovima,milenijumima...Gde? Ona se nastavlja ali hvala bogu u korisne svrhe a ostale stvari koje vrede coveku to prepustimo NAUCNICIMA.Zato sto od njih mozemo da vidimo neke dokaze i cinjenice. Sta imam je od toga da znam sta je dusa?Naravno sve to pocinje od verovanja u boga iako su se kasnije religije podelile.Boziji duh je druga prica i ne bi sad ulazio u takve teske razgovore ...A i da ne preraste ovaj razgovor u klasicno filozofiranje,to ne bi smo zeleli .Ja ne ,ne znam za tebe .Mozda se bavis filozofijom?
 
Ok za politiku je druga prica misim duga.Ali ti kazes hiljadama godina se raspravljalo o dusi i lepoti.Ajd o lepoti su raspravili neki drugi ljudi i moze se raci sta je.Pa cak i ljudi koji su primitivni i nisu ni culi za rec filozofija .Zato sto je ocigledno.Lepo je sve sto je srazmerno, umereno pa i spontano i ostalo ...Ali dusa i ostali neempirijski pojmovi nisu opipljivi,nisu vidljivi.Pa cemu onda svrha da se batragamo oko toga,da se razvijaju razne skole u filozofiji,i to jedna kaze da je to ovako druga kaze da nije tako nego je ovako pitagorejci kazu sve su to brojevi-sve se moze objasniti brojevima.Ajd objasni mi sta je dusa brojevima.Kazi mi ti sta je dusa kao i neogranicen broj pojmova i metafizickih oblasti gde su filozofi zabadali nos i raspravljali i opet nista niju raskrstili i objasnili.Samo su zavlacili ljude,zbunjivali ih itd.Tako da filozofija je svakako korisna ali samo u odredjenim oblastima.A glavna SVRHA filozofije je bila vestina govora!Ok vestina ali nemojmo je iskoriscavati i zbunjivati narod.Nemojmo je koristiti u pogresne svrhe.I kazes nije konkretna nego nas navodi .Pa da vidimo na sta nas je navela,sta je to dusa?Ako nije konkretno a i nije u vecini slucajeva koja je svrha onda???Gde vodi-ka iscrpnom raspravljanju decinijama,vekovima,milenijumima...Gde? Ona se nastavlja ali hvala bogu u korisne svrhe a ostale stvari koje vrede coveku to prepustimo NAUCNICIMA.Zato sto od njih mozemo da vidimo neke dokaze i cinjenice. Sta imam je od toga da znam sta je dusa?Naravno sve to pocinje od verovanja u boga iako su se kasnije religije podelile.Boziji duh je druga prica i ne bi sad ulazio u takve teske razgovore ...A i da ne preraste ovaj razgovor u klasicno filozofiranje,to ne bi smo zeleli .Ja ne ,ne znam za tebe .Mozda se bavis filozofijom?

Ne bavim se filozofijom.;)
Ali volim ponekad da filozofiram.
Ovde, na Kultnim, imamo temu o duši.
Ja nemam pojma gde je ona, a, očigledno, nema pojma ni većina učesnika diskusije. Kažu da duša teži 21 gram (kod nekog više, kod drugog manje). Šta je 21 gram u odnosu na, recimo, 70 kg? Ništa. Pa kako je onda ta duša toliko važna?
Dakle - da, filozofija je potpomogla religiju, jer da nije bilo filozofiranja na temu duše, morala (dobra i zla), ideje, misli, ljubavi itd., religija ne bi imala čime da se bavi.
Ali, filozofija je u mnogo čemu uticala na umetnost, pa čak i na psihologiju i psihijatriju (psihoanalizu). Otvorila je neka pitanja, na koja su ljudi iz drugih oblasti uspeli da odgovore.
Ma, čista dijalektika: sve se kreće i sve se prožima.
 
Cao, Nastasja F.
Kažu da se ubica vraća na mesto zločina...
Ja nisam ubica - al' jesam se vratio. Bio sam, sve u svemu, mesec dana van zemlje.
Šta ću sad ovde ?
Pa da kažem neka svoja razmišljanja ?
Šta drugo...
Mada...
I zašto se obraćam tebi ?
Nisi ostrašćena (bar, prema meni).
A evo i razmišljanja :
Kad čovek ode na sahranu, čuje :
- SAMO DA nisu lekari pogrešili...
Na drugoj : samo da nije bio led...trećoj : samo da je zapazio grudvicu ranije...ili...samo da sam ga čvrsto držala za ruku na prelazu...ili...
Ne postoji SAMO DA.
Postoji samo Bog, i naš život zapisan još pre postanka sveta.
Sad ću okrenuti priču za 360 stepeni - umesto SAMO DA biće DA JE.
Pričaću ti o mom prijatelju. Da bi shvatila o kakvom se liku radi rećiću da je stariji brat, jedne naše košarkaške "legende" (ne volim ovaj izraz za žive i mlade ljude - ali kad se o njemu priča, taj izraz je neminovan). Mislim da shvataš kakav je BIO moj drug...pare, slava, kola, život na visokoj nozi.
Jedino tu nije bilo riba - rano se upecao i oženio.(Tu ga ne krivim jer je dotična devojka, moja rođaka, bila jedna od najlepših devojaka Užičkog regiona.
Sad ide priča o njima :
Bilo je to pre 8 godina.
Kretali su se džipom od Bg-a ka unutrašnjosti...
Ispred njih je išao kamion sa nasloženim trupcima...metar dužine, 10 cm širine. I jedan taj trupac je pao, na drugu stranu puta. Auto koji je nailazio sa druge strane samo je točkom okresao trupac, i on je kao tane poleteo ka njima...Probio je šoferšajbnu, proleteo kroz auto, i izleteo kroz zadnju šoferšajbnu.
DA JE poleteo malo desno, moj prijatelj bi bio mrtav...
Da JE njegova žena ostala da sedi na suvozačevom sedištu (10 min. pre toga je otišla pozadi da malo odmori), projektil bi je pogodio u glavu...
DA JE tokom leta kroz auto išta dotakao, nekog bi ubio (rikošet)...
DA JE...DA JE...
Ali nije.
Slučaj ne postoji, sve je to već zapisano. Od tog dana oni znaju da Bog postoji.
Zašto sam ovo pisao...?
Recimo, da ne radim do ponedeljka, "pa da ubijem vreme" (sa troje dece), ili, sam osetio potrebu da to kažem.
Bog zna.
Voleo bih da i ti nešto ispričaš. Ja imam još par stvari o kojim želim da govorim...
ali, samo kris-kros!
p.s. gledam tekmu i pišem. Sad se zakuvalo. Ćao.
Čujemo se.
 
Zar nije mnogo jednostavnije, jednostano živeti.
Nije mi jasno zašto se uporno trudimo da nešto shvatimo.
Ajde da je u pitanju nešto na čemu se može zaraditi ali razbijati uzaludno glavu oko nečega što svako drugačije shvata nema smisla.
 

Back
Top