- Poruka
- 13.834
Ekonomija Jugoslavije, realno:
https://www.liberal.hr/jugoslavija-sfrj-gospodarstvo-mitovi-ex-yu-radnicko-samoupravljanje-508
https://www.liberal.hr/jugoslavija-sfrj-gospodarstvo-mitovi-ex-yu-radnicko-samoupravljanje-508
Donji video pokazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
Povlaštena ili ne, niko te nije prisiljavao, da kupiš skupe Fructal sokove primjerice....
Ovo vjerujem, jer je bilo drukčije poresko opterečenje. To je različito još dandanas, pa tako Union pivo jeftinije u Italiji, nego u Slovenije, tako sada, kako u vreme SFRY.
Famozna Iskra se nije raspala, jelte, sve još uvek radi, samo su pogoni u to vreme promenili vlasnika, neki više puta, a neke od proizvoda ne proizvode se više.
Tačno, privreda u Sloveniji je jako diverzifikovana, te je danas među 10 ekonomija, koje su najkompleksnije na svetu, iako je mala. Tome je pripomogla pametna politika vlasti u Sloveniji, koje su za vreme SFRY forsirale model što sličniji tržišnim ekonomijama susednjih Italije i Austrije.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_economic_complexity
Bitanga, osudjivani razbojnik.Bio je državnik velikim slovom. Posle njega samo jedan je bio na putu, da to postane, Janez Drnovšek. Svi ostali nisu ni blizu toga, a pogotovo ne političari u Srbiji ili BiH.
To što je bio komunista i uveo jednopartijski sistem (usput, u Sloveniji su sudjelovali sve vreme u vladanju i nekomunisti) je drugi par rukavica. Njegova jedina greška je, kad se stvarao novi ustav 1974, da nisu zemlju demokratizirali i sproveli ekonomske reforme. On je imao to moć tada.
Treba ga lustrirati prijateljuTreba ga klonirati prijatelju
Najedi ga seBroz je bio jedini političar na ovim područjima, koji je bio državotvoran.
Ova podaci u ovoj analizi su dobri, ali je napravljena pristranski u cilju malo ogrdnuti bivšu državu.Ekonomija Jugoslavije, realno:
https://www.liberal.hr/jugoslavija-sfrj-gospodarstvo-mitovi-ex-yu-radnicko-samoupravljanje-508
Svi mitovi o gospodarstvu Jugoslavije
To je jedan od bisera komunizma.Dali su zenama pravo glasa a istovremeno su ukinuli izbore zbog koijh pravo glasa jedno ipostoji..Je*o ih onaj ko im dade ''pravo glasa''
U bazniji bi rekli,moras ti jos mnogo pure (kacamak) da jedes.I dan danas dobijamo pomoc od EU i Merike.
Slab ti komentar , mrtvac se odrzava zato sto nekome odgovara.
Kao i AV - populista , autokrata ...
Jos uvek prodajete komunjarska delaU bazniji bi rekli,moras ti jos mnogo pure (kacamak) da jedes.
U Jugoslaviji je valjalo kao na pučini, a nije valjalo to što nije bilo voćnog jogurta.
Ova podaci u ovoj analizi su dobri, ali je napravljena pristranski u cilju malo ogrdnuti bivšu državu.
Cifru duga iz 1980 od 17 milijardi USD uvečaj za 3,12 i dobiješ današnju vrednost. Dalje ne treba ni komentirati.
Svaka zemlja ima dobre i loše stvari, tako je bilo i u SFRY. Jednopartijski sistem umesto demokracije sigurno nije bila dobra stvar, Ali mora se im priznati, da su od, ako gledaš u celini, ratom razrušene agrarne i nepismene zemlje 1945, napravili jednu sasvim pristojnu zemlju, opismenili su i obrazovali stanovništvo, izgradili infrastrukturu, proveli industrializaciju. Problem nastane posle 1980, u vremenu, kad je bilo potrebno sprovesti reforme, ali nije bilo ne volje ne suglasnosti među republikama, što je dovelo do raspada države.
Pa naizgled je biser i jeste biser.To je jedan od bisera komunizma.Dali su zenama pravo glasa a istovremeno su ukinuli izbore zbog koijh pravo glasa jedno ipostoji..
A sigurno ne bi bilo bežanije u Nemačku da nije propalo Jugodrvo, je li?Ni jedan narod na Balkanu ovaj sistem nece prezivjeti ,dovoljno je pogledati demografske podatke naprimer za Srbiju prosle godine nagativan prirodni prirastaj -70 000 u Republici Srpskoj - 10 000 itd a gde je raseljavanje trubuhom za kruhom .unistavanje epskih razmjera
Pa bilo je tih reformi komunizma.Stalno se govorilo o tome a i reforme su bile i programsko opredeljenje KP odnosno SK ali komunisticki privredni sistem pokazalo se i u jugoslaviji i u Sovjetskom Savezu gde je nekih 28 godina komunizam trajao duže nego u jugoslaviji i drugim istočnoevrpskim zemljma inije mnogo ekikasan.Da su reforme krenule ranije, krajem sezdesetih, to bi onda bila dobra stvar. Tu je Tito napravio najvecu gresku. Bio je isuvise ideoloski obojen da bi shvatio da je sistem dostigao vrhunac i da mora nesto sustinski da se menja. U tom trenutku, on bi svojim autoritetom mogao da povede napred, kao sto je malo ranije presudio da se ne treba drzati komunisticke dogme, vec napraviti neki svoj sistem (radnicko samoupravljanje) tj. ohrabrio je reformatore, ali je posle ipak napravio korak unazad i sprecio dalje reforme sistema.