Quantcast

Sfinga,Atlantida i 2012.

Narmer

Primećen član
Poruka
632
ne postoji tacna godina u koju bi mogli da datujemo sfingu... prvo se mislilo da je izgradjena za vreme IV dinastije (oko 2500 bc) pa se granica pomerala na 5.400, 7.800, 10.200 a neki autori je stavljaju u 12.000 pne... inace imam osecaj kao da je sfinga pomalo taboo tema medju naucnicima iz "kule od slonovace"...

Sveta685

Poznat
Poruka
7.331
Sta mislite o tvrdnjama nekih istoricara i geologa,da je sfinga nekoliko hiljada godina starija nego sto se sada veruje?
Sta mislite o delima Zeharije Sicina?
Sta mislite o delima Grejema Henkoka i Roberta Bovala?

1. Moguce, ali tesko. Najkasniji datum njene izgradnje je 4000. g. pne.
2. Svakom ko zeli da sazna nesto o PRAVOJ istoriji ove planete, preporucujem dela Zeharije Sicina. U njima ima mnogo citata originalnih sumerskih tekstova tako da svako moze i sam da izvuce neke zakljucke iz toga, bez opterecivanja tudjim.
3. Sadrze dosta znacajnih cinjenica, mada su im (po meni) zakljucci - pogresni.

Sveta685

Poznat
Poruka
7.331
molim ? lupio si glupost ali nema veze. ti mislis na pisane izvore ? u stvari ne znam na sta mislis...verovatno nije nista pametno s' obzirom na prethodnu konstataciju
Mislim na ostatke ljudske civilizacije. Najstariji su datirani u Sumeru na 3800. godinu pne.
Po svemu sto znam to je najverovatnije tacan podatak.
Egipatski "ostaci" su nesto mladji, tako da je i sfinga nesto mladja.

Narmer

Primećen član
Poruka
632
1.sta bi ti nazvao civilizacijom?
2.koje norme treba da ispunjava jedno drustvo da bi bilo civilizacija?

Jesi li ti siguran da je sfinga sfinga a ne lav? Moram priznati da je glava nesrazmerna telu...

inace u to doba (3800) u Gornjem Egiptu cveta centralizovani sistem (Nakada I ),kao i u Sumeru, prisutni su kraljevski simboli moci,elita,brakovi medju elitom. naravno sve to na manjem nivou i sa manjim volumenom u odnosu na naredne periode. ali me zanima sta ti drzis za civilizaciju i zasto mislis da je potreban odredjen stepen civilizacije da bi se sfinga napravila ?

Narmer

Primećen član
Poruka
632
znaci po zvanicnoj nauci sfinga je izgradjena u IV-oj egipatskoj dinastiji, izgradio ju je faraon Khafra zajedno sa sfinginim hramom...znaci sfinga je lav, za pocetak... mene bi zanimalo zasto je Kefren za svoju monumentalnu statuu izabrao telo lava. U vreme Khafre faraon je poistovecen sa bogom sunca Reom. to se da zakljuciti i iz faraonovog imena Khaf-Ra sto znaci "appealing like ra".
E sad, po heliopoliskoj doktrini koja je najzasluznija za ideologiju Egipta ovog doba lav se ne spominje kao sveta zivotinja Rea. Sveta zivotinja Rea i faraona je Bik Men-Wer, pandan kasnijem Apisu iz memfiske kosmogonije. Cesto se faraon pokazuje u obliku bika, nosi bivolji rep kao simbol moci itd ali nigde nema bika sa glavom faraona, a isto tako nema ni lavova sa ljudskom glavom. Bik je simbol moci koji dominira ovim periodom i koji ce dominirati dugi niz vekova. Egipat, Krit, Vavilon, u svim ovim civilizacijama bik je najsvetija zivotinja,a lav se pojavljuje mestimicno. Posle toga dolazi period dominacije ovna kao svete zivotinje cija kulminacija pada u vreme Alexandra Makednonskog...ali to je druga prica, nebitno.

Dakle mene zanima odkud ideja lava kao zivotinje u celoj toj prici...

Narmer

Primećen član
Poruka
632
Nije cudno sto je sfinga lav ako gledamo kroz astroloski kontekst, no ako gledamo ikonografiju kraljevskog kulta u doba kada je izgradjena(IV dinastija) onda vec i jeste. Ti si dakle za tezu da je sfinga izgradnjena u dobu lava... negde videh da doba bika pocinje 4300 bc...ovde su jasna neka nepoklapanja.

Arion ti tvrdis da je sfinga starija od 4300 god ?
Sveta ti tvrdis da je sfinga mladja id 3800 god ?

tradicionalna protiv alternativne nauke...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.