SEZONSKI POSAO NA KIPRU

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
U temi o Grčkoj i još nekim temama sam čitao o tome da je bolje otići na Kipar radi sezonskog posla nego u Grčku. I tu se misli na 2 razloga, veliku krizu u Grčkoj i štrajkove i blokade od strane grčkih radnika.

Dakle, hajde da uporedimo Grčku i Kipar u tom slislu i da vidimo gde je bolje otići leti za posao. Kad kažem Kipar mislim naravno na grčki deo Kipra. Da li ima neko od vas da je radio sezonski ili da još uvek radi na Kipru, kakve su zarade, da li su mnogo veće nego u Grčkoj? Koji nivo engleskog se traži za posao i ko su glavni turisti na Kipru?

Da li postoje neke šanse da se srede neki papiri za posao u toku letnje sezone ili se i tamo mora raditi na crno? Koliko su česte inspekcije? Koliko dugo traje sezona, kad je najbolje otići i u koji grad?
 
Poslednja izmena:
Ја сам на Кипру живео од 1994 до 1996. Додуше, био сам представник фирме и имао уредну радну дозволу. Знао сам и дружио са много наших људи који су, углавном, радили као конобари, аниматори при хотелима, курири на скутерима или момци (девојке) по туристичким агенцијама који су сачекивали туре по аеродромима у Ларнаки и Пафосу. Плате су биле око 300 кипарских фунти, што је , уз бакшиш, било пристојно за оно време. Тада за Кипар није била потребна виза, могао си да останеш 3 месеца, наравно туристички. Људи су долазили на Кипар и остајали, то јест радили више година на црно, с тим што нису смели да посећују Србију јер би истог тренутка били званично депортовани са забраном уласка следеће три године (ако ме памћење служи). Кипарски Грци су нам још више наклоњени него грчки Грци али ретко ко је био вољан да званично пријави таквог радника. Међутим, кипарски "Имигрејш офис" је био веома толерантан према Србима и сећам се да је само пар наших људи било депортовано од неколико хиљада који су радили на "црно".
Званична сезона, колико се сећам, траје од првог априла до 31. октобра, мада и у марту и новембру је веома лепо време (око 25 степени), а у новембру је море још топло.
Енглески треба да се зна под обавезно, а за подручје Пафоса и немачки због великог броја немачких туриста у том делу Кипра. Иначе, као бивша енглеска колонија где је енглески био службени језик, на Кипру сви одлично говоре језик, од детета до стогодишње бабе.
Ово ти је информација од пре 15-ак година, у међувремену сам ишао као туриста, а Кипар је ушао у ЕУ...:)
Кипрани су веома љубазни, воле Србе, Кипар има 320 сунчаних дана годишње, клима је феноменална, скоро да нема криминала, безбедност је на високом нивоу...:)
 
Da li je sada potrebna viza za Kipar? Mislim ne kapiram, jel' to deo sengen-zone ili ne? Ako nije, da li su nam i oni ukinuli vize ili ne? Posto sam cuo da nekoliko clanica eu nisu u sengenu i ne znam da li i Kipar bese medju njima (a neke od tih zemalja, VB koliko se secam, su nam ipak ukinule vize).
 

Back
Top