Sex i religija.

Kada se pita zasto se neke religije, ili vecina nama poznatih, protivi seksu, treba razdvojiti dva pitanja.
Koji interes svestenicka elita ima u tome, a kakvi su filozofski razlozi za negativan stav prema seksu.

Mogu da razumem, recimo, zasto je budizam protiv seksa. Nirvana podrazumeva stanje beskrajnog spokoja, unutrasnjeg mira, odsustvo svih ceznji, zelja, strahova i svega sto nas vezuje za svetovni zivot. Svetovni zivot je ispunjen sadrzajima koji nas vuku u krug, da se stalno reinkarnisemo i ne izadjemo iz stanja patnje, a ovozemaljski zivot je patnja, zbog toga sto covek uvek ima neke teznje i neostvarene zelje. Nirvana je iskorak iz te patnje, ali zahteva da se odreknemo svega sto svetovni zivot podrazumeva, pa dakle i seksa, kao necega sto u nas unosi nemir i pozudu. Pozuda je losa, pozuda je patnja, jer je ceznja i jer nikad nije dosta. Zato treba um osloboditi svih ceznji.

Ovako je nekako u budizmu i meni je skroz razumljiv koncept. Neko je rekao, neki muskarac, da mu je kao starcu mnogo bolje, ne zali ni najmanje za izgubljenom seksualnom snagom, jer je spokojan i ne juri za suknjama kao nekada. Otprilike je to to sto religija ima u vidu kad savetuje amputaciju seksulane zelje. Jer ta seksulana zelja u nas unosi nemir. A i nemir je patnja.

Zasto se hriscanskom rukovodstvu ovaj koncept takodje dopada i zasto mu odgovara, za sada ne vidim. Morala bih da razmislim.

I meni se dopada tema.
 
Sasvim je moguce da oni svi nama prodaju tu pricu o spokoju, a u stvari samo hoce da nas zauzdaju, jer se plase haosa koji bi mozda nastao ako bismo svi bili slobodni u ljubavi, seksu i drugim sferama zivota na koje religija utice. Valjda se plase da ako u svetoj knjizi ne pise da je smrtni greh ubiti, krasti i varati supruznika, da cemo svi postati ubice, kradljivci i preljubnici.
 
Posteni deo svog zivota proziveo sam u raznim odnosima sa relegijama, svasta naucio o ljubavi, o istini, o zivotu, ... no ono o cemu nista nisam naucio od religije je o sexu.

Koliko god da su religije razlicite, neprijateljski natrojene medjusobno, nasilne ili pacificki opredeljene, jedna stvar u kojoj ce se skoro sve sloziti je - sex je losh, sex treba izbegavati, sex je nebitan za duhovni rast pojedinca, sex je stetan u svakom obliku, apstinencija je zakon!

Sta se to tacno krije iza te religijske netolerancije prema sexu?
Da li tu postoji mozda i ponesto istine da je sex nesto sto ne valja u zivotu 'duhovnih' ljudi?
Da li sex postaje neprivlachan i nezanimljiv na odredjenoj tacki duhovnog sazrevanja?
Da li je sex samo telesno zadovoljstvo ili mozda je i hrana za duhovni razvoj?
Da li bi mozda covecanstvu trebala i takva religija gde bi se sex prakticirao izmedju clanova kao sredstvo za duhovni rast i prosvetljenje?

...

Ako kojim slucajem moderatori zakljuce da je tema za religijski forum, onda bolje nek je izbrishu je sa odgovorima koje bi tamo dobio sam 100% upoznat. :)

mora da nisi čitao budističku religiju...:per:
 
Posteni deo svog zivota proziveo sam u raznim odnosima sa relegijama, svasta naucio o ljubavi, o istini, o zivotu, ... no ono o cemu nista nisam naucio od religije je o sexu.

Koliko god da su religije razlicite, neprijateljski natrojene medjusobno, nasilne ili pacificki opredeljene, jedna stvar u kojoj ce se skoro sve sloziti je - sex je losh, sex treba izbegavati, sex je nebitan za duhovni rast pojedinca, sex je stetan u svakom obliku, apstinencija je zakon!

Sta se to tacno krije iza te religijske netolerancije prema sexu?
Da li tu postoji mozda i ponesto istine da je sex nesto sto ne valja u zivotu 'duhovnih' ljudi?
Da li sex postaje neprivlachan i nezanimljiv na odredjenoj tacki duhovnog sazrevanja?
Da li je sex samo telesno zadovoljstvo ili mozda je i hrana za duhovni razvoj?
Da li bi mozda covecanstvu trebala i takva religija gde bi se sex prakticirao izmedju clanova kao sredstvo za duhovni rast i prosvetljenje?

...

Ako kojim slucajem moderatori zakljuce da je tema za religijski forum, onda bolje nek je izbrishu je sa odgovorima koje bi tamo dobio sam 100% upoznat. :)

To je zato sto je (prirodna, uredno podsisana ili izbrijana, nije bitno) blagorodna, presveta i milostiva Vagina centar Univerzuma za svakog heteroseksualnog muskarca pa ugrozava surovi androcentricki poredak svijeta koji (npr.) u monoteistickih religijama strogo stavlja muskarca u prvi plan dok zenina funkcija se zasniva izricito na reprodukciji ljudske vrste tako da apstinencija se obicno nadopunjuje tjelesnom i duhovnom perverzijom posto covjek, sto se vise uzdrzava od spolnog odnosa sa zenom utoliko je jace opsjednut njime i postaje u principu obican rob masturbacije, a ne dozivotni i pozrtvovani sljedbenik Svete ******, sto prvenstveno treba da bude.
 
mora da nisi čitao budističku religiju...:per:

Nisam nesto posebno upoznat sa budizmom, no koliko mi je poznato i oni isto izbegavaju sex kad god to mogu,
a evo i Brunhilda lepo napisa kako budisti teze ka nirvani i boje se da ih sex ne ometne na tom njihovom putu prema savrshenosti.

polno prenosive bolesti
OK, ici bash u tu krajnost i sexati se svakim s kim se stigne to vec ne bi bilo u skladu sa ravnotezom, i tu se pojavljuju onda takve posledice kao bolesti, nezadovoljstva i slicno,
 
Licemerstvo crkve - naravno da se sex propagira kao nesto sto je gresno, jer vrhunsko zadovoljstvo, odnosno orgazam, moze da se desi samo produhovljenima. Obicni smrtnici nisu za tu pricu, jer oni sex i svode na cisto telesno uzivanje. Dok orgazam (ali onaj pravi, gde se dvoje zaista u celosti predaju jedno drugome) predstavlja vrhovni spoj sa bozanskim. Orgazam moze da se dogodi samo ako su se oba partnera uzdigli iznad telesnog aspekta i da odnos im ne predstavlja fizicko istresanje nego duhovno spajanje.

Ovo mi je dalo neku kompletno novu sliku o sexualnosti,
naime, na telesnom novou sex je puko izivljavanje i zadovoljavanje nagona, sastoji se iz svega zajedno nekoliko minuta sexualnog zadovoljstva, to je onaj sex koji se danas najvishe prakticira medju ljudskom rasom,
no na duhovonm nivou sex prestaje biti zelja a postaje predanje, spoj ljubavi i teznji prema sjedinjenju i celini, gde se sama sutina dva ziva bica stapa zajedno sa bozanskom.
Dakle, dolazimo do zakljucka da sex i sex nije isto, postoji telesni sex, a posotji duhovni sex,
da li religija danasnjice nije jos dorasla za duhovnu sexualnost?

:)
 
Pa i ne valja..fuj to :lol:
Niko ne bi trebalo da ima sex vise..i lepo kraj sveta i cao zdravo :p
I to sto kazesh, dosta nam svima tog prljavog, zlobnog i ogavnog sexa
girl_feminist_en.gif

:D
Kakva krajnost? Objasni ti to forumasicama i forumasima. To je svakodnevnica prosecnog clana foruma. Tako kazu.
Jao, ja totalno zaboravio da se nalazim n LJiS forumu :D
Only, forumaska "kafa" je urbana legenda
Jel to ona tema 'kafana' kakave se tamo rasprave vode? :)
 
A, sad mi je jasno :)
Znaci ako prava kafana nije opcija u tom momentu oni onda zavrshe u virtuelnoj kafani ovde :)

... jos samo jedna lepljiva tema 'krevet' i LJiS postaje kompletno virtuelno resjenje za LjiS odonse :D
 
OK, ici bash u tu krajnost i sexati se svakim s kim se stigne to vec ne bi bilo u skladu sa ravnotezom, i tu se pojavljuju onda takve posledice kao bolesti, nezadovoljstva i slicno,
nemam ti ja pojma sta se pojavljuje,niti sam teoreticar razvoja religije, sta vise zanima me jedino u politickom kontekstu, ali sam licno ubedjena da je jedan od glavnih razloga bilo to prenosenje bolestina, ko za vreme rimljana i grka, kad je svako iso **** zene decu,dede babe,zivotinje,druge muskarce i ostalo a sifilis palio i zario u svojim najboljim danima.religija se je verovatno bila i uzrok i posledica otimanja van kontrole nekih stvari tog tipa (to pricam o ovim monoteistickim)....a sta jos moze biti iza toga, ne znam.
 
Posteni deo svog zivota proziveo sam u raznim odnosima sa relegijama, svasta naucio o ljubavi, o istini, o zivotu, ... no ono o cemu nista nisam naucio od religije je o sexu.

Koliko god da su religije razlicite, neprijateljski natrojene medjusobno, nasilne ili pacificki opredeljene, jedna stvar u kojoj ce se skoro sve sloziti je - sex je losh, sex treba izbegavati, sex je nebitan za duhovni rast pojedinca, sex je stetan u svakom obliku, apstinencija je zakon!

Sta se to tacno krije iza te religijske netolerancije prema sexu?
Da li tu postoji mozda i ponesto istine da je sex nesto sto ne valja u zivotu 'duhovnih' ljudi?
Da li sex postaje neprivlachan i nezanimljiv na odredjenoj tacki duhovnog sazrevanja?
Da li je sex samo telesno zadovoljstvo ili mozda je i hrana za duhovni razvoj?
Da li bi mozda covecanstvu trebala i takva religija gde bi se sex prakticirao izmedju clanova kao sredstvo za duhovni rast i prosvetljenje?

...

Ako kojim slucajem moderatori zakljuce da je tema za religijski forum, onda bolje nek je izbrishu je sa odgovorima koje bi tamo dobio sam 100% upoznat. :)

kvazimoralisanje - odgovor na sva postavljena pitanja.
da pojasnim: doope bi stigli do duhovnog razvoja ako nas pre toga neko nebi "napravio" - sexom ili yebanjem, kako god to nazvali, taj čin je neophodan kao preduslov da bi se uopšte rodili, pa tek onda razmišljali o nekom razvoju, može i duhovnom ili bilo kom drugom.
 
Posteni deo svog zivota proziveo sam u raznim odnosima sa relegijama, svasta naucio o ljubavi, o istini, o zivotu, ... no ono o cemu nista nisam naucio od religije je o sexu.

Koliko god da su religije razlicite, neprijateljski natrojene medjusobno, nasilne ili pacificki opredeljene, jedna stvar u kojoj ce se skoro sve sloziti je - sex je losh, sex treba izbegavati, sex je nebitan za duhovni rast pojedinca, sex je stetan u svakom obliku, apstinencija je zakon!

Sta se to tacno krije iza te religijske netolerancije prema sexu?
Da li tu postoji mozda i ponesto istine da je sex nesto sto ne valja u zivotu 'duhovnih' ljudi?
Da li sex postaje neprivlachan i nezanimljiv na odredjenoj tacki duhovnog sazrevanja?
Da li je sex samo telesno zadovoljstvo ili mozda je i hrana za duhovni razvoj?
Da li bi mozda covecanstvu trebala i takva religija gde bi se sex prakticirao izmedju clanova kao sredstvo za duhovni rast i prosvetljenje?

...

Ako kojim slucajem moderatori zakljuce da je tema za religijski forum, onda bolje nek je izbrishu je sa odgovorima koje bi tamo dobio sam 100% upoznat. :)
Lično,iskreno mislim da seks iza sebe nudi probudjenje.
Duhovni rast,sazrevanje i duhovno i emocionalno i duševno i fizičko.
Seksualna energija je najjača od svih energija,njenim stalnim budjenjem,pravilnim razvojem i raspodelom se sigurno može doći do saznanja...
Religiozne vodje su to svakako znale i znaju,ali svakakvim zabranama skrivaju to od prostog naroda da ne bi dostigao spoznaju i savršenstvo :lol:
 
sex je blizhe zhivotinjama nego ljudskom bitju
adam i eva su bili sretjni dok nisu zaebali stvar uz pomoc jabuke to jest radoznalosti, postali su svjesni svoje golishavosti i pokrili sramno smokvinom liscem itd.

zbog toga ih naprashili iz raja i bacili na zemlju

receno je tada ka tom aktu izbacivanja iz raja izmedju ostalog i ------------> u mukama da radjash

sex je ok ukoliko se upraznjava cisto radi reprodukcije to jest da se djeca radjaju ali pravljene istih nikako na svete dane tacnije crveno slovo niti u postu (kad to sve saberesh ostaje ti malo dana gde imash fore za sex)
Trebash se moliti Bogu i paziti na cistocu svoje dushe a i tjela

ako danas pogledamo taj sex je zauzeo odvishe maha evo via interneta moresh da procitash svashta i da slikovito ili chak u filmicima vidish shta se na tom polju sve deshava, ljudi su postali stoka i nikad blizhe nisu bili zhivotinjama kao u ovom vremenu.

biti golishav je neshto normalno majke kad navuku minic dopichnjak i to je normalno takodje da im ispadaju sise iz bujnog dekoltea
brak rasparchati zbog neke nove ljubavi i to je normalno, kao shto je normalno prebacivati se iz kreveta u krevet i menjanje partnera
ljudi su izgubili samoposhtovanje te se pitam kako mogu da poshtuju njima poznate i ne poznate ljude, prirodu, zhivotinje itd.

nikad vishe abortusa kao u ovom trenutnom vremenu, biti religiozan je neshto negativno a biti ateista je neshto pozitivno jer fol religiozni svet ne mozhe biti normalan poshto ima neke moralne granice ili ti vrednosti dok ateisti zhive u svom egoizmu i propagiraju da je to jedini nacin srecnog i zadovoljnog zhivota! koja fantazija!

nikad (radim u bolnici) nije bilo tolko polnih oboljena kao u ovom vremenu kao shto je ipak porast HI-virusa, hepatitis A,B,C
ljudi se seksaju brez da razmishljaju i uzhivaju u datom momentu sretje, zarazuju svoje bracne drugove donose bolescine svakakve medju svoju djecu, cak dovode svoje shvalere/ke u stanove gde im se djeca igraju u sobi pored


mogla bi dalje al necu

ajde ti meni reci jeli danas u bez- Bozhnom vremenu ishta bolje ishta naprednije od vremena gde su bake svake nedelje vodili svoju djecu, unucad u crkvu, gde se znalo za sramotu!?

Dopada mi se odgovor.
Mislim da Pravoslavna crkva nikada nije bila potiv seksa, cak se i najmanje od svih ostalih crkava doticala te teme i mesala u nju. Citala sam jednu knjigu, pisao je jedan ruski svestenik Ilija Sugajev, zove se "Da dvoje jedno budu". Tu sam pronasla odgovore na mnoga pitanja koja mi nisu bila jasna uopste o musko zenskim odnosima pa i odnosu crkve prema seksu. Mislim da je pravoslavna religija prvenstveno protiv opste razuzdanosti i gubitka mere koje je donela seksualna revolucija u poslednje vreme, ali ipak je daleko od toga da religija tako nesto markira kao izopaceno.
 
Poslednja izmena:
Dopada mi se odgovor.
Mislim da Pravoslavna crkva nikada nije bila potiv seksa, cak se i najmanje od svih ostalih crkava doticala te teme i mesala u nju. Citala sam jednu knjigu, pisao je jedan ruski svestenik Ilija Sugajev, zove se "Da dvoje jedno budu". Tu sam pronasla odgovore na mnoga pitanja koja mi nisu bila jasna uopste o musko zenskim odnosima pa i odnosu crkve prema seksu. Mislim da je pravoslavna religija prvenstveno protiv opste razuzdanosti i gubitka mere koje je donela seksualna revolucija u poslednje vreme, ali ipak je daleko od toga da religija tako nesto markira kao izopaceno.

to i ja pricam sve vreme.
nigde, slovima- nigde nisam srela bilo kakvo negiranje seksa ili negativan odnos prema istom od strane nase religije.
postavljanje granica je nesto drugo, nesto potrebno, nesto sto treba da sacuva ljudski um kao i covecanstvo u celini od totalne destrukcije, ukoliko granica nema (i autodestrukcije).

pored toga sama biblija (stari zavet) slavi ljubav, pa i fizicku ( pesma nad pesmama, izmedju ostalog) itd...
nasa regijija blagoslovi sve sto je zdravo za pojedinca i kolektiv, a umereno i zrdavo se upraznjava- alkohol, ples, muziku, ljubav svake vrste..
jedina zabrana koju sam ikada srela je u postu za pricesce, znaci nedelju dana kada se posti na vodi zarad pricesca.
 
trenutno mi pada na pamet delo rob.
gde pripadnik monoteisticke religije (jevrejin) opisuje ponasanje pagana.
opisuje najbukvalnije parenje po travi, ne zna se ko s kim, brat sa sestrom, majka sa sinom, dok cuvaju stada, prljavi, kada nije bilo nikakvih ljudskih ni moralnih ogranicenja, valjanje po blatu dok se grupno pare, ne znajuci ni sta rade....
i to gleda neko ko je monoteisticke religije...
da li je on protiv seksa, ljubavi...o ne....on je protiv mentalne anarhije...
 
to i ja pricam sve vreme.
nigde, slovima- nigde nisam srela bilo kakvo negiranje seksa ili negativan odnos prema istom od strane nase religije.
postavljanje granica je nesto drugo, nesto potrebno, nesto sto treba da sacuva ljudski um kao i covecanstvo u celini od totalne destrukcije, ukoliko granica nema (i autodestrukcije).

pored toga sama biblija (stari zavet) slavi ljubav, pa i fizicku ( pesma nad pesmama, izmedju ostalog) itd...
nasa regijija blagoslovi sve sto je zdravo za pojedinca i kolektiv, a umereno i zrdavo se upraznjava- alkohol, ples, muziku, ljubav svake vrste..
jedina zabrana koju sam ikada srela je u postu za pricesce, znaci nedelju dana kada se posti na vodi zarad pricesca.
Tacno tako:klap:
 
Poslednja izmena:
to i ja pricam sve vreme.
nigde, slovima- nigde nisam srela bilo kakvo negiranje seksa ili negativan odnos prema istom od strane nase religije.
postavljanje granica je nesto drugo, nesto potrebno, nesto sto treba da sacuva ljudski um kao i covecanstvo u celini od totalne destrukcije, ukoliko granica nema (i autodestrukcije).

pored toga sama biblija (stari zavet) slavi ljubav, pa i fizicku ( pesma nad pesmama, izmedju ostalog) itd...
nasa regijija blagoslovi sve sto je zdravo za pojedinca i kolektiv, a umereno i zrdavo se upraznjava- alkohol, ples, muziku, ljubav svake vrste..
jedina zabrana koju sam ikada srela je u postu za pricesce, znaci nedelju dana kada se posti na vodi zarad pricesca.

Pa sve religije odobravaju sex u braku, a ako pitash nekog svstenika da li je odobran i analni sex, ili ce pokustai da izvrdne direktan odogovor ili ce reci ne.
No sex u bilo kakavom obliku je necista stvar za hriscane, ako su muz i zena sexualno opstili za nekoliko sledecih dana ne smeju da prisustvuju svetim obredima, jer bi inace napravili teski greh.

postavljanje granica je nesto drugo,
Postavljanje granice je ok, samo sto se to uvek zloupotrebljava u svoju korist, totalna ogranicenja su isto tako destruktivna, ako ne i vishe.

pesma nad pesmama
Ako citash pesmu nad pesmama doslovno, mozda ces pomisliti da ni vodjenje ljubavi izmedju brata i sestre nije nesto loshe. PNP 8,1-3

No ovakav slican razgovor bi bio i na forumu religija, a ono sta mene konkretno interesuje je kako religija gleda na sex kroz duhovne oci,
da li je sex duhovna hrana i lek, ili je sex duhovni otrov i propast?

:)
 
Dopada mi se odgovor.
Mislim da Pravoslavna crkva nikada nije bila potiv seksa, cak se i najmanje od svih ostalih crkava doticala te teme i mesala u nju. Citala sam jednu knjigu, pisao je jedan ruski svestenik Ilija Sugajev, zove se "Da dvoje jedno budu". Tu sam pronasla odgovore na mnoga pitanja koja mi nisu bila jasna uopste o musko zenskim odnosima pa i odnosu crkve prema seksu. Mislim da je pravoslavna religija prvenstveno protiv opste razuzdanosti i gubitka mere koje je donela seksualna revolucija u poslednje vreme, ali ipak je daleko od toga da religija tako nesto markira kao izopaceno.

Verovatno i Pahomije tako misli :D
 

Back
Top