SEVERNA MAKEDONIJA: do kraja sedmice amandmani stižu u Sobranje

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
92.746
Bilo bi lepo da otvorimo jednu objedinjenu temu o ovome što se dešava u Severnoj Albaniji.

Zaev: Amandmani na Ustav do kraja nedelje u parlamentu

g6Pk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTW1FN01EQV8vYTVhY2M3ZTc5ZDQxYjdhYjc1ZTg0Mjc4ZDBkM2FjMTEuanBlZ5GTAs0C5ACBoTAB


Predloženi nacrt amandmana na Ustav Makedonije, a koji je u skladu sa dogovorom Makedonije i Grčke iz Prespe, trebalo bi do kraja nedelje da se nađe u parlamentu, najavio je danas makedonski premijer Zoran Zaev.

On je to rekao posle sastanka sa ministarkom pravde Renatom Deskoskom, ministrom spoljnih poslova Nikolom Dimitrovim i osam poslanika iz redova opozicije koji su ranije formirali nezavisnu parlamentarnu grupu, prenosi MIA.

Zaev je istakao i da će se, pre nego što amandmani stignu u skupštinu, o njima konsultovati sa svim parlamentarnim grupama kako bi se ispoštovao zakonski rok od 15 dana koji je dala Vlada i koji ističe u subotu.

- Pripremamo izmene i dopune amandmana i pre nego što ih zvanično pošaljemo u parlament još jednom ćemo konsultovati novoformiranu parlamentarnu grupu. Očekujemo da zvanično budu predstavljeni u Sobranju do kraja nedelje - rekao je Zaev.

https://www.blic.rs/vesti/svet/zaev-amandmani-na-ustav-do-kraja-nedelje-u-parlamentu/jbnxlr6

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Može li mi neko objasniti, precizno, ko se bolje razume u ustavno pravo...ukoliko se ne ide na novi referendum, kako ovo može biti zakonito?
 
Очигледно да је онај референдум био само фарса. Није донео прави резултат и погажен је.

Ali ustav jasno kaže da je obavezna referendumska saglasnost. Kako može biti tako najbanalnije pogažen? Zar nije logičnije da se spremaju za novi referendum?

I na kraju krajeva, treba se setiti i Đorđa Ivanova. Iako je prošlo sedam punih meseci od usvajanja novog zakona o jezicima, koji bi trebalo da albanski jezik uvede kao službeni jednako sa makedonskim.

Zar nije za očekivati da će Zaev odbiti da potpiše? I još, ovde čak ima i zakoniti osnov u odbranu ustava, jer nije prošao na referendumu.

Sve mi nešto deluje da neće ove promene u Skoplju proći baš toliko lako, skroz... :think:
 
Не знам, не занима ме претерано. Све осим ломљења кичме сматраћу аномалијом.

Ne treba im previše držati za zube to što su priznali nezavisnost Kosova, ako na to misliš, Albanci su tamo vrlo značajni politički činilac, koji smenjuje i dovodi vlast, bukvalno. VRMO-DPMNE je mogla odužiti sa tim i odbiti koordiniranu akciju sabotiranja napora Srbije u GS UN sa Crnom Gorom, ali onda bi samo socijaldemokrate došle ranije na vlast i sve bi se izdešavalo u tom smeru mnogo brže i gore.
 
Ne treba im previše držati za zube to što su priznali nezavisnost Kosova, ako na to misliš, Albanci su tamo vrlo značajni politički činilac, koji smenjuje i dovodi vlast, bukvalno. VRMO-DPMNE je mogla odužiti sa tim i odbiti koordiniranu akciju sabotiranja napora Srbije u GS UN sa Crnom Gorom, ali onda bi samo socijaldemokrate došle ranije na vlast i sve bi se izdešavalo u tom smeru mnogo brže i gore.

Не, кажем само да би ме неки већи отпор зацртаној судбини доста изненадио.
 
Pošto albanski politički predstavnici nemaju poverenja u dogovor u vezi uvođenja novog Zakona o jezicima u službenoj upotrebi, došao je novi zahtev u sklopu pregovora oko ustavnih amandmana: ustavno izjednačavanje Albanaca sa Makedoncima:

Makedonija, amandmani kako bi se albanski jezik ugradio u Ustav

Albanske opozicione partije u Makedoniji zahtevaju da njihov pravni položaj bude poboljšan ustavnim promenama u skladu sa Prespanskim sporazumom, koji su Atina Skoplje potpisali početkom jula ove godine, prema kojem bi novo ime te bivše jugoslovenske republike bilo Republika Severna Makedonija.

Opozicioni pokret Besa i lider tog pokreta Biljal Kasami kaže da je već izradio četiri amandmana koji predviđaju da se albanski jezik definiše kao službeni, što bi automatski ukinulo sadašnje tumačenje prema kojem se taj jezik, kao drugi zvanični, primenjuje samo u sredinama gde živi više od 20 odsto albanskog stanovništva.

Makedonija-parlament.jpg


Takođe, smatra Kasami, neophodno je da se izmeni član Ustava koji se odnosi na zaštitu od diskriminacije drugih subjekata koji žive u inostranstvu, kao i član kojim bi bilo predviđeno da šef države ne može da blokira zakone koje je usvojila Skupština.

Intervenciju na amandmanima najavila je i opoziciona Alijansa za Albance, a njen lider Zijadin Sela traži da amandmani budu podržani od drugih političkih subjekata da bi se, kako kažu, dobio ustav koji će promovisati prava Albanaca, umesto da ih sankcioniše.

"Naš plan i strategija su da se ustavni amandmani promene na način koji će definisati postojanje pravne države. Ustav promoviše prava i slobode umesto sankcije. Ovo je ideja Alijanse za Albance i ona ima smisla samo za članstvo zemlje u NATO i EU ", rekao je Sela.

Komentarišući stav DUI, albanske partije koja je manja članica vladajuće koalicije, a koji na opoziciju gleda kao na nedostatak kreativnosti i pokušaja političke pripadnosti, Alijansa za Albance i pokret Besa kažu da je takav stav stranke, čiji je lider Ali Ahmeti, u suprotnosti sa zajedničkom izjavom albanskih lidera o međusobnoj podršci.

Sela kaže da nije iznenađen ovakvim stavom DUI, a član njegovog pokreta Zendeli Fadilj smatra da kao potpisnici zajedničke tzv. "tiranske deklaracije", DUI ima obavezu da da svoj doprinos da albanski jezik bude ravnopravan sa makedonskim, jer je, kako je rekao, to interes Albanaca.

Ustavne promene u vezi sa imenom očekuju se u ponedeljak u Skupštini.

Radi se o četiri amandmana koji se uglavnom odnose na usklađivanje Ustava sa Prespanskim sporazumom.

Premijer Zaev je najavio da će predlog amandmana biti razmatran sa narodnim poslanicima i pozicije i opozicije.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Izgleda da će Albanci probati zaskočiti na voz i ugurati u okvire celog procesa promena imena države i ustave garancije njihovog posebnog položaja. :think:
 
Bilo bi lepo da otvorimo jednu objedinjenu temu o ovome što se dešava u Severnoj Albaniji.

Zaev: Amandmani na Ustav do kraja nedelje u parlamentu


Može li mi neko objasniti, precizno, ko se bolje razume u ustavno pravo...ukoliko se ne ide na novi referendum, kako ovo može biti zakonito?
Verovatno da referendum nije bio obavezujući već savetodavni.Kada je referendum savetodavni onda mora 2/3 poslanika u skupštini biti za da bi ustavne izmene bile sprovedene.Pošto je referendum savetodavni i ako bi bio uspešan opet mi morala skupština da odlučuje.U zavisnosti iz koje pozicije gledaš....na referendumu je ubedljiva većina bila za promene i da je izašlo oko sedamdeset posto glasača na njega i da su svi preko ovih koji su izašli na referendum glasali protiv opet bi rezultati bili da je većina bila za ustavne promene.Ali kako rekoh referendum je bio najverovatnije savetodavni a ne obavezujući pa i tada bi morala skupština da odlučuje o ustavnim promenama.
 
ZAEV POPUSTIO ALBANCIMA Makedonska vlada usvojila predlog ustavnih amandmana, Ohridski sporazum ULAZI U USTAV

g6Pk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTW1FN01EQV8vYTVhY2M3ZTc5ZDQxYjdhYjc1ZTg0Mjc4ZDBkM2FjMTEuanBlZ5GTAs0C5ACBoTAB


Makedonska vlada usvojila je danas Predlog amandmana ustavnih promena u skladu sa Prespanskim sporazumom, pošto ih je prethodno usaglasila sa zahtevima grupe bivših poslanika VMRO-DPMNE, koji su, suprotno stavu te stranke, glasali za njihovu izmenu.

Kako prenosi portalalb.mk, novo je to što će u preambuli ustava biti unet Ohridski sporazum.

Premijer Zoran Zaev je rekao da se prvi amandman odosi na promenu imena Makedonije u Republika Severna Makedonija, a drugi na dodavanje Ohridskog okvirnog sporazuma. Zaev kaže da misli da je ova odluka ispravna.

Dodao je da treći amandman kaže da će Makedonija poštovati teritorijalni integritet drugih država, a četvrti štiti makedonsku populaciju koja žživi u inostranstvu bez meššanja u unutraššnje poslove drugih držžava. Izrada amandmana dolazi nakon usvajanja postupka za promenu makedonskog ustava, na osnovu odluke od 19. oktobra 2018. godine, donetu u parlamentu.

Amandmani će danas biti dostavljeni parlamentu, a iako je do sada pređeno pet koraka, još uvek je ostalo 10 do konačne izmene Ustava. Ustavne promene su predviđene Prespanskom sporazum, koji su Atina i Skoplje potpisali početkom jula, i usov su za početak procesa priključenja Makedonije NATO i Evropskoj uniju.

- - - - - - - - - -

Dodao je da treći amandman kaže da će Makedonija poštovati teritorijalni integritet drugih država

Šta ne usvojiše ovaj amandman pre nego što su priznali jednostrano proglašenu samostalnost Kosova. :mrgreen:

Ili je ovo, zapravo, u kontekstu podrške teritorijalnom integritetu upravo Kosova republjik? :think:

I da li ovo znači da makedonski Albanci dobijaju utešnu nagradu (preambulica) i da im Zaev nije popustio po pitanju ustavnog izjednačavanja njihovog jezika sa makedonskim? :
 
Sobranje usvojilo ustavne amandmane za promenu imena Makedonije

Poslanici Sobranja su ekspresno, bez dugih diskusija i replika, usvojili nacrte četiri amandmana na Ustav Makedonije, kojima se menja ime zemlje u Severna Makedonija i potvrđuje državni suverenitet i makedonski identitet.

Protiv usvajanja amandmana bili su poslanici VMRO-DPMNE, dok su se trojica iz nezavisne poslaničke grupe uzdržala od glasanja, javila je TV Telma.

Mak_parl.jpg


Plenarna sednica Sobranja je trajala tri dana od mogućih 12, koliko je Poslovnikom predviđeno za raspravu o četiri amandmana, odnosno za svaki po tri dana.

Tri amandmana Makedonije sadrže odredbe o očuvanju suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti u odnosu na susedne države, dok četvrti garantuje identitet makedonskog naroda.

Opozicija smatra da je treći amandman nepotreban jer Makedonija nema teritorijalnih potraživanja. Sumnja se da je to forme radi i da to nije njegov pravi sadržaj.

Zamenik ministra spoljnih poslova Andrej Zernovski uverava da amandman garantuje da će granica sa Grčkom ostati nepovrediva.

BESA i Alijansa Albanaca zatražile su uvođenje odredaba kojima bi se zaštitio identitet i drugih zajednica.

Po završetku ove faze ustavnih izmena, trebalo bi da počne javna rasprava koja traje pet dana, a zatim Vlada treba da formuliše predlog amandmana koje će u trećoj, završnoj fazi, uputiti na glasanje u Sabranju, za šta je potrebna dvotrećinska većina od 80 poslanika.

Promene Ustava Makedonije mogle bi da budu završene do polovine januara 2019, a potrebno je da prethodno Grčka ratifikuje Dogovor iz Prespe i pristupni protokol Makedonije za članstvo u NATO-u.
 
GUTEREŠ: Prespanski dogovor je primer za mirno rešavanje sporova! Daje nadu celom svetu!

1476999_epa-guteres01-epa_ls.jpg


Prespanski sporazum između Grčke i Makedonije je primer mirnog rešavanja međunacionalnih sporova, rekao je generalni sekretar UN Antonio Gutereš u svom obraćanju na 18. Međunarodnom forumu u Dohi.

"Sporazum između Atine i Skoplja je uspešan primer međunacionalnih napora za zatvaranje spornih pitanja. Sporazum će biti od koristi za čitav Balkan", rekao je Gutereš.

On je pozvao na jačanje napora međunarodne zajednice da se bavi drugim otvorenim pitanjima u svetu koji izazivaju tenzije.

"U eri haosa i zbunjenosti, vidimo veliku nadu za uspešno rešavanje sporova između Grčke i Makedonije o pitanju imena. Ovo nam pokazuje da, kada radimo zajedno, možemo postići velike stvari u korist naših naroda", rekao je generalni sekretar UN Antonio Gutereš.
 
ISTORIJSKI TRENUTAK! MAKEDONIJA PROMENILA IME: 81 glas za naziv Republika Severna Makedonija!

1733525_skopje_ls.jpg


Makedonsko Sobranje je sa 81 glas "za", ni jedan protiv, niti uzdržan, usvojio danas ustavnu promenu kojim je ova država, u skladu sa Prespanskim sporazumom, promenila ustavno ime u Republika Severna Makedonija.

Na početku plenarne sednice obratio se makedonski premijer Zoran Zaev koji je rekao da je reč o teškoj, ali ozbiljnoj i odgovornoj odluci.

"Jeste, ja sam promenio stav po pitanju promene ustavnog imena i ustava države, ali menjanje stavova donosi progres i po cenu političke karijere", istakao je Zaev.

On je kazao da je VMRO-DPMNE znao da nije moguće postiči bolji sporazum i da bez Grčke nije moguće nastaviti put ka EU i NATO.

1731045_ap-boris-grdanoski01-ap-boris-grdanoski_ff.jpg


Ovom odlukom makedonsko Sobranje je promenilo ustavno ime države u Republika Severna Makedonija, koja će stupiti na snagu kada parlament u Grčkoj bude ratifikovao Prespanski sporazum.

Ovom odlukom makedonskog Sobranja okončan je 27. godišnji spor između Makedonije i Grčke, koji je nastao od sticanja makedonske nezavisnosti.

https://www.kurir.rs/region/makedon...e-81-glas-za-ime-republika-severna-makedonija
 

Back
Top