Серија „Краљ Петар Први“ од вечерас на РТС-у

Filozofija nije matematika.

Ako si ti ckapi, to ne znaci da hrabri ne postoje. Znam, lakse ti je da se tako tesis, ali samo se dovodis u zabludu.. Ako to stvarno mislis ili trolujes kao po obicaju.

nisam ni rekao da jeste

znači
nije mi lakše lol lakše bi mi bilo da mislim da postoje take gluposti ko što ti i većina se time tešite
vi se dovodite u zabludu tj živite u njoj

po vrednostima ove civilizacije

hrabro je i herojski dati zivot za drzavu , veru i tako jos neke stvari.
pa znam,a to je zato što je civilizacija maloumna

ali morali bi otici u filozofiju da bi pricali o nekim stvarima .

i o nekim medjuljudskim podelama.
e pa to mene jedino interesuje jer se jedino u ''filozofiji'' krije istina,ostalo su zablude,iluzije i samozavaravanja
 
Okay je. Moglo je bolje.
Svaka scena mora imati razlog, da isprica punu pricu, a ne parcijalnu, i evo jedan primjer iz prve epizode gdje to nije uradjeno kako treba a takvih problema ima na pretek.

Atanaskovic i porucnik sjede u kafani, piju, i razgovaraju da trebaju posjetiti Kralja. Uto ulazi Apis u kafanu. Cilj je da nas scena upozna sa Atanaskovicem, Apisom, i ulogom vojske.
Problem scene je da sjede u kafani. Zasto sjede u kafani? Koji je razlog kafane u sceni? Ne postoji razlog za kafanu. Mogli su sjediti i na Avali.
Umjesto takve scene koja nema razlog, scena treba biti da Atanskovic i porucnik jasu prema dvoru i razgovaraju. Takva scena ima razlog, idu prema dvoru, da nesto urade. I ako vec zele da nas upoznaju sa Apisom, to mogu uraditi na ulici dok jasu prema dvoru.

Druga scena, Iguman dolazi u dvorsku bastu gdje Kralj sjedi za stolom i cita, sam samcat. Dvije case vina su na stolu. Zasto, kad sjedi sam?
Par kadrova kasnije, kralj podize case i daje jednu Igumani da nazdrave.
Ko je nasuo case vina i kada? Zasto nazdravljaju iz cista mira? Da li je Iguman trebao nasuti vino obojici da nazdrave, ili je to trebao iuraditi kralj da se pokaze prisnost. Je li ne moze Kralj govoriti sa Igumanom i sipati vino u istom kadru. Da li je jutro ili popodne kad oni piju vino? Ne znamo.


Takve stvari trose kadrove, ostavljaju pricu ispraznom, i staticnom.
 
Poslednja izmena:
Okay je. Moglo je bolje.
Svaka scena mora imati razlog, da isprica punu pricu, a ne parcijalnu, i evo jedan primjer iz prve epizode gdje to nije uradjeno kako treba a takvih problema ima na pretek.

Atanaskovic i porucnik sjede u kafani, piju, i razgovaraju da trebaju posjetiti Kralja. Uto ulazi Apis u kafanu. Cilj je da nas scena upozna sa Atanaskovicem, Apisom, i ulogom vojske.
Problem scene je da sjede u kafani. Zasto sjede u kafani? Koji je razlog kafane u sceni? Ne postoji razlog za kafanu. Mogli su sjediti i na Avali.
Umjesto takve scene koja nema razlog, scena treba biti da Atanskovic i porucnik jasu prema dvoru i razgovaraju. Takva scena ima razlog, idu prema dvoru, da nesto urade. I ako vec zele da nas upoznaju sa Apisom, to mogu uraditi na ulici dok jasu prema dvoru.

Druga scena, Iguman dolazi u dvorsku bastu gdje Kralj sjedi za stolom i cita, sam samcat. Dvije case vina su na stolu. Zasto, kad sjedi sam?
Par kadrova kasnije, kralj podize case i daje jednu Igumani da nazdrave.
Ko je nasuo case vina i kada? Zasto nazdravljaju iz cista mira? Da li je Iguman trebao nasuti vino obojici da nazdrave, ili je to trebao iuraditi kralj da se pokaze prisnost. Je li ne moze Kralj govoriti sa Igumanom i sipati vino u istom kadru. Da li je jutro ili popodne kad oni piju vino? Ne znamo.


Takve stvari trose kadrove, ostavljaju pricu ispraznom, i staticnom.

Slazem se da je serija osetno losija od filma. Film je odlicno reziran, scene bitaka su raskosne i one dobrim delom i ispunjavaju film. Dok u seriji gledamo tragikomican pokusaj da se prikazu neke spletke i intrige. Evo na primer u filmu uopste nema ni Djordja ni Apisa. Mislim da se razumemo, nemam ja nista protiv njih, ali imam protiv njihovih lose napisanih likova. Taman sam se odusevio najnovijom epizodom i reko to je to! Krece ono pravo, a onda vidim u najavi za sledecu opet Apisa, Djordja i neke spletke....... Tu su omanuli. A to je zapravo osnovna nit serije i karta na koju su igrali.

Ali su se presli. Ovaj deo oko Marinka, Zivote i Momcila je sjajan i zapravo su u filmu oni apsolutno dominantni i njihova prica, koja me je kupila. A ovo sto su pokusali sa serijom je ispalo jako, jako lose. Nije katastrofa kao Nemanjici, ali lose. Cak bih se usudio da kazem da je serija Ravna Gora bolja od serije Kralj Petar. Al opet i pored toga, kakav sam nepopravljiv optimista, ipak mislim da je dobra da je serija kakva takva uradjena, pa neka je i losa, neka vidi narod Srbije da smo imali svog kralja, drzavu, vojsku, heroje! Poslednja epizoda je bila bolja od svega sto sam gledao poslednjih mesec dana (Pet, Drzavni sluzbenik, Grudi, Zaspanka, Zmurke, Zigosani)..... Ali eto ostaje zal sto je taj deo sa likovima oko Petra ispao bez veze.

Ipak cu biti oprezan, ostavljam mogucnost da se opsti utisak o seriji popravi jer nas tek ceka Kolubara i Albanska golgota u poslednje 3 epizode. I da, sto se tice poredjenja sa Ravnom gorom, meni je ta serija ok, ima mana, ali nije ni toliko losa kakav uzasan status ima kod publike. Jednostavno sa Nemanjicima nista ne moze da se poredi. Od svih istorijskih serija i onih smestenih u epohu jedino za Nemanjice mogu da kazem da je bolje da nisu snimljeni.
 
Scene prelaska Albanije su veoma lepo uradjene sa dosta emocija........ Daj Boze da bude jos vise filmova i serija da obrade ovaj period. Ovde ni statisti ne manjkaju, na momente deluje kao da gledas nesto iz Holivuda... Na Kolubari se jasno videla srpska pobeda. Znao sam da ce poslednjih par epizoda biti bolje jer tu ima vise materijala iz filma, a manje Djordja, Apisa i njihovih spletki...... Zapravo je ostala jos jedna epizoda, rekli su 10, a ima 11.
 
Филм ме толико разочарао, да уопште немам жељу да гледам серију.
Толико тога недорађеног, недореченог, лоше одглумљеног, лоше одабраног...
Ништа ме не дотиче, ни патње, ни смрти.
Највећа голгота кроз коју је наша војска прошла, најомиљенији краљ у Срба, све приказано толико млако...
А толико пара спуцано.
 
I sada kada je zavrseno emitovanje serije moze da se podvuce crta. Kralj Petar je jedan uspesan i dobar projekat. Nije savrsen i nije remek delo, ali dobar jeste. Sto rece Laza snimljen je za svega 2 miliona, a izgleda kao da je utroseno najmanje 20 miliona.. Sto se tice ostalih filmova na temu Velikog rata nije neka velika konkurencija, sa Marsom na Drinu ga je tesko porediti jer se ipak radi o filmu snimljenom pre 50 godina. Petar je tu naravno dosta moderniji i razumljiviji, a od Zaspanke i Sv. Djordja je osetno kvalitetniji. Ugovor je potpisan za seriju Vreme smrti od koje dosta ocekujem, pa cemo videti kako ce to ispasti.. Moje najvece zamerke su ono sramno preskakanje Balkanskih ratova i sto su u prvoj polovini serije malo preterali sa Djordjem i Apisom, ocekivao sam da ce razvuci prelazak preko Albanije, a zapravo su taj uvod bas onako oduzili.. Ali serija ima dobro postavljene likove, njihove price su realne i autenticne, postoji emocija i te neke glavne dramske norme su ispostovane skroz korektno. Mene su kupili Momcilo, Marinko, Zivota, Petar, Makrena..... Dobra gluma, dobra rezija... Drago mi je da je nesto ovako snimljeno. I daj Boze da bude jos ovakvih projekata......
 

Back
Top