Senke nad Balkanom, od 22. oktobra

Poruka
21.521

Pored Bjelogrlića koji igra glavnu ulogu, u "Senkama nad Balkanom" ćemo gledati i Andriju Kuzmanovića, Gordana Kičića, Žarka Lauševića, Mariju Bergam, ali i međunarodnu postavku koju čine slavni ruski glumci Aleksandar Galibin i Andrej Zibrov, kao i ovdašnjoj publici dobro poznati Goran Bogdan, Bojan Navojec, Toni Mihajlovski i Petar Arsovski.

bjela.jpg


Scenario za ovu seriju su, prema filmskoj priči Stevana Koprivice, napisali Danica Pajović, Dejan Stoiljković, Vladimir Kecmanović i Dragan Bjelogrlić, a muziku i ovog puta potpisuje Manjifiko.

senke.jpg


Režija: Dragan Bjelogrlić
Kreator serije : Dragan Bjelogrlić
Scenario: Danica Pajović, Dragan Bjelogrlić, Vladimir Kecmanović, Dejan Stoiljković
Direktor fotografije: Ivan Kostić
Montaža: Lazar Predojev
Muzika: Manjifiko
Dizajn zvuka: Aleksandar Protić Prota
Kostimografija: Boris Čakširan
Produkcijski dizajn (scenografija): Goran Joksimović Joksa
Producent: Dragan Bujošević, Dragan Bjelogrlić
Produkcija: Radio-televizija Srbije, Kobra film
Koproducent: Tomi Salkovski, Stalbel Mišalkov
Koprodukcija: Skopje Film Studio, Radio Televizija Republika Srpska
Izvršna produkcija: Goran Bjelogrlić - Kobra film

senke 2.jpg
 
Ne svidja mi se kako je uradjen glavni lik inspektor prljavi Hari , vec vidjeno .. al dobro ajde . Jos nesto sto vidim kao manu je to sto ne postoji nijedan zenski lik sa kojom bi lepsi pol koji gleda seriju mogao da se poistoveti msm to bi trebala da bude Maja Davidovic bahata burzujka ali nesto je ne osecam ne dojmi mi se i sam izbor glumica je slab jedino Tamara Krcunovic izvlaci stvar mada kontam da se ona vise nece ni pojavljivati ... Najbolji glumac i najlepsa glumica u Srbiji - Srdjan Zika Todorovic i Jovana Stojiljkovic su se pojavili samo u jednoj sceni . Kad je Zika u kadru oseti se neka magija nekako je prirodan i spontan uopste nemas osecaj da glumi i ima tu neku jebenu harizmu .. Golman Jaksa je ok , izrasta u velikog glumca Bjela mu je mnogo dao ovom ulogom .. Svidja mi se sto ima dosta golotinje ali sam zaplet mi i nije nesto bas najjasniji al dobro videcemo mozda kasnije bude imalo nekog smisla .. tek je pocetak
 
Пих, не знам како вам је ово добро :lol:.
Мени је ово пластички покушај копирања Холивуда. И као и увек, испадне срање. У целој епизоди извртело се 50 непотребних секс сцена. Јербо, сад то продаје, али Бјелогрлић није Џон Сноу да то може тек тако да прође. Серија траје преко сат и по, има тону ликова (а ла Радош Бајић, у другом пројекту запослио мање више исту екипу из првог) и конципирана је на класичном крими клишеу - добар пандур лош пандур двојац. И остали ликови су бледуњави, незанимљиви, без карактера.
Што се историјске стане тиче, тотални промашај, већи од Монтевидеа. Поново приказује Београд какав никад није био, човек би помислио да је балкански Париз или Њујорк - ***** на све стране, гала вечере, гето насеља где ни полиција не сме да зађе (ово последње шта рећи :lol:). Бели емигранти ваљају опијум на ком је пола Београда :lol:, жена директорка која је приказана као једна од најмоћнијих у Београду :lol:. На силу има да прогура што више познатих личности из тог доба - већ видесмо Перу капију (генерала Живковића), чека нас луди Ђорђе Карађорђевић, "тајкун" Рада Пашић и остали. Људима ово ваља јер се серија са пристојним буџетом овде сними кад и Халијева комета прође. Реализација је никаква, идеја каква таква и није лоша. Одгледаћу неколико следећих епизода, ваљда неће бити крш као пилот.
 
znači, ovo je toliko smeće kojim je bjela prevazišao sam sebe iako sam posle montevidea mislio da je to nemoguće
i počinjem da sumnjam da su domaći režiseri uslovljeni od nekoga da ubacuju lezbejke i pedere ili ništa od para za film
sise i dupeta (uvek nađu neku kobilu da se skida), odsečene glave, dijalekt i psovke kao iz savremenog beograda (samo mile sa čubure fali:hahaha: ), požutela dokumnta od starosti iako su u to vreme bila nova, frizure i stajling sa pinkove nove godine i tako...lud čovek koji ovo gleda
degeni sa rts-a su izgleda imali cilj da u jednoj epizodi strpaju više seksa i nasilja nego ceo serijal igre prestola
 
Ljudi ovo nije nikakav istorijski dokumentarac nit je istorijska serija koja ima za cilj da sto tacnije i sto vernije prenese ljude i dogadjaje iz tog perioda, vec je ovo neka istorijska fikcija kako i sam Bjelogrlic kaze, miks istorije i fikcije.

Inace ko misli da u ono vreme nije bilo stvari koje su prikazane u seriji mislim da je ipak u zabludi, jer ipak su to bila dosta teska vremena, mozda 10ak godina nakon prvog svetskog rata gde smo izgubili gotovo trecinu stanovnistva i gde je zemlja bila razorena, tako da su kriza i siromastvo bili veliki i kao posledica toga sigurno da je bilo i velike razlike izmedju one sacice bogatasa i ogromnog dela sirotinnje, kriminala, korupcije, nemorala, dekadencije, koje kakvih mutnih likova koji su koristili priliku i privilegije da se obogate.....itd, u principu nije to nista novo nit posast modernog doba kako mnogi misle.
Doduse neke stvari u seriji verujem da su preuvelicane i prenaglasene (po meni isto malo nepotrebno) ali zanr i stil serije je takav, onako mracan.

Mada generalno meni se svidja taj fazon, taj miks istorije i fikcije, odnosno izmisljene price smestene u odredjeni istorijski period i okruzenje.
 
nisam bas ljubitelj bjele, ni njegovog opusa.

ali, moj prvi utisak je da je serija vrhunska. mene prvenstveno zanima radnja i kako je snimljeno, kako izgleda. radnja mi je preopsirna, za pocetak, a snimanje je atraktivno.

nadajmo se da ce sve biti jos bolje i jasnije. glavni lik ima potencijal da postane ruzni junak. da iz kaljuge ispliva covek i profesionalac, dokumentarnost nije cilj sam po sebi, ona je dobar zacin
 
Што онда користи стварне историјске личности у својој фикцији ? Што сви ликови нису фиктивни ? Жели да привуче пажњу њима а тврди да је историјска фикција. И костимографија и сценографија су фиктивни, тј набуџени и немају никакве везе са периодом који описују. И поред великих губитака из Великог рата, српско друштво је било конзервативно и патријархално (ништа много више него у остатку Европе).
Српска (неука) публика се први пут и упознаје са релативно бројном белом емиграцијом у Београду и Југославији. У серији су приказани као бандити и табаџије који се баве диловањем дроге ( и то је вођа читаве операције сам генерал Врангел, па тога се ни Совјети нису досетили да ставе у песму Бела армија, црни барон). У реалности, бела емиграција је Београду и југославији донела велики број академика, универзитетских професора, архитеката (по нацртима Николаја Краснова пола Београда је изграђено), уметника, музичара.

Ова серија је занимљива људима који гледају само домаће програме па им је ово врхунац телевизијске продукције. Да оставимо по страни да је апсолутна фикција, а не можемо зато што се везује за стварне догађаје и људе из тог периода опет је лоша.
 
Mene na primer nervira to sto se munjevito smenjuju kadrovi .. Ja sam navikao na domace serije u kojima jedna scena traje po 10 minuta ... Ne znam sta je Bjela hteo da postigne ali cak i u najboljim svetskim serijama poput Breaking Bad i Game of thrones scene traju bas dugo pogotovo u BB .. Serija ima jednu veliku falinku - likovi nisu razradjeni nije se uslo u njihovu sustinu .. nismo upoznati sa njihovim karakterima i to je upravo zbog toga sto se scene smenjuju velikom brzinom i sto ima previse likova .. Zaista sam mnogo vise ocekivao al dobro sta je tu je ..
 
Naravno da je serija fikcija, i da kombinuje neke stvarne istorijske događaje i ličnosti sa fikcijom.
Ovo nije serija koja ima za cilj da verno rekonstruiše istorijske događaje i ko tako posmatra stvari u zabludi je.

Serija je definitivno osveženje na našim televizijama, iako se u priličnoj meri oslanja na serije iz strane produkcije.
Doduše, RTS nije HBO, pa bi mogao bar neku napomenu da stavi pošto se radi o malo eksplicitnijim scenama.

Sviđa mi se to što su autori i pored očigledne univerzalnosti i kompleksnosti priče, i uticaja stranih produckija, zadržali taj balkanski šmek, tako da serija nije fejk kakva bi mogla da bude.
Dobro je i to što smo konačno dobili domaću seriju koja traži aktivno učešće publike kako bi ispratila i povezala radnju i likove, a ne puke posmatrače slika na ekranu.

Ono što mi si ne sviđa je gluma pojedinih protagonista, ali jbg, na to sam bio spreman. Možda je previše bio i onaj tehno, haus, jbm li ga šta je, kod scene maskenbala, no to sve ne kvari konačan utisak koji je krajnje pozitivan.

Zanimljiv detalj mi je i ona kafana Kod Nišliju, koja se čini mi se javlja u Konstantinovom raskršću.
 
Poslednja izmena:
Што онда користи стварне историјске личности у својој фикцији ? Што сви ликови нису фиктивни ? Жели да привуче пажњу њима а тврди да је историјска фикција. И костимографија и сценографија су фиктивни, тј набуџени и немају никакве везе са периодом који описују. И поред великих губитака из Великог рата, српско друштво је било конзервативно и патријархално (ништа много више него у остатку Европе).
Српска (неука) публика се први пут и упознаје са релативно бројном белом емиграцијом у Београду и Југославији. У серији су приказани као бандити и табаџије који се баве диловањем дроге ( и то је вођа читаве операције сам генерал Врангел, па тога се ни Совјети нису досетили да ставе у песму Бела армија, црни барон). У реалности, бела емиграција је Београду и југославији донела велики број академика, универзитетских професора, архитеката (по нацртима Николаја Краснова пола Београда је изграђено), уметника, музичара.

Ова серија је занимљива људима који гледају само домаће програме па им је ово врхунац телевизијске продукције. Да оставимо по страни да је апсолутна фикција, а не можемо зато што се везује за стварне догађаје и људе из тог периода опет је лоша.

Da li si ti nekad cuo za pojam istorijska fikcija , recimo Assassin's Creed je odlican primer toga.
Takodje u manjoj meri i serija Da Vincijevi demoni na primer, sasvim je uobicajno da se u istorijskoj fikciji pojavljuju prave istorijske licnosti kao i da se odvijaju neki stvarni istorijski dogadjaji i procesi.

Drustvo jeste i dalje bilo konzervativno i patrijahalno ali ponajvise u unutrasnjosti (koja je tad cinila preko 95% populacije) , ovde se prikazuje dekadencija mahom ono nesto malo aristokratije koje smo imali , a manje vise tako je svuda bilo da je aristokratija izolovana od naroda uveliko bila sklona raskosi, bahacenju, nemoralu, dekadenciji dok je obican narod ziveo uglavnom u siromastvu i uglavnom bio konzervativnih shvatanja (iako je sigurno i medju obicnom rajom bilo koje cega).

Sto se tice belogardejske emigracije u Beogradu i u kraljevini Jugoslaviji, sigurno da ih je bilo i ovakvih i onakvih, mislim prakticno to je bila cela vojska od 15,000 ljudi koja prakticno nije nikom ni za sta odgovarala i sigurno da su neki od njih koristili to i za neke licne interese, sigurno da je medju njima bilo casnih ljudi i vojnika , patriota ali malo je verovatno da su sad svi bili cvece.

Inace mnogi su sad skloni da idealizuju i romantizuju taj neki period (kao sve je bilo super a onda dosao rat i posle zli komunisti) ali cinjenica je da su to bila veoma teska i surova vremena (narocito za obican narod, seljake.....itd koji su tada cinili preko 90% populacije).
 
Da li si ti nekad cuo za pojam istorijska fikcija , recimo Assassin's Creed je odlican primer toga.
Takodje u manjoj meri i serija Da Vincijevi demoni na primer, sasvim je uobicajno da se u istorijskoj fikciji pojavljuju prave istorijske licnosti kao i da se odvijaju neki stvarni istorijski dogadjaji i procesi.

Drustvo jeste i dalje bilo konzervativno i patrijahalno ali ponajvise u unutrasnjosti (koja je tad cinila preko 95% populacije) , ovde se prikazuje dekadencija mahom ono nesto malo aristokratije koje smo imali , a manje vise tako je svuda bilo da je aristokratija izolovana od naroda uveliko bila sklona raskosi, bahacenju, nemoralu, dekadenciji dok je obican narod ziveo uglavnom u siromastvu i uglavnom bio konzervativnih shvatanja (iako je sigurno i medju obicnom rajom bilo koje cega).

Sto se tice belogardejske emigracije u Beogradu i u kraljevini Jugoslaviji, sigurno da ih je bilo i ovakvih i onakvih, mislim prakticno to je bila cela vojska od 15,000 ljudi koja prakticno nije nikom ni za sta odgovarala i sigurno da su neki od njih koristili to i za neke licne interese, sigurno da je medju njima bilo casnih ljudi i vojnika , patriota ali malo je verovatno da su sad svi bili cvece.

Inace mnogi su sad skloni da idealizuju i romantizuju taj neki period (kao sve je bilo super a onda dosao rat i posle zli komunisti) ali cinjenica je da su to bila veoma teska i surova vremena (narocito za obican narod, seljake.....itd koji su tada cinili preko 90% populacije).

Поређење са Кридом, ниђе везе. А Демони су срање, мада не колико и ово.
Каква војска од 15 хиљада практично код нас ? Какво лупетање. Цела бела емиграција у читавој Југославији није прелазила 30 хиљада на свом врхунцу, што се ближио рат то их је мање било. Колико се сећам пред сам почетак рата укупан број емиграната није прелазио 20 хиљада. И још далеко од тога да они ником нису одговарали и да су били као неки сејмени и бандити и да су могли да раде како им се прохте. Имаш погрешне информације и схватање тог историјског периода. Проучи га мало боље па коментариши.
Ова серија је романтизација Београда и Југославије, само више негативна него позитивна. Генерално историјски романи и фикција су крш и свиђа се простим људима. Подсећа на псеудоисторију мало, играње и замишљање глупавих и нереалних сцена.
 
Pa luksuz na sve strane za onu sacicu aristokratije koja je zivela u dvorcima, vilama, za njih je stvarno bilo izobilje, ali preko 90% ljudi su ziveli u teskoj bedi, a manje vise tako je bilo svuda, pogotovo u tim nekim vremenima, ono na dvorovima se priredjivali balovi, cirko se sampanjac, jeo kavijar dok su seljaci spavali bukvalno na zemlji ili slami , jeli pomije i rmbacili na njivi od jutra do mraka ne bi li imali nesto da pojedu.
 
Bjelogrlic je u tom tripu verovatno se lozi na te burzuje iz tog vremena to se moglo naslutiti jos u Montevideu ova glavna junakinja sto se krese sa tuziocem podseca na Valeriju Ninu Jankovic iz Montevidea i kad smo vec kod tog Montevidea ne znam sto ga pojedinci ovde toliko pljuju meni je Montevideo jedna od 3 najbolje srpske serije svih vremena .. zato sam i ocekivao puno od Senki jer me je Bjelogrlic navikao na kvalitet i sa Rodama isto .. medjutim sinoc sam se malo razocarao ... kad je vec 90 posto ljudi grcalo u bedi zasto ne bi napravili seriju o njima o posledicama rata .. o zivotnim pricama obicnih ljudi u Beogradu tog vremena .. ali valjda misle da bi to narodu bilo dosadno pa onda daj sto vise glamura , sjaja i luksuza .. ja kad gledam seriju najvaznije mi je da budu kvalitetni dijalozi , da su likovi razradjeni da se udje u sustinu njihovog karaktera i da postoji neka emocija koja ce da me takne a svega toga sinoc nije bilo , natrpano je previse likova i jednostavno nije bilo vremena da se upoznamo sa njima sa njihovim osobinama to je veliki kiks .. mislim da su trebali da uce od GOT-a tamo isto imas brdo likova ali se uvode postepeno u pricu a ne sve odjednom s brda s dola
 
kad sam gledao seriju inspektor megre, a glumi ga crni guja atkinson, pariz je bio losije prikazan nego beograd sinoc. dovoljno je bilo sto se zna da je pariz i laganica, nema atrakcija

valjda je tako na tv, vaznija je radnja i likovi od sitnicarske kritike kako ovo kako ono

mozda, ucinilo mi se, je ton mogao da bude bolji.

serija je krimic i to je to
 
Naravno da je serija fikcija, i da kombinuje neke stvarne istorijske događaje i ličnosti sa fikcijom.
Ovo nije serija koja ima za cilj da verno rekonstruiše istorijske događaje i ko tako posmatra stvari u zabludi je.

Serija je definitivno osveženje na našim televizijama, iako se u priličnoj meri oslanja na serije iz strane produkcije.
Doduše, RTS nije HBO, pa bi mogao bar neku napomenu da stavi pošto se radi o malo eksplicitnijim scenama.

Sviđa mi se to što su autori i pored očigledne univerzalnosti i kompleksnosti priče, i uticaja stranih produckija, zadržali taj balkanski šmek, tako da serija nije fejk kakva bi mogla da bude.
Dobro je i to što smo konačno dobili domaću seriju koja traži aktivno učešće publike kako bi ispratila i povezala radnju i likove, a ne puke posmatrače slika na ekranu.

Ono što mi si ne sviđa je gluma pojedinih protagonista, ali jbg, na to sam bio spreman. Možda je previše bio i onaj tehno, haus, jbm li ga šta je, kod scene maskenbala, no to sve ne kvari konačan utisak koji je krajnje pozitivan.

Zanimljiv detalj mi je i ona kafana Kod Nišliju, koja se čini mi se javlja u Konstantinovom raskršću.

Na sta konkretno mislis kad kazes da su zadrzali balkanski smek ?

I koji glumci ti se nisu svideli ?
 

Back
Top