Quantcast

Semafori u Beogradu

rdeki

Elita
Poruka
17.696
Ne znam kako je u drugim gradovima, ali...
Meni neki put baš idu na živce, pa iako želim da poštujem crveno za pešake to ne uradim.

Evo na primer, hoću da u Bulevaru umetnosti pređem ulicu krećući se od Merkatora ka auto-putu i zgradi JAT-a.
Prvo čekam mali semafor. Tu je skretanje za automobile koji skreću desno ka Tošinom bunaru.
Onda, kada prođem taj, čekam sledeću etapu, a nikako mi ne ide u glavu zašto se ne otvori deo do pešačkog ostrva, kada je jasno da vozila i iz jednog i iz drugog pravca skreću levo iz Bulevara Zorana Đinđića u Bulevar umetnosti.
Kada se upali zeleno za pešake, uspem da stignem i do pešačkog ostrva, pa i dalje i taman pređem glavninu puta kada se upali crveno na delu gde automobili skreću desno iz Bulevara Zorana Đinđića u Bulevar umetnosti u smeru ka JAT-u.

Kada sve saberem, na putu od Bulevara Mihajla Pupina do zgrade JAT-a više vremena potrošim čekajući na semaforima (ako rešim da ih poštujem) nego u samom hodanju.

Da li je moguće da se semafori isprogramiraju tako da što manje koče kako pešake tako i vozila?

gost 94299

Veoma poznat
Poruka
11.312
Ti kao pešak možeš ubiti mrava ako staneš na njega.... Ali to nema veze sa tim da li je na semaforu zeleno ili crveno.
Ti kao pešak možeš pobiti celu četu koja je krenula na vojnu vežbu ako stupiš na prelaz dok je crveno, a vozač-vojnik koji tada ima otvoren semafor gleda kako da te izbegne i sjuri se u autobus pun dece koja su na izlet pošla, u suprotnoj traci.
E, da, možda i neki mrav strada... baksuz.

rdeki

Elita
Poruka
17.696
Ti kao pešak možeš pobiti celu četu koja je krenula na vojnu vežbu ako stupiš na prelaz dok je crveno, a vozač-vojnik koji tada ima otvoren semafor gleda kako da te izbegne i sjuri se u autobus pun dece koja su na izlet pošla, u suprotnoj traci.
E, da, možda i neki mrav strada... baksuz.
Vic o Muji:

Mujo sudu objašnjava zašto je pregazio autobusom 52-oje ljudi:
- Časni sude, naišao sam na stanicu kada sam ukapirao da su mi otkazale kočnice. Gledam sa jedne strane stoji 5o-oro ljudi i ćeka autobus, a sa druge dvoje. Pa ja, kao velim, bolje da pregazim ono dvoje, nego onih 50-oro.
- Pa kako se onda desilo da si pregazio 52-oje?
- Ebi ga... Ja taman nanišanio na ono dvoje, kada oni pređoše na drugu stranu, među ono 50-oro....

gost 94299

Veoma poznat
Poruka
11.312
Samim tim što je ne pobija, kaže i da je moguća. Ali, da se prizemljimo... dobro.
Recimo da si ti u kolima, sa gorepomenutim maloletnim saputnikom. Vidiš zeleno, i ideš kroz njega. Logično, nije li?
Neki tvoj istomišljenik najednom stupa na kolovoz par metara ispred tebe. Ti cimaš volan u stranu i zabadaš u drvo.
Dovoljno prizemljeno? Ili je i ovo paranoično, i apsolutno nemoguće?

edit: epilog neću da pomenem ni u šali. dovoljno ih pominju u štampi.

rdeki

Elita
Poruka
17.696
Aha, da se prizemljimo... dobro.
Recimo da si ti u kolima, sa gorepomenutim maloletnim saputnikom. Vidiš zeleno, i ideš kroz njega. Logično, nije li?
Neki tvoj istomišljenik najednom stupa na kolovoz par metara ispred tebe. Ti cimaš volan u stranu i zabadaš u drvo.
Dovoljno prizemljeno? Ili je i ovo paranoično, i apsolutno nemoguće?
E ovo jeste moguće i realno.
No, ako vozim propisanom brzinom u blizini semafora, onda ću na vreme uočiti nekoga ko baš ne mari za isti, pa ću smanjiti brzinu dovoljno da ako i udarim u drvo ne može doći do nekih fatalnih posledica.
A ako sam pešak (pod uslovom da nisam pijan) proceniću situaciju da li mogu nesmetano da pređem ulicu a da zbog mene niko ne sleti sa puta.

gost 94299

Veoma poznat
Poruka
11.312
U pravu si, deki. Ukinimo semafore. Da ne gubiš vreme čekajući na njima.
Vidiš, ovo tvoje o sto posto samosvesnih učesnika u saobraćaju pobija moju paranoičnu teoriju, i mnogo je verovatnije.
Kretenski izum, totalno suvišan; svi voze propisanom brzinom, a pešaci, POSEBNO MALOLETNI, nikada ne izleću na kolovoz... sem pod dejstvom alkohola.
Kako se niko pre toga nije setio...

rdeki

Elita
Poruka
17.696
U pravu si, deki. Ukinimo semafore. Da ne gubiš vreme čekajući na njima.
Vidiš, ovo tvoje o sto posto samosvesnih učesnika u saobraćaju pobija moju paranoičnu teoriju, i mnogo je verovatnije.
Kretenski izum, totalno suvišan; svi voze propisanom brzinom, a pešaci, POSEBNO MALOLETNI, nikada ne izleću na kolovoz... sem pod dejstvom alkohola.
Kako se niko pre toga nije setio...
Nisam rekao da ukinemo semafore. Naprotiv.
Pričam o tome da ima dosta semafora u Beogradu koji svojim besmislenim radom iritiraju. Ako ih poštuješ često se osećaš kao budala, a opet nije u redu ne poštovati ih pogotovu ako u blizini ima dece.
Pa se pitam, da li se njihov rad može učiniti smislenijim. Dakle, ne ukidati ih, već ih preprogramirati.

gost 94299

Veoma poznat
Poruka
11.312
Nisam rekao da ukinemo semafore. Naprotiv.
Pričam o tome da ima dosta semafora u Beogradu koji svojim besmislenim radom iritiraju. Ako ih poštuješ često se osećaš kao budala, a opet nije u redu ne poštovati ih pogotovu ako u blizini ima dece.
Pa se pitam, da li se njihov rad može učiniti smislenijim. Dakle, ne ukidati ih, već ih preprogramirati.
Pa će se onda naći neki vozač da to isto traži... ko bi svetu udovoljio.
Semafori su nužno zlo velegrada; teško je sa njima, al' bez njih... nemoguće.

rdeki

Elita
Poruka
17.696
Pa će se onda naći neki vozač da to isto traži... ko bi svetu udovoljio.
Semafori su nužno zlo velegrada; teško je sa njima, al' bez njih... nemoguće.
Opet kažem. Stojim na semaforu. Levo od mene je kolona vozila kojma je takođe crveno. Nema nikakvog razloga da čekam do pešačkog poluostrva ako je istovremeno crveno i meni pešaku i koloni vozila.

Ili, semafor između Karađorđevog parka i Slavije. Ja kao neko ko hoda žustro i veoma brzo ne uspem da stignem do drugog kraja prelaza dok se ne upali crveno. Invalid sa štakama nema šanse da pređe četvrtinu puta.

gost 94299

Veoma poznat
Poruka
11.312
Opet kažem. Stojim na semaforu. Levo od mene je kolona vozila kojma je takođe crveno. Nema nikakvog razloga da čekam do pešačkog poluostrva ako je istovremeno crveno i meni pešaku i koloni vozila.
Al' ima razloga da se još stotinu pešaka nagura na to poluostrvo? Nije ono jedino, pun je BG takvih primera, da se ne bi pešaci zadržavali na delu između dve trake. Krenuće vas dosta, napraviće se gužva, i onaj ko je tada prvi do te desne trake će možda završiti gurnut pod automobil... jer je desna traka još uvek aktivna.

Ili, semafor između Karađorđevog parka i Slavije. Ja kao neko ko hoda žustro i veoma brzo ne uspem da stignem do drugog kraja prelaza dok se ne upali crveno. Invalid sa štakama nema šanse da pređe četvrtinu puta.
Ko sad poteže primere koji mu odgovaraju? :D Ti možeš invalide, ja ne mogu vojsku?
Na tom semaforu uvek ima neko u kolima ko čeka. Invalid lagano prelazi. Vozač neće sumanuto krenuti i namerno pregaziti čoveka par metara ispred njega; taj ti je slučaj još neverovatniji od mog.
U takvim slučajevima nije semafor sveto pismo... ima nešto i u razumnom rasuđivanju.

Laku noć, deki, i razmisli da li su baš semafori problematični... ili nedostatak strpljenja (žustro i brzo hodanje). Šta da kažu tek oni koji žustro i brzo voze, koliko se njima sporo otvara semafor?
Kladim se da bi 'preprogramiranjem' semafora tu jedva uštinuo i pola minuta... ali, eto. :mrgreen:

rdeki

Elita
Poruka
17.696
Al' ima razloga da se još stotinu pešaka nagura na to poluostrvo? Nije ono jedino, pun je BG takvih primera, da se ne bi pešaci zadržavali na delu između dve trake. Krenuće vas dosta, napraviće se gužva, i onaj ko je tada prvi do te desne trake će možda završiti gurnut pod automobil... jer je desna traka još uvek aktivna.
Ne poznaješ Beograd, očigledno.
Na većini raskrsnica koje su regulisane na opisani način jedva da istovremeno prelazi ulicu desetoro ljudi. O nekakvom pravljenju gužve na poluostrvu nema ni govora. Osim toga, prostor za pešake na poluostrvu i na početnoj poziciji je potpuno isti, pa je ista verovatnoća da će doći do gužve i na jednom i na drugom mestu.

Ko sad poteže primere koji mu odgovaraju? :D Ti možeš invalide, ja ne mogu vojsku?
Na tom semaforu uvek ima neko u kolima ko čeka. Invalid lagano prelazi. Vozač neće sumanuto krenuti i namerno pregaziti čoveka par metara ispred njega; taj ti je slučaj još neverovatniji od mog.
U takvim slučajevima nije semafor sveto pismo... ima nešto i u razumnom rasuđivanju.
Što se datog primera tiče, taj semafor se nalazi u blizini bolnice, a i u blizini zgrade PIO-a (penziono-invalidsko osiguranje), te je verovatnoća da će naići neki invalid mnogo veća od verovatnoće da će na bilo koji semafor u Beogradu naići kolona vojske.

Laku noć, deki, i razmisli da li su baš semafori problematični... ili nedostatak strpljenja (žustro i brzo hodanje). Šta da kažu tek oni koji žustro i brzo voze, koliko se njima sporo otvara semafor?
Kladim se da bi 'preprogramiranjem' semafora tu jedva uštinuo i pola minuta... ali, eto. :mrgreen:
Ako mi za jednu deonicu treba 10 minuta pešačenja, pri čemu na semafore potrošim 6 minuta od kojih je bar dva besmisleno, onda mi se čini da ipak imam pravo kada kažem da tu nešto nije sasvim u redu.

gost 94299

Veoma poznat
Poruka
11.312
Ne poznaješ Beograd, očigledno.
Na većini raskrsnica koje su regulisane na opisani način jedva da istovremeno prelazi ulicu desetoro ljudi. O nekakvom pravljenju gužve na poluostrvu nema ni govora. Osim toga, prostor za pešake na poluostrvu i na početnoj poziciji je potpuno isti, pa je ista verovatnoća da će doći do gužve i na jednom i na drugom mestu.
Recimo, kod Glavne Pošte? Ne bih baš rekao da sam ja taj koji ne poznaje Beograd... pomeri se sa NBG-a, pa onda piši 'očigledne' stvari. I ovaj primer kod Slavije je nakaradno izabran: čudiš se gužvi u samom centru Beograda... :roll:... pa tu je jedan od najvećih čepova skoro po ceo dan, i svi koji tu zaglave misle da su u pravu, i da je njima najgore...

Što se datog primera tiče, taj semafor se nalazi u blizini bolnice, a i u blizini zgrade PIO-a (penziono-invalidsko osiguranje), te je verovatnoća da će naići neki invalid mnogo veća od verovatnoće da će na bilo koji semafor u Beogradu naići kolona vojske.
A između bilo koje bolnice i tog semafora, i fonda PIO i njega ima još najmanje dva prelaza... znači, mogao si taj isti argument da potegneš i za još najmanje petnajs semafora. Vidiš, tako i ja moju kolonu vojske mogu smestiti na Topčider, ili kružni voždovački put. Tamo nema invalida, a ima prelaza... i žustrih i brzih pešaka.
Da ne pominjem da se nijednim slovom nisi osvrnuo na onaj deo o tome da se tu UVEK neko vozilo nalazi i ČEKA... i nikad se nije desilo da uz škripu guma startuje na invalida, te ti je primer baš, ali baš besmislen. Samo si zapeo da isteraš svoje.

Ako mi za jednu deonicu treba 10 minuta pešačenja, pri čemu na semafore potrošim 6 minuta od kojih je bar dva besmisleno, onda mi se čini da ipak imam pravo kada kažem da tu nešto nije sasvim u redu.
Sve je u redu, samo ti smanji žustrinu i brzinu... kao što je primoran svaki pešak i vozač koji živi u metropoli. Ja imam još manje živaca, al' to razumem.
Ili idi tamo gde nema mrskih ti semafora... očigledno, što ti reče.

rdeki

Elita
Poruka
17.696
Recimo, kod Glavne Pošte? Ne bih baš rekao da sam ja taj koji ne poznaje Beograd... pomeri se sa NBG-a, pa onda piši 'očigledne' stvari. I ovaj primer kod Slavije je nakaradno izabran: čudiš se gužvi u samom centru Beograda... :roll:... pa tu je jedan od najvećih čepova skoro po ceo dan, i svi koji tu zaglave misle da su u pravu, i da je njima najgore...
Hajde baš i kod Glavne Pošte. No nešto se ne sećam da sam sa tim semaforima imao problema i da sam uzaludno čekao da pređem ulicu iako je bilo zatvoreno i za vozila.
Na primer, da li je upaljeno crveno za pešake u smeru od Pošte ka ulici Kneza Miloša, sa leve strane do poluostrva u sredini kolovoza kada je jedino dozvoljen saobraćaj vozilima koji se kreću iz pravca Takovske ka Bulevaru Kralja Aleksandra ili ka ulici Kneza Miloša?

A ako hoćeš deo koji je u toku dana najviše opterećen to je okolina Glavne železničke stanice.
Posmatrano između Palate pravde i Glavne železničke nema nijednog pešačkog prelaza, a onda ih nema sve do Ekonomskog fakulteta. Ni tu ne bih imao zamerke na semafore, već na činjenicu da pešaci prelaze gde im padne na pamet ugrožavajući i sebe i druge.

A između bilo koje bolnice i tog semafora, i fonda PIO i njega ima još najmanje dva prelaza... znači, mogao si taj isti argument da potegneš i za još najmanje petnajs semafora. Vidiš, tako i ja moju kolonu vojske mogu smestiti na Topčider, ili kružni voždovački put. Tamo nema invalida, a ima prelaza... i žustrih i brzih pešaka.
Da ne pominjem da se nijednim slovom nisi osvrnuo na onaj deo o tome da se tu UVEK neko vozilo nalazi i ČEKA... i nikad se nije desilo da uz škripu guma startuje na invalida, te ti je primer baš, ali baš besmislen. Samo si zapeo da isteraš svoje.
A moje je?

Sve je u redu, samo ti smanji žustrinu i brzinu... kao što je primoran svaki pešak i vozač koji živi u metropoli. Ja imam još manje živaca, al' to razumem.
Ili idi tamo gde nema mrskih ti semafora... očigledno, što ti reče.
Hvala na savetu. Ti kao da si lično pogođen mojim zamerkama.

R.Žiskar

Elita
Poruka
15.646
Једном месечно, у Београду треба укинути све прописе и правила у саобраћају и дозволити природну елиминацију возача и возила.
Душко Радовић

27E

Buduća legenda
Poruka
49.405
o semaforiam u beogradu brigu vodi gradski sekretarijat sa saobracaj. a za njih na terenu odrzavanje obavlja specijalizovana sluzba beograd puta. znaci kvalifikovani strucnjaci, ozbiljni, a i brojni

ako neko ima predlog, zalbu ili molbu u vezi sa radom semafora, pa i nalik uvodnom postu, najbolje je da se u pismenoj formi obrati gradskom sekretarijatu za saobracaj, to je prekoputa postanske stedionice u 27.marta. obzirom da je demokratija, svaka molba dobice odgovor u rou od mesec dana. iz licnog iskustva znam da uvazavaju sve opravdane primedbe, koje je moguce izvesti na postojecoj opremi

dakle, ne budi lenj, napisi i detaljno opisi, predaj...pa ce ti se kasti

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.