"Secesionistička retorika potkopava BiH kojoj treba manje tenzija i manje uniformi"

Босанско-херцеговачки ентитет РС, чак и када би сви у њему били иредентисти, не може да постане независна држава јер је тај ентитет настао етничким чишћењем.

Mnogo manje nego Hrvatska ili Federacija.

Ajde komšo , spusti tenzije i prihvati realnost
 
Босанско-херцеговачки ентитет РС, чак и када би сви у њему били иредентисти, не може да постане независна држава јер је тај ентитет настао етничким чишћењем.
Evo tebe baš pitamo :mrgreen: Nego misliš li isto za Kosovo?
 
Била је у плану дестабилизација и изазивање сукоба у Црној Гори тако што би се из помоћ нео-информбироваца и ново-четника извео државни удар, а у режији КГБ-а, али се то решило и ЦГ је у НАТО; затим је био покушај руса да униште Македонију тако што би изазвали сукоб Македонаца са Албанцима, па се то одлучном акцијом Савезника спречило, а Груевски, коме сте овде на Форуму писали оде, сада је у бекству и стрепи сваки пут када чује убрзане кораке на степеништу. А Македонија је због Грчке била НЕУПОРЕДИВО тежи ребус за решавање од босанско-херцеговачког ентитета РС, Додига и његових трулих удбаша и полуписмених криминалаца.

Komso dobre sam volje pa cu te malo edukovati

Trilateralna komisija u Srbiji: "Đavolji bal" u Beogradu






a pazi sad


https://www.nezavisne.com/novosti/b...dnicu-Trilateralne-komisije-u-Beogradu/270334
 
Vidjećemo hoće li doći taj dan

"O bonskim ovlaštenjima se nije govorilo godinama. To znači da se nešto desilo u BiH. Govorilo se sada više o tome nego ikad. Postoje neki nesporazumi, bonska ovlaštenja postoje od početka, ali aktivirala se 1997. godine, kada se vidjelo da Karl Bilt ne može ubrzano raditi. Danas neću koristiti bonska ovlaštenja. Sutra ćemo vidjeti šta će donijeti dan", poručio je Incko.

765-430-f26c19f9eecf1edbdea876ab8845604b.jpg



Srijeda, 15.05.2019. | 18:28

Valentin Incko, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini za N1 je kazao da je dobio veliku podršku Savjeta bezbjednosti UN-a tokom predstavljanja izvještaja za Bosnu i Hercegovinu.

"Važno je da sam kao nikada ranije dobio podršku članica Savjeta bezbjednosti. Četiri članice su pričale o bonskim ovlaštenjima. Prvi put se za deset godina vršila debata", kazao je Incko, navodeći da su bonska ovlaštenja korištena 750 puta u prošlosti.

"Oni su to prihvatili. Nisu željeli da kažu da ih nema. Prvi put poslije dugo godina se o tome pričalo i naravno - to uključuje korištenje", kazao je Icnko za N1.

Upitan kada će početi koristiti bonske ovlasti, on je odgovorio: "Kada bude dobar trenutak - to neću reći na televiziji".

Incko je rekao da je došlo do određenog preusmjerenja i druge klime što se međunarodne zajednice tiče.

"O bonskim ovlaštenjima se nije govorilo godinama. To znači da se nešto desilo u BiH. Govorilo se sada više o tome nego ikad. Postoje neki nesporazumi, bonska ovlaštenja postoje od početka, ali aktivirala se 1997. godine, kada se vidjelo da Karl Bilt ne može ubrzano raditi. Danas neću koristiti bonska ovlaštenja. Sutra ćemo vidjeti šta će donijeti dan", poručio je Incko.

On je rekao da je politika međunarodne zajednice takva da uvijek čeka poteze lokalnih vlasti, odnosno sudstva i tužilaštva - a ako se oni iscrpe, onda bi međunarodna zajednica počela da razmišlja o narednom koraku.

"Ljudi koji kažu da Incko treba da povuče potez nisu išli na Ustavni sud, u Tužilaštvo, odmah pozivaju Incka. Treba iscrpiti domaća sredstva - pa onda doći kod mene", kazao je Incko.

BN TV
 
Srpski etnički prostor i država Srbija


42FD07B5-6042-496D-953A-D18AD363F884_cx0_cy15_cw0_w1023_r1_s-1000x555.jpg


15/05/2019 13:21
Izvor: RSE

Nakon razgovora u Patrijaršiji Srpske pravoslavne crkve o Kosovu i drugim vrućim političkim temama (13. maja), predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je u nekoliko navrata pominjao “sprski etnički prostor”, sabirajući, između ostalog, broj umrlih Srba u Srbiji i van njenih granica i jedinstvene bukvare za “srpski etnički prostor”. Zahvalio je patrijarhu Irineju, “koji je pokazao ogromnu odgovornost za razvoj i napredak srpskog društva”.
Predsjednik BiH entiteta Republike Srpske Milorad Dodik je izjavio, istom prilikom, da se bez srpskog jedistva ne može rješavati ni jedan važan problem, naravno ni Kosovo.
“Veoma je bitno djelovanje Srpske pravoslavne crkve jer ona djeluje u četiri države”, dodao je Dodik u prilog “svesrspke sabornosti”.
Koji dan ranije ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin je išao i korak dalje poručivši da “ako Republika Srpska nema vojsku, ima je srpski narod”. Svojevremeno (2017. godine, na obilježavanju 22. godišnjice od akcije Oluja, kojom je Hrvatska povratila kontrolu nad teritorijama koju su držali Srbi iz takozvane Republike Srpske Krajine) Vučić je poručio da “Srbija nigdje više na srpskom etničkom prostoru neće dozvoliti zločinačke akcije protiv srpskog naroda”.
Da li se takvim izjavama, kao i sve češćim “konsultacijama” sa predstavicima Srba iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, uz, naravno, Srba sa Kosova, legitimizuje kao lider svih Srba?
Šta se time poručuje građanima Srbije (i onima koji nisu Srbi, pa dakle nisu dio “sprskog etničkog prostora”) i građanima regiona? Šta to govori o karakteru države i o odnosu prema propalim projektima iz 90-ih godina? Da li je to samo retorika koja priprema biračko tijelo u Srbiji za ono što slijedi u vezi sa Kosovom, i ako jeste, da li je samim tim bezopasna?

Komšić: Fokus na nacional birački korpus

Politikolog Jovan Komšić kaže da Srbija u periodu tranzicije, u kome su se novonastale države na teritoriji nekadašnje Jugoslavije konstituisale, nije uspjela da realizuje svoju početnu ideju-objedinjavanje svesrpskih teritorija. Ali sada se, dodaje on, u korištenju takve retorike pravi odmak od ambicija objedinjavanja svih nacionalnih teritorija mirnim ili nasilnim putem.
“Taj put ratova je trenutno zaustavljen ali on se ne izostavlja u komunikaciji sa sopstvenim biračkim tijelom. Fokusiran je na, prije svega, nacional patriotski birački korpus unutar Republike Srbije i unutar Republike Srpske”, kaže Komšić.
I u desnom političkom spektru u Srbiji prisutne su reminscencije na političke ciljeve vođstva Srbije u 90-tim godinama, ali sa drugačijom konotacijom.
Politički analitičar Dragoljub Anđelković kaže da je srpski narod nasilno podijeljen u nekoliko država.
“Mi to stanje vjerovatno ne možemo da izmijenimo, to je pitanje geopolitičkih odnosa i sile, ali sa moralnog i duhovnog stanovišta mi smo jedinstven narod, cjelina. Kosovo je identitetsko pitanje u Republici Srpskoj (RS) kao i u Srbiji. I svakako je važno da se RS, kao “zapadna srpska država” konsultuje, kad se radi o rješavanju kosovskog pitanja”, stav je Anđelkovića.

19D1F1D4-9D25-4697-99EA-1597E500AA0A_w650_r1_s.jpg


Profesor Beogradskog univerziteta Čedomir Čupić, međutim, poručuje da je pitanje Kosova stvar građana Srbije i da se to ne tiče Srba van Srbije, jer je to miješanje stranih državljana u unutrašnje stvari druge države.

On kaže da je narativ o svesrpskom jedinstvu i srpskom etničkom prostoru izraz političke nemoći.
“Kad god neki političar na ovim prostorima postaje nemoćan, nema ideje, ili kada je u procjepu da nešto riješi, a to ne može da riješi, onda potegne upravo pitanje koje je vezano za nacionalni prostor, drugim riječima, posluži se nacionalizmom”, naveo je Čupić.
Po Ustavu, Srbija je i matična država srpskog naroda, kaže Anđelković koji smatra da je ta ustavna odrednica dugo zanemarivana.
“Mislim da je sramota što se Srbija u nekim periodima ustručavala da vrši svoju ulogu matične države. Danas to počinje da radi, ali i dalje mislim da to ne radi dovoljno aktivno. Ja se nadam da je ovo samo stidljivi početak ozbiljnjeg djelovanja. Sramno je dosadašnje ćutanje”, mišljenja je Anđelković.
A kako se poruke koje iz Srbije o srpskom etničkom prostoru, uz asistenciju Milorada Dodika koji otvoreno sanja o terotorijalnom ujedinjenju Republike Srpske sa Srbijom, doživljavaju u susjedstvu?
Bajtal: Blefiranje međunarodne zajednice
Za Esada Bajtala, sociologa i filozofa iz Sarajeva, poruke iz Beograda znače ono što su značile i 90-ih godina.
“Radi se o jednoj istrajnosti, jednoj autističnoj politici koja ne želi sarađivati ni sa kim, koja i dalje želi da diktira u regionalnom smislu, koja i dalje želi da blefira međunarodnu zajednicu svojim dvostrukim aršinima tipa, jedno ćemo pričati, a sasvim drugo ćemo raditi. To je ona ista Miloševićeva matrica kojoj smo svjedočili 90-ih godina”, smatra Bajtal.
Njegov kolega iz Novog Sada Jovan Komšić, međutim, ne smatra da nakon političkih poruka o srpskom etničkom prostoru može da uslijedi neka značajnija realpolitička inicijativa kojom bi se doveo u pitanje teritorijalno politički poredak na prostorima Zapadnog Balkana.
Ipak, on prognozira nastavak trenda “etnifikacije politike” u državi u kojoj je na sceni “etnička, odnosno surogat demokratija”, što je karakteristika svih novonastalih država na Balkanu, a koja podsjeća na isključivost plemenskih zajednica u odnosima prema pripadnicima drugih naroda.
 
Цобе, Срањо и Изметбегов су припадници удруженог злочиначког подухвата и због својих смртних грехова горе у паклу док из Луцифер гузи својом абнормално великом каром у паузама печења у пламену који развија температуру од 500 000 степени целзијуса.

Заувек.
Pravili su hrvati svašta i pre Sranje. Nemoj to samo džaba da se probavate sa glupim izgovorima.
 
Danijael Simic mudro zbori ,svaka mu je ko Njegoseva

Син од Новице Симића легендарног генерала ВРС,једног од ријетких који није завршио у Хагу.
Добар педигре има лик мада је брз на језику...
 
Tri subjekta u SAD-u lobiraju za RS, internet stranica obiluje Dodikovim porukama

561211


16/5/2019

Prema informacijama iz Ministarstva pravde Sjedinjenih Američkih država trenutno su u SAD-u aktivna tri pravna subjekta koja lobiraju za ciljeve Republike Srpske.

Riječ je o Uredu RS-a u Washingtonu na čijem čelu je Obrad Kesić, a koji je otvoren 2013. godine zatim firmom Myrmidon Group, LLC, koja je kao lobistička grupa za Vladu RS registrovana dvije godine ranije, te lobistička firma McGinnis Lochridge iz Teksasa, koja će entitetskoj vladi pružati pravne usluge u SAD-u, s početkom od 5. juna.

Kako smo objavili, Vlada RS je 25. aprila potpisala ugovor sa ovom američkom lobističkom firmom, koja će joj održavati i web stranicu na engleskom jeziku.

561213


Inače, riječ je o internet stranici koji nosi naziv bihdaytonproject.com, a koja obiluje s porukama lidera SNSD-a i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika, te drugih zvaničnika njegove stranke poput premijera RS Radovana Viškovića i predsjednice RS Željke Cvijanović.

Nadalje, na ovoj stranici se promovira izvještaj iz RS-a koji je nedavno podnesen Vijeću sigurnosti UN-a. Objavljuju se i afirmativne izjave nekih međunarodnih bivših zvaničnika o Dodiku, kao i izvještaji koji se odnose na radikalizirane osobe islamske vjeroispovijesti u BiH, a u kontekstu terorizma. Uzgred, objavljene su i posljednje poruke evropskih i američkih zvaničnika o potrebi formiranja vlasti.

Inače, Casey Michel, istraživački novinar Think Progressa, koji je prvobitno i objavio navedeni ugovor naveo je da je ova stranica već nekoliko godina u opticaju, a nju su pokrenuli i vodili prethodni lobistički partneri Vlade RS.

Za ove usluge će Vlada RS iz budžeta mjesečno izdvajati 80.000 dolara, odnosno blizu 140.000 KM. To znači da će za ovo vrijeme poreski obveznici RS-a platiti 640.000 dolara, odnosno 1,1 miliona KM za predstavljanje RS u SAD-u.

Kako smo saznali, lobistička firma Picard Kentz & Rowe, koja je duži niz godina savjetovala RS, krajem januara je obznanila da to više neće činiti. Razlozi još nisu poznati. Inače, ova firma je od Vlade RS na godišnjem nivou dobivala nešto više od dva miliona dolara za njene usluge.
 

Back
Top