Saveti. Kupovina novih felni

Poruka
6.708
Planirao sam da uzmem nove felne za moj auto. S obzirom da ide zima, treba da postavim zimske gume a da se ne bih bavio prebacivanjem guma za zimu i za leto, mislio sam da uzmem novi set felni pa da organizujem gume tako da kad dodje opet do promene za leto onda samo menjam cele tockove a ne prebacujem samo gume. Da li vam se to cini smisleno?

Zapravo koincidentno trenutno to u mom slucaju znaci zamena 2 gume, posto igrom slucaja, imam trentutno po 2 - napred letnje, a nazad zimske.

Posto vec imam aluminijumske felne nekako mislim da je to najbolji izbor i za dalje. Nemam neke specijalne zahteve po pitanju izgleda osim s obzirom da ide zima, mozda da budu crne boje. Ove koje sada imam koje su srebrne bih ostavio za letnje gume (treba malo da ih dofarbam tu i tamo). Sve ostalo sto se tice dimenzija bih uzeo standardno. Proucavao sam mere felni i guma i tu me zbunjuje mnogo sto sta, tako da i saveti u tom smislu su mi takodje od pomoci.

Voleo bih da cujem savete, sta raditi? sta ne raditi?
Koji proizvodjaci, koji prodavci? Da li je bolje kupiti u radnji ili online?
 
ima felni i novih kod ovih sto prodaju i gume ,
gume radim uvek kod jednog vulkanizera zato sto ga znam i svi u siroj porodici radimo kod njega jer je pedantan i sve uradi i proveri dvaput.

Prosli put sam kod njega kupio dve nove gume po pristojnoj ceni. Pitao me sta hocu. Ali nekako felne su ipak i pitanje neke estetike, voleo bih da vidim, nije bas da ih narucim na nevidjeno.

ima i polovnih na oglasima 100-200 evra komplet
nisam bas za to da kupim polovne.

zavisi od auta , bitan je raspon rupa i centralna rupa
nasao sam neke specifikacije, pa ako treba mogu da izdetaljisem.
 
So jede alu felnu i dezintegriše je, za zimu čelične a za leto alu felne. Ja imam dupli komplet i užasan mi je smor da ih menjam.
Interesatno, mislio sam da je alu bolji za slanu situaciju. I sad se mislim da postojece ipak malo bolje pregledam i zastitim. Dobar savet. Hvala.

Pomislio sam da su celicne bolje mozda zbog stavljanja lanaca i tako to.

Nije mi sve to sto se tice zime bas toliko kriticno, ne idem na primer autom na posao, dakle ne koristim ga bas svaki dan. Meni je vise potreban da odem na plac, i tako, neka porodicna potreba, kupovina ili neka druga potreba, a to ionako ne radim previse cesto zimi.
 
Fabricke 16ice zimske gume,18ice sa letnjim,sad sam uzeo polovne za 300€,imo sam kineske neke lose
mislis manji tockovi zimi? Stavka za razmisljanje.
inace imam dosta iskustva sa voznjom u zimskim uslovima, po kanadi i po beogradu (sto je mozda gore jer ne ciste sneg). Ustanovio sam da su siroke gume smrt za zimu, i po snegu i po ledu. Nekad sam imao neki fiat 128 tanke gumicice, ali zato zimi samo fura, prolazi na sankanje, uske gume se useku u sneg i nema 'plivanje' samo sankanje.

Ali nemam iskustva sa niskoprofilnim gumama. Ne znam da li bi isao na tu stranu.
 
Planirao sam da uzmem nove felne za moj auto. S obzirom da ide zima, treba da postavim zimske gume a da se ne bih bavio prebacivanjem guma za zimu i za leto, mislio sam da uzmem novi set felni pa da organizujem gume tako da kad dodje opet do promene za leto onda samo menjam cele tockove a ne prebacujem samo gume. Da li vam se to cini smisleno?

Zapravo koincidentno trenutno to u mom slucaju znaci zamena 2 gume, posto igrom slucaja, imam trentutno po 2 - napred letnje, a nazad zimske.

Posto vec imam aluminijumske felne nekako mislim da je to najbolji izbor i za dalje. Nemam neke specijalne zahteve po pitanju izgleda osim s obzirom da ide zima, mozda da budu crne boje. Ove koje sada imam koje su srebrne bih ostavio za letnje gume (treba malo da ih dofarbam tu i tamo). Sve ostalo sto se tice dimenzija bih uzeo standardno. Proucavao sam mere felni i guma i tu me zbunjuje mnogo sto sta, tako da i saveti u tom smislu su mi takodje od pomoci.

Voleo bih da cujem savete, sta raditi? sta ne raditi?
Koji proizvodjaci, koji prodavci? Da li je bolje kupiti u radnji ili online?

Alu ostavi za leto, za zimu kupi celicne zbog soli na putevima. Uvek mozes da stavis ratkapnu preko nje.
Dimenzije gledaj da budu iste kao te sto vec imas.
 
mislis manji tockovi zimi? Stavka za razmisljanje.
inace imam dosta iskustva sa voznjom u zimskim uslovima, po kanadi i po beogradu (sto je mozda gore jer ne ciste sneg). Ustanovio sam da su siroke gume smrt za zimu, i po snegu i po ledu. Nekad sam imao neki fiat 128 tanke gumicice, ali zato zimi samo fura, prolazi na sankanje, uske gume se useku u sneg i nema 'plivanje' samo sankanje.

Ali nemam iskustva sa niskoprofilnim gumama. Ne znam da li bi isao na tu stranu.
manje felne a veci baloni tj vislje gume

ili iste kao letnje

ali zavisi od auta i fabricke preporuke

https://www.wheel-size.com/size/
 
manje felne a veci baloni tj vislje gume
aha

ja imam po onome sto sam ustanovio 15tice, mali auto, ne znam bas da bi nasao manji precnik. Verovatno da je to bolje kod vecih automobila - limuzine kao ŽoržJunski.

ali to manji precnik, vislja guma je zanimljivo - ako trenutno imam 195/60 a imam manje felne isao bi dakle na primer 195/70 gume samo je pitanje da li mogu da nabavim takve.

specifikacija kaze da mogu

gumefelne
165/70R14 81T​
5Jx14 ET35​
165/70R14 81Q​
5Jx14 ET35​
185/60R14 82T​
6Jx14 ET43​
195/55R15 85V​
6Jx15 ET43​

E da to sto je 195/60 umesto standardnih 195/55 mi ne smeta, stavise posto na placu imam privatni put koji bas ne lici previse na put nego na mesecev teren, vislja guma mi ni malo ne smeta :D
 
Poslednja izmena:
aha

ja imam po onome sto sam ustanovio 15tice, mali auto, ne znam bas da bi nasao manji precnik. Verovatno da je to bolje kod vecih automobila - limuzine kao ŽoržJunski.

ali to manji precnik, vislja guma je zanimljivo - ako trenutno imam 195/60 a imam manje felne isao bi dakle na primer 195/70 gume samo je pitanje da li mogu da nabavim takve.

specifikacija kaze da mogu

gumefelne
165/70R14 81T​
5Jx14 ET35​
165/70R14 81Q​
5Jx14 ET35​
185/60R14 82T​
6Jx14 ET43​
195/55R15 85V​
6Jx15 ET43​
veci baloni a uze u okviru fabricke preporuke

recimo letnje na alu felnama 195/55r15

a zimske 185/60 ... ili 165/70....

https://www.internet-prodaja-guma.com/kalkulator-guma

meni bi tu bila zanimljiva 185/65r14
 
veci baloni a uze u okviru fabricke preporuke

recimo letnje na alu felnama 195/55r15
trenutno je tako, ali vidim da su prednje malo vislje, doduse nemam trenutno pojma koje su nazad. Mislim da kad sam kupovao majstor je gledao pa verovatno upario.

a zimske 185/60 ... ili 165/70....

https://www.internet-prodaja-guma.com/kalkulator-guma

meni bi tu bila zanimljiva 185/65r14

Jedina stvar koja mi sad pada napamet jeste da ako uzmem 14tice felne onda moram da kupim i 4 felne i 4 gume (jer su mi trenutno pozadi 2 OK zimske na alu felnama). To ce onda da se uhvati po ceni, a onda cu morati da odbacim te stare 2 zimske jer necu imati felne za njih. Mada su one ionako procenjene za 1 sezonu jos (mislim da su oko 7 godina stare) tako da mi verovatno ne gine svakako 4 zimske gume. Mislio sam da se provucem nekako po pitanju troskova :)


meni bi tu bila zanimljiva 185/65r14
ti si ipak za malo sire...
 

Back
Top