Саудијска Арабија постаје чланица Шангајске организације за сарадњу. Јача односе са Русијом и Кином

Smorisha

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.748
среда, 29. март 2023.
Влада Саудијске Арабије одобрила је одлуку да приступи Шангајској организацији за сарадњу (ШОС), пренела је тамошња државна агенција СПА.
02%20%D0%A1%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%98%D1%81%D0%BA%D0%B0%20%D0%90%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0.jpg

Реч је о наставку јачања односа између те заливске монархије и чланица ШОС-а, пре свих Кине и Русије.
Живадин Јовановић: Ово је тачка која опомиње свакога на планети да је готово са униполарним светским поретком и да оно што је од њега остало не може бити дугог века
Саудијска Арабија је одобрила меморандум о давању статуса партнера у дијалогу у ШОС-у, пренела је саудијска агенција.
Шангајска организација за сарадњу основале су 2001. године Русија, Кина и државе из Централне Азије, док су јој се накнадно прикључиле Индија и Пакистан.
Иран је прошле године потписао документа о приступању, а очекује се да ће постати пуноправна чланица те организације током ове године.
Чланство у ШОС-у била је тема састанка саудијског престолонаследника Мохамеда бин Салмана и кинеског председника Си Ђинпинга током његове посете Ријаду крајем прошле године, преноси Ројтерс.
Статус партнера у дијалог представља први корак на путу ка пуноправном чланству, што за Ријад представља дугорочни циљ.
Кина је недавно посредовала у постизању споразума о поновном успостављању дипломатских односа између Саудијске Арабије и Ирана, што преставља један од најзначајнијих међународних споразума у последњих неколико година.
Одлука је уследила након објаве саудијске државне нафтне компаније "Сауди Арамко" да инвестира више милијарди долара у Кини.
Поред тога, приводе се крају и израда планова за заједничко улагање на североистоку Кине, наводи Ројтерс.
Поред Саудијске Арабије и Ирана, очекује се да ће и Белорусија ускоро постати чланица ШОС-а.
Ово је тачка прелома за Саудијску Арабију која је била један од најближих и најважнијих сарадника САД међу земљама арапског света, каже за РТ Балкан некадашњи министар спољних послова СРЈ Живадин Јовановић коментаришући одлуку владе те земље да одобри приступ Шангајској организацији за сарадњу (ШОС).
02%2002.jpg

Наш саговорник истиче да ће чланство Саудијске Арабије дати нови квалитет овој организацији, која води рачуна о циљевима од интереса за глобалну сарадњу, развој и безбедност.
"Саудијска Арабија је земља која ужива велики углед у арапском свету и свету уопште, па ће њено чланство деловати подстицајно за снажење организације, њен развој, али и престиж", оцењује Јовановић.
Додаје да је ово подстицај арапском свету да следи принципе равноправности, једнаких могућности и права у глобалном окружењу, те да ће многе земље ту одлуку примити са разумевањем и подршком.
"Разуме се да САД и такозвани колективни Запад не морају нужно да буду радосни због таквог развоја, али биће то за њих порука колико је значајно да се прилагоде новој реалности и да се понашају другачије у глобалним односима него до сада", сматра Јовановић.
Јовановић каже да је ово опомена да је време пирамидалног уређивања светских односа прошлост, и да више нема места за хегемонизам и изузетност.
"Ово је порука да је потребно да се и најокорелији противници демократизације глобалних односа прилагоде. Од њиховог капацитета поимања нове глобалне ситуације зависи хоће ли то примити рационално или ће по навици и инерцији кренути у размишљање о некаквим мерама, ограничавањима протекционизму или другим превазиђеним мерама", каже наш саговорник.
Јовановић додаје да је ово тачка која опомиње свакога на планети да је готово са униполарним светским поретком и да оно што је од њега остало не може бити дугог века.
Шангајску организацију за сарадњу основале су 2001. године Русија, Кина и државе из Централне Азије, док су јој се накнадно прикључиле Индија и Пакистан.
Иран је прошле године потписао документа о приступању, а очекује се да ће постати пуноправна чланица те организације током ове године. Поред Саудијске Арабије и Ирана, очекује се да ће и Белорусија ускоро постати чланица ШОС-а.
Одлука Ријада израз ослобађања од западног јарма
Митар Ковач из Евроазијског безбедносног форума каже за РТ Балкан да одлука Саудијске Арабије није изненађујућа, те да је у питању израз слободне воље и ослобађања од западног јарма, пре свега Америке и Велике Британије.
Митар Ковач: Моћ глобализма предвођеног евроатланским структурама на издисају
"Оне су посредно и непосредно господариле многим ресурсима Саудијске Арабије и у том смислу се може сматрати великим даном за ту земљу. Арапски свет полако покушава да се ослобађа тог тешког загрљаја Запада, посебно последњих година", сматра Ковач.
Наш саговорник истиче то да је центар моћи сада на простору евроазије, односно Русије, Кине, Индије и других азијских земаља, такозваних привредних малих змајева, те да је јасно да Европска унија губи утакмицу у тој сфери.
"И Америка у извесном смислу губи иницијативу на глобалном плану, постаје свесна да није једини играч у међународним односима, да мора да прихвати реалност постојања великих сила у међународним односима и да ће у будућем периоду морати све више са њима да се договара и споразумева", напомиње Ковач.
Појашњава да пре свега мисли на Русију и Кину, али и на регионалне силе које имају блиске односе са њима.
"Видимо да Кина у том арапском свету, а посебно у Африци има велики политички потенцијал и да је у стању да изграђује добре односе међу земљама које су имале традиционално лоше односе, чак и на ивици сукоба, као што су Саудијска Арабија и Иран", каже Конавћ.
Он оцењује да ће овај догађај сигурно бити добар путоказ за друге земље на Блиском истоку, те да ће то бити потврда јачања евро-азијског простора у политичком, безбедносном, економском и енергетском смислу.
02%2003.jpg

Већ живимо у мултиполарном свету, Запад није спреман то да прихвати
"Ово није време припреме за мултиполарни светски поредак, ми га већ живимо", каже Ковач и додаје да је то узрок огромних претумбавања на политичкој и економској сцени света, где се јасно профилишу три центра моћи у свету.
Наш саговорник сматра да је моћ глобализма предвођеног евроатланским структурама на издисају, те да регионалне иницијативе све више попримају глобални карактер попут Шангајске иницијативе и то су државе које предводе суверенистички покрет у свету.
"Тај суверенистички покрет следи најмање три четвртине света и зато је веома мали број земаља увео санкције Руској Федерацији, што је индиректно признање политике Русије и Кине у актуелним међународним односима", каже Ковач.
Он сматра да колективни Запад покушава да фингира јединство на међународној сцени, али не успева да добије нове чланице.
"Створен је привид при гласању у Генералној скупштини УН и различитим формама састанака такозваних демократских држава, а заправо је у питању коришћење различитих механизама принуде, уцена малих и средњих земаља да формално подстичу или присуствују тим скуповима Америке, а интимно, њихови народи су против политике тих земаља", рекао је Ковач.
Кина је недавно посредовала у постизању споразума о поновном успостављању дипломатских односа између Саудијске Арабије и Ирана, што представља један од најзначајнијих међународних споразума у последњих неколико година.
Одлука је уследила након објаве саудијске државне нафтне компаније "Сауди Арамко" да инвестира више милијарди долара у Кини.
(РТ Балкан)
 
још да овај наш калиф види колко је часова на часовнику...
док је још калиф...
mi smo na takvom mestu da ne mozemo da biramo

sta ces , geografija
 
mi smo na takvom mestu da ne mozemo da biramo

sta ces , geografija

о да итекако може другар!
па баш наше место дозвољава БИРАЊЕ!
можда грузија не може да бира или шпанија
али МИ који смо тачно по ГРАНИЦИ ми мож сваки дан да бирамо!
не веруј у те удбашке причице!
 
о да итекако може другар!
па баш наше место дозвољава БИРАЊЕ!
можда грузија не може да бира или шпанија
али МИ који смо тачно по ГРАНИЦИ ми мож сваки дан да бирамо!
не веруј у те удбашке причице!
ko je oko nas u briksu?
 
ko je oko nas u briksu?

што увек НЕКО ДРУГИ мора да буде да му се ми придружимо?!
Ај ми у нечему да будемо први!
размишљај мало напредно!
 
што увек НЕКО ДРУГИ мора да буде да му се ми придружимо?!
Ај ми у нечему да будемо први!
размишљај мало напредно!
za to imamo vucica :hahaha:

nemamo otvorenu granicu , da smo na mestu bugarske , rumunije , grcke ili bilo koje druge zemlje koja

moze imati neki kontakt sa drugom zemljom koja je u briksu

ali srbija to nema
 
za to imamo vucica :hahaha:

nemamo otvorenu granicu , da smo na mestu bugarske , rumunije , grcke ili bilo koje druge zemlje koja

moze imati neki kontakt sa drugom zemljom koja je u briksu

ali srbija to nema

neka naše prepreke budu naše pobede!
 
neka naše prepreke budu naše pobede!
ma ok , al se meni smucilo da srbija bude stalno ona koja daje zrtvu za neku svetsku pravdu

stradasmo u prvom, stradasmo u drugom , ajmo treci da preskocimo

nek neko drugi gine za pravdu a mi da masemo zastavicama

uostalom vec ispastasmo 90-ih
 
ma ok , al se meni smucilo da srbija bude stalno ona koja daje zrtvu za neku svetsku pravdu

stradasmo u prvom, stradasmo u drugom , ajmo treci da preskocimo

nek neko drugi gine za pravdu a mi da masemo zastavicama

uostalom vec ispastasmo 90-ih

mora tako ako ti se smučilo poješće te mesec!

https://forum.krstarica.com/threads/na-sta-bi-licio-svet-bez-religije.970473/page-2#post-46728831

nema ti druge!
il te mesec jede ili si na braniku čovečanstva!
pa biraj!
 
Jeste li mogli zamisliti da ce se KSA (americka krava muzara) jednom prikloniti Rusiji i Kini? Ovo je dokaz da nesto ne stima sa Amerikom i da ce Azija jednog dana biti progresivni kontinent bez americkog uplitanja.
Centar civilizacije se seli u Aziju, što nije loše, jer su azijske kulture drevne, mnogo duže traju i opstaju od evropskih i očuvale su, makar u određenoj meri, neke tradicionalne vrednosti koje su važne za ljudsku civilizaciju.
 
Veliki demokrate Saudijci napustili su SAD i prešli ka autoritarnim režimima poput Rusije i Kine. Ne mogu se čudom načuditi. :lol:
Сад звучите као бивши дечко који је волео курву док није нашла бољег
"шмрц, па она мене није ни заслужила"
 
Jeste li mogli zamisliti da ce se KSA (americka krava muzara) jednom prikloniti Rusiji i Kini? Ovo je dokaz da nesto ne stima sa Amerikom i da ce Azija jednog dana biti progresivni kontinent bez americkog uplitanja.
Naravno da ce Saudijci odyebati zapad koji im direktno radi o glavi sa “zelenom agendom”.
Hebe se njima za litijum baterije i EV, oni imaju naftu da prodaju.
Ne znam sto se ljudi cude ovom potezu.

Za cudjenje je sta ovo korumpirano komunisticko gomno kod mene radi, lezimo na nafti i gasu, istu uvozimo i jos finansiramo zelenu agendu; hebo mu pas mater. :cool:
 
Сад звучите као бивши дечко који је волео курву док није нашла бољег
"шмрц, па она мене није ни заслужила"
***** je uvijek *****. Njen odlazak je bio očekivan, a još je gore biti u suradnji s državom čiji su dužnosnici osumnjičeni za masovna ubojstva.
 
Naravno da ce Saudijci odyebati zapad koji im direktno radi o glavi sa “zelenom agendom”.
gresis, sadijci su se namlatili para
While many economies floundered in 2022 due to inflationary pressures and soaring energy prices, Saudi Arabia’s economy grew by 8.7% last year, thanks to its oil industry and exports.
i sve ulazu u zelene tehnologije, dok zapad o njima samo masta... mozda posle depopulacije, bude zelena eu, ali za ostatak populacije: pa eu gleda da joj nukl. i gas budu zelene, a saudi aramko kaze, vazi, ali mi cemo sa nasim gasom da pravimo hidrogen - eu ce nestati

Saudi Arabia: Solar, Wind, and Hydrogen

Although Saudi Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman last year made waves in the oil community after telling Bloomberg News that Saudi Arabia intends to pump every last drop of oil and intends to be the last man standing, Saudi Arabia has crafted one of the most ambitious clean energy blueprints: Crown Prince Mohammed bin Salman’s Vision 2030 economic plan.

In the economic plan, Saudi Arabia has set a target to develop ~60 GW of renewable energy capacity by the end of the decade, which compares with an installed capacity of roughly 80 GW of power plants burning gas or oil.

So far, Saudi Arabia has only made limited progress deploying renewables with just 300 MW of utility-scale solar in operation while 400 MW of wind power is under construction.

With its sun-scorched expanses and steady Red Sea breezes, Saudi Arabia is prime real estate for renewable energy generation. Last year, Saudi Arabia’s national oil company Saudi Aramco sent shockwaves through the natural gas markets after it announced that it was kicking off the biggest shale gas development outside of the United States. Saudi Aramco said it plans to spend $110 billion over the next couple of years to develop the Jafurah gas field, which is estimated to hold 200 trillion cubic feet of gas. The state-owned company hopes to start natural gas production from Jafurah in 2024 and reach 2.2 Bcf/d of sales gas by 2036 with an associated 425 million cubic feet per day of ethane.

Two years ago, Aramco announced that instead of chilling all that gas and exporting it as LNG, it will convert it into a much cleaner fuel: Blue hydrogen.
eu, ga je ugasila
 

Back
Top