Sarmizegetusa

Dionys

Iskusan
Poruka
5.109
Ovo je ime glavnog grada Dakije, tracke zemlje i ujedno oznaka za etnicki sastav populacije te zemlje. Prema svemu sudeci, Dacani su nastali od Sarmata i Geta koji se smatraju precima Gota. Do njihovog udruzivanja je doslo da bi se zajednicki organizovali protiv Rimljana. Taj region, tj. Dakija se moze uzeti kao ishodiste svim Slovenima. Geti bi, prema tome, bili neka vrsta Germana, a Sarmati bi mozda vise licili na neki ruski tip. Mada se i Srbi spominju kao Sarmati kod Plinija, ipak upada u oci velika slicnost izmedju Srba i danasnjih stanovnika Rumunije koja obuhvata nekadasnju Dakiju. Prema tome bi i danasnji Srbi bili mjesavina Sarmata, Geta i Rimskih osvajaca Dakije. Ono sto je meni bilo interesanto je da je jedan Spanac iz Barselone jednom prilikom rekao da su mu stanovnici Balkana slicni njegovim Kataloncima. kasnije sam saznao da naziv Katalonije potice od spoja imena Gota i Alana: Cat-alania, dakle, isto kao Geti i Sarmati, jer su Alani Sarmati.
 
Poslednja izmena:
Ovo je ime glavnog grada Dakije, tracke zemlje i ujedno oznaka za etnicki sastav populacije te zemlje. Prema svemu sudeci, Dacani su nastali od Sarmata i Geta koji se smatraju precima Gota. Do njihovog udruzivanja je doslo da bi se zajednicki organizovali protiv Rimljana. Taj region, tj. Dakija se moze uzeti kao ishodiste svim Slovenima. Geti bi, prema tome, bili neka vrsta Germana, a Sarmati bi mozda vise licili na neki ruski tip. Mada se i Srbi spominju kao Sarmati kod Plinija, ipak upada u oci velika slicnost izmedju Srba i danasnjih stanovnika Rumunije koja obuhvata nekadasnju Dakiju. Prema tome bi i danasnji Srbi bili mjesavina Sarmata, Geta i Rimskih osvajaca Dakije. Ono sto je meni bilo interesanto je da je jedan Spanac iz Barselone jednom prilikom rekao da su mu stanovnici Balkana slicni njegovim Kataloncima. kasnije sam saznao da naziv Katalonije potice od spoja imena Gota i Alana: Cat-alania, dakle, isto kao Geti i Sarmati, jer su Alani Sarmati.

Срби се помињу управо као Алани чији су потимци данашњи Осети који говоре језиком сличним Иранским. Други део Сармата је вероватно говорио словенским језиком. Не мора да значи да су Гети исто што и Готи они су повезивани и са Скитима. Са друге стране дачани се сматрају за трачки народ за који Херодот каже да је најбројнији после индуса.
Генетска истраживања су показала да је већина Румуна и Молдаваца Словенског порекла.
 
Срби се помињу управо као Алани чији су потимци данашњи Осети који говоре језиком сличним Иранским. Други део Сармата је вероватно говорио словенским језиком. Не мора да значи да су Гети исто што и Готи они су повезивани и са Скитима. Са друге стране дачани се сматрају за трачки народ за који Херодот каже да је најбројнији после индуса.
Генетска истраживања су показала да је већина Румуна и Молдаваца Словенског порекла.

Skiti u novoj eri? Zar nisu postali Sarmati? Goti su vladali tim regionom kad su bili sjeverno od Crnog mora. Neko rece da su Huni uletjeli na njihovo mjesto, pa su zato mogli da zavladaju tolikim podrucjem...
Moze biti da su Tracani Germani, nisam siguran.
 
Poslednja izmena:
Skiti u novoj eri? Zar nisu postali Sarmati? Goti su vladali tim regionom kad su bili sjeverno od Crnog mora. Neko rece da su Huni uletjeli na njihovo mjesto, pa su zato mogli da zavladaju tolikim podrucjem...
Moze biti da su Tracani Germani, nisam siguran.

Грци су их сматрали Трачким народом, а термин дачани користе касније Римљани.
Трачани се појављују пре германа помињу се и у тројанском рату.
 
Ovo je ime glavnog grada Dakije, tracke zemlje i ujedno oznaka za etnicki sastav populacije te zemlje. Prema svemu sudeci, Dacani su nastali od Sarmata i Geta koji se smatraju precima Gota. Do njihovog udruzivanja je doslo da bi se zajednicki organizovali protiv Rimljana. Taj region, tj. Dakija se moze uzeti kao ishodiste svim Slovenima. Geti bi, prema tome, bili neka vrsta Germana, a Sarmati bi mozda vise licili na neki ruski tip. Mada se i Srbi spominju kao Sarmati kod Plinija, ipak upada u oci velika slicnost izmedju Srba i danasnjih stanovnika Rumunije koja obuhvata nekadasnju Dakiju. Prema tome bi i danasnji Srbi bili mjesavina Sarmata, Geta i Rimskih osvajaca Dakije. Ono sto je meni bilo interesanto je da je jedan Spanac iz Barselone jednom prilikom rekao da su mu stanovnici Balkana slicni njegovim Kataloncima. kasnije sam saznao da naziv Katalonije potice od spoja imena Gota i Alana: Cat-alania, dakle, isto kao Geti i Sarmati, jer su Alani Sarmati.

:eek:
Gdje si ovo pročitao/čuo?!
 
Goti su Germani, a Sarmati su naseljavali podrucje danasnje Rusije i Ukrajine. Ako uklonis iz danasnjih Rusa Mongolsko-Taratski uticaj i Svedsko-Vikinski, ostaje tip slican Putinu, a kojeg, cini mi se, ima i kod modernih Makedonaca ... poduzi nos i sl...
 
Goti su Germani, a Sarmati su naseljavali podrucje danasnje Rusije i Ukrajine. Ako uklonis iz danasnjih Rusa Mongolsko-Taratski uticaj i Svedsko-Vikinski, ostaje tip slican Putinu, a kojeg, cini mi se, ima i kod modernih Makedonaca ... poduzi nos i sl...

Druže, sad si me skroz zbunio... jedno su Goti, a drugo su Geti...
Ima teorija da su Tračani i Dačani skito-sarmatskog porijekla... može biti da je bilo nekog dodira Alana i drugih iranskih naroda sa precima Slovena (ima neka veza tu)...

Ali, ovo za Putinov nos i moderne Makedonce stvarno ne kontam!
 
Moze li neko da mi objasni cemu sluzi ono ludacko zakljucavanje tema? Koja je korist to sto sada niko nece ni htjeti vise da pise o necemu, cisto zato sto je uvrijedjen bez razloga?
 
Pa Skiti i Sarmati su ti iranski narodi...

Ono sto se podrazumeva pod poimom SKITI u antici sa prostora danasnje Rumunije, Ukrajine i sire, odnosi se na ARAME (Skite) koji su srodni sa Getima i zajedno pripadaju trackoj jezicnoj grupi.

Sarmati su nastali mesavinom Skita i Amazonki, i govorili su "iskvarenim" aramskim (skitskim) jezikom.
 
Možda je mojim dilemama pre mesto na ovoj temi
"U Ruskim stepama žive nomadski narodi. oni su nebrojeno puta prošli od Kine do Karpata i natrag. Nije mi poznato da ima slovenskih jezika u Indiji i Iranu, ali ima mladih R1a mutacija (po Kljosovu).
Mislim da greše kada pra Sarmate lociraju u Iranu. Čini mi se logičnijim da su to Sloveni (ili srodan narod) koji su izgubili teritoriju i prešli na nomadski način života. Stigli do Irana, pa kada im se ukazala prilika krenuli natrag. Kod njih, (ovo nisam proverio) verovatno imamo mešavinu kulture Skita i Podunavlja a možda i Persijskih uticaja.
Sad mi nešto pade na um. Posle pobede nad Tribalskim kraljem Sirmom, Aleksandar Makedonski vodi dosta Tribalskih jedinica u svoj pohod ka Indiji. Ove jedinice nisu umešane sa Helenima, već deluju kao posebne formacije (zanimljiva priča o falangama, gde su zadnjm redovima Tribalke, koje guraju muškarce). Možda se ljudima smučila pustilja pa su pošli u zemlju dedova. Naravno ovo je špekulacija.
Kad smo već kod Tribalki i kod Sarmata imamo žene ratnice, i oklope za žene. Ne znam šta da mislim.
Pominje ih Herodot, a on je živeo pre Aleksandra Makedonskog. Ovo je minus za ovu tezu."
 
Možda je mojim dilemama pre mesto na ovoj temi
"U Ruskim stepama žive nomadski narodi. oni su nebrojeno puta prošli od Kine do Karpata i natrag. Nije mi poznato da ima slovenskih jezika u Indiji i Iranu, ali ima mladih R1a mutacija (po Kljosovu).
Mislim da greše kada pra Sarmate lociraju u Iranu. Čini mi se logičnijim da su to Sloveni (ili srodan narod) koji su izgubili teritoriju i prešli na nomadski način života. Stigli do Irana, pa kada im se ukazala prilika krenuli natrag. Kod njih, (ovo nisam proverio) verovatno imamo mešavinu kulture Skita i Podunavlja a možda i Persijskih uticaja.
Sad mi nešto pade na um. Posle pobede nad Tribalskim kraljem Sirmom, Aleksandar Makedonski vodi dosta Tribalskih jedinica u svoj pohod ka Indiji. Ove jedinice nisu umešane sa Helenima, već deluju kao posebne formacije (zanimljiva priča o falangama, gde su zadnjm redovima Tribalke, koje guraju muškarce). Možda se ljudima smučila pustilja pa su pošli u zemlju dedova. Naravno ovo je špekulacija.
Kad smo već kod Tribalki i kod Sarmata imamo žene ratnice, i oklope za žene. Ne znam šta da mislim.
Pominje ih Herodot, a on je živeo pre Aleksandra Makedonskog. Ovo je minus za ovu tezu."

O razlozima iz kojih ne bi trebalo da poistovjećuješ Slovene i Sarmate sam ti već bio pisao...
 
O razlozima iz kojih ne bi trebalo da poistovjećuješ Slovene i Sarmate sam ti već bio pisao...

Što se tiče porekla biće da su Sloveni i deo Sarmata (kako su Sarmati heterogeni) bliski.
Dominantna kultura kod Sarmata je nomadska.
Dominantna kultura kod Slovena je ratarska, mada imamo proterana plemena koja su postala stočarska, polunomadska.
Antički pisci često mešaju razne entičke grupe, tako da su Sloveni skriveni pod nazivom Sarmata, naročito panonski zemljoradnici.
 
Goti su Germani, a Sarmati su naseljavali podrucje danasnje Rusije i Ukrajine. Ako uklonis iz danasnjih Rusa Mongolsko-Taratski uticaj i Svedsko-Vikinski, ostaje tip slican Putinu, a kojeg, cini mi se, ima i kod modernih Makedonaca ... poduzi nos i sl...

Kod makedonaca:dash:
 
Poslednja izmena od moderatora:
O razlozima iz kojih ne bi trebalo da poistovjećuješ Slovene i Sarmate sam ti već bio pisao...

И Сармати и Словени су индоевропског порекла, потичу негде са територије јужне Русије.
По језику и култури рекло би се да су Сармати део већег скитског народа.
Словени се јављају управо на тим просторима и замењују Сармате, касније се селе на запад.
Због чега онда Словени не би били део Сармата или можда народ који су Грци и Римљани звали Сарматима се данас назива Словенима?
Још увек нисам нашао да неко говори о језику и култури тих Словена, можда зато што се мало зна о томе, и однос са језиком Сармата и Скита.
 
Ako je ovo tačno itekako možemo Slovene smatrati grupacijom u okviru Sarmata.
"U Geografiji, Ptolomej govori o dve Sarmatije: evropskoj i azijskoj. Evropska je omeđena sa severa sarmatskim okeanom - Oceanus Sarmaticus i nepoznatim morem i zemljom; sa zapada rekom Vislom i delom Germanije, između izvora Visle i Sarmatskih gora ( Sarmatici montes ); sa juga Jazigama i Dakijom; sa istoka obalom jezera Meotis (Kaspijsko jez.) i Tanaisom. Narodi koji je naseljavaju su: Vendi, iznad Dakije Peusini i Bastarani; duž cele obale Azova su Jazige i Roksolani; u unutrašnjosti su Amaksobi i skitski Alani. Blizu Visle su mali narodi. Iznad Venda su Getoni, Fini i Suloni a, ispod njih, Frungundioni; pa, blizu izvora Visle, Avarini; niže njih: Ombroni, Anartohrakti, Burgioni, Arsite, Saboci, Pengite, a onda Besi, blizu Karpata; ka istoku, ispod Venda su Galinde, Sudini, Stavani, koji se prostiru do Alauna; niže ovih su Igilioni, Kostoboci i Transmontani. Od Okeana, kraj Vendskog zaliva, žive Velti, iznad kojih su Osi, Karboni, Karoti i Sali; ispod ovih su: Geloni, Hipopodi, Melanhleni, a niže njih Agatirsi; potom Aorsi, Pagrite, Savari i Borusci. Pominju se još i Karpiani, Bodini, Huni, Tauroskiti, Tigri i Tiringiti...

Granice azijske Sarmatije su, na zapadu, od izvora do ušća Tanaisa i u sebe uključuju istočnu obalu Azova do Kimerijskog Bosfora; na jugu zauzimaju deo Crnog mora (Pontus Eudžinus), linijom reke Koras, Kolhide i Iberije, do Kaspijskog mora ( Hyrcanium ); na istoku deo Kaspija, do ušća reke Sone – severne granice su za Ptolomeja „terra incognita“. Idući od hiperborejske Sarmatije ka jugu, narodi koji je naseljavaju su: Sarmati Baziličani, Modoci, Sarmati Hipofagi, Sarmati Zakate, Suardeni, Aseji... Blizu severnog luka Tanaisa je veliki narod Parebida, kraj plemena južnih Jaksamata; niže Suardena su Henide, a istočno od Volge, Hitirofagi, Materi i zemlja Nesiota. Ispod Jaksamata su Siraceni, kraj kojih su Psesi, potom, tu su i Tatemoti, a niže od njih Tirambi – potom, Aspargiani, blizu planine Koraks, sa Arihima i Zinima; povrh Koraksa su Konapseni, Metibi i Agorite. Ptolomej nastavlja:“ Između reke Ra ( Volga ) i planina Hipiki je mitridatijski region, ispod koga su Melanhloni, potom, Amazonke, a između planina i Keraunijskih gora su Suani i Sakani; još, između Keraunijskih gora i reke Ra su Ornici, Vali i Srbi; između planina Kavkaza i Keraunskih gora su Tusci i Diduri; blizu Kaspijskog mora žive Udi, Alonti, Izonde i Geri; a sa obe strane Bosfora su Kimeri; na obali Ponta su Aheji, Cersiti i Sunokolhi, a iznad Senarei“. Sudeći po imenima plemena, Sarmati su živeli u neposrednoj blizini Slovena; najverovatnije, obzirom da nisu ratovali, zbližavali su se sklapajući porodične i bračne veze, mešajući se međusobno."

Oblast Sarmatije je ogromna. Samo pleme je samo jedno od mnogih.
Rimljani u osnovi razlikuju Germane i Sarmate (kasnije će upoznati i Hune). Šta bi bili ovi Sarmati sa kojima Rmljani dolaze u kontakt, ako ne Sloveni (osim, možda Jaziga u Bačko, nomadaj)?
 
Poslednja izmena:
И Сармати и Словени су индоевропског порекла, потичу негде са територије јужне Русије.
По језику и култури рекло би се да су Сармати део већег скитског народа.
Словени се јављају управо на тим просторима и замењују Сармате, касније се селе на запад.
Због чега онда Словени не би били део Сармата или можда народ који су Грци и Римљани звали Сарматима се данас назива Словенима?
Још увек нисам нашао да неко говори о језику и култури тих Словена, можда зато што се мало зна о томе, и однос са језиком Сармата и Скита.

Da se razjasnim - baltoslovenskoj grani indoevropskog stabla je nesumnjivo najsrodnija iranska. Iranskim narodima od nas Slovena niko dr. nije bliži. Međutim, to nije dovoljno da se sad tek tako svedu jednu pod druge.

Sarmati ne vode porijeklo iz južne Rusije, oni su se na to područje doselili iz Azije.

Ne bih se ja složio sa time, da se Sloveni javljaju upravo na tim prostorima. Kao prvo Sloveni se ne javljaju na prostorima Sarmatije, već nešto ipak zapadnije. Osim toga, ja lično vjerujem (ono u šta mnogi osnovano sumnjaju) da prvi podatak o Slovenima zaista dolazi od Herodota, što će reći još od V stoljeća prije nove ere. Većina naučnika smatra Neure proto-Balticima, te zapravo istočnim susjedima Protoslovena, ali ako se ima na umu da su najvjerovatnije slovenski i baltički narodi po porijeklu najbliži, zašto ne bismo Nevre posmatrali kao nekakvo baltoslovensko pleme.

U svakom slučaju, nema sumje da su oni narodnosni komponenti koji će učestvovati docnije u etnogenezi Slovena živjeli već na evropskom tlu, u oblastima današnje Poljske vrlo okvirno govoreći, u vrijeme dok skitski narodi prebivaju s one strane Urala.
 
Da se razjasnim - baltoslovenskoj grani indoevropskog stabla je nesumnjivo najsrodnija iranska. Iranskim narodima od nas Slovena niko dr. nije bliži. Međutim, to nije dovoljno da se sad tek tako svedu jednu pod druge.

Sarmati ne vode porijeklo iz južne Rusije, oni su se na to područje doselili iz Azije.

Ne bih se ja složio sa time, da se Sloveni javljaju upravo na tim prostorima. Kao prvo Sloveni se ne javljaju na prostorima Sarmatije, već nešto ipak zapadnije. Osim toga, ja lično vjerujem (ono u šta mnogi osnovano sumnjaju) da prvi podatak o Slovenima zaista dolazi od Herodota, što će reći još od V stoljeća prije nove ere. Većina naučnika smatra Neure proto-Balticima, te zapravo istočnim susjedima Protoslovena, ali ako se ima na umu da su najvjerovatnije slovenski i baltički narodi po porijeklu najbliži, zašto ne bismo Nevre posmatrali kao nekakvo baltoslovensko pleme.

U svakom slučaju, nema sumje da su oni narodnosni komponenti koji će učestvovati docnije u etnogenezi Slovena živjeli već na evropskom tlu, u oblastima današnje Poljske vrlo okvirno govoreći, u vrijeme dok skitski narodi prebivaju s one strane Urala.

Fina analiza. No, zanima me koje je tvoje mišljenje o vezi i srodnosti Slovena i Indusa ? Čini mi se da mnogi autori pišu da su po religijskim vezama i možda sličnostima u običajima Sloveni pak najsrodniji upravo Indusima, dok takav slučaj opet imamo međ' Irancima i Germanima ?
 
http://sh.wikipedia.org/wiki/Sarmizegetusa_Regia
Sarmizegetusa_temples.jpg

http://forum.krstarica.com/showthread.php/443559-Tribali?p=23005919#post23005919
 
Poslednja izmena:

Back
Top