Quantcast

Sarkoidosis

gost 151949

Zainteresovan član
Poruka
495
Sad ću ja opet ,, ko Švabo -tra,la,la,, :D Posmatraj to sa vedrije strane... Dešava se sve i svašta kao posledica dugotrajne i teške terapije,ali to stvarno nisu tako česti slučajevi. Ako nisi sklona gojaznosti, ne vidim zašto bi ti kasnije ostala ta kilaža. Moja linija se već po smanjivanju udarne doze lekova počela dovoditi u red. Na početku,moraćeš da se boriš sa neodoljivom potrebom za hranom, a lekari će ti redovno kontrolisati ŠUK.Jeste malo nezgodno obuzdavati toliku želju za hranom,ali moraćeš. Ih,meni se jednom desilo da sam za jedan dan pojela punu kanticu Eurokrema (od 1 kg)! :amen: Nisam više mogla da se kontrolišem. Posle sam se isprepadala da mi ne skoči šećer,pa frka oko kilaže... Sve u svemu, bitno da tebi bude bolje, proći će i to.Ne brini za kasnije,jer će se sve vratiti na svoje mesto! :)

mikicica

Početnik
Poruka
31
Hvala ti za podrsku:) A sto se tice kilaze nemoj da brines jer je vise onih koji su se vratili u normalno stanje nego ovih sto nisu.Ja sam uz pronizon uzimala i pumpicu 2 puta dnevno a to su isto kortikosteroidi a u jednom periodu i izoniazid po 5 tableta odjednom.

blizance

Ističe se
Poruka
2.372
Uh,hvala vam drage moje BIVSE KROFNICE,sto mi ulivate nadu.Nisam sigurna da li se vise plasim bronhoskopije ili njenog rezultata.Jedino sto me tesi je to da cu pokusati da se dogovorim sa doktorom da mi da opstu anesteziju kako bi lakse psihicki podnela to "izvrtanje na nalicje" i bar prespavala "najinteresantniji deo filma."

blizance

Ističe se
Poruka
2.372
Odlicno!Dakle ta varijanta postoji!Sutra planiram da odem na Vma i dogovorim detalje oko prijema u bolnicu sa svojim doktorom dok nije otisao na godisnji odmor.Rekao mi je samo da nabavim overen uput ali ja sam htela jos samo da ga konsultujem oko anestezije.Mislila sam da to dogovorim na vreme za svaki slucaj.Sta ti mislis o tome?Mozda da sacekam trenutak kad tamo legnem pa onda?Kako si ti to uradila?Kakva je procedura sa overom uputa?

mikicica

Početnik
Poruka
31
pa moram ti reci da ja nisam ni znala sta je ni kako se radi bronhoskopija kad sam tamo otisla.Uput sam dobila da odradim to na VMA i doktorka koja me je tamo poslala znala je nekog anesteziologa koji tamo radi tako da mi je on i dao tu anesteziju.E sad da li sam je tada dobila zbog veze ili ne ,nemam pojma.Bile su mi ponudjene obe a ja naravno izabrala manje bolnu.A ja sad tacno neznam da li svi pacijenti imajutu mogucnost ili ne. Moraces da se raspitas .

blizance

Ističe se
Poruka
2.372
Hocu,raspitacu se jer ja sve tako volim da utanacim pre nego sto nesto odradim u svemu a narocito kad je zdravlje u pitanju.Da li si bila na kontroli o kojoj smo pricale?Kako se osecas kad su ove velike promene vremena?Pozdrav!

mikicica

Početnik
Poruka
31
evo i mene ponovo.Vratila sam se sa kontrole i rezultati nisu dobri.Ponovo mi skener nije u redu doslo je do progresije .Dijagnoza sarcoidosis pulm gradus II recidivans. Moze li neko da mi objasni sta to znaci .Terapija mi je vracena.IZVESTAJ SKENERA GLASI.U plucima obostrano difuzno a narocito parahilarno,kosolidacije pluca koja odgovara zonama pneumonije.Obostrano bazalno,vise desno nodularne promene velicine 15mm.Traheja i oba glavna bronha lako suzeni zbog kompresije uvecanim limfnim zlezdama.U medijastinumu paratrahealno,peribronhijalno obostrano ispod nivoa racve i u lozi timusa retrosteralno se vide limfne zlezde do 16mm u levom pazuhu prema SDK leve dojke vidi se limfna zlezda velicine 16mm (ili se radi o fibroadenomu u dojci).molim vas da mi objasni neko ako moze sta to znaci? nema pleuralnog izliva.Jetra i slezina su uvecane bez fokalnih promena.U hilusu slezine se vidi akcesorna slezina velicine 20 mm.Nadbubrezne zlezde su u redu.Molim vas ako moze neko da mi objasni da li je ovo katastrofa.Posto mooj doktor nije recit.Unapred zahvalna.

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
@mikicica
Rezultat nije "katastrofa"- ne znam kakav je nalaz CT-a bio ranije ali je očigledno došlo do progresije ( uvećanja limfnih zlezdi, verovatno i po bronju i u dijametru). To se vidi i iz dijagnoze gde stoji da je tvoja sarkoidoza na plućima stepena težine II ( gradus II) i da je došlo po recidiva ( ponovne manifestacije bolesti nakon perioda kada je bolest mirovala)...
Terapija kortikosteroidima je povećana verovatno nakon neke doze održavanja ( na 40-60mg dnevno) i to je to...

blizance

Ističe se
Poruka
2.372
Zdravo Mikicece i Marinac....Nadam se da taj tvoj novi rezulatat nije toliko los kao sto ti je i pokusala Marinac da objasni.Izgleda da je to posledica sirenja bolesti koja je jedno vreme stagnirala.Nisam bas odusevljena sto to cujem kao ni to sto ti je terapija vracena ali ocito da je tako moralo.Ja odlazim u sredu u bolnicu na zakazana ispitivanja o kojima sam vec govorila.Pokusavam da razmisljam pozitivno i da nista sto sama ne osecam kao problem i ne priznajem narocito ne kao tragicno.Naravno ako budem morala da pijem lekove da cu to i raditi ali nekako nisam spremna da cujem niti prihvatim da mi je gore od onoga kako se ja osecam.Dakle pod nadzorom lekara i uz terapiju ali i uz sopstvenu pozitivnost moramo dozivljavati sve sto nam sleduje ali prevashodno verovati u svoje osecaje i drzati se pozitivnih misli.Lekari stalono koriste brdo latinskih izraza i fraza koje nama deluju uzasno ali veliki deo njih zapravo nema veliki i ozbiljan znacaj.Treba se usresrediti na sustinu stvari i na taj nacin delovati,sve suvisne i propratne izraze iz njihovog recnika treba manje-vise ignorisati.

blizance

Ističe se
Poruka
2.372
Vratih se sa bolnickog ispitivanja pre nekoliko dana.Dijagnoza je definitivno gangliopulmnoalna forma sarkoidoze.Terapija>Pronizon 40mg narednih 8 nedelja uz Isoniazid 300mg,Beviplex 2x1,Ranisan 1uvece.To je to....sada mi samo preostaje da vidim reakciju na lekove i da se nadam da ce se vremenom doza smanjivati.Pozdrav!

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
Vratih se sa bolnickog ispitivanja pre nekoliko dana.Dijagnoza je definitivno gangliopulmnoalna forma sarkoidoze.Terapija>Pronizon 40mg narednih 8 nedelja uz Isoniazid 300mg,Beviplex 2x1,Ranisan 1uvece.To je to....sada mi samo preostaje da vidim reakciju na lekove i da se nadam da ce se vremenom doza smanjivati.Pozdrav!
Ko ti dao Izonijazid za sarkoidozu???! :eek:
Ajme...

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
evo-kopirala sam samu sebe...

Ne znam ko Vam je dao Izonijazid za (nadam se patohistološki) potvrđenu Sarkoidozu...??! To je omaška samo takva , odgovorno tvrdim...(a mislim da je scenario sledeći: pošto treba izdiferencirati da li se radi o Sarkoidozi ili Tuberkulozi, on Vam je verovatno dao lek i "za jedno i za drugo"...A onda je potvrđena sarkoidoza pa isključio Izonijazid brže-bolje...Greška, greška što ga je uopšte uvodio.Izonijazid se koristi samo u sklopu trojne antituberkulotske terapije, nikada izolovano.Jedini slučaj gde se to može koristiti jeste hemioprofilaksa tuberkuloze, što sa vama nije slučaj...)
Elem, sarkoidoza je sistemska i multiorganska bolest.Najčešće(u više od 90% )se manifestuje na plućima i medijastinalnim limfnim žlezdama, ali moše da zahvati i bubreg, nadbubreg, i kožu, i oči....u principu- sve organe.
Leči se (tačnije- drži pod kontrolom!) kortikosteroidima i može ući u remisionu fazu(kad bolesnik nema simptome dobre su mu leb. analize).Ali, isto tako može doći do relapsa bolesti pa da "bukne" na nekom drugom mestu...
Ugojili ste se od kortikosteroida.Nervoza može biti triger(okidač) za pogoršanje bolesti...

...evo ti i neki link tek da pročitaš nešto o antituberkuloticima a izonijazid je antituberkulotik I reda i daje se kod dokazane tuberkuloze ili u svrhu profilakse...
http://medicinabih.info/medicina/farmakologija/tuberkulostatici/

blizance

Ističe se
Poruka
2.372
Hvala ti na pomoci,vec sam i sama malo proceprkala po internetu i definitivno sam zbunjena ovom terapijom.Sta da radim?Jos nisam bila kod moje dr opste prakse da mi prepise lekove/uradicu to danas/ali ni sama nemam pojma da li da uzimam jos nesto osim Pronizona?Sta bi mi ti savetovala?

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
Hvala ti na pomoci,vec sam i sama malo proceprkala po internetu i definitivno sam zbunjena ovom terapijom.Sta da radim?Jos nisam bila kod moje dr opste prakse da mi prepise lekove/uradicu to danas/ali ni sama nemam pojma da li da uzimam jos nesto osim Pronizona?Sta bi mi ti savetovala?
...samo to-i neki H2 blokator da zaštitiš želudac ...pa na kontrolu za dva meseca da vidiš kako stvari stoje i da l dozu treba početi smanjivati...Pozdrav

blizance

Ističe se
Poruka
2.372
Tako cu i da uradim.Juce prodjoh po apotekama i rekose da Isoniazid nemaju u prodaji i nabavci vec 3 meseca pa mi je to dobro opravdanje kod doktora da ga zaobidjem.Danas pocinjem sa Pronizonom pa cu videti.Hvala ti puno!Pozdrav!

meco

Zainteresovan član
Poruka
106
Pozdravljam sve .... meni je '97.godine otkrivena sarkoidoza II stepena (hronicna, kako su mi rekli). Lecena sam pronizonom 4 godine, bila otecena, zbog oborenog imuniteta javljale se svakakve bolesti a najgora od svih dijabetes (kortiko dijabet-kako rekose). Sada sam na insulinu 3 puta na dan. Kilogrami (samo 4) koje sam dobila u toku terapije su nestali nakon sto sam prestala piti kortikosteroide. Iako celog zivota mrsava ugojila sam se malo po malo uz insulin jer posle bockanja moras jesti a ja bas nisam puno pazila na vrstu hrane. Sad, sta je tu je.
Ono sto je dobro je to sto sam vec devet godina bez kortikosteroida jer mi sarkoidoza stagnira.

Moram da napomenen da se vec 5 godina lecim homeopatskim lekovima koji su mi pomogli da se poboljsa imunitet, smanji alergija, otkloni nesanica i da imam vecu toleranciju na stres.
Uskoro treba da idem na kontrolu na institut za plucne bolesti u BGD pa vam se javim.

Blizance, kako si ti sada?

mikicica

Početnik
Poruka
31
Evo mene opet :))) Konacno promenih i ja doktora.Ne lecim se vise na VMA sad sam presla kod doktorke Violete Vucinic -Klinicki Centar. Na zadnjem skeneru od pre sest meseci mi je ustanovila da imam i sarkoidozu slezine.To predhodni doktor nije zapazio.Zakazala mi je za dvadeset dana da odradim PET skener.Da li se Pet skener radi samo za rano utvrdjivanje karcinoma ili u mom slucaju radi o necem drugom?Unapred zahvalna.

Софија

Buduća legenda
Poruka
38.646
Evo mene opet :))) Konacno promenih i ja doktora.Ne lecim se vise na VMA sad sam presla kod doktorke Violete Vucinic -Klinicki Centar. Na zadnjem skeneru od pre sest meseci mi je ustanovila da imam i sarkoidozu slezine.To predhodni doktor nije zapazio.Zakazala mi je za dvadeset dana da odradim PET skener.Da li se Pet skener radi samo za rano utvrdjivanje karcinoma ili u mom slucaju radi o necem drugom?Unapred zahvalna.
Какав те карцином спопао. ;)
Хоће жена да види колико ти је болест напредна.
ПЕТ или позитронска емисиона томографија је техника којом се анализира све и свашта.

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
...good choice!
PET scan će tačno definisati raširenost bolesti, onda ćeš uzimati kortikosteroidnu terapiju a zatim će uslediti kontrola istom metodom-PET scanom...