Noćas smo likvidirali sva četnička i okupatorska uporišta oko Grahova, pa do Strmice. Otpor je bio žestok. Upad u sam grad nije nam uspeo, mada su naši delovi dolazili do same žice... Bandita smo ubili oko 20 van grada, dok su neprijateljski gubici u gradu veliki... Plen u namirnicama i ostalom bogat je.70
Tog dana borba je izgubila na žestini, ali su komunistički napadi ipak nastavljeni. Noć između 27. i 28. oktobra bila je odlučujuća. "Ako pakla ima tu je tada bio", kaže Cvjetićanin i nastavlja: "Jutro nas je našlo na istim mestima, samo manje i nas i njih". U nemoćnom besu komunisti su kidisali još jedan dan i još jednu noć. Povukli su se 29. oktobra, ostavljajući na bojnom polju, prema majoru Cvjetićaninu, 620 poginulih boraca. Četnici su izgubili 87 vojnika, dok broj žena, dece i staraca stradalih od komunista u okolnim selima nije utvrđen.71
Prema naređenju Arse Jovanovića napad na Grahovo je obustavljen 29. oktobra. Jedan deo jedinica sa tog sektora ostavljen je "oko Grahova", dok je drugi deo upućen u napad na "četnička uporišta na otseku Knin-Strmica".72
Sela oko Bosanskog Grahova komunisti su potpuno spalili, a svu pokretnu imovinu opljačkali. I u samom Grahovu nijedna kuća nije ostala pošteđena od njihove artiljerije. Nastupajuća zima, u toj pustoši, nije se smela dočekati. Mesec dana posle Grahovske bitke odlučeno je da se civili prebace u Dalmaciju, a da vojnici odu u pomoć Ličanima u Gračac. U ovom mestu očekivala se nova velika bitka sa komunističkom glavninom. Posle evakuacije civila i vojske, komunističke prethodnice ušle su u Bosansko Grahovo.
Dok su bitke za četničku teritoriju bile žestoke, to nije bio slučaj sa mestima koja su držale formacije nacističke hrvatske države. Pri napadima na Srbe s jedne, i Hrvate i muslimane s druge strane, komunisti su imali dva aršina.
Kada je 15. novembra 1942. izdao direktivu za nastupanje u pravcu Centralne Bosne, J. B. Tito je pisao oštrim tonom: "Prema četničkim vođama i zatrovanim četničkim bandama treba biti nemilosrdan". Zatim je ponovio:
Napominjemo vam da se na Ozrenu nalaze zatrovane četničke bande.73
Kako je u partizanskim redovima bilo dosta Srba, komunisti su ih posebno spremali za ubistva svojih najrođenijih. U govoru jednoj jedinici sastavljenoj od Srba, J. B. Tito je 7. januara 1943. rekao doslovce:
Ruka nije zadrhtala ni kada se trebalo obračunavati i sa rođenim ocem, ako je on prišao izdajnicima četnicima.74
Međutim, u direktivi J. B. Tita od 25. novembra 1942. za napad na ustaški garnizon u Livnu, srećemo savim drugačiji ton:
U samome Livnu ima oko 500-600 ustaša, većinom mlađih boraca. Ova neprijateljska posada ne ispoljava nikakvu aktivnost prema našim jedinicama... U Livanjskom Polju ustaše vrše opštu prisilnu mobilizaciju... Seosko stanovništvo u zapadnom delu Livanjskog Polja nama je potpuno naklonjeno, čak i ona sela koja su ranije bila ustaški raspoložena sada prilaze nama i šalju našim jedinicama namirnice koje su sami prikupili dobrovoljnim prilozima... Zato vi trebate sa seljacima u Livanjskom Polju postupiti oprezno i pokazati se kao pravi narodni oslobodioci i zaštitnici.75
Evo još jedne od uobiajenih naredbi partizanskog komandanta. Reč je o direktivi Bosanskom korpusu od 30. marta 1943. godine, koja glasi: "Svu vašu borbu upotrebite protiv četnika u centralnoj Bosni i Krajini, a odbrambenu borbu protiv ustaša ako vas napadnu".76
Partizanske jedinice, izuzev komandnog kadra gotovo isključivo sastavljene od Srba, primećivale su da nešto nije u redu, ne samo u vezi opšte orijentacije, već i u slučajevima konkretnih borbi.
Naime, napadi komunista na ustaše i domobrane imali su dvojak karakter: Hrvati bi se ili brzo povlačili, gotovo bez borbe, ostavljajući partizanima mnoštvo oružja i ratne spreme dobijene od Nemaca, ili bi se lako odbranili nanoseći partizanima neobično visoke gubitke.
Primer lakog osvajanja je i Bihać. Mada je ovo mesto proglašeno glavnim gradom komunističke republike, u zborniku dokumenata Vrhovnog štaba ne posvećuje se pažnja načinu njegovog pada, 4. novembra 1942. Ima samo jedan izveštaj koji govori o veoma bogatom ratnom plenu. Delovi izveštaja, poput ovog: "Pronašli smo još dve haubice pored električne centrale sa većom količinom barutnih punjenja", više ukazuju na dogovoreno ostavljanje oružja, nego na borbu za grad.
U istom izveštaju postoje i drugi slični primeri. Tako, ustaše i domobrani bez borbe napuštaju Bosansku Krupu (ali u ovom slučaju spaljuju magacine), zatim selo Otoku i grad Cazin:
Jutros smo dobili izveštaj od štaba 4. hrvatske i 8. banijske brigade da su 6-og o. m. po podne ušli u Cazin i da tamo nisu našli neprijatelja, jer je ovaj ranije pobegao.77
U ovom dokumentu, s početka novembra 1942, kada je bitno proširena "Bihaćka republika", navodi se da je borbom protiv ustaša zauzeto jedino Ličko Petrovo Selo.
Nikola Plećaš Nitonja, tada komandant partizanskog bataljona, svedoči o neuspešnim napadima na formacije hrvatske nacističke države, sa ogromnim partizanskim žrtvama:
Posle operacija u Krabavskom Polju, među Srbima partizanskim borcima sve učestalije su se čuli gunđajući protesti u odnosu na način izvođenja operacija, a posebno o tome kako je moguće da nas ustaše svaki put sačekaju spremne i budne, iako smo se trudili da se neopaženo približimo, najčešće noću ili pred samu zoru. Potom se govorilo glasno i otvoreno da to neko dostavlja obaveštenja ustašama za svaku našu nameru.
U napad na Kosinj 31. jula (1942. godine - prim. M.S) ustaše su nas dočekale u punoj spremnosti, pa u toj borbi gine 350 Srba partizanskih boraca. Na vesti o ovim podlim podmetanjima Srba pred ustaške cevi, seoski mladići su se razbežali, pa je partizanskoj komandi bilo potrebno celih mesec dana da mobiliše nužan broj novih Srba za popunu gubitaka. Čim je ta nova mobilizacija izvršena i gubici naknađeni, upućeni smo u novi napad na Udbinu, gde su nas ustaše sačekale, po drugi put na istom mestu, pa su gubici Srba partizana u poginulim i ranjenim bili oko 650.
Bez obzira na te ogromne gubitke, Komanda partizana Like (Hrvat Jakov Blažević) nastavlja rad nesmanjenom brzinom i u tom smislu naređuje novu mobilizaciju, saopštavajući mesnim odbornicima da što pre sakupe novih 1.000 Srba i da to budu samo najmlađi, pošto su stariji Srbi počeli da predstavljaju problem za partiju.78
Radi podizanja morala svojih jedinica, komunisti su na katolički Božić, 25. decembra 1942, napali i savladali ustaški garnizon u Lovinjcu. Protesti Srba-partizana ovim ipak nisu ublaženi, jer je uoči napada na Lovinjac, kako dalje navodi Plećaš, izdata naredba da ustaške "živote treba po svaku cenu sačuvati", pošto su to navodno "silom mobilisani Hrvati, vaša braća". Kada je potom, na Srpsku Novu godinu, komunistička glavnina upućena u napad na četnike u Gračacu, takođe prema Plećašu, stiglo je drugačije naređenje: "Kad započne borba, ubijaj sve od godine mladosti do stotinu godina starosti".
Plećaš je, poput mnogih, prvom prilikom pobegao od partizana, da bi stupio u četničke redove.
Isti proces odvijao se i u južnim delovima Like. Partizanska 9. hrvatska brigada, čiji je borački sastav takođe bio srpski, u noći između 23. i 24. oktobra 1942. godine napala je jednu četu četnika u selu Raduč kod Gračaca. Posle očajničkog otpora pred desetostruko brojnijim napadačem, selo je palo i partizani su ubili 45 četnika i tri žene, većinom kao zarobljenike, na svirep način.
U međuvremenu, srpska sela iz kojih su mobilisani partizani za 9. hrvatsku brigadu, ostala su nezaštićena od ustaša. Partizanska komanda ne vraća odmah svoju jedinicu, već je zadržava u selima Mogoriću i Vrepcu. Tada kod komandanta brigade, Milana Kuprešanina, koji je inače poreklom bio Srbin, ali već komunista sa dugim stažom i "španski borac", na konju stiže Maniša Diklić javljajući da su ustaše blokirale selo Jošan i da vrše pokolj. I mnogi partizani 9. hrvatske brigade, iz Jošana i susednih sela, traže hitan povratak. Međutim, 9. hrvatska brigada ostaje tu, dok ustaše ubijaju 180 Srba u Jošanu.
Komentarišući ovaj događaj, Bogdan Bolta, jedan od starešina i potom hroničara Dinarske četničke divizije, piše:
Za one koji bi slučajno teško razumeli ovakvu saradnju ustaša i komunista, dopustimo da logika postavi pitanje: kada znamo da je Komunistička partija uputila brigadu svoje vojske da pobije, recimo, sve četnike u selu Raduču zbog toga što su nacionalisti i neprijatelji, zašto da ne stvori mogućnost ustašama da pobiju isti takav srpski element u selu Jošan, pogotovo kada se nerado mobiliše u njene redove|79
Saradnju ustaša i komunista Bogdan Bolta dokazuje i mapom zločina:
Mi znamo, da tamo gde su bile četničke jedinice u južnoj Lici, ili ma gde, ustaše nisu mogli ubiti ni jednog Srbina putem masovnog pokolja. A tamo, gde su bili partizani, i to sa svojim jakim snagama, kao što su ih imali u srednjoj Lici i Krbavi, u srezu udbinskom i koreničkom, ustaše su u tamošnjim srpskim selima nesmetano vršili pokolje tokom rata, kao što su i 1941. Dokazano je da je partijska partizanska komanda Hrvatske u leto i jesen 1942. namerno sklanjala partizanske jedinice iz srpskih sela u tome delu Like, da otvori put ustašama, da u njima izvrše pokolj.80
Naredba J. B. Tita Bosanskom korpusu od 30. marta 1943. godine : "Svu vašu borbu upotrebite protiv četnika u centralnoj Bosni i Krajini, a odbrambenu borbu protiv ustaša ako vas napadnu "